1 le Jaarg, Woensdag 21 Maait 1888, 3037. V ERSO H IJ is1 T I) A G E E IJ K S. JJjjpeeu (Swpcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Aizonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. »9 DUITSCHLAND. In de keizerlijke boodschap aan den Rijks dag belooft de Keizer trouw aan de grondwet eerbiediging van de recht en der bondsstaten, het voorbeeld zijns vaders zal Z. M. gemeenschappelijk met de Duitsche vorsten vrije steden, en onder de grondwettelijke Medewerking der Rijksdagen, het recht, de «Gjheid en de orde beschermen, de eer van bet rijk handhaven en naar vrede en wel ve art breven. Bjj de verwijzing naar de een stemmig aangenomen wet op den dienstplicht «egt de Keizer, dat deze daad en de vreugde daarover van Keizer Wilhelm, als het ware Voor hem eene erfenis zijns vaders is. In een boodschap aan den Piuisischen Land- bag, gecontrasigneerd door de ministers, spreekt koniDg Fredenk, met eene verwijzing baar de proclamatie aan zijn volk, de hoop hit, door een nauwgezet in acht nemen der grondwet, onder handhaving van de macht der Kroon, en door een op vertrouwen steu nende samenwerking met 's lands vertegen woordiging zijn doel nl. het geluk en de Welvaart des lands, onder Gods zegen te «uilen bereiken. Daar zijn gezondheidstoestand «ene eedsaflegging in persoon niet toelaat, doch de Koning reeds aanstonds getuigenis Wil afleggen van zijn overigens boven twij fel verheven standpunt ten aanzien van de grondwettelijke bepalingen, belooft hij aan de grondwet vast en onverbrekelijk getrouw te blijven en in overeenstemming mee de Wetten te regeeren. In den Rijksdag heeft de Voorzitter in Warme bewoordingen dank uitgesproken voor de condolantiën der buitenlandsche parlemen ten wegens het overlijden van Keizer Wilhelm. Prins Bismarck verzocht, hem op te dragen, *an de daarbij betrokken bevriende regeerin gen den dank van den Duitschen Rijksdag °ver te brengen. Hjj verklaarde er bij, dat sr bij het overlijden van een monarch nog hooit zulk eene uitgebreide deelneming was ^•toond. In eene aanschrijving constateert de Keizer, dat de rechten des rijks en daarmede de regee- ïing over ElzasLotharingen op hem zijn ovMgegaan, en dat het zijn besluit is, de «echten des rijks over dat gebied, hetwelk na «en langdurig tijdperk weder met het vader end is vereenigd, te handhaven. Hij kent «line taak om aldaar Duitschen sin en Duit schen geest aan te kweeken, recht en gerech tigheid te beschermen, de welvaart en ont wikkeling der bevolking te bevorderen. Hjj «ekent daartoe op het vertrouwen en de toe wijding der autoriteiten. Door eene onpar tijdige rechtspleging en een welwillend, be dachtzaam, maar met vaste hand gevoerd bestuur, zal de onverjaarbare vereeniging van ElzasLotharingen met Euitschland even innig worden als ten ti}de der voorvaderen. Dr. Mackenzie, die bij Keizer Frederik de plaats heelt behouden, welke hij steeds bij den Kroonprins heeft ingenomen zou voor nemens zijn binnenkort bij den Keizer eene kunstbeweiking te verrichten van de mond holte uit, ten einde langs dezen weg de overblijfselen van kraakbeen uit het strotten hoofd te verwijderen, welke voortdurend tot hoesten prikkelen, doch tot dusverre niet door het hoesten uitgeworpen werden. De hiertoe benoodigde gereedschappen zouden reeds uit Engeland zijn ontvangen en gisteren eene raadpleging met prof. Bergmann hebben plaats gehad. Voor het overige was Keizers toestand Zondag jl. zoo gunstig, dat bij in staat was alle bijzondere afgezanten van vreemde mi gendheden in gehoor te ontvangen en daarna nog geruimen tijd aan den arbeid te wijden. Van blijkbaar goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat tusschen prins Bismarck en Keizerin Victoria alle vroeger bestaan hebbend misverstand ten eenenmale uit den weg is geruimd. Overtuigd, dat haar gemaal zonder Bismarck evenmin wilde als konde regeeren, heeft de Ktizerin zelve den eersten stap ge daan op zulk eene wijze, dat de rijkskanselier door het edel hart en de innemende handel wijze der vorstin gelijkelijk getroffen werd en eene volkomen overeenstemming tot stand is gekomen. Generaal Blumenthal is door keizer Frede rik tot veldmaarschalk benoemd. ^Tijdens den oorlog tegen Frankrijk was Blumenthal chef van den generalen staf in het leger van den Kroonprins, den tegenwoordigen Keizer. Deze heeft nu zjjn eigen maarschalksstaf aan Blu menthal gezonden voor zoelang diens nieuwen staf nog niet gereed zal zijn. Blumenthal, 63 jaar oud, is de oudste der kommandee- rende generaals, en schijnt bestemd te wezfn om een tweede Moltke te worden. ENGELAND. De minister Ritchie heeft gisteren in het Lagerhuis eene redevoering van twee uren gehouden tot aankondiging van twee wets ontwerpen betreflende eene nieuwe inrichting van het plaatselijk bestuur in Engeland en Wales. Deze ontwerpen omvatten het instel len van graafschaps- en districtsraden het overbrengen naar de gemeenteraden van alles wat betrekking heeft op plaatselijke belastingen en geldmiddelen, op plaatselijke gebouwen en bruggen, op het beheer der krankzinnigen gestichten, op de oprichting en het onderhoud der nijverheidsscholen, op het verleenen van patenten voor muziek- en danshuizen, en van vergunningen voor het slijten van sterkedrankverder het indeelen der graaf schappen in parlementaire kiesdistricten het beheer der uitgaven voor de kiesdistricten het beheer der uitgaven voor de kiezerslijsten de uitvoerende macht in zake de wetten op het behandelen van ontplofbare stoffen, op ziekten van dieren, op maten en gewichten en op de registratie van somnuge wetten. Zekere verplichtingen ten aanzien dei'straat- en andere wegen, hun onderhoud en beheer en de politie daaromtrent, zullen worden opgedragen aan een lichaam, gemeenschap pelijk te benoemen door den graafschapsraad en door de rechters in het graafschap op hunne zitting. In het Lagerhuis heeft de heer De Worms gezegd, dat het tractaat, hetwelk den 14 Sep tember 1887 te Pretoria is onderteekei d ter vereeniging der Nieuwe Republiek met de Transvaal, nog niet door het Britsehe gou vernement is goedgekeurd, maar dat nog niet gezegd kan worden, dat er tegen de goed keuring eenig bezwaar bestaat. FRANKRIJK. In de Kamer richtte gisteren Cassagnac eene interpellatie tot de regeering over de ten opzichte van generaal Boulanger genomen maatregelen. De min ster Tirard antwoordde, dat niet alleen voor de eerst genomen maat- regelen voldoende grond bestond, maar dat de regeering voornemens is er nog andere te nemen. De minister kon thans de noodige inlichtingen niet geven, maar morgen, wan neer alle maatregelen tegen den generaal genomen zullen zijn, is de minister daartoe bereid. De interpellatie werd daarna tot morgen uitgesteld. Sneeuw en regen hebben Zaterdag te Parijs aan alle manifestatiön voor Boulanger een einde gemaakt. De generaal is met zjjn dochter naar Auvergne vertrokken. Hij komt daarna terug, om te Parijs te wonen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan Daily News gemeld, dat de oplossing van ljet Damaskus- geschil niet vordert. Frankrijk verklaarde zich bereid den Franschen kon sul teiug te roepen 14 dagen nadat de Turksche gouver neur teruggeroepen zou zijn. De Porte wei gerde echter. De regeering van Bulgarije heeft het tele gram van den giootvizier betreffende prins

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1