limmrtandBCty Spitte. lügezcnden. Mackenzie zal den Keizer op reis naar Char- lottenburg vergezellen. Bij uitersten wil moet keizer Wilhelm be paald hebben, dat hij in het Mausoleum van Charlotteaburg, waar zijne moeder, koningin Louise, begraven ligt, moet worden ter aarde besteld. Alle bladen bevatten natuurlijk rouw-arti- kelen. Do beweging in de straten in de na bijheid van het paleis is zeer groot. Het af schuwelijke regenweer verhoogt het droevige voorkomen der stad. Vele ingezetenen tooien hunne huizen met rouwbloemsD. BELGIE. Bij de opening van de zitting der Kamer van Afgevaardigden op gisteren deed de voor zitter mededeeling van de treurige tijding van het overlijden des Duitschen Keizers en be tuigde hij de deelneming, welke het geheele land koestert in den rouw der keizerlijke familie en de met Belgie bevriende Duitsche natie. De minister van buitenlandsche zaken, prins Caraman Chimay, sloot zich uit naam der regeering bij deze woorden aan en voegde er bij, dat de Kamer en het land eenparig zijn in gevoelens van deelneming. De heer Jamme betuigde, als oudste lid der Kamer, zijne instemming en de Kamer insgelijks. De geheele mededeeling werd door de Kamer staande aangehoord. ENGELAND. De Prins van Wales zal de Koningin en de Engelscha natie bij de begrafenis van Keizer Wilhelm vertegenwoordigen. De heer Smith verklaarde gisteren in hot Lagerhuis, den dood des Dnitschen Keizers aankondigende, dat de vergadering en het geheele land deelen in den ronw van het Dnitsohe volk. Engeland's bondgenoot en vriend. Sprekende uit naam der oppositie, verzekerde Sir William Harcolrt, dat zij zich ten volle vereeaigt met het door den heer Smith uitgesproken gevoelen. In het Lagerhuis heeft Goschen voorgesteld het zoogenaamde nieuwe 3 pot. fonds a pari te conrerteeren in een 23/^ percents fonds, terwijl gedurende de eerstvolgende 15 jaren dit rentebedrag op 21/» zou worden terugge bracht. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing de wet aangenomen, waarbij de regeering gemach tigd wordt tot uitgifte van eene leening van 20 millioen pond sterling, met het doel spoor wegen in Ierland aan te koopen en andere uit te breiden. OOSTENRIJK. De Keizer van Oostenrijk heeft den prins van Wales benoemd tot honorair kolonel van «en huzaren-regiment. De laatste Engelsche eere- kolonels van Oostenrijksche regimenten waren koning Willem IV en de hertog van Wellington. De bladen wijzen op deze benoeming als een bewijs van de zser goede verstandhouding tussohen Oostenrijk en Engeland onder de tegenwoordige politieke omstandigheden. RUSLAND. De Keizer en de Keizerin begaven zich met ■den grootvorst-troonopvolger gisteren namiddag naar den Dnitschen gezant, om persoonlijk hunne deelneming te betuigen wegens het af sterven van keizer Wilhelm. Ook de overige leden van het keizerlijk huis, alsmede Von Diers, Woronzoff, de gezamenlijke gezanten, alsmede vele hooge ambtenaren brachten den Dnitschen gezant een bezoek van rouwbeklag. De groote receptie ten hove, die heden ter gelegenheid van den verjaardag van den Czaar zou plaats hebben, wordt niet gehouden, en de tegen beden avond voorgenomen feestelijke voorstellingen in de schouwburgen zijn afbe steld, zoomede de illuminatie. De schouwburgen worden voor drie dagen gesloten. Onder alle klassen der bevolking wordt blijk gegeven van groote deelneming in het treurige sterfgeja1. Esn extra nummer van bet regeeringsblad maakt in eenen rouwrand eene dejAihe open= baar, het afsterven van den Duitschen Keizer vermeldende. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Standard gemeld, dat de minister van fiaanoiëa gisteren in den ministerraad verklaard heeft, dat bij zijn ont slag zoude namen, indien zijne ambtgenooten van maening mochten zijn, dat nog meer concessiön behooren te worden gedaan aan de landbouwers en kooplieden, die herstel van het evenwicht der financiën zoeken le bereiken door verhooging van inkomende rechten, of door invoering eener belasting van 10 pet, op de koupons der schuldbrieven. De minister drong aan op aanneming zijner vonrstellen tot ge deeltelijke dekking van,het tekort op de staats- begrootiag over 1888/89, welk tekort, na alle bezuinigingen, nog honderd millioen pesetas bedraagt. Het geheele Kabinet heeft besloten de plannen van den minister van financiën te ondersteunen. Schiedam, 10 Maart 1888. Bij Zr. Ms. besluit van 8 Maart zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr S. van Houten, mr. U. H. Hnber, jhr. mr. G. L. M. H. Rnjjs van Beerenbroek, mr. J. W. J. baron Ü8 Vos van Steenwijk en mr; D. de Ruiter Zijlker, leden van de Tweede Ka mer der Staten-Geueraal. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van vier weken, ingaande heden, den rouw heeft aangenomen, te weten twee weken middelbaren, en twee weken lich ten rouw, wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Keizer Van Duitsohland, Koning van Pruisen. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van het patentrecht no. IX dezer gemeente over het Dienstjaar 1887/8, door den heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belestingen te Rotterdam, op den 6 Maart 1888 executoir verklaard en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dut vanaf 9 Maart jl. de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Van de woning van den consulairen agent van het Duitsche rijk te dezer stede, den heer S. J. Zoetmul der, waait near aanleiding van het overlijden des Keizers, de Duitsche rijksvlag halfstok. In een artikel „De hand aan de ploeg" van de Standaardlezen wij het volgende t »Van Rome zult gij te hooren krijgen, dat de pjjnbank reeds besteld is dat de mutsaards voor de brandstapels, zoodra het open vaar water is, in Schiedam en Brenkelen voorden wal komen. En als de heeren (de liberalen) dan op die wijs braaf er toe hebben gelogen, dan trokken ze voor hnn zemervacantie naar Tyrol of Beieren, of naar een ander Roomsch land waar niet dan Roomschen zijn, en de Roomschen alles in hebben, en dan hebben zij er zelf schik in, zoo goed en zoo vrjj als men er leeft, en zoo stil en arbeidzaam als er d0 bevolking is." Het liberale orgaan onzer stad schijnt inder daad de pjjnbank en brandstapels reeds in 't verschiet te zien. Het heeft bereids, en wel direct onder den datum,»Sahiedam", een hatelijk schrijven van den bekenden Papenhater Ds. Bronsveld opgenomen. De Regearing heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal doen weteD, dat het wets ontwerp betreffende de verbetering van de rivieï de Berkel door haar wordt ingetrokken. De nieuwe Kamers zullen, naar de Haagscht Ct. verneemt, den 20 April worden geopend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft aan deu Minister van Finan ciën tea behoeve der azijufubrikanten een adres gericht, waarin wordt opgekomen tegen be— voorreebting van den vreemden boven den Hollandschen fabrikant, met het verzoek aan Z. Exc. om daaraan spoedig een einde te maken, overeenkomstig de wenschen, door de in hun belangen benade.lde azijnfabrikanteu in hun adressen van Juli en Nov jl. te kennen gegeven. De heeren W. A. Viruly Verbrugge, afge vaardigde voor Rotterdam ea J. J, Van Kerk wijk voor Zierikzee, herdachten gisteren den dag, waarop zij vóór 25 ja^en voor 't eerst ia de Tweede Kamer kwamen, waar zij onaf gebroken voor hetzelfde district zitting hadden. (Zie verder het Bijvoegsel Een LeO'lfonnmeut. Alom is gebleken met hoe levendig besef, en hoe dankbaar heel het Katholieke Nederland meijubelde in het voor Kerk en maatschappij zooveel beteskeneud Lso-f9eat. Lang zal dat alles in herlnneriug blijven, maar toch helaas der tjjden gang kan ook die herinnering doen verflauwen. En dit Lao-feest verdient beter, verdient immer zóó in het geheugen voort is leven, dat van geslacht tot geslacht worde voortverkondigd, hoe de gehesle wereld, hoe ook Nederland het Lumen in Coelo gehuldigd heeft. Wat nu kan daartoe dienstiger zijn dan een monment, dat io zinrijke tafereelen en gloei ende kleuren spreek.,, dat rauwe» trotseeren kan en als van zelf door talloozen zal bezocht worden Uit deze gedachten is dan het plan gerijpteen historisch monumentaal venster te plaatsen m het transept der R. K. kerk te Fijenoord. Dat glas, flink van omvang, te schilderen en te branden door de beroemde firma Nico las in Roermond, zal voorstellen In het hoofdtafereelde hulde, door heel de wereld aan Leo gebracht. In een hooger tafereelde aanbidding vati Christus door herders en koningen te Bethlehem» In twee lagere tafereelen de in Nederland herstelde bisschoppelijke hiërarchie (Jsïrus' dochtertj0 opgewekt) en deaanbiclingte Rome van het „Neerlandia Catholica." Naast de hoofdtafereelen koinen vier Heiligen veer, onlangs door Leo gecanoniseerd, rn het groote maaswerk of de Roset, boveu, stelt in 35 figuren voor vincit Lso de Tribu Jada Christus, en in Christus Leo, verwinnend onge loof en misdaad, triomfeerende in de helden van Godsdienst en deugd. En is nn niet Fijenoords kerk voor dat monument een uitgelezen plaats? Zjj behoort in haar grooten eenvoud, naar het oordeel der kunstkenners, tot de beste bouwwerken van ons vaderland; is gebouwd onder het Paus schap van Leo zeiven, gegrond en geconsacreerd door Haarlems tege»woordigen bisschop in eene parochie, door Utrechts tegenwooidigen aarts bisschop gesticht. Zij is geheel gesticht door de mildheid van Neerlands Katholieken, ter eere van onze Nederlandsche Martelaren van Gor- cnm. Ook ligt die kerk te Rotterdam, een der middelpunten van elk verkeer, en op weg near den Briel, zoodat ongetwijfeld duizenden pelgrims, daarheen reizende, dit Leo-monument zullen bewonderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2