Slflpwt ©CÉpicht. Siitimtlaiukhq DUIT3CHLAND. Keizer Friedrich is gisteiea voor het eerst te Berlijn geweest. De Keizer en Keizerin, in een half open rijtuig cair de hoofdstad ge- komeu, brachten een bezoek aan de Keizerin weduwe. Met de hoogste geestdrift werden zij door het publiek begroet. Vooraf had de Keizer reeds een wandeling gedaan in het park van Cbarlcttenburg. De Keizerin had nl. 's morgens aan tafel, spreken le over het prachtige weer en haar wandelplannen, weifelend de vraag opgeworpen of ook Z. M. niet eens eene kleine wandeling in het park zon kunnen wagen. Dr. Mackenzie zag den Keizer met een veelbeteekenenden glimlach aan en meende, dat eene wandeling in de Oranjerie toch de voorkeur verdiende. Daarop begaven zich de Keizerin met hare drie dochters in het park. Dr. Mackenzie vervoegde zich later bij de Keizerin en de prinsessen en wist deze al pratende naar den kant der Oranjerie te lokken, waarop nu plotseling de Keizer naar buiten trad en jubelend door de prinsessen werd begroet. »0, nu zal bet spoedig weer goed gaan", riepen zij om strijd. „God geve het 1 zeide de Keizerin geroerd, terwijl zij een vragenden blik op dr. Mackenzie wierp als om te weten of de buitenlucht niet schadelijk zon wezen. De dokter stelde haar echter gerust met de mededeeling„Ik had er verlof toe gegeven, het was zoo afgesproken!" De Keizer haalde diep adem en verkwikte zich aan de herleving brengende lentelucht. Bijna drie kwartier bleef hij in hit park; daarna begaf bij ziek ter ruste en genoot ge durende twee uren een gezonden slaap. Keizer Friedrich zal, naar men zegt, in Juni a. s. te Koningsbergen ah Koning van Prui sen worden gekroond. Dj Rijksminister van binnenlandeche zaken heeft een bezoek gebracht aan de overstroomde streken. Gedurende zijn verblijf te Dannenberg ontving hij een telegram van den Keizer, waarin deze zijne ingenomenheid betuigt met de reis vau den minister en hem verzoek1-, zijne diepe droefheid en oprechte deelneming overal uit te spreken. Overal in Duitsch- land worden behalve van particuliere ook van officieele zijde oproepingeu gedaan voor de slachtoffers der overstrooming. Naast de grootsche plannen voor een rijks- monument ter nagedachtenis van wijlen keizer Wilhelm, hoort men voortdurend van talrijke locale standbeelden of stichtingen ie zijner eer. Voor een gedenkteeken te Mannheim is reeds 100,000 mark bijeengebracht, terwijl voor een monument ts Efèerïeld ruim 68,300 marsbjjde Elberfelder Zeilung is ingekomen. Behalve in de reeds vroeger genoemde steden Keulen, Dusseldorp euz. zal ook te Stuttgart en Hamburg een gedenkteeken worden opge richt. Berichten uit Weeneu en Berlijn bevestigen het gerucht van de aanstaande bekeering tot de Katholieke Kerk van de Keizerin-weduwe Augusta. FRANKRIJK. De President der republiek heeft den Neder- lanschen gezant, jhr ridder De Stners ten gehoare ontvangen, dia hem wegens het over lijden van zijn, Oarnot's vader, een brief van rouwbeklag van Koning Willem III overhan digde. In zijn maniiest aan de kiezers in bet de partement du Nord verklaart generaal Bou- langer, tegenover de regeering een beroep te doen op het algemeen stemrecht. De Kamer heeft zich vrees laten aanjagenzij ontwaakt thans uit hare werkeloosheid, maar weet dat alle voorgestelde hervormingen schipbreuk zul- len lijden op den Senaat. De Kamer is vreemd geworden aan de wenschen der natie en begrijpt dieniet meer. Het eenige redmiddel is: ont binding en grondwetsherziening. De heerRonvier onfcmojtte Woensdag avond op de Place de l' Opéra een paar honderd schreeuwers, die hem met hun geroep van Leve Boulanger I Weg met Ferry nit zijn humeur brachten. De gewezen minister-presi dent had de dwaasheid een Leve Ferry 1 te doen hooren, wat natuurlijk tot gevolg had dat de anderen nog erger begonnen. Buiten zichzelf van drift, pakte hij toen een kwajon gen beet, wien hij deze indrukwekkende ver maning toediende»Al wat jij op school geleerd hebt, heb-je aan Ferry te danken Maar dit baatte evenmin, en toen Rouvier de schreeuwers toeriep wie hij was, en dat bij hun verbood in zijne tegenwoordigheid den naam van Bonlanger te laten hooren, begon het lieve leven eerst recht. Men bulkte nu Weg met Rouvier! Weg met Ferry 1 Weg met de ministers van BismarckLeveBoulan- ger 1 Onder dit luidruohtig geleide stapte de ond-minister de Avenue de P Opéra door en vluchtte hij eindelijk in het redactiebareau van Le Matin. De troep schreeuwde zich voor het huis nog een poosje schor en ging toen verder. De radicale groepen in de Kamer van Afge vaardigden hopen het kabinet ten van te bren gen, maar de opportunisten achten het oogen- blijk ongunstig. De rechterzijde heeft het lot der ministers in handen. Bij de inter pellatie over de algemeene staatkunde der regeering, welke heden in de Kamer van Afge vaardigden zal gehouden worden, zal zij zeker geen votnm van wantrouwen gevenmaar zij schijnt bereid, om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. Een hevige orkaan heeft gisteren in het zuid westen van Frankrijk groote schade aangericht. Da wijnbergen in verschillende streken van Medoc hebben veel geleden. Te Arcachon zijn de huizen aau de kast overstroomd. HET OOSTEN. De Bulgaarscbe regeering heeft de Porta ophelderingen gevraagd over het samentrekken van Turksche troepen bij de grenzen van Oost- Rumelie. Het is onwaar, dat majoor Popoff voor zjjn inhechtenisneming prins Ferdinand heeft gedreigd, dat hij geen 24 uren meer in Bul garije zou blijven. De Times verneemt uit Weenen, dat de Russische generaal Arczenikoff eene vliegende bolonne organiseert, welke bestaat uit infan terie, lichte ruiterij en berggeschnt, en dienen zon bij eene eventueels bezetting van Bulgarije. Aan hetzelfde blad wordt nit Sofia bericht, dat de spoorweglijn VacarelSofia—Tsaribrod den 6en April zal geopend worden. De toestand in Rumenie is tengevolge der jongste onlusten zeer critiek. De oppositie in de Kamer ia zeer verbitterd op den minister president Bratiano, die door den Koning in hot bestnor is gehandhaafd. Zij tracht de volks- meening tegen den minister op te zetten met de bewering, dat hij slechts een werktuig is in de handen van Dnitsehland en Oostenrijk. Sommigen meenen, dat indien niet aan de wenschen der oppositie gevolg wordt gegeven, zelfs de troon van Koning Karei, die zelf van geboorte een Duitsoher is, gevaar zou loopen. Men gelooft dat de onlusten aan opstokerijen van Rusland zijn te wijten. Uit Alexandrië wordt aan de Daily Dews berioht, dat de regeering goedkeurde een plan om in Alexandria een gemeenteraad te vormen, welke bestaan zal uit zestien personen, die de regjering zal aanwijzen, en twaalf Euro- peesohe leden. De Europeescbe kolonie te Alexandrië - verklaarde zich tegen dit plan, omdat zij niet geraadpleegd werd, ennoodigt de consulaten nit, daartoe niet mede te wer ken. ITALIË. Uit Milaan wordt aan de Courrier de Lyon geschreven, dat in noordeljjk Italië een groots geldcrisis zich begint te doen gevoelen, de betaling der biljetten zou ernstige moeilijk- heden barenWoensdag was het volk zoo opgewonden, dat de politie moest tusschen- beiden komen. De crisis zou het gevolg zij» van dea gespannen toestand in de Franscb- Italiaansche handelsbetrekkingen. Onder de portiek der kathedrale kerk van Livorno tegenover het politiebureau is Woens dag een met kartetsen gevulde bjm ontploft. De kuthedraal weid zwaar beschadigd. De schat ting bedraagt ongeveer 3000 francs. Niemand is gekwetst. Verscheidene personen zjjn in hechtenis genomen. Het geschil tusschen Frankrijk en Italië nanr aanleiding van het geval met de Solfe* rino is in der minne geschikt. De Italiaansche regeering houdt zioh thans overtuigd, dat de Franschen niet op hetltaliaanBche schip hebben geschoten, maar alleen een schot hebben gelost, om het te verwittigen, zijn vlag te bijscaen. ROME. Uit Rome wordt dd. eergisteren aau de Monde gemeldDe heer Iwolski, de Russische gezant, belast met het Vaticaau de te Weenen door Mgr. Galimberti en prins Lobanoff aan gevangen onderhandelingen voort te zetteD, is alhier aangekomen. De gezant heeft zioh onmiddellijk naar den staatssecretaris begeven wien hij een brief van den beer von Giers heeft overhandigd. Hij zal spoedig door den Paus worden ontvangen en aan Zjjn Heiligheid een eigenhandig geschreven brief van den Czaar ter hand stellen. Men verzekert, dat de H. Vader in het aan staand consistorie een belangrijke toespraak zal honden, om krachtig te protesteeren tegen bet nieuwe Italiaansche strafwetboek, waarin draconische maatregel m zijn vervat tot zelfs dwangarbeid tegen eenieder, geestelijke of kek, die voortaan (in het „vrije" Italië) da rechten van den H. Stoel op zijn geheele en wer kelijke onafhankelijkheid zon eischen. Onder- tnsschen bevatten de Katholieke Romeinsche bladen reeds verontwaardigde artikelen over die maatregelen. Schedam, 31 Maart 1888. Daartoe uitgenoodigd, namen wij reeds beden een kijkje op de tentoonstelling der Sehiedamsche Kunstvereeaiging in Musis Sacrum." Een aantal fraaie teeksningen en eeaige beeldhouwwerken, allen door de leden dier vereeniging, onze tegenwoordige of vroe gere stadgenooten, vervaardigd, zijn daar te samen gebracht. Noemen wij slechts de na- namen van de heeren Ai F. Gips, E, M. Benkers, G. v. d. Hejjden en A. Odé, wier repntatie op dit gebied reeds gevestigd is of van ds heeren A. F. Gips AFzn. te Ber- gen-op-Zoom en J. C, U. Legner te Venlo, die mele hun sporen op het gebied der sohoone kunsten reeds verdiend hebben, dan gelooven wij genoeg gezegd te hebben om den lezer eenig denkbeeld te geren van het kunstgenot, dat bier wordt geboden. Jammer is 't ech ter, dat ook zoo'n Amor daar een plaats moest vinden die voorstelling mocht wel wat meer zedig zjjn. Vermelden wjj ten slotte nog dat fraaie bouwkundige teekeoiogen door de heeren J. J. Wouterlooden A. Bnbberman zjjn ingezonden en dat ook eene fraaie col lectie decoratieve tableaux van den heer A. F. Gips is geëxposeerd, dan bepalen wij ons heden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2