JimwnlanMq Iqicftteit, openbaar gemaakt. De talrijke onregelmatig heden van de Italiaanscbe post en de onder vinding maken deze voorzorgen noodzakelijk. Kardinaal Howard is sedert verscheidene dagen ernstig ongesteld aan hersenontste king. Men vreest een treurigen afloop der crisis en verwacht öf dat hij spoedig zal be zwijken of dat zijne geestvermogens zullen beneveld bljjven. Prins von Hatzfeld, buitengewoon gezant van Duitschland, belast met het overbrengen van het officieel bericht der troonsbestijging van Keizer Frederik aan den Paus-Koning, is Maandag jl. te Rome aangekomen. Schiedam, 29 Maart 1888. Van liberale zijde is men bjj de jongste herstemming voor de Tweede Kamer in ons district zeer dichterlijk geweest. Zij, die bij het openen der stembriefjes cp het stadhuis tegenwoordig waren, konden zich daarvan overtuigen. Ook zekere J. K. voelde zich door de Muze geïnspireerd en kon deze scboone gelegenheid, om zich bij zijne superi euren verdienstelijk te maken, niet ongebruikt laten. Iu slechte loim over deze Pyrrus overwinning der liberalen, heeft hij aan zijne verbittering lucht gegeven in eon vers (P) als ^ingezonden" in de Schted. Courant van 22 Maart opgenomeD. Maar wie is dan toch die J. K., dat dich terlijk genie? booren wij den lezer vragen. Welnu, 't is gebleken alweer een openbare (hulp)onderwjjzer te zijn. Die lui ziju toch onbetaalbaar, wat heeft men er niet een plezier van, vooral bij verkiezingen En daarenboven, wat een genie! Dat bij goed thnisis inde geschiedenis, blijkt duidelijk. Mettertijd krijgen we dan ook flinke geschiedkundigen als ze het gelok masr hebben door hem onderwezen te worden. Daar zijn heel wat docenten, die van Rome en de Katholieke Kerk niets weten en daarom verachten wat zij niet kennen. Ons schoolmeestertje zal hnn voetspoor volgen de liberalen kunnen over hem tevreden zijn. Wellicht zal hij later eene berijmde geschiedenis des Vaderlands ten dienstevan het lager onder wijs in 't licht geven. Zou 't echter niet beter zjjn, wanneer dat heerschap zijn vrijen tijd eens ging wijden aan degelijke studie en niet aan lage rijmelarij Misschien haalde hij dan nog wel eens een hoofdacts, wat voor de jeugd ook zeer te wenschen iswant het zou waarlijk jammer zijn voor de wetenschap (vooral als bij op ieder gebied zoo bedreven is) wanneer zoo'n genie verloren ging. Laat dat pedante mannetje maar oppassen, niet verder verbittering te wekken want be denke hij het wel „die wind zaait zal storm oogsten", en er is in den laatsten tijd reeds al te veel gezaaid, dat dergelijke zaaiers wrange vruchten moet opleveren. En de Schied. Courant, die dergelijk prul- lewerk opnam Och 1 het geschiedde in den roes dier qnasi-overwinning. Pet pastte zoo geheel bij haren triomfkreet »Van Schiedam begint de Victorie 1" Juister zon zij zich zeker uitgedrukt, hebben, met te zeggen „door Vlaar- dingen de Victorie 1'' Zoo is het slechts een pronken met eens anders veeren Volgens een telegram uit Londen is het Ned barkschip Walraven Melchers,kapt. Wachter, tot eene Schiedamsehe reederij behoorende, op reis van Hamburg raar New-York 20 Febr. te Fayil zwaar lek binnengeloopen en werd bet aldaar wegens te hooge reparatie afgekeurd. Door den Minister van Binnenlandsche zaken is bepaald, dat wegens het opteeren van de heeren mr. Reekers en dr. Schaepman respec tievelijk voor Haarlemmermeer en Wijk-bij- Duurstede, eene nieuwe verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in elk der kiesdistricten Breda en Druten zal plaats lebben op Dinsdag 10 April e. k. en de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. De nitvaart der oude Sfaieu-Geneiarl heeft gisteren in alle stilte plaats gehad. Er waren geen dertig leden van beide Kamers opge komen. De commissie, die den Minister van Bin nenlandsche Zaken in de vereenigde zitting der beide Kamers in- en uitgeleide deed, be stond uit de heeren Verheijen, De Bruijn, Roëll en Mellrill van Lijnden, leden der Eerste Kamer, en Greeve, Kolkman, Farncombe San ders en Ziajjer, leden der Tweede Kamer. Een Kamerontbinding in 't zicht? In het Berliner lageblatt lezen wij letterlijk het volgende „In Nederland zal het waarschijnlijk weder tot een nieuwe verkiezing komen. Het door ons uitgesproken vermoeden, dat Koning Wil- lem het verzoek om ontslag van het liberale ministerie niet zal goedkeuren, maar misschien de ontbinding der Kamer ztl voortrekken, wordt door een officieel telegram uit Den Haag als volgt bevestigd: De ministeriësle crisis zou wel tot een parlemeits-crisis kannen overgaan, daar in gevolge het geval dat de Tweede Kamer een anti-liberale, de Eerste Kamer echter een li berale meerderheid heeft, iedere vorming van een nieuw ministerie onmogelijk schijnt. Al gemeen wordt verondersteld, dat Koning Wil lem de Kamers eerstdaags zal ontbinden. Wij hebben reeds te kennen gegeven, dat de in twee fraetiëa verdeelde conservatieve meerderheid der Tweede Kamer zóó gering is, dat zij ook op zichzelf nauwelijks sterk ge- Doeg zou zijn, een ministerie voldoende te steu nen". (K. A/.) De heer J. W. L. Mabne, voorheen stuur man aan boord van het stoomschip Rhenania is door den president der Franscherepubliek benomad tot ridder van het Legioen van eer, ter zake van zijn manmoedig gedrag op 1 Januari jl., toen hij tijdeus een storm in de Spaansche zee, welke zelfs het uitzetten van booten onmogelijk maakte, overboord sprong en met eigen levensgevaar den stuurman van een verongelukt Fransch stoomschip, die meer dan 24 uren op een balk had rondgezwalkt, het leven redde. Van 18 tot en met 24 Maart zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 61 stoom- en 10 zeilschepen; vertrokken 61 stoom- en 8 zeilschepen. De Avondpost betoogt, dat art. 87 der Grondwet (dat de eed verklaring of belofte door de leden der Tweede Kamer wordt afgelegd in handen van den Koning of in de vergadering der Tweede Kamer in handen van den Voorzitter) in conflict komt met art. 88, volgens hetwelk de benoeming van een Voor zitter moet geschieden uit een door de Kamer aangeboden opgaaf van drie ledeD, indien de Koning inderdaad niet zelf de leden wenscht te beëedigen. Het ondste lid, dat de verga dering leidt totdat deVoorzitter door den Ko ning is benoemd, kan toch wel niet worden geacht de bij art. 87 bedoelde Voorzitter të zijn, meent het blad,en de bovenbedoelde voordracht van drie leden kan niet worden saamgesteld, vóór de Kamerleden hun betrekking hebben aanvaard. Door den heer J. Bruine te Seheveningen is het initiatief genomen om bjj het strand aldaar een boothuis te plaatseD, ten einde aan roei- en zeilliefhebbers gelegecheid te geven, om zich met booten op zee te ontspannen. Onderstennd door verschillende invloedrijke personen, zal de heer Bruine voorts zeil- en roei wedstrijden organiseer m. Dat van deze plannen weder veel vertier voor de badplaats is te verwachten, zal wol geen betoog behoe» ven. De rol van Domela Nieuwenhuis in de Kamer zal bestaan in te protesteeren tegen alles wat hij van zijn sociaal-democr.ifisch standpunt onbillijk, oneerlijk uitzuiging, tirannie, en wat dies meer zij, ten opzichte van bet volk acht. Men kan dus op een onafgebroken pro* test rekeneD, want wat acht Nieuwenhuis niet oneer'ijk, geen tirannie ten opz'chte van het volk, zoolang de volkssouvsreiniteit niet do constitutioneele monarchie, de pbrygisohe muts niet de Kroon vervangen beeft (7.) In zake het geschilpunt over het al of niet geldige van de herstemming voor do Tweede Kamer in het distriet Amsterdam, op grond van de ingebrachte bezwaren tegen de geldigheid der stembriefjes, deelt het Handels blad mede, dat dit reeds eens is voorgekomen. In 1856 werd mr. Westerwondt tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland gekozen, en ook toen is tegen de geldigheid het bezwaar ingebracht, dat de briefjes niet van hetzegel, maar enkel van het wapen der gemeente voor zien waren. De Staten van Noord-Holland hebben op 18 November 1856 met algemcent (72) stemmen geoordeeld, dat die briefjes niet als van onwaarde moeten beschouwd worden. In het ontwerp voor de aanstaande zomer dienstregeling zijn de sneltreinen van het Noorden naar Utrecht en Amsterdam behou den gebleven. De zomerdienst zal op 1 Juni een aanvang nemen. In liberale strooibiljetten is daag3 voor do herstemming verzekerd, dat de liberale heer Rooijaards, dia te Breukelen gekozen is, trouw ter kerk gaat, de diaconieseholeu krachtig steunt, ja een voorstander van de school met den Bijbel is. Nu is een van tweeën waar: ot de liberale biljetschrijvers hebben onwaarheid verkondigd; of de heer Roijjaaïds is een verkapte anti-re volutionair, die zich door de liberalen in de Kamer heeft laten brengen. In het laatste ge val kunnen de liberalen nog pleizier van hem hebben. Msb De stoombooten van Amsterdam en Rotter dam die, op haar reis naar Friesland, bij Eukhnizen zijn ingevroren, zijn Maandag op de bestemmingsplaats, Leeuwarden, aangeko men. In eenige plaatsen in de provincie Gro ningen is dezer dagen oplichterij gepleegd door een net gekleed man, die valsche ameri- kaansche banknoten uitgaf, voorwendende die van een oom uit Amerika ontvangen te heb ben. Te Appingedam werd de vermoedelijke dader door de politie opgespoord. De vrouw van den gearresteerde K. zou medeplichtig zijn aan de gepleegde schelmerijen. Behalve het brutale der oplichterij blijkt uit een en ander ook weer de onvoorzichtigheid of onnoo- zelheid van sommige lieden bij het wisselen van bankpapier, want de zoogenaamde bank-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2