lie Jaarg, Vrijdag 23 Maait 1888. No. 3039. VERSCHIJNT DAGELIJKS. grtflpttit ©wicht. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.6O Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Bij het Brazileensch Parlement zal eerlaDg ®en nieuw wetsontwerp op de afschaffing van da slavernij worden ingediend. Bij dit ontwerp worden de provincies in drie klassen Verdeeldin de eerste zal de slavernij met het eind van dit jaar ophouden in de tweede Ha een tijdsverloop van twee jaren, en in d« der e tot welke echter alleen de provincies Bio de Janeiro, Mindo en Marincho behooren na een tijdsverloop van 3^/3 jaar (te beginnen met het einde van 1888). Tot de eerste klasse behooren de provincies Rio Grande do Sul, Santa Catharina, San Paulo, Goyaz, Matto Grozzo en Rio Grande do Norte. DÜITSCHLAND. De Keizer zou, naar men beweert, de wet betreffende de verlenging fïln den duur der wetgevende periode van den Rijksdag reeds geteekend hebben. Alle Berlijnsche bladen richten hevige aanvallen tegen den minister von Puttkamer en vragen zijne verwijdering, waartoe dan ook reeds zou besloten zijn. Keizer Frederik ontviDg Dinsdag namiddag den Weener nuntius Mgr. Galimberti ter overhandiging van het reeds vermelde schrijven des H. Vaders. De nuntius was nauwelijks een uur te Berlijn, toen hem reeds door Bis marck de uitnoodiging ter audiëntie gewerd. Men ziet in dien spoed eene bijzondere attentie jegens den vertegenwoordiger des Pausen. Uit Berlijn wordt aan den Gaulois ge seind, dat eene lichte verbetering in's Keizers toestand zich zou voordoen, zoo hij zich van alle werkzaamheden kon onthouden. Dr. Berg- mann, met Mackenzie verzoend, is naar Char- lottenburg teruggekeerd. Waarschijnlijk zal hij het eerstkomend geneeskundig bulletin onderteekenen. Dr. August Reichensperger, de stichter der Centrumspartij, zou heden zijn tachtigsten verjaardag vieren. Sedert 1848 had hij bijna onafgebroken zitting in de verschillende par lementen, waai' hij de Katholieke zaak on schatbare diensten bewees. In het vorig jaar trok hij zich uit het parlementair leven terug, om zijn laatste levensjaren in rust door te Brengen. De bekende leider der antisemistische be weging, hofprediker Stöcker, is naar Konings bergen verplaatst- Men beschouwt dit als «enbewijs, dat hij in ongenade is gevallen «n de Keizer aan de bevordering der ver draagzaamheid onder alle gezindten krachtig wil medewerken. Het Huis van afgevaardigden heeft de begrooting bij derde lezing vastgesteld, voorts nagenoeg zonder discussie verschillende andere onderwerpen en ook verzoekschriften afge daan effiis tot 11 April uiteengegaan. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren bij de tweede lezing met 328 stemmen tegen 243 het ont werp van Parnell betreffende de Iersche land wet verworpen, dat strekte om de achterstallige pachtrente te verminderen, en het heeft met 320 stemmen tegen 230 een door de regeering goedgekeurd voorstel van den beer Towel Williams aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat geen bill bevredigend kan worden geacht, die niet over alle schulden der pachters handelt. De hertog van Norfolk zal over een week uit Rome naar Engeland terugkeeren. Men gelooft, dat de hertog dan de Britsche regee ring zal in kennis stellen van de concessies, welke naar de meening van het Vaticaan aan Ierland moeten worden gedaan, opdat de Iersche geestelijkheid den gewenschten gerust stellenden invloed kunne uitoefenen. Uit Shanghai (China) wordt aan de Stan dard gemeld, dat de aardbevingen in Yunnan drie weken duurden en ongeveer 4000 per sonen daarbij het leven verloren. FRANKRIJK. De Graaf van Parijs heeft het gedrag van Boulanger zeer afkeuringswaardig genoemd, en er bijgevoegd, dat het niet twijfelachtig kan zijn welke partij de menarchalen in de Kamer moeten kiezen. De Patrie meldt dat de regeering gewaar schuwd is dat er van de zijde der revoluti onairen, anarchisten en communards eene beweging voorbereid wordt tegen de Kamer. Volgens de aanduidingen is de beweging geor ganiseerd te Parijs in de wijk Levallois-Perrel. Er zijn voor alle gebeurlijkheden maatregelen van voorzorg genomen. Bij de eergisteren plaats gehad hebbende be grafenis van den vader van president Carnot had een incident plaats, dat een pijnlijken indruk maakte. Toen den stoet in de rut Royalt aankwam, schreeuwden eenigepersonen die den heer Ferry, in een rijtuig zittend, herkenden »Weg met Ferry De menigte wierp zich op het rijtuig en trachte het omver te werpen, onder de kreten van»Weg met Ferry! Werpt hem in het water! Weg met den Tongkinees De politie-agenten kwamen dadelijk tusschen- beide drongen de aanvallers terug. Deze, ondertusscben tot 500 personen aangegroeid, hernieuwden op de place de P Opera den aanval. Het rijtuig werd omsingeld. De koetsier vau den heer Ferry had al zijn tegen woordigheid van geest verloren. De politie kwam thans in grooten getale opdagen en slaagde er na een kleine schermutseling in» de menigte terug tedrijven. Het rijtuig vertrok daarna in volle vaart naar de avenue de r Optra. Uit Clermont-Ferrand wordt van gisteren aan den XIXe Siècle gemeld Generaal Bou langer vertrekt Vrijdag morgen ten 9 ure IS naar Parijs. Eene indrukwekkende betoo ging zal bij zijn vertrek plaats hebben. In al de stations, waar de trein stil houdt, zullen zich dergelijke betoogingen herhalen. Generaal Boulanger is verontwaardigd over de handelwijze der regeering. Woidt hij op pensioen gesteld, dan zal hij zich openlijk bij de beweging zijner vrienden aansluiten. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan Daily Slews ge- meld, dat het daar in politieke kringen zeer de aandacht heeft getrokken, Bismarck in zijna redevoering in den Rijksdag, waarbij hij de mogendheden voor de deelneming ter gelegen heid van Keizer Wilhelm's overlijden bedankte» Oostenrijk-Hongarije het eerst noemde, ter wijl hij Rusland geheel over het hoofd zag. Die handelwijze schijnt een steek aan de Rus sische pers te zijn, welke Duitschland van Oostenrijk tracht te verwijderen en tracht te doen gelooven, dat Keizer Friedrich eene meer vredelievende houding tegenover Rusland zou in acht nemen. Eeu telegram uit Krakau meldt, dat de Russische troepen op de Duitsche grenzen in getalsterkte verminderen, terwijl die op de Oostenrijksche grenzen versterkt worden. In een onderhoud van den Oostenrijkschen kroon prins Rudolf met den Duitschen Keizer zien velen eene bevestiging van de goede betrek kingen tusschen de beide verbonden mogend heden. Maar desniettemin blijft men zoowel te Weenen als te Berlijn den internationalen toestand vol gevaren achten. PORTUGAL. Het theater te Oporto is geheel door brand vernield. Vele bezoekers, die geen der deuren hebben kunnen bereiken, zijn uit de boven vensters op straat gesprongen. Verscheidene personen zijn door den rook gestikt, anderen zijn bij de uitgangen onder den voet getreden. De meeste slachtoffers waren gezeten in de derde rij loges en op de galerijen. Geheele familiën zijn omgekomen. De gemeentelijke arbeiders te Oporto waren gisteren ijverig bezig om de puinhoopen van den verbranden schouwburg op te ruimen. Te zes uren 's avonds werden nog 40 per sonen vermist! Het aantal dooden weid op 80 geschat. Men gelooft, dat bijna allen, die op de bovengalerij waren, zijn omgekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1