IX. behoorende bij de vao Zondag 11 en Maandag 12 Maart Binnenlandsche Berichten. Keizer Wilhelm- Keizer Wilhelm werd den 22en Maart 1797 geboren, als tweede zoon van den koning Priedrich Wilhelm van Pruisen, wiens rijk door Napoleon bijna geheel werd vernietigd In een oorlogszuchtig tijdperk geboren, kon het niet anders, of de aanstaande keizer, die in zijn jeugd, de rampspoeden van zijn Huis deelde, moest een krijgshaftige natuur krijgen. Hij werd dan ook soldaat in den volsten zin des woords. In 1813 en 1814 maakte hij reeds de groots veldtochten tegen Napoleon mee. In 1840, toen zijn vader overleed en door zijn broeder werd opgevolgd, wiens hu wei ijk kinderloos was gebleven, nam hij als de waarschijnlijke troonsopvolger den titel van prins van Pruisen" aan en werd met hooge militaire en politieke waardigheden bekleed. Pruisen geraakte toen in een moeielgke periode. De revolutie van 1848 deed zich ook daar aiet weinig gevoelen en in Maart 1848 werd hij die later door het Duitsche volk op de handen zou worden gedragen en als Helden- kaiser vereerd, gedwongen voorloopig het land te verlaten. Hij begaf zich naar Engeland, vanwaar hij in den zomer van het volgende jaar naar Berlijn terugkeerde. Hij nam toen het opperbevel in den veldtecht tegen oe revolutie in Baden, waar hij den normalen toestand weer herstelde. Na afloop van dezen veldtocht werd hij tot militair-gouverneur van de Rijnprovinciën en Westfalen benoemd, vestigde zijn zetel te Coblenz en wotd in 1854 veldmaarschalk. Hij bleef intusschen voort durend onpopulair en het werd dan ook met weinig geestdrift begroet, dat hij den 3 Octo ber 1857, in de plaats van zijn in zijn geest vermogens gekrenkten broeder, de regeering op zich nam en in October van het volgend jaar grondwettelijk tot regent werd aangesteld. Na den dood zijns broeders besteeg hij den 2en Januaii 1861 den troon en werd den 18en October van dat jaar plechtig te Konings bergen gekroond De tijd der onbetwiste populariteit was voor hem intusschen nog volstrekt niet gekomen. Hij zond het liberale ministerie naar huis, omdat dat hem in zijn militaire plannen dwarsboomde en geraakte in 1ö62 in beftigon strijd met dfn Landdag. Thans nam de koning echter zijn toevlucht tot den man, met wiens geniale hulp bij bet Duitsche rijk zou vestigen en Pruisen ver heffen Otto von Bismarck. De legerverster- king, die de militair- gezinde vorst verlangde, vond bij von Bismarck, die toen reeds zijn ideaal, de eenheid van het Duitsche rijk met de hegemonie van Pruisen, nastreefde, niet den minsten tegenstand integendeel. Beiden zetten den strijd tegen den Landdag voort, die tot in 1866 voortduurde, toen het parle ment zelfs het geld voor den eorlog tegen Oostenrjjk weigerde. Bismarck nam het echter, en nadat de krijg een gelukkig verloop had genomen, en de Noordduitscke bond in het leven was geroepen, die in 1871 door de be vestiging van het Duitsche rijk, in het hart van °het zoozeer geslagen Frankrijk, werd gevolgd, was-de tegenstand der afgevaardigden gebroken en de populariteit van keizer en eersten minister verzekerd. Op den 18en Jan, 1871 werd koning Wil helm in het koninklijke slot te Versailles tot keizer van. Duitsche rijk gekroond. Sinds is de grijze vorst steeds meer en meer populair geworden, wat duidelijk bleek bij de ver schillende jubiles, die hij vierde Den llen Mei en 2en Juni werden door Hödel en Nobe- ling moordaanslagen op den keizer gepleegd. Den laatsten keer werd Z. M. ernstig gewond. De vorst was in 1829 gehuwd met prinses Augusta, dochter van den groothertog van Saksen-Weimar, mat wie hij dus bijna zestig jaren in den echt is vereenigd geweest en die hem twee kinderen schonk, prins Frederik Wilhelm (den kroonprins) en prinses Louisa, gehuwd met den groothertog van Baden. Vervolg.) Naar men verzekert, hebben vele liberalen er grooten spijt van, dat zij bij de verkiezingen weer zoo vroom geweest zijn. 't Ging hnn zoo slecht af, dat zij het dwaaste figuur heb ben gemaakt. En het heeft hun daarbij niet aan de overwinning kunnen helpen. Ook zijn zij woedend tegen da. Bnytendijk en ds. Bronsveld, van welke Papenhaters zij veel grooteren steun gewacht hadden. (Msb.) De Beaufort 2, Oremer 2 »En dan wenschte ik u ook te vragen, mijnheer do voorzitter," begon opnieuw de handhaver der wet, of de wet voorschrijft, dat de stembriefjes door den oudsten stemopne- mer moeten worden nagezien." „Maar u ziet, dat ik de briefjes naast me leg de oudste stemgerechtigde kan ze dus inzien", luidde het antwoord. (2) De man, die te Amsterdam het stembiljet van een ander inleverde, en tegen wien proces verbaal is opgemaakt, is tot zesmaal door den voorzitter van het stembureau gevraagd of hij de man was, op wiens naam het stem biljet werd ingeleverd. Eerst toen bekende hij het biljet op straat gevonden te hebben. Op deze poging tot misleiding staat een jaar celstraf. De liberale kiezers van Utrecht, Leiden en Arnhem hebben gejubeld en feestgevierd alsof niet slechts diiar, maar over de geheele linie de victorie behaald ware. Die van verscheiden andere districten zitten over de geleden ne derlaag in zak en asch. Zou het dns, met het oog op den voor de liberalen weinig rooskleu- rigen algemeenen uitslag der verkiezingen, voor de liberale kiezers van districten, waar zetels behouden bleven of heroverd werden, niet passender zijn geweest, minstens halven rouw te dragen dan door hun gejuich het hart der overwonnenen nog meer te doen bloe den Uithoofde van den van Keizer Wilhelm thans overleden is de te Voorburg verblijf houdende Prins Albreoht van Pruisen eergistercamiddag naar Berlijn vertrokken met den trein van 5 uur 2 minuten uit 's Gravenhago, die op 's Prinsen verlangen daartoe opzettelijk te Voorburg heeft stilgehouden. In den ringvaart van den Haarlemmermeer polder, nabij Haarlem, is een 16-jarig schip- perspersoon, zich nog op het broze ijs wagende, er door gezakt en verdronken. In de zavl van het 3e stembureau te Am sterdam, nam een der luisterenden de erg heid, den voorzitter te vragen, of het geoor loofd was, twee stembiljetten tegelijk at te lezen. Het antwoord was bevestigend. >Ik meen toch het tegendeel, mijnheer de voorzitter," ging de dwarskijker voort, „ter vermijding van abuizen." „Die zullen wel niet voorkomen, want de stembriefjes worden vooraf gesorteerd,' en andermaal klonk het alsof in dat sorteeren niet de minste onregelmatigheid schuilde en de briefjes der verschillende stembussen niet dooreengemengd hadden moeten worden Naar het Hbl. verneemt, zal jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, die zoowel te Amersfoort als te Kampen is gekozen, tot lid der Kamer, voor Kampen zitting nemen. Ia het district Amersfoort, zal alzoo eene nienwe verkiezing moeten plaats hebben. Do anti revolutionairen en Katholieken aldaar hebben kandidaat gesteld mr. AH. baron Mackay, die te Utrecht niet gekozen is. Te Kampen werd de heer Van Asch van Wijk gekozen met 1340 stemmen. Zijn liberale tegen-kandidaat, de heer mr. Th. Buys, had 938 stemmen. Een arbeider in de venen onder de gemeente Emmen kwam dezer dagen thuis met een daal der, dien hij van de armenoommissie had ontvangen. Bij zijne thuiskomst vond hij een brief, waarin hem werd aangekondigd, dat hem eena erfenis was ten deel gevallen van pl.m. f 30.000. Wij lezen in De Geld.: Volgens de Arnhemsche Ct waren alle libe rale candidaten, in hun qnaliteit van vrijhan delaars, leveranciers van goedkoop brood. Heel seasonable was die recommandatie in deze koude dagen niet. Daar protectie ook invoerrechten op steenkolen insinit, hadden ze (de candidaten, niet de steenkolen) als leveranciers van goedkoope brandstof knnnen aanbevolen. »Turf in den ransel, tnrf in den NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 5