ïtonlmtdgclty andere doorbraak afgevoerd, waardoor een belangrijke wijk is bebonden gebleven, waar reeds 50 hnizen waren iagestort. Een bataib jon infanterie van Szegedin is deuzelfien morgen aangekomen om een dijk aan te leg gen rond dat deel der stad, hetwelk 't meest geledeu beeft. Het kerkhof is vreeselijk be schadigd. Afgrjjselijk was de verwoesting, die op den doodenakker is aangericht. Tal van kisten weiden blootgelegd en do lijken dreven op bet water rond. Ook keen groot deel vanCroatië overstroomd, in bijzonder heelt de stad Agram geleden, zoowel als de omliggende dorpen. Do Laboroza heeft de stad Lasztomer en zes dorpen onder water gezet. Door de IJsschotsen zijn (al van woningen en voorraadschuren met den inbond verloren gegann. ROME. De Oss. Romano loochent het bericht van Figarodat betrekking heeft op de verga dering eenet commissie van kardinalen uit de Congregatie van buitengewone kerkelijke zaken, die advies zou gegeven hebben in zake de onderhandelingen tusschen het Yaticaan en Rusland. De Oss. Romano geeft den schrijver in Figaro eene strenge afstraffing en verzekert, dat alles fantasie is. Volgens de Fopoh Romano zullen koning Humbert en koningin Victoria oyer deltali- aansche en Engelsche M'.ddell.-Zee-eskaders de revue passeeren. ZWITSERLAND. De overeenkomst, door den Zwitserschen bondsraad met den H. Stoel omfrmt het dio cees Tessino getroffen, bepaalt o. a., dat de parochiale en collegiale kerk van Logano tot kathedsa&l voor het kanton Tessino wordt verheven en als zoodanig kanoniek vereenigd met de Kerk van Bazel, welker ordinarius voortaan den titel zal voeren van bisschop van het diocees Bazel en Lugano" In overleg met den Bisschop, benoemt de H. Stoel ui- de priesters vai het kanton Tessino een apos tolisch administrator voor het bestunr der Kerk van Lugano. Hij zal in het kanton resi- deeren en den titel voeren vau „Apostolisch administrator van Tessino". Daar het kanton Tessino de kosten zijner afzonderlijke administratie draagt, is het vrij gesteld van alle bijdragen voor de algemeane kosten van het diocees. De tegenwoordige administrator (Mgr Mö'a, benoemd door den H. Stoel 20 Sept. '87, blijft in faactie. De ratification van dit verdrag zullen binnen vier maanden te Rome worden uitgewisseld en de conventie wordt van kracht zes maanden na de ratification. Schiedam, 28 Maart 1888. De Burgemeester van Schiedam, gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Ro llings in deie provincis van den lOen Maart jl. A, No. 414 (4de afd.) Frov. Blad, No. 29 Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijg baar zijn blanco aanvragen ter bekoming vau Jacht en Visckacten voor het aanstaande seizoen 1888/9, en dat zij, die bij den aanvang van bet nieuwe seizoen in het bezit van hnnne acten wenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel mogelijk vóór den 15den April aanstaande, ter secretarie moeten terugbezor gen. Z. M. de Koning beeft de geloofsbrieven ontvangen van den heer Hucg-Cisun als buitengewoon gezant en gevolmachugd minis ter van Z. M. den Ke;zer van China bij het Neder)an dsche hof. Da gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag, 80 dezer, niet plaats hebben. De Minister van Binnenlandeehe zikeo, overwegende dat mr. U. H. Hnber, benoemd tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Gsneraal, in de hoofdkiesdistricten Dokknm en Steenwjjk, haeft verklaard de benoeming voor eerstgenoemd kiesdistrict aan te nemen, en derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in laatstgenoemd kiesdistrict moet plaats hebben, heeft goedgevonden te bepalenlo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Statou-Generaal in bet kies district Sieenwijk zal plaats hebben op Dins dag 10 Apiil e. k., en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. De heer mr. W. J, v. Weideren baron Rengers, door do Provinciale Staten van Friesland gekozen tot lid der Eerste Kamer, heeft bericht gezonden, dat hij bij eventueele verkiezing in het district Sneek tot lid der Tweede Kamer, laatstgenoemd mandaat aan vaarden zal. De nienwe Eerste Kamer is als volgt samen gesteld 35 liberalen, 10 katholieken, 4 con servatieven ea 1 anti-revolutionair. Uiteen overzicht in d Standaard betreff inde de Tweede Kamerzetels in de verschillende provinciën blijkt, dat de liberalen meester zijn in de pro7inciëa: Groningen, Drenthe en Noord-Hollanddat ze zoo goed als niet meetellen in Noordbrabant, Limburg, Zesland en Overijssel en dat ze een minderheid vormen in Znii-Hollaud, Gelderland, Friesland en Utrecht. Rekent men er de meervoudige dis tricten naar goed kiesrecht bij, dan komt in dezen stand van zaken geen verandering immers dan blijven de liberalen moester in Noord-Hollandstjjgt hun cijfer niet boven de helft^ ia Zuid-Holland en blijft de ver houding in Utrecht gelijk. Ware nu de Eerste Kamer naar deugdelijk kiesrecht geboren zegt de Standaard dan zouden uiteraard voor Groningen, Drenthe en Noord-Holland liberalen kunnen afgevaar digd worden, terwijl in alle andere provinciën de anti-liberalen zouden gekozen worden. De liberalen zouden er geen vierden van het ledental hebben. Niet omdat dit zoo billijk is, maar omdat zij zelve de getrapte wijze van verkiezing invoerden, en ze deze ook nu heb ben bestendigd. De Eerste Kamer bestaat (en gevrlge der laatste verkiezingen uit 35 liberalen en 15 anti-libera'en. De Tweede Kamer, direct door het volk gekozen, heeft eene kleine anti-libe rale, de Etrffie Kamer, door de Prov. Staten samengesteld, heeft eene verpletterende liberale meerderheid. Men moge over den constitu- tioneelen regeeringsvorm denken zcoals men wil, men moet toegeven, dat die toestand niet deugt; dat is de volslagen anarchie, zoo uit stekend mogelijk georganiseerd. Een der beide kiesstelsels öiene gewijzigd te worden om het resultaat ta verkrijgen, dat de Eerste Kamer wel goed het oog kan houden op de Tweede als een vader op een zoon, maar mits zij bedenke, dat die zoon mondig is. De Eerste Kamer, zal zij een goeden dienst aan het land willen doen, moet zelf den wensch uitspreken, dat in den nu geschapen toestand spoedig ver andering kome. {Msb Baron Van Zoylen van Nijevelt, die door de Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer is gekozen, is onze oud-gezant te Parijs, onder Thorbecke's eerste Ministerie Minister van Buitenlandsctae Zaken. Het Vaderland maakt de spijtige opmerking d at, de haer Van Zoylen, die zijn loopbaan als demosraat be gonnen is en 1 mg aaü de liberale beginselen (rouw is geweest, op zijn ouden dag door de anti-liberalen schijnt fe zijn gekozen. Zou het Vaderland willen toegeven, dat de liberale beginselen niet bestand zijn tegen een ernstige levensopvatting Ia dat geval hopen wij ook het Vaderland eens „zijn ondendag" te zien beleven. (O.) Ia de liieuwè Rod. Courant komt een cor respondentie voor nit Utrecht, geschrevei met heete tranen over het verlies van den beer Rooyaards van den Ham als wethouder van publieke werken aldaar, nu deze voor de Tweede Kamer is gekozen. Voorts kan de schrijver niet genoeg roemen over de hulp, die de liberale partij in ver schillende distrieten, met name de Utreohtsche, bij de jongste herstemming van Utrecht uit geboden is. Als wj afgaan op wat wij dienaangaande o. a. uit Breukelen vernemen, dan hebben da Utrechtsche vrijscharen weinig eer van hun hulp. Immirs niet alleen met vrees voor Rome en andere hersenschimmen heeft men in dat district gewerkt, maar ook zijn gan^cbe scharen van Hezsrs gedwongen geworden hun biljet met dan naam van Rooyaards in Ie vallen, ouder bedreiging met de ongenade vanzskere voorname Utrechtsche heeren, die als land eigenaars en werkgevers hun invloed kannen dom gelden op de stoff olijke welvaart van hun ondergeschikten. Het toedienen dezer intimidatie-recepten geschiedde vaak door gemceate-ambteDaren, welke alle redenen had den om de Utrechtsche »oomes" naar de oogen te zien. In dat opzicht is de»overwinning" der libe ralen in het district Breukden een waardige tegenhanger van die te Enschede en zouden wij den liberalen bladen ia het belang hunner geestverwanten aanraden, van deze dingen verder maar liever te zwijgen. (C.) De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct bericht, dat de Koning de zitting der Staten-Generaal niet zal openen en ook de leden niet ten paleize zal ontvangen voor het af leggen van den eed, wegens de verkiezing van Domela Nieuwenhuis. De Haagsche correspondent van de A. Gron. Ct en ook de rosidentieschrijver van de Midd. Ct berichtten, dat Z. M. na de verkiezing van den heer Van Kempen een anderen leve rancier van zilveren en gouden werken gekozen heeft en nu de fabriek van de Utrechtsche firma Begeer begunstigen zal. De een meent dat Z. M. niet gunstig over de faandidatnnr- Van Kempen dacbt; de ander zegt dat Z. M. geen botsing wilde teweegbrengen tusschen des heeren Van Kempens gevoelens als Tweede Kamerlid en als hofleverancier. Zeer toevallig meldt het Dbl. v. Z.-H. tegelijkertijd, dat Z. M. bestellingen bij den beer Van Kempen heeft gedaan. (7.) Domela Nienwenhnis brengt per advertentie dank »voor de talrijke en hartelijke bewijzen van sympathie per telegraaf en poBt, zoowel nit het binnen- als buitenland" bij gelegen heid zijner verkiezing lot lid der Tweede Ka^ mer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2