lie Jaarg, Dinsdag 27 Maait 1888. No. 3042. V E R8C II IJ N T D A O EL IJ K S. (Dücpcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Zij, die zich tegen I April a. s. op dit blad abcnneeren, ontvangen de tot dien datum nog te verschij nen nummers GRATIS. NIEUWE SOUEDAMSCHE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke ^Nominers 0.05 DUITSCHLAND. De toestand des Keizers is in den laatsten tijd zeer bevredigend. Na den jongsten aanval zijner kwaal te San Remo, waar hij erg be gon te vervallen, is de Keizer weder zoodanig opgekomen m zijn zijne krachten zoo toege nomen, dat de geneesheeren er verbaasd van staan en alle hoop voeden, dat bij de eerst volgend» crisis weder met succes zal door slaan. Terwijl er nog kort geleden werd ge vreesd dat bij wellicht nog slecbts eenige weken zou kunnen leven, meent men tbans met voldoende zekerheid op eenige maanden te mogen rekenen en laat het zich zelfs aan zien of nog wel dit gebetle jaar zal kunnen voorbijgaan, zonder een beslissende crisis te brengen. De Keizer spreekt thans weder bij wijlen, maar nog steeds fluisterend en geheel toonloos. Door de geweldige sneeuwmassa's der laatste dagen en reusachtige ijsverschui vingen aan hunne mondingen zijn alle rivieren in Duitsch- land schrikbarend gewassen. Van alle kanten komen verontrustende berichten over hoog water, het ergste uit de omstreken ten Noorden van de Elbe, waar tengevolge van eene groote dijkbreuk in het Mecklenburgsch e uitgestrekte landen onder water staan. Ongeveer vijftig dorpen vijn daar tot de hoogte van de schoorsteenen overstroomd. Het verlies van menschen en vee is nog zelfs niet te schatten. In een der dorpen brak gedurende den wassenden vloed ook nog brand uit. En kele landstadjes zijn van elk verkeer, zelfs tele grafisch, afgesneden. Ook in de laag gelegen landen vau de Weichsel en de Nogat hebben over eene uit gestrektheid van verscheidene mijlen 01 er- stroomingen plaats gehad, waaivan vele menschen de slachtoffers werden. Zij die niet in het water omkwamen, namen de vlucht in den toren van de kerk. Achttien schoolkinderen bevroren in een sneeuwstorm, anderen kwamen bij eene plotselinge dijkbreuk om. Om den nood te lenigen worden er openbare inzame lingen gehouden. Het Hecklenburgsche stadje Doemitz met 3000 inwoners is vooral vreeselijk door het water geteisterd. Mot levensgevaar is de volgende dépêche door eenige personen in een Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/O.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk© overeenkomsten aangegaan. schuitje naar het eerst bereikbare telegraaf station gebracht„De nood is zeer groot. Alle inwoners zijn in twee eenigszins hooger gelegen straten gevlucht. Te ontkomen is onmogelijk. Aller leven is in gevaar als het water nog meer wast, Rondom storten de huizen in. Onmiddellijke hulp noodzakelijk. Twee dagen zijn er noodig geweest, voor dat deze depêche door het overstroomde ge bied heen aan een telegraafbureau kon worden opgegeven, zoodat toen zij ontvangen werd, reeds eenige afdeelingen genietroepen met pontons ter redding afgezonden waren. Deze zijn in het reeds verloren gewaande Doemitz aangekomen en hebben Zaterdag gedurende den dag en den volgenden nacht alle bedieigde inwoners gered en levensmiddelen aau de hongerigen verschaft. Ongelukkiger wijze zijn er vijftien manschappen bij het reddingswerk omgekomen. ENGELAND. Jn Engeland, de bakermat van het parle mentarisme gaan voortdurend stemmen op, om dit regeeringsstelsel in al zijne consequen- tiën voort te zetten. Reeds is een voorstel gedaan om ook aan de vrouwen het kiesrecht te verleenen en verleden week werd in het Lagerhuis een voorstel van Lord Roseberry behandeld, om tot eene hervorming van het Hoogerhuis over te gaan. Dit liberale lid van het Hoogerhuis meende, dat de erfelijkheid van het pairschap niet overeenkomt met de democratische ideeën van onzen tijd. Hij stelde dus voor deze erfelijkheid af te schaffen en een zeker aantal leden van het Hu's der Lords door de kiezers te doen benoemen, welke leden alsdan onafzetbaar zouden zijn. Verder wilde bij de generale agenten der groote koloniën in het Hoogerhuis toelaten, opdat niet alleen het vereen;gd koninkrijk, maar het geheele Britsche rijk in de hooge vergadering tegen woordig zou zijn. Door de erfel kheid van het pairschap af te schaffen en de leden van het Hoogerhuis door de kiezers te doen benoemen, zou tevens de oorzaak van herhaalde conflicten tusscben de beide regeeringslichamen worden wegge nomen aldus betoogde lord Roseberry want, terwijl een derde der kiezers zich voor de home ruit heelt verklaard, is slechts een twintigste deel van het Hoogerhuis het begin sel van zelfregeering toegedaan, omdat de meeste pairs conservatieven of unionisten zijn, O. a. heeft Ierland geen enkele pair, die voor home ruit gezind is, terwiil het 86 1 arnellisten in het Lagerhuis telt. Roseberry s pleitrede had echter weinig gevolg. Lord Salisburry ver klaarde zich tegen de afschaffing van het erfelijke pairschap, ofschoon hij eenigermate de noodzakelijkheid eener hervorming van de Lordskamer erkende, en het voorstel van lor<1 Roseberry werd met 97 tegen 57 stemmen verworpen. Intusschen blijkt uit dit debat en deze stemming, hoezeer de democratische denkbeel den reeds in Engeland veld hebben gewonnen. De zaak der hervorming van bet Hoogerhuis is dan ook volstrekt nog niet van de baan geschoven. In de Lordskamer beeft lord Dunraven een ontwerp in dien geest ingediend, waarvan reeds de eerste lezing beeft plaa's gehad. Aldus zal het woord van den libe ralen leider John Morley: Ihe House of lords must be mended or ended ten laatste bewaar heid worden. In het Lagerhuis werd Zaterdag door Gorst medegedeeld, dat, luidsns een ontvangen tele gram van den Onderkoning van Britsch-Indie, uit Calcutta, het fort Lingto zonder tegen stand is bezet gewordeD. Uit New-York wordt bericht-, dat de Senaat der Vereenigde Staten geamendeerd en goed gekeurd heeft een voorstel om een algemeen congres der Staten van Noord en Zuid-Amerika te Washington bijeen te roepen in April 1889. DRANKRIJK. De handelspolitiek tusschen Frankrijk en Italië begint meer en meer een vijandelijk karakter aan te nemen. In den jongsten minis terraad werden de ministers Dautresme en Krantz gemachtigd tot het indienen van een wetsontwerp bij de Kamer waarbij uitsluitend aan schepen onder Fransche vlag de zeevaart tusschen Frankrijk en Algiers wordt voorbe houden. Dit is het antwoord op de door Italië tengevolge van het ophouden der zee- vaartconvenlie tegen Frankrijk genomen maatregelen. Er wordt te Parijs druk over gesproken, dat prins Victor Napoleon ondanks zijne verbanning in de laatste maanden daar ter stede is geweest. Paris beweert zelfs, dat prins Victor lijdens de verkiezing van den Presi dent der republiek naar Parijs is gekomen, om indien niet Oarnot maar Jules Ferry ware gekozen geworden, en er op deze ver kiezing eenige onlusten waren gevolgd, zich aan bet hoofd van den opstand te plaatsen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat er groote opgewondenheid heerscht in de meeste steden. Ieder oogenblik kan men eene oproerige beweging verwachten. Prins Fer- dinand en de regeering zien echter de toekomst, met kalmte tegemoet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1