Inlichten. gewonnen, maar daar tegenover staan zoovele overwinningen der vereenigde anti-liberalen in de overige districten, dat dit betrekkelijk succes er bij in het niet verzinkt. De stand der verschillende partijen is op het oogenblik als volgt De K ttholieko partij, die in de onde Kamer door 20 leden vertegenwoordigd was, verkreeg 20 zetels, terwijl twaalf harer leden in herstem ming komen. Hiervan st ian er acht tegenover liberale kandidaten, drie tegenover de kandi daten der antirevolutionairen en dr. Schaep- man tegenover baron Van Gelt stein. De Antirevolutionaire partij telde in de onde Kamer 18 leden zij verkreeg reeds dade lijk 20 zetels, terwijl hare leden voor 12 zetels in herstemming komen. Hierbij staan 9 anti revolutionairen tegenover liberalen en 3 tegenover Katholieken. De liberale partij, die in da onde Kamer 47 leden telde, verkreeg er slechts 33. Hare leden komen voor 21 plaatsen in hjrstemmiDg waarvan 18 tegenover de kandidaten der Ver eenigde anti-libeialen en 3 tegenover de radi cale kandidaten. De radicale partij, de liberalen der toekomst, in de tegenwoordige Kamer niet vertegen woordigd, komt in het noorden in herstem ming: de heeren Mansholt en Domela Nieuwenhuis. De conservatieve partij, in de onde Kamer uitgestorven, herleeft in den heer Graaf Schim- melpenninck, terwijl de heer Hartsen te Alk maar in herstemming komt. Het algemeen resultaat der verkiezingen is, wat de twee hoofdpartijen betreft, aldus, dat gekozen zijn 33 liberalen en 41 anti-libe ralen, terwijl nog 26 herstemmingen moeten plaats hebben, waarvan bij de meesten de kansen der anti-liberalen gunstig staan. De lichting voor het jaar 1838 der Nationale Militie bedraagt 11,000 man, waarvan 600 worden bestemd voor den dienst ter zee. De verdeeling is aldus: Noord-Braband 1259. Gelderland 1295, Zaid-Holland 2141, Noord- Holland 1881, Zeeland 528, Utrecht 484, Fries land 951, Overjjsel 757, Groningen 704, Drente 344, Limburg 656. De koninklijke West-Indische maildienst zal den 24en Maart een extra boot naar Suriname en Curasao uitzenden. droegen rosetten met de Neaerlandeche kleu ren, en de rijtuigen zelf waran beplakt met de portretten van de heeren Vitus Bruinsma en Gerritsen; Burgerplicht1 s koetsiers droegeu oianje-kokardes. Als een bewijs, dat de voorlichting der kie zers niet nauwkeurig genoeg kan geschieden» moge dienen, dat reeds den 5n Maart te Krab bendam gem. Warmenhuizen een behoorlijk ingevuld stembriefje werd gevonden in de brie venbus. Onder de vele wedlaopea op schaatsen, waaraan dezer dagen in tal v in plaatsen door vtlan een aardig stuivertje verdiend ia, was er ook een te Monnikendam, die zich door deze bijzonderheid onderscheidde, dat er Mar kers aanwezig waren, die van hun eiland o ver het ijs waren gekomen, om aan den strijd daal te nemen. Da wijde broeken werden spoedig uitgetrokken, wat echter niet baatte» daar geen van hun, hoewel er flinke en ste vige rijders bij waren, een prijs kon behalen. De gelukkige was L. Mey, van Monnikendam. Zondagmorgen kwam een ouderpaar te Hel der tot de vreeselijke ontdekking, dat hun 3 jarig dochtertje bij het ontwaken blind wa3 geworden. Uit Jutfaas wordt ons gemeld Eene schip- persvroow, in de afwezigheid van haren man bezig met van teer en hars harpuis te koken had het ongeluk, dat de kokende massa in brand vloog. In haren angst nam zij den pot van het vaar, om hem uit het achteronder te tillen, maar kreeg daardoor den brandenden iuhond over de horst, zoodat zij iu een oogwenk geheel ia vlam stond. In doodsangst ijlde zij nu naar boven en sprong in de bijt. Geheel overdekt met brand wonden, werd zij daaruit opgehaald en per rijtuig naar het Acad. ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Hoewel baar toestand zeer zorgelijk is, be staat er toch nog hoop op behoud van haar leven. Onder de 32 sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer te Tjerkgaast (Friesland) op een jaarwedde van f 450, bevindt zich iemand» die reeds voor de 90ste maal vergeefs sollici teert 1 Men vermoedt, dat pogingen zullen aangewend J worden, om Engeland bij de triple-alliantie te krijgen. De Frankfurter Zeitung ontvangt uit Weenen het volgende telegram, dat wel eenigs- zins met bovenstaand bericht in verband staat Ik verneem, dat de Oostenrijksche minister van eeredienst Gautsch op vertrouwelijke wjjze het verzoek tot de Oostenrijksche bis schoppen heeft gericht, zich voortaan van iedere demonstratie ten gunste van het herstel der wereldlijke macht des Pausen te onthouden. KUSLAND. Het Journal de St Petersbourg spreekt met waardeering over het besluit Ier Porte, waarin uitdrakkiug wordt gegeven aan het Berlijnsche tracfaat. Terugkeer tot een wettigen toestan 1 zegt het blad kan onmogelijk iets van varontrastenden aard zijn. Naar de Jimesmi St. Petersburg verneemt» is men daar overtuigd, dat prins Ferdinand binnenkort Sofia zal verlaten. Er is reeds sprake van, fcem te doen opvolgen door een prins van Saksen-Weimar. De Daily News verneemt uit St. Peters - burg, dat de Russische regeering voorstelt het korps mariniers aanzienljjk uit te breiden. Negentien Oostzee- en zes Zwarte Zee-regi menten zouden de bestaande 10 regimenten vervangen. SPANJE. Uit Madrid wordt aan Daily News gemeld, dat aldaar in ofïicieele kringen verstoordheid heerscht jegens de Fransche regeering, omdat deze Zorilla's verblijf te Parijs toelaat. De Spaansche regeering heeft bevonden, dat de republikeinsche ideëen in het leger, vooral onder de lagere rangen, vorderingen hebben gemaakt. Schiedam, 9 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders, gelet op art. 31 der wet van 17 Angnstns 1878 Staats blad no, 127) tot regeliDg van het Lager Onderwijs. Brengen ter kennis, dat op de secretarie ter inzage is gelegd, de staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, welke niet gevonden worden op de Ijjsten, bij art 80 der aangehaalde wet bedoeld, en waarvan het niet bekend is, dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden. Aan het oonamissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen zwarte kip met witte kaif, een rozenkrans, een bont schort en een huissleutel. Op de gewone jaarlijksehe Paardenmarkt, heden alhier gehouden, waren aangevoerd 82 paarden. De prijzen der paarden waren vanaf 140 tot f350. De handel in den beginne slap werd op den middag zeer levendig. Verkocht werden 32 paarden, die van f 90 tot f 350 opbraohten, terwijl 17 stuks tot prijzen van f40 tot f75 voor de slachtbank werden van de hand gedaan. Verleden jaar waren aangevoerd 71 paarden en twee muilezels, waarvan er 42 verkocht werden. Hoewel het eindresultaat der verkiezingen voor de Tweede Kamer eerBt na afloop der talrijke herstemmingen met zekerheid kan be paald worden, hebben wij toch alle redenen, om over den voorloopigen uitslag tevreden te zijn. Het liberalisme heeft gevoelige slagen geleden en de heerschappij der liberalen is zeer waar schijnlijk ten einde. Wel heeft de liberale partij te Leiden en te Utrecht een paar zetels De uitvoering van >Misto" concert orato rium van Alex. W. A. Heyblom, gedicht van Fiore Delia Neve (mr. M. G. L. v. Loghem), door de Rotterdamsche zangvereeniging Am- bpion" te Rottterdam, is bepaald op 6 April. Als solisten zullen medewerkenmejuf. Wilhelmina Gips van Dordrecht, en de heeren J. J. Rogmans van Amsterdam en Emile Blauwaert van Brussel. Te midden der veikiezingsdrnkte had te Leiden de gewone rij jool plaats van de inau guratie van het Collegium van het Btudenten- korps, met de gebruikelijke moerpartij van gapers en uithangborden, die na afloop der rij jool weer kalm bij de openlijk en vreedzaam beroofde winkeliers werden teruggebracht. Betreffende den diefstal, bij een varkens- slager, wonende Prinsengracht,te Amsterdam, gepleegd, wordt nader gemeld, dat hij bij zijn tehniskomst de kranen van het gaslicht geo pend en de kraan van den gasmeter verdraaid doch gesloten vond, zoodat hij zijn voortvluch tige dienstbode ook verdenkt van poging tot brandstichting. De koetsiers van de rijtuigen der radicale kiesvereeniging Amsterdam te Amsterdam, Gedurende de laatste dagen was het vrjj rumoerig in de straten van het anders zoo stille Winschoten. Groote troepen arbeids lieden trokken door het stadje om werk, na voor het raadhuis of de woning van den bur gemeester, dan weer elders zich posteerende ten einde hunnen nood te klagen. Hierbij kwam, dat de aanzienlijke ingezetenen bjj donkeren avond bezoek ontvingen van een ge meenteraadslid, die op eigen gezag en gesterkt door twee werklieden, om geld kwam aan kloppen, ten einde daarmede in do behoefte aan werk te voorzien. Dat menigeen, door schrik overmand, zich aanstonde schriftelijk voor groote sommen ging verbinden, spreokt wel van zelf, hoewel ook menig onvriendelijk bescheid het loon was, dat het gemeenteraads lid op zijn ongepasten ijver inoogstte. IntuS- schen hebben de werklieden door de zorg van Burgemeester en Wethouders brood en werk ontvangen. De tweede millioenen-juffrouw Trijntje de Jong is veroordeeld door de rechtbank te Hee renveen tot een jaar gevangenisstraf. Dinsdag avond hield hst reddingsleger weder te Assen oefening. Een zeer groot publiek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2