lie Jaarg, No, 3028. Zaterdag 10 Maart 1888. verschijnt dagelijks. ©wicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs vsn dit Blüd'. Toor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. 's Keizers overlijden. Wat de laatste berichten uit Berlijn reeds deden vermoeden, is gebeurd. Heden nacht ongeveer te twee uren is Wilhelm, Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, in zijn paleis te Berlijn overleden. Na een onrustigen nacht waren gisteren de krachten van den afgeleefden grijsaard Steeds meer verminderd en was de toestand zoo ernstig, dat Bismarck zich opnieuw naar het paleis begaf, waar reeds 's Keizers kin deren, de Groothertogin en de Groothertog van Baden, waren aangekomen. Tegen den middag scheen er wel eene kleine verbetering te zijn gekomen, maar de krachten waren niet merkbaar toegenomen, zoodat men het noodig oordeelde 's Keizers geestelijken raads man, den hofprediker Kogel, te ontbieden, die tusschen half twaalf en een uur den Keizer bezocht. Ook prins en prinses Wilhelm ver toefden reeds sedert 's ochtends acht uur in het paleis en de prins had een lang gesprek met von Bismarck, die te twaalf uren was gekomen. De Kroonprins van Zweden kwam om 2'/4 uur aan, zoodat allengs alle te Berlijn vertoevende leden van de keizerliike familie in het paleis bijeen waren. Te vier iren overviel den Ke zer een zoo xware flauwte, dat van polsslag of ademhaling niets te bespeuren was. De verwanten, die zich even verwijderd hadden, werden jjlings ontboden en de hofprediker dr. Kogel ver richtte in een zaal van bet paleis godsdiens- tige plechtigheden en bad de gebeden der stervenden. Meer dan een uur bleef de Keizer in dezen toestand. Te vijf uren bracht dan ook een adjudant uit het paleis aan de minis ters, die met het oog op de ernstige omstan digheden permanent vei'gaderd waren geble ven, bet bericht, dat de Keizer overleden was. Daarop begaven zich von Bismarck en de minister van Boetticher onmiddellijk naar het paleis. Het bericht van 's Keizers dood Ver spreidde zich bliksemsnel door de stad, waar het allerwege groote ontroering wekte, en werd ook in het parlement door goed ingelichte personen verspreid. Er verschenen sterke afdeelingen troepen en politie in de straten. Reeds waren de klokken begonnen te luiden ten teeken, dat den Keizer het Avondmaal, volgens den Lutherschen ritus, zou bediend worden, doch hij bleek daartoe niet in staat te zijn. De meeste bladen gaven kort daarop extranummers uit mat rouwranden, doch dezen werden spoedig door de politie in beslag ge nomen. Wat was er inmiddels in het paleis ge beurd De geneesheeren, van 's Keizers over lijden nog niet overtuigd, trachtten door wrijvingen en een heetwaterbad de levens geesten bij den Keizer weer op te wekken en werkelijk begon bij dan ook weer teekenen van leven te geven. Hij richtte zich te zes uren op in het bed en de slapende en wakende toestand wisselden elkander af. In sommige oogenblikken werd 's Keizers geest zoo helder, dat hij begon te spreken over Frankrijks leger-organisatie en over de arbeiders-wet geving. Omstreeks zeven ure gelukte het den geneesheeren hem rum met een ei en bouillon te doen gebruiken. Van toen af verlevendigde 's Keizers geest van minuut tot minuut sneller. Tegen acht uur bekwam hij champagne met soep en kon hij het bed voor een korte poos verlaten. Omstreeks dezen tijd sprak Bismarck weder met den Keizer, waarop deze geregeld antwoordde. Te tien uur sliep hij tot innig genoegen der geneesheeren weder in, terwijl hij diep en regelmatig ademhaalde. Dientengevolge was de hoop opnieuw verlevendigd. Nadat de talrijke menigte, die zich op het bericht van 's Keizers dood in den omtrek van het paleis en in verdere straten verzameld had, gerust was gesteld door het bulletin der geneesheeren, meldende dat de Keizer nog leefde, vleide men zich nog met de hoop op zijn behoud. Een Reuter-telegram, heden nacht ongeveer te twee uren uit Berlijn verzonden, bracht echter de treurmare, dat de Keizer is overleden. Daar de Keizer volstrekt belet was zich met regeeringszaken in te laten, was bereids zijn kleinzoon, prins Wilhelm als zijn plaats vervanger opgetreden. Gisteren werd nl, in het Reichsgesetzblatt eene aanschrijving des Keizers van 17 November 1887 opgenomen, waarin prins Wilhelm wordt belast met de plaatsvervanging des Keizers, ook als Koning van Pruisen, in de loopende regee ringszaken. Doch, de Keizer overleden zijnde, is thans de kroonprins Friedrich Wilhelm, krachtens de Rijkeconstitutie en de Pruisische grondwet Keizer van Duitschland en Koning van Pruisen. Het is slechts de vraag of unscr Fritz, zooa's de Duitschers hem zoo gaarne noemen, met het oog op zijn toestand, deze dubbele waar digheid zal aannemen. Uit de jongste berichten zou men mogen afleiden, daarop bevestigend te antwoordenimmers wordt gemeld, dat de kroonprins en kroonprinses thans San lvemo zullen verlaten en ten spoedigste naar Wiesba den vertrekken, waar het klimaat in alle geval van dien aard is, dat de kroonprins er zich kan voorbereiden op zijne overkomst naar Berlijn, wijl een recht streeksche overgang naar de hoofdstad of naar Potsdam niet zonder bezwaren is. Van de zijde der genees heeren wordt hierbij te kennen gegeven, dat hij niet om gezondheidsredenen naar Duitsch land terugkeert. De Kroonprins zou uiterlijk morgen (Zater dag) afreizen en zelfs zoo noodig direct naar Berlijn komen. Men dient hierbij in 't oog te houden, dat voor het geval zijner opvolging in de regeering in ieder geval zijne overkomst naar Duitschland noodig is, immers bij eene troonsverwisseling in Pruisen moet de opvol ger den eed afleggen bij de vereenigde Prui sische Kamers, wier leden zich wel gezamenlijk naar eene andere Pruisische stad, maar niet naar het buitenland kunnen begeven. Zoo zal de kroonprins wellicht nog voor een korten tijd Keizer en Koning worden, en door zijn oudsten zoon, prins Wilhelm als regent, waarschijnlijk spoedig als vorst vervangen worden. ENGELAND. De Prins en Prinses van Wales kregen ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft vela kostbare geschenken van bijna alle gekroonde hoofden. De 'linies, den staat van zaken overwegende, die het gevolg zou zijn van Keizer Wilhelm's dood, meent dat daardoor geene wankeling zou ontstaan in Duitschland's politiek. Bis- maick zou meester blijven van den toestand. De Standard is van hetzelfde gevoelen. HET OOSTEN. Uit Constant,inopel wordt aan de Daily Dews gemeld, dat de Porte heeft vernomen, da Britsche regeering, ofschoon weigerende om op Duitschland's verzoek in Tulgarije mee tusschenbeide te komeD, niettemin te kennen gaf, zich niet te zullen verzetten tegen het geen Rusland en de andere mogendheden mochten besluiten om verwikkelingen te voor komen. De Porte vernam, dat Oostenrijk troepen bijeentrekt in den omtrek van Novi Bazar. Naar de Times uit Sofia verneemt, heeft de dépêche van de Porte, aanschrijvende aan de Bulgaarsche regeering, dat de verkiezing van Ferdinand onwettig is, geen indruk gemaakt. De regeering beantwoordt deze dépêche op fermen en categorisehen toon. OOSTENRIJK. De Kroonprins, aartshertog Rudolf, vertrekt den 17 dezer naar Londen, belast met eene geheime zending. Ook prins Radziwill, adju dant van den Duitschen Keizer, is met eene geheime zending bij Koningin Victoria belast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1