lie Jaarg. Zaterdag 31 Maart 1888. No. 3046. VERSCHIJNT DAG E L IJ IC S. gemeen ttoepictt. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDA Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden 1.50 Franco p.post door geheel Nederland 2.— Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden? billijke overeenkomsten aangegaan. CHINA Een Amerikaanscb missionaris in Yunnan heeft in een brief de groote aardbeving be schreven, waardoor China is geteisterd. 1500 menschen verloren er het leven bij en velo steden werden verwoest. De groo'ste onge lukken gebeurden in bet departement Ching* Chan, waar de schokken vier dagen duurden. De steden Lamon en Yaman werden in pninbcopen veranderd, en 4000 personen onder de instortende muren verpletterd. In So-Chan en Cbuen deed zich eene volledige omkeermg in bet landschap voor; gansche streken verdwenen en maakten plaats voor eene reusachtige watervlakte. Over de 10,000 personen verdronken. De berichten over de onheilen, welke de overstroomiDg der Gele Rivier veroorzaakt heeft, luiden zoo verschillend, dat het onmo gelijk is het juiste aantal slachtoffers op te geven. De een schat het aantal op 800,0(0 slachtoffers,terwijl anderen beweren,dat eemge miilioenen zielen hij de ramp het leven ver loren hebben. Een feit is het echter, dat de catastrophe groot is en elke voorstelling ei van overtreft. DUITSCHLAND. De Keizer heeft Woensdag namiddag, m gezelschap van de Keizerin zijne dochters en dr. Mackenzie, eenigen tijd in het park van Charlottenburg gewandeld en hoopte gisteren zoo het weer gunstig was voor het eerst een rijtoer te maken. De nog ongehuwde dochters des keizers, de prinsessen Victoria, Sophia en Margaretha, zullen eerstdaags voorgoed hun intrek in het kasteel te Charlottenbuig nemen. Prinses Sophia is verloofd met den hertog van Sparta, kroonprins van Grieken land. De Berlijnsche correspondent van de Indé- pendance meldt, dat keizer Frederik met den minister van justitie een systeem heeft be studeerd, volgens hetwelk de belangrijke beslissingen in een gemeenschappelijke beraad slaging van alle ministers zouden worden genomen. Het ontwerp is aan Von Bismarck voorgelegd, die er geen voorstander van is, wijl "hij het beschouwt als gelijkstaande met een vermindering van zijn persoonlijk gezag. De keizer, die zich niet van den populairen kanselier wil scheiden, zou hem ten minste ■willen omgeven van ministers, die niet al zijn denkbeelden koesteren. Men gelooft echter niet aan een conflict, maar aan een verdaging van het voorstel of de onderwerping van den kanselier, die wellicht vrede zal nemen met een ontwerp, welks duur waarschijnlijk het leven van den tegenwoordigen keizer niet zou overleven. Tegenover bet in de laatste dagen opnieuw verspreid bericht, dat kroonprins Wilhelm aan een oorkwaal lijden zou, verklaart de National Zcitung uit goede bron te kunnen verzekeren, dat de gehooraandoening, waaraan de kroonprins voor geruimen tijd leed (eene acute ontsteking van het middengedeelte van een oor), volkomen regelmatig afgeloopen en zonder eenige vermindering van het gehoor orgaan genezen is. Sedert heeft de kroonprins geen stoornis in zijn gehoor gehad, en zijne gezondheid laat trouwens niets te wenschen over. De met zooveel spanning verwachtte amnes tie zal, naar het thans heet, nog tijdig genoeg hekend worden om den geamnestieerden ge legenheid te geven reeds het Paaschfeest in den schoot hunner familie te vieren. Aij, die langs administratieven weg verbannen zijn, zullen aan de amnestie niet deelachtig worden. Voor het ontwerpen van plannen voor het rijksmonument ter eere van wijlen Keizer Wilhelm, zal eene commissie van architecten, beeldhouwers en Rijksdag-afgevaardigden ge vormd worden. De prins-regent van Beieren zal uit eigen middelen een monument voor Keizer Wilhelm doen plaatsen te Regensburg. FRANKRIJK. De radicale linkerzijde in de Kamer van Afgevaardigden besloot gisteren met 14 tegen 10 stemmen, eene interpellatie voor te stellen over de algemeens politiek. Men ver zekert, dat het ministerie zich vereenigen zal met de eenvoudige orde van den dag en zich verzetten zal tegen het urgent verklaren van een voorstel tot herziening der grondwet. Op raad van den minister Sarrien heeft daarop de Kamer besloten, heden middag bijeen te komen, om te beraadslagen over de interpellatie van de uiterste linkerzijde. HET OOSTEN. Uit Sofia meldt de limes, dat de instructie tegen Popoff geëindigd is, en het gebleke is dat Popoff geld ontvangen heeft voor het vrijstellen van zekere personen van den mili tairen dienst. Popoff zou aan prins Ferdinand hebben verklaard, dat als hij in hechtenis genomen wordt, de prins geen 24 nur langer in Bulgarije zou hipven. Naar de Daily News uit Constantinopel verneemt, heeft de Oostenrijksche gezant aan de Porte verklaard, dat de buitengewone maatregelen tegen prins Ferdinand zouden uitloopen op zijne onafhankelijkheids-verkla ring. De bevolking van Bulgarije en Oost- RumeliS zoude den stap toejuichen, welke tot een bondgenootschap met Sarvië zoude leiden. Indien de Porte daarentegen prins Ferdinand erkent, zeide de Oostenrijksche gezant, zal Bulgarije vermoedelijk, overeenkomstig het tract aat van Berlijn, den opgelegden cyns betalen. De gezant gaf der Porte den raad, steun te zoeken bij de Midden Europeescbe alliantie. Deze laatste zouden dan medehelpen om Griekenland zijne eischen te doen intoomen, terwijl Bulgarije desnoodig zou kunnen reke nen op den bijstand der Britsche vloot in de Zwarte Zee. Het staat, ondanks tegenspraak, vast dat er eene gedachtenwïsselmg plaats heeft gehad over het ontruimen van Egypte en over het toestaan van de vaart door de Dardanellen aan de Britsche krijgsschepen. Het weder op het tapijt komen der Griekscbe kwestie heeft eene nieuwe beweging in het leven geroepen op Kreta, waar de gedeputeerden van de Christenen den landvoogd hebben uitgenoodigd maatregelen te heramen voor het herstel der orde, terwijl de muzelmannen tegelijkertijd per telegraaf zich bij den 1 ultan hebben beklaagd over moord, op drie Turken gepleegd, en des Sultan's bescherming hebben ingeroepen. Naar uit Weenen aan de Times gemeld wordt, schijnt Rusland vast besloten, zijne actieve politiek tegen prins Ferdinand voort te zetten en nieuwe diplomatieke stappen te doen. Het zou de aandacht, der mogendheden vestigen op de troepenbewegingen in Bul garije. De Czaar is zeer verstoord over het mislukken van de eerste poging bij de Porte, en de minister Giers moet verklaard hebben, dat zijn meester niet zal dulden, dat de zaken in den tegenwoordigen toestand blijven. De Rumeensche minister van binnenlandsche zaken, antwoordende op een interpellatie over de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen naar aanleiding der Dinsdag voorge vallen ongeregeldheden, verklaarde gisteren in de Kamer, dat de regeering vast besloten heeft onmiddellijk maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid der staatsinstellingen, de openbare rust, de veiligheid van het par lement en de eerbied voor den troon te hand- haven. De onlusten te Bucharest hebben te Weenen eene groote opschudding veroorzaakt. Men dacht, dat Rumenie de anti-Russische politiek was toegedaan. De toestand in Servie is mede niet gunstig voor Oostenrijks belangen. Men vreest eene botsing tusschen het kabinet Gruitsch en de Skuptcbina OOSTENRIJK—HON GARIJE. In Hongarije begint het katholieke volk ook te ontwaken. De eerste strij za

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1