êtmengde Jtftyhttn. Kerknieuws. Rechtszaken. biljetten waren reclames van kooplieden, nog- ^el van achteren beplakt. Ia Oyergsel zijn de boterprijzan weer bui- leuges^oQu laag. Op de markt te Deventer Verschilde de prijs voor le soort van f 19 tot 120.50. Binnenkort zal er een begin gemaukt wor- dea met een belangrijke verbouwing der Parochiekerk van O. L. Vr. te Zwolle, die wat ^et inwendige betreft in de laatste jaren reeds !tl®f zoovele ornamenten verrijkt is. De ver bouwing zal hoofdzakelijk bestaan in het door- hekken der zijkapellen tot aan den toren, I®gen welken aan beide zjjden dan een paar ^•nke kathechismns-kamers zullen gebouwd w°rden. Aan het einde der zijkapel aan de Witzijde der kerk zal een doelmatig en fraai Pbrtaal worden aangebracht, zoodat dan de in» 8aQg onder in den toren voor gewoon gebrnik kunnen gemist worden. Bovendien zal de ballustrade van het koor achter in de kerk vernienw d en deze door pi lasters van graniet met kuustig bewerkte ka- Piteelen geschraagd worden. Plan en teekening berden door den bekwamen architects. H. J. booster vervaardigd en de nitoesteding van bet eerste gedeelte van het belangrijk werk (de doortrekking der zijkapel aan de zuidzijde) zal waarsebjjnüjk reeds over eenige weken Plaats hebbes. (Vederl, Kath. St.) Bet gezin van den arbeider V., in de buurt schap Beerze, ondar Ommen, zou door het hooge water bijna van honger zijn omgekomen. Bet huis van genoemden V, ligt geheel alleen aan de Vecht en door het water geheel inge sloteneen oude boot, die men voor den Overtocht gebruikte, was gezonken, zoodat het gezin als op een eiland zat en van alle ver keer was verstoken. De buren, die geen der huisgenooten in den laatsten tjjd gezien had den, vermoedden den toestand, en juist bijtijds Ward een boot met levensmiddelen gezonden, om hen nit hun benarden toestand te ver lossen. Reeds eenige dagen had men zich met Wat poot-aardappelen gevoed, terwijl men zich bij gebrek aan petroleum, des avonds, zoodra bet donker werd, te bed had begeven. slnitend katholiek, zoodat er dan ook eene katholieke kerk staat. Bij i van die enkele protestantsche boeren spookte hst dan geruimen tijd. De verschijning kwam geregeld en op bepaalde uren terugen dat het een spook was, konden velen getuigen, voorbijgangers zoowel als buren en huisgenooten, die het vaak gehoord en gezien hadden. Een goed vriend, katholiek, gaf den boer den raad de hulp in te roepen van den kapelaan van Bor» nerbroek. Hieraan werd gevolg gegeven, maar de eischen waren zoo hoog, nl. f 500, dat onze boer besloot zich zelf te redden. Hij en zijn knecht, behoorlijk met boeren gereedschap gewapend, traden een paar dagen later het spook fier tegemoet en begonnen het gedacht af te ranselen. Eindelijk roept het spook: „Houdt op! hondt op Ik ben de kape laan van Bornerbroek 11" Hierop staakte men het dorschen en was men genoodzaakt het slachtoffer naar hnis te dragen. Dat de ken nismaking met den boer niet malsch was, blijkt nit het feit, dat de kapelaan van Bor nerbroek reeds is gestorven." De Iwentsche Ct. meldt thans, dat de kapelaan van Bornerbroek, de weleerw. heer J. H. C. Dsrckson, naar aanleiding van boven staand schandeljjk verzinsel, persoonlijk eene klaoht bij den officier der reohtbauk te Al melo heeft ingediend. Zullen de liberale bladen, die zoo gretig waren om bet schandelijk leugenverhaal van het N. v. d, D. over te nemsn, thans ook loyaal genoeg zijn, om ook de tegenspraak, die reeds op meerdere wijze is gegeven, in hunne kolom men op te nemen Door een van de ondergeschikten van de hb. Scholten iB een poging gedaan om een groot gedeelte van de werkstakers over te halen, de fabriek weer te bezoeken en voor het nu vast- gestelde loon te beginnen. Volgens sommige Waren er 100, volgens andere 50, die daartoe geneigd waren het grootste gedeelte dus bleef volharden. De laatsten nu moeten de 50 andersgezïnd# makkers genoodzaakt hebben, zich weer bij hen aan te slniten. Bennink kwam ook nog eens over, om het volk aan te manen tot verder verzet. Hij gaf te kennen, dat er nog voor weken geld in kas was, en dat van de volgende uitdeeling af het bedrag in geld met 1/t zou vermeerderd worden. Zondag en Maandag was het te Almelo weer minder rnstig. Bij toeval werd Zondag een infanterist op zijn teenen getrapt; in woede ontstoken en aan boos opzet denkend, grijpt hij zijn sabel en slaat om zich heen. Maandag Werd door een anderen infanterist gebruik gemaakt van zjjn bajonet. Men zegt dat de verwonding van Zondag nogal belangrijk moet zjjn. Wat de oorzaak is van deze twee geval len, kon men nog niet met zekerheid melden (N. v. d. Uit Bornerbroek, bij Almelo, liet bet Nieuws van den Dag zich vóór een paar dagen het volgende schrijven »De bevolking van Bornerbroek is bijna nit- Uit Valthermond wordt aan de N. Gr. Ct, gemeldDat sommige arme mensciien in den tegenwoordigen tijd, nu er bijna nog niets te verdienen is, het wel eens zesr ellendig heb ben, is hier in de nabjjheid voor een paar dagen gebleken. Op een niet ver van hier ver wijderde strook gronds is eene kraamvrouw van honger gestorven. Haar man was 's-avonds van te voren laat in de woning teruggekeerd, nadat hij als slniker had ge vangen gezeten. Er was toen letterlijk niets in de woning wat naar eten geleek. Te eer gierig en buitendien daar zij, door de afwe zigheid van haren man, niet in de gelegenheid was eenigen onderstand te vragen, is deze vrouw eindelijk van honger bezweken. Eene bende Zigeuners, te sterkte van 15 personen, met zich voerende twee wagens en twee paarden, heeft getracht van Belgis te E ijsden ons land binnen te dringen. Dit werd hun door de maréchanssées echter belet. Da grenzen worden weer streng bewaakt. ziedaar het programma waarop »de booze winterman" ons onthaald heeft. De frisscbe, heldere, zonnige dagen, die hij ons geschonken heeft, kan iemand met een goed geheugen wel op zijne vingers tellen. Er is dan ook voor de arbeidende klasse letterlijk niets te ver dienen geweest engeen geld, geen brood, al is het ook nog zoo goedkoop. Er zou armoede, bittere armoede geleden zijn, wanneer de meergegoeden niet geholpen hadden. Ook hier verloochende zich de zoo hoog geroemde Nederlandscbe liefdadigheid niet! Niet alleen de daglooner effiter heeft reden tot klagen. Ook de boeren klagen steen en been over den slechten tijd. En de tabaks planters zijn heel niet te spreken. Er zijn nog maar enkele partijtjes tabak opgeruimd voor 10 13 galden de 50 kilo. Dat is toch geen prijs! Er zijn planters, die al kan arbeid en mest (en hiervan is wat noodig 1) toegeven. Blijf dan zoo maar planten 1 Vele bakkers, winkeliers, rentmeesters etc. zullen het best in hunne kas gewaar worden, dat genoemd gewas zoolang blijft zitten of tegen een prijsje wordt opgeruimd, want alles wacht daarop. Het water ruimt, Goddank, goed op. Toch zijn er weer verscheidene binnenpslders geïnun deerd. Alleen die, welke machines bezitten, zijn zoogoed als droog. Een groot voorrecht inderdaad 1 Zouden de polderbesturen nu nog langer de plannon tot eene verbeterde water lossing tegenwerken 't Is, ia hun eigen be lang, niet te hopen 1 ZEVENBERGEN. De heer J. P. Th. Van Nunen, het onlangs gekozen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dit district, heeft het voornemen opgevat, zijn woonplaats van Amsterdam naar hier over te brengen. Velen verheugen zich in het voornemen van den heer Van Nunen om zich hier te komen ves tigen, daar iedereen dan in de gelegenheid is, bij voorkomende gevallen den afgevaardigde te kannen raadplegen. (TV. Bred. Ct.) BREDA. Na heel wat moeite heeft onze gemeente bij koninkljjk besluit het recbt voor drie jaren verkregen om van alle panden, in de Bank van leening gebracht, 12% interest te heffen. Tot heden werd slechts 10% gehe ven, doch door de verliezen, die de instelling geleden heeft, kan men met 10% niet meer de kosten goedmaken. MAASTRICHT. De aanleg van een tram spoor langs de Joker vallei schijnt te zullen verwezenlijkt worden. Reeds heeft de Bel gische regeering tot dat einde aan den Senaat een subsidie aangevraagd. Deze tramweg, die geheel over Belgisch grondgebied zal loopen, verbindt Maastricht met een der bloeiendste streken van België. (C>) Te Ternenzen hebben eergisteren eenige kiezers uit erkentelijkheid voor den uitslag der verkiezing, een bedeeling gehouden van brood en geld onder alle beboeitigan zonder onderscheid. Men bracht daartoe f 200 bijeen, en daaronder waren giften van f 30, Alle bakkers, 17 in getal, kregen een deel der levering. MAASSLUIS. Voor rekening van de Ker kelijke Kas zal weldra worden aanbesteed het bouwen eener hulpkerk voor de doleerendeD, die 800 plaatsen bevat. Met de lokalen der Chr. school kan men zich behelpen tot het proces is afgeloopen en 1300 ii 1400 menscben kannen dan plaats vinden. MAAS-EN-WAAL. Dat we een kouden, langen en smerigen winter achter den rng hebben, zal ik den lezer wel niet behoeven te vertellen. Strenge vorst, afgewisseld door veelvuldigen sneeuw-, hagel- en regenbuien, Te SoeBt is overledeD, in bijna 80-jarigen ouderdom, de weleerw. beer Ered. Fr. Meijer, rustend pastoor, en te Weert de weleerw. heer Caris, mede rustend geestelijke. De directeur en leeraren van het bisschop pelijk college te Roermond, die bij vonnis van de arrondissements-rechtbank aldaar van de kiezerslijsten geschrapt werden, hebben zioh tot den Hoogen Raad gewend met verzoek op grond van art 1, C der kieswet die uit spraak te vernietigen. Hoogst onaangenaam was bet laatste win tertje voor eenige reizigers van Dokknm, Leeuwarden en elders, die, handeldrijvende in manufacturen, winkelwaren enz., reeds den 12n jl. op Schiermonnikoog waren gekomen en, I na, hun zaken te hebben afgedaan, spoedig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 3