lie Jaarg. Zondag 18 en Maandag 19 Maait 1888. No, 3035 Bjj tit Kommer Moort een Bpoisel. L. W. JANSEN. VERSO H IJ N T D A G E L IJ ICS. De Herstemming. gjfipwn <®Mpcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1-50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.6C Elke gewone regel meerO.lC Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. rm- Wanneer wij na al hetgeen in den laatsten tijd reeds over de verkiezingen is geschreven, nogmaals het woord tot de kiezers richten, dan is het slechts om hun ijver aan te wakkeren, om hen tot eene getrouwe opkomst ter stembus met het oog op het overgfoot gewicht der zaak met alle kracht aan te sporen. Bedenkt het wel, kiezers, dat niet zoovele middelen ter uwer overreding zouden worden aangewend, als de zaak, waarvoor gij geroepen zijt, niet van het allergrootst belang was. Door de ijverige en eendrachtige samen werking der anti-liberale partijen is reeds veel verkregen. Wij hebben alle reden om over den afloop der verkiezingen op 6 Maart jl. tevreden te zijn. Die afloop toont wat eendrachtig samengaan vermag en is tevens eene afdoende logenstraffing van het onbe schaamd beweren der liberalen, dat de meerderheid des lands op hunne hand zou zijn. Zij weten daarentegen maar al te goed, dat zij slechts door allerlei kunstgrepen, door het behendig inrichten der kiesdistric ten en door verdeeldheid onder de behou dende partijen te zaaien, hunne meerderheid verworven hebben. De uitslag der jongste verkiezingen bewijst ongetwijfeld, dat het met de liberale overheersching gedaan is, als slechts alle behoudende kiezers trouw hun plicht vervullen en eensgezind bij de stembus samenwerken. Mogen onze kiezers meer en meer van deze groote waarheid doordrongen worden. Bij de stembus is niet het eerst sprake van keikelijke gezindte. Het geldt daar voor alles den grooten strijd onzer dagen, den kamp van het aloude Geloof met het voortwoekerend ongeloof, dat zich van alle middelen, niet het minst van de school, bedient om propagande te maken. Het geldt de verdediging der algemeen godsdienstige «n christelijke beginselen en tot dat doel gaan wij als staatsburgers, wien allen gelijke rechten zijn gewaarborgd, te samen, om ons goad recht op te eischen tegenover de liberalen, die de vrijheid zoo begrijpen, dat zij alleen rechten zouden hebben. Begrijpen de kiezers wel dien groeten jstrijd onzer dagen, vatten ze het enorm verschil, dat in beide richtingen gelegen is, dan gewis zal hunne keuze niet twijfel achtig zijn en zullen zij trouw hun kiezers- plicht in het welbegrepen belang van Gods dienst en Vaderland vervullen. Wat toch zal het liberale regeerings- stelsel hun brengen alle3 wat zij niet willen eene opdrijving van de reeds zoo enorme uitgaven voor het neutraal, gods dienstloos onderwijs, dat zij voor hunne kinderen volstrekt niet begeeren, als ge volg daarvan verhooging van belastingen, eene hatelijke inkomstenbelasting met den verplichten eed, den gedwongen leerplicht ten bate der godsdienstlooze school en ein delijk den algemeenen dienstplicht, die wel licht de bedienaars van den godsdienst niet ongemoeid zal lateD. En bij dat alles zullen de liberalen de economische belan gen totaal verwaarloozen. Kiezers van het district Schiedam, laat u niet misleiden. Men stelt u thans den liberalen kandidaat voor als den besten, welmeenendsten der naenschen, als een man, die niet vijandig staat tegenover den godsdienst, die een gematigden, gestadi- gen vooruitgang wil ook op het gebied van handel en nijverheid. Maar vergeet te zeggen, dat die man als Kamerlid zich beslist geschaard heeft aan de zijde van hen, die wij als vijanden van den godsdienst bestrijden. Men verzuimt er bij te voegen, dat hij vrijhandelaar is en dus met een gerust oog den ondergang van den landbouw en nijverheid door het verderfelijke vrij handelsstelsel zal aanzien. Men zegt u niet, dat hij een verwoed voorstander is van de neutrale school, welke ten koste van ae eene helft der natie, millioenen en milli- oenen besteedt ten voordeele alleen van de andere helft en die dus onder dit opzicht de grootste onrechtvaardigheid pleegt. Dat hij, gekozen zijnde, zal medewerken tot al de hatelijke maatregelen, die wij van een liberaal bestuur vreezen, wordt ook zorg vuldig voor u verborgen gehouden. Helpt ge echter, kiezers, om den heer L. W. Jansen de overwinning te bezorgen, dan kunt ge verzekerd zijn, dat hij in de Kamer het godsdienstig, christelijk onder wijs met alle kracht zal voorstaan, dat er wel degelijk en bijzonder op uwe econo mische belangen zal gelet worden, dat ge geen algemeene dienstplicht zult krijgen en geen inkomstenbelasting, terwijl enorme uitgaven zullen beperkt worden op elk gebied bezuiniging zal worden tracht, zoodat ge alle uitzicht hebt van oak uwe belastingaanslagen weldra vermind te zien. Bedenkt dus, kiezers, wat ge doet gaat allen, allen stemmen, uw biljet inge vuld met den naam van den heer lid van den Gemeenteraad van Schiet en lid van de Provinciale Staten van Zi v Holland. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm'» Uitvaart. De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van Keizer Wilhelm heeft giste' c» met de meeste plechtigheid te Berlijn pis a gehad. Den vorigen nacht wa* nog alles tte weer om de straten waarlangs de lijks' zich bewegen zou, ineenpassend rouwgew te hullen. Alle huizen waren met rouwva en ontzaglijke draperiën versierd, terwijl.- den ingang van alle dwarsstraten reusachtig» zuilen of portieken met omfloerste Pruisis adelaars waren opgericht en voor de voor naamste gebouwen eerepoorten in den v< van bidkapellen prijkten. Alle gaslantaa brandden en waren omfloersd en op onderli ig afstanden van twintig passen waren trots- ii voetstukken met reusachtige schalen opgeri waarin de teer vlam men knetterden onder met rouwfloers verbonden, vormden zij onafgebroken vlammenketen langs welke keizerlijke stoet zich zon bewegen. Degree-; Brandenburger poort was van boven tot neden als een reusachtig rouwaltaar in t; zwart gehuld. Op het Parijscbe plein pri een groote triomfboog met het opschi „God zegene uwen uittocht" en voor den I stond een in het zwart gehuld reusac Christusbeeld in zegenende houding. Te elf uren begonnen de klokken van Dom te luiden en schaarden zich de genoodig allengs om de lijkbaar in de kerk, waarbij n grijze generaal der keizerlijke gardes met omfloersde Duitsche rijksbanier en verscbeki s. andere generaals en garde-officieren uitgetrokken degen de wacht hielden. I koningen (van Belgie, Saksen en Ruïne en acht kroonprinsen namen plaats aan voeteneinde van de baar, terwijl de gezat der vreemde mogendheden en verdere ger NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1