Simttittoirdacty IqicWm. digden zich als een waaier aan de voeten van den doode uitspreidden. Hat schitterde allsrvrega van uniformen en gala-kleedingen. Ook de katafalk vormde een veelkleurig tafereel, overladen als hij was met bloemen kran sen en lauweren, deels levend, deels in goud, zilver of dun ijzer. Daartusschen waren palmtakken en eikenloof lot eene aanzienljjke hoogte opgestapeld. Bijzonder merkwaardig waren vooral een groote halve maan uit hyacinthen in deTurksche kleuren als geschenk van den Sultan en eenbloementooi in camelia's viooltjes en meiklokjes, omstrengeld door de Fransche kleuren van den President der Fransche republiek. Na een zaeht orgelspel begon de kerkelijke lijkdienst. Dooreen der Lutherscbe predikanten werd een gedeelte van psalm 90 en Joannes 11 voorgelezen, waarna het domkoor zong: »Ik weet dat mijn Verlosser leeft." Daarna ver een igde zich al'es in een stil gebed en nadat het orgelkoraal: Wat God doet, is welge daan 1" door de geheele schare aanwezigen «taande was gezongen, hield de opperhofpre- diker Kogel de lijkrede naar aanleiding van den tekstLaat nu uw dienaar gaan in vrede, want mijne oogen hebben den Heiland gezien Luc 2. Na deze rede werden nog eenige liederen gezongen, waarna de opperhofprediker den zegen over den doode uitsprak, bij welke plechtige handeling velen in luid snikken uit barstten. Nadat de kerkelijke plechtigheid was afge- loopen, werd de lijkkist door twaalf hoofd officieren uit den Dom naar de lijkkoets ge dragen onder de salvo's der artillerie. Te een uur zette de lijkstoet zich in beweging voorop gingen acht eskadrons garde-kavalerie van verschillende wapenen, gevolgd door de troepen der infanterie en artillerie en daarachter de hoogbejaarde naaste bedienden des Keizers vervolgens 's Keizers geneesheeren. De lijk koets, bespannen met acht paarden, werd voor afgegaan door de ministers, die op fluweele kussens de rijksinsigniën droegen bij de lijk wagen fungeerde een aantal generaals en onmiddellijk daarachter zag men het lijfpaard des Keizers met ledigen zadel. Achter de nu vol gende rijksbanier schaarden zich de prinsen van' het Huis Hohenzollern en de reeds genoemde Europaesche vorsten en kroonprinsen en bij zondere buitenlandsche gezanten. Daarna kwa men een lange sleep grootwaardigheids- bekleeders en rechterlijke ambtenaren in hunne toga's totdat de stoet eindelijk door twee afdeelingen linie-troepen uit allo mogelijke regimenten werd gesloten. Voor het keizerlijk paleis stond de stoet «venj stil. De Keizerin-weduwe stond voor een deryensters en wenkte met de hand ten afscheidsgroet. Ten twee ure kwam do stoet, in welken Kroonprins Wilhelm zich na den lijkwagen bevond, te Cbarlottenburg aan. Keizer Frederik, die op raad zijner genees heeren niet bij de lijkplechtigheid tegenwoordig was, stond voor een der vensters van het paleis in generaalsuniform en met het orde lint van den Zwarten Adelaar. Hij bleef daar met de oogen naar het graf gericht totdat de kanonschoten gelost waren ten taeken, dat het lijk des Keizers was bijgezet. Ook Bismarck en von Moltke zijn om redenen van gezondheid niet bij de begrafenis tegen woordig geweest. Keizerin Victoria, die ook den lijkdienst in den Dom bad bijgewoond, benevens aanwezige familiën van alle vreemde vorsten woonden de plechtigheid der bijzetting in het mausoleum bij, die ten vier ure was geëindigd, ENGELAND. Te Londen begon gisteren om twaalf uur het geschut van den Tower Engelands laatste groete aan den overleden Duitsehm Keizer te betuigen. Om de minuut weerklonken 91 keer (bet aantal van 's Keizers levensjaren) de kanonnen. Op alle publieke gebouwen en alle schepen der Kon. Marine waren de vlaggen halfstok gehescben. Ook te Edinburgh, Ply mouth OD Dover werden dergelijke saluut schoten gelost. Den 24e Maart zullen de Duitschers in Londen een groote Gedachtmsfeier houden in the Egyptian Hall ter eere van 's Keizers nagedachtenis. De bekende professor Max Miiller zal als redenaar optreden. FRANKRIJK. De Vader van den President der Republiek is gisteren overleden. Gisteren avond omstreeks 6 uur werd te Parijs generaal Boulanger in een rijtuig erkend. Eenige jonge lieden trachten de paarden af ta spannen. Daarop verwijderde Boulanger zich in een huis in de nabijheid. Enkele personen werden gearresteerd, maar ongeregel- heden zijn niet voorgekomen. Generaal Boulan ger logeert te Parijs in het hotel du Louvre. Zijne vrienden zullen hem, als protest tegen de hem toegediende straf, kandidaat voor de Kamer stellen te Marseille en in het depar tement Aisne. Clovis Hugues wil daartoe zijn ontslag nemen. Gisteren avond waren er eenige oploopen en gezang in de Rue Mont- martre en voor het bureau der Cocarde overigens bleef het rustig. De Regeering heeft uitgebreide maatregelen genomen, om alle manifestation der Bou- langisten tegen te gaan. Da troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. Een escadron dragonders is op het plein van het Hotel der Invaliden bijeengebracht. De Regeering heeft besloten, zoo noodig krachtig te handelen. Verscheidene kandidaten voor de Kamer hebben zich teruggetrokken ten gunste der kandida tuur van Boulanger. RUSLAND. Het schijnt, dat Rusland op het punt staat handelend in Bulgarije op te treden. Uit Odessa wordt nl. aan Daily News gemeld, dat volgens een verspreid gerucht, generaal Drenteln, gouverneur te Kieuw, generaal Roop als gouverneur te Odessa vervangen zal, en deze weder te Tiflis, prins Dondukoff-Korsakoff zal opvolgen, wien eene opdracht in Bulgarije zou worden gegeven met een titel, welke afhangen zal van den aard der Russische interventie in Bulgarije. SPANJE. De Correspondencia meldt, dat 22 personen zijn gevangen genomen als verdacht van samenspanning tegen de bestaande orde van zaken. Bedoelde personen zouden de provin ciën Alicante en Valencia in opstand brengen. Het doel was de federale republiek, met Ruiz Zorilla aan het hoofd, te voorschijn te roepen. De minister-president Sagasta heeft in da Kamer van Afgevaardigden het gevangen nemen van een aantal personen bevestigd. Maar hij heeft geweigerd verdere inlichtingen te geven, aangezien de zaak aanhangig is gemaakt bij de rechtbanken. Schiedam, 17 Maart 1888. Bij gebrek aan deugdelijke argumenten, ter aanbeveling van haar kandidaat, ver- meidt de Schied. Crt, zich thans in het verspreiden van lettgrens. Zoo houdt zij maar stokstijf vol, dat de graanrechten, welke de protectionisten willen invoeren, ook op de branderijen zullen drukken. De bewering van anderen, dat de branderijen vrijstelling van die rechten zullen verkrijgen» weerlegt zij met te zeggen, dat de land bouw en de verbruikers dat niet zullen willen en dat er dus geen vrijstelling zou gegeven worden. Maar de Schied. Crt. ver geet of weet niet dat vroeger voor de steenkolenbelasting ook wel nagenoeg algeheele vrijstelling voor de branderijen werd verleend. Wat toen dus geschiedde, zal ongetwijfeld ook nu gebeuren. En verdei' vergeet de Schied. Crt., dat het zout voor de visscherij óók vrij is, en dat de boeren, als zij voor hun vee extra veel zout noodig hebben, óók vrijstelling van den accijns verkrijgen. Wat dus voor den eenen indu strieel gedaan wordt, zal men ook wel voor den ander dienen te doen al is het dan ook maar voor de branderijen, om er jenever van te stoken In hare radeloosheid laat de Schied. Crt. zich echter ook tot allerlei onzin vervoeren. Eerst heette het bijv., dat algemeen gespro ken werd van een invoerrecht van f 72. per last graan. wat een leugen was, want er is nog door niemand een cijfer genoemd. Thans heet het echter weer, dat algemeen het cijfer van f 60. per last genoemd wordt. Waar haalt de Schied. Crt. dat van daan Zij zuigt het uit haar duim platweg gezegd en gebruikt die leugens als wapens, cm de goede gemeente te bedriegen en te mis leiden. De branders kunnen evenwel gerust zijn. Er zal hun geen belasting van f7000 per jaar extra worden opgelegd door eene graanbelasting, wat eigenlijk ook te belachelijk is om over te spreken. Maar als de liberalen baas worden, dan zal hun wél een allerhatelijkste inkomstenbelasting worden opgelegd dan zullen hunne be lastingpenningen wél aan het vertroeteld openbaar onderwijs worden weggesmeten, en verkwist worden in den nutteloozen Atjeh-oorlog enz. enz. Daarover zwijgt da Schied. Crt. echter, ofschoon dat de zui vere waarheid is. Maar de waarheid kan haar niet dienen, wél misleiding en valsche voorstelling van zaken. Of zij de goede gemeente daarmede evenwel zal beet hebben Wij achten de lui nog te verstandig, om dat te kunnen gelooven Wij herinneren er vooral de nieuwe kiezers aau, dat hun stembiljet niet onderteekend mag zjjn en de naam van den kandidaat correct moet geschreven worden. Bij koninklijk beslnit van 15 dezer zijn de heeren F. B. Tromp, minister van ma rine, en J. N. Bastert, minister van water staat, handel en nijverheid, benoemd tot ridder in de orde van deu Nederlandschen Leenw. Ingevolge het koninklijk beslnit van 20 Ja nuari jl. no. 7 Staatsblad no 6). wordt het port der brieven, die tnsschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg worden uitgewisseld, met ingang van 1 April aanstaande bepaald op 15 cent voor de ge frankeerde en op 30 centen voor de on gefran keerde bri even voor elk gewicht van 15 gram men of gedeelte van 35 grammen. Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2