Iwnmlautóq ictjicMcn. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Nationale Raad heeft eer gisteren met algemeene stemmen de door den Bondsraad aangevraagde credieten ter orga nisatie eener betere politieke politie toege staan. De minister van bnitenlandscke zaken verklaarde, dat Zwitserland den vreedzame vreemdelingen steeds een veilig toevluchts oord zou blijven verzekeren, maar niet zou toelaten, dat anarchisten en door de Duitsche politie gesalarieerde agenten de binnenland- sche rust in gevaar zouden brengen. Hij be treurde de onbescheidenheid van den com missaris Fisher te Zurich in zake de met Duitschland gevoerde diplomatieke actie. Zwitserland zou bewijzen dat de democratische instellingen vereenigbaar zijn met het nakomen der internationale verplichtingen. Schiedam, 22 Maart 1888. Te Schiedam werd een zieke kiezer per rjjtuig aan het raadhuis gebracht. De man kon er niet nit komen en een andere kiezer begaf zich naar het stembureau en deelde den voorzitter mede, dat een kiesge rechtigde met het rijtuig voor het stadhuis was, maar het bnrean niet kon bereiken. Daarop werd hem geantwoord, dat de stembus niet van zijn plaats mocht verwijderd worden. In Den Haag werd een zieke kiezer naar höt stembureau gereden en had de voorzitter de beleefdheidden ijverigen staatsburger de bns aan het portier van hot rijtuig t9 pre senteeren. In September a. s. zal door de afdeeling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht van de Hollandsche maatschappij van landbouw, te Vlaardingen, eene landbouwtentoonstelling wor den gehouden. Van wage de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd gisteren op de Plaats van den Doele te Rotterdam de jaarlijksohe ten toonstelling van vee en pluimgedierte gehouden. Het weder was der tentoonstelling niet gun stig, zoodat verschillende aangegeven inzendin gen achterwege bleven. Desniettemin waren zeer schoone exemplaren voorhanden, waarvan vereeheidenen voor de verloting werden aan gekocht. Onder de verschillende bekroningen vindt men er meerdere voor inzendingen van personen nit deze stad of hare naasteD omtrek. In de afdeeling gemest vee, voor den fijnsten en swaarsten os, met spoeling gemest, werd de le prjjs f70, toegekend aan den heer J. Tak te Schiedamde 2e prijs f 50 en da 3e prijs f 30 den heer P. Poot te Overschiede 4e prp f 20 den heer S. Poot te Overschie en do 5e prijs f 10 weder den beer P. Poot te Overschie toegewezen. Voor de fijnste en zwaarste koe, met spoeling gemest, werd de le prijs f 50 en de 5e prijs f5, den heer G. I. Wittkampf te Schiedam toegekend. J)e 2e prijs f 30, werd den heer S. Poot te Over schie, de 3e prijs f 20, den heer A. van Vliet te Kralingen en de 4e prijs f10, den hear C. v. d. Berg Oz. te Overschie toegewezen. In de afdeeling Aanfokvee, voor het begle pink-kniskalf, 0nd een jaar, werd de 2e prijs f 10, den heer A. F. Rekers te Kethel toege kend. Voor de zes fijnste en zwaarste éénjarige weideschapen, onverschillig van welk ras, ont ving de 2e prijs f 10, de heer A. Van Eijk te Overschie. Voor den besten sprïngram, twee jaren of onder, werd de le prijs f20, den heer S. Hoinsbroek te Overschie toegewezen. Nog werd in de afdeeliDg pluimgedierte, voor Hamburgsche kippen, de 2e prijs f 2 50, toe gekend den heer C Koning te Schiedam. De jongens van het opleidingsschip Anna Paulowna te Rotterdam moeten den eereten Zondag van elke maand aan boord blijven, om de krijgsartikelen te hoiren herlezen en her halen. Wat is zegt P. in de Maasbode het gevolg van dien maatregel Dat niemand naar zijn kerk kan gaan, onverschillig van welke geloofsbelijdenis. Is dit te rijmen met de vrijheid van eiken militair, op Zondag het Godshuis te bezoeken In Zwijndrecht kenmerkte zich eergisteren de dag van herstemming voor de Tweede Ka mer door eenige baldadigheden. Bjj den bur gemeester, den postdirecteur, den gemeente ontvanger, hoofdonderwijzer enz. werden de ruiten ingeworpen. Uit Dordrecht werden ee nige pontonniers ontboden. Omstreeks 10'/2 nur was alles rustig; alleen bewoog zich op dat late nur nog een menigte menschen langs de straat. De Dorir. Ct. verneemt, dat de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Dordrecht duizend gulden heeft geschonken voor de armen van alle gezindten. Tijdens de opening der stembriefjes te 's-Hage verklaarde de heorjhr. mr. DeSavor- nin Lohman, advocaat-generaal bij het ge rechtshof, in den loop van den ochtend, dat bij protest wenschte aan te teekenen, omdat de oudste stemopnemer de briefjes niet be hoorlijk nazag. De voorzitter (de burgemeester) merkte op, dat hjj met zijn protest moest wachten tot de opmaking van het proces verbaal. Nadat de voorzitter van het stembnreau echter bekend had gemaakt, dat de heeren Van Kempen en Greeve gekozen waren, zag de heer Lohman, deswege door den voorzitter ondervraagd, van hot indienen van zijn pro test af. NR. Ct.) Dezer dagen overleed in Den Haag weer een zonderling, ambtenaar aan een onzer Rijksin stellingen, een man die zich nauwelijks de weelde van warm eten gnnde, nooit of nim mer een koffiehuis zou binnentreden, veel min der lid wordenen contiibntie betalen! in een sociëteit. De man zag er miserabel in de kleeren nit, kocht bij den bakker het brood waarvan hij hoofdzakelijk leefde, en dat hij op zijn bnrean at om thnis vuur en licht te sparen. En toen na 's mans dood zijn lesse naar op dat bnrean geopend was, vond men er, behalve eenige honderden guldens aan gond- en zilvergeld, nog lijstjes en aantee- keningen in, waaruit bleek dat de man voor vele duizenden aan effecten bezat. Niemand had dit ooit verwacht, want wel ging inder tijd het gerncht, dat de man met zjjn geringe behoeften, eigen inkomsten had, zoodat hij zijn tractement niet behoefde om van te leven, maar bij het zien van zijn armoedigs kleeding en uiterst zuinige manieren was men dit langzamerhand voor een piaatje gaan hon den. Het 3de en 6de Regiment Infanterie, zoo mede bataljons Grenadiers en Jagers, zullen in het najaar deelnemen aan de manoeuvres, die in het westen van Noord-Bïabant zullen gehouden worden. Het garnizoen te Vlissingen en dat te Middelburg zullen die oefening niet bjjwonea. De kiezers van de gemeente Voorhout ver dienen inderdaad een plnimpje. Bij de vorige verkiezing zijn van de 99 kiezers 98 opgekomen» No 99 had zich elders metterwoon gevestigd- Dinsdag, bij de herstemming, heeft ook deza laatste kiezer zich een tamelijk verre reis ge* troost, om zijn burgerplicht daar te vervullen, zoodat alle 99 kiezers thans ter stembus zijl gekomen. Naar men verneemt, zal met April een nieuw auti-revolutioisair weekblad verschijnen voor Haarlem, Haarlemmermeer enz., getiteld Kleine Haarlemsche Courant, Uitgever is de heer F. J. Fröhliob, te Haarlem. In den nacht van Zondag op Maandag brak een geweldige brand uit in de boerderij, bowoocd door F. Lamers, te Haarlemmermeer. Aangewakkerd door een feilen wind, lag het perceel ia korten tijd bijua geheel in asch. Van het roerend goed is ongeveer alles ver brand, doch het vee heeft men kunnen redden. Te Amsterdam heeft een kiezer, de heer W. C. Saholten, na de mededeeling van den uit slag der herstemming, door den burgemeester, proteöt aangeteekend tegen de geldigheid der verkiezing, daar het stembiljet zijn inziens niet voldeed aan de tischen bij de wet gesteld. Vooraf was dit protest gedaan door een kiezer, die niet gestemd had en verklaarde namens Recht en Orde te komen. Dit protest werd eohter niet toegelaten, omdat de kiezer aan de stemming geen deel had genomen. Bij den sooiaal-democraat Fortuijn in do Tuinstraat te Amsterdam hebben Oranjeklan ten de ruiten ingeworpen. Eenige .soldaten* van het «Lager des Heils", die toevallig aan wezig wareD, trachtten dit wanbedrijf tever geefs te verhinderen. Ter versterking der linie Amsterdam zal midden door de gemeente Haarlemmermeer een slapersdijk worden opgeworpen ter ver binding der beide aan de ringvaart gelegen forten. Do verveningen in de omstreken van Am sterdam zullen binnenkort weer aanvangen. Eenige der te Haarlem gerepareerde veenbag- germachines zijn reeds naar de polders vervoerd. Vooreerst zal de Rietwijkeroorderpolder aan de beurt liggen. Een der machines zal weder eleotrisch worden verlicht, zoodat de werk zaamheden dag en nacht zullen doorgaan. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam, Rotterdam,'s-Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Iwentsch e Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een exemplaar toegezonden van Accounts relating to trade and navigation of the Lmted Kingdom nopens de maand Februari 1888. Onder het motto: .Ze zullen haar niet heb ben onze oude ChristnskerkeZe zullen haar niet hebben de bende der Jesuiëten 1" heeft zekere mijnherr Multiplex" in een vlugschrift, zonder naam van schrijver, drnkker of uitgever, esn oorlogsverklaring gericht aan de Com' pagnie van Loyola. 't Deel er van is om aan den vooravond der herstemmingen zjjn landgenooten van eiken godsdienst en elke richting, door de mededee ling van de gescheidenis der JesuiëteD, tegen hun gevaarlijken invloed, en die van den man, welke hen thans aan de Jesuiëten overlevert, te waarschu wen. Een waarschuwing, die zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2