lie Jaarg, No, 3048. Woensdag 4 April 1888. VERSCHIJN T D A G E L IJ K S- êüdpicht. Bureau; Boterstraat, E, 39. duitschland. frankrijk. NIEUWE SCHIEDtMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2— Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën; Van 1—6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden' billijke overeenkomsteu aangegaan. Be Keizer heeft bepaald, dat het nieuwe Paleis te Potsdam, ter gedachtenis aan den stichter voortaan zal heeten »Frederikskroon "Voorts heeft hij den Pruisischen minister Tan «eredienst gelast, een onderzoek naar een geschikt plan tot verbouwing van den Dom te Eerlijn in te stellen, ten emds dat kerkge bouw meer in overeenstemming te brengen met het vermeerderd aantal gemeenteleden en het een sieraad van de hoofd- en residen tiestad te doen zijn. Bij Keizerlijk besluit is amnestie verleend aan allen, 'die door de civiele rechtbanken Veroordeeld zijn wegens majesteitsbeleediging, politieke vergrijpen, storing van de openbare orde, beleediging van ambtenaren, persdelicten onstrafbare handelingen tegen het recht van Vereeniging en vergadering. Voorts wordt kwijtschelding verleend voor alle vergrijpen, welke een straf tot en met zes weken gevan genis ten gevolge hadden. Of ook voor militaire straffen amnestie wordt verleend en de veroor deelden wegens de socialistenwet begenadig zullen worden, is voor 't oogenbhk nog niet te zeggen. Opmerking verdient, dat de Rreuszti tung reeds mededeelde, dat het leidend comité der socialisten al die socialisten zal uitstooten, welke van de te verleenen amnestie gebruik maken. Jl. Zondag, 1 April, heeft prins Bismarck tegelijkmet zijn 73en verjaardag zijn vijftig- jarig militair jubilee gevierd. Bij deze ge legenheid heeft hij een militair diner gegeven, waartoe genoodigd waren de deputation uit het Xe regiment landweer no. 26, waarvan hij chef isuit het regiment kurassiers no. 7, welks uniform hij draagt en uit het bataljon jagers der garde, bp hetwelk hij indertijd als eenjarig vrijwilliger heeft gestaan. Vol gens een bericht van Zaterdag zouden uem op dit diner namens de beide genoemde regi menten een zilveren schild en een zilveren beker ter gedachtenis worden aangeboden. Frankrijk doorleeft weder eene ministeneele crisis. Het ministerie-Tirard, dat den 27 Maart jl. generaal Boulanger uit het lager Verwijderde, is drie dagen later zelf van de groene tafel verdreven. In de Kamerzitting Tan Vrijdag 30 Maart jl. stelde nl. de heer Eaguerre voor, dat de Kamer, alvorensmenige andere aangelegenheid in behandeling te brengen, over het vroegere voorstel der heeren Micheliti en Plantenr betreffende de herziening der grondwet eene voorafgaande beslissing 2ou nemen. De heer Camille Pelletan verklaarde ook namens zijne vrienden, deze motie te onder- steunen. Ook hij heeft een ontwerp tot her ziening ter tafel gelegd, hetwelk dient om het republikeinsche regeeringsstelsel te bevrijden van de gebreken, die er aankleven. Hij vroeg er de urgentie voor. De heer Jolibois (Bona- partist) verklaarde zich eveneens voor de herziening, maar hij verlangde, dat een soort- gelijk voorstel van de rechterzijde aan de betrokken commissie zou worden verzonden. De bekende royalist Baudry d'Asson meende, dat de herziening der constitutie niet vol doende was, om het land te verlossen van de republiek, die het ten gronde richt en het met schande overlaadt. Er dient eene eonsti- tueerende vergadering te worden bijeenge roepen. Baudryd'Asson werd wegens deze uitdrukkingen door den voorzitter tot de orde geroepen. De beruchte Clemenceau meende, dat eene herziening onder deze omstandig heden anti-republikeinsch zou zijn. Het eenige middel, om tot een zuiveren toestand te komen, is een beroep op het algemeen stemrecht, ten einde tot eerlijke verkiezingen te komen. Namens de regeering verklaarde 1 de minister van landbouw, Viette, dat na de oproerige woorden van den heer au rj d'Asson en het manifest (van Boulanger) dat dien morgen was verschenen, de regeering zich noch voor noch tegen de urgentie van het herzienings-voorstel kon verklaren. De heer Jolibois teekende te midden van een geweldig rumoer protest aan tegen de woorden des ministers. Hij wil langs wette- lijken weg eene herziening der wetten,die het land ziin opgedrongen. Voor de herziening is het meer dan tijd. Aan het land is een slot op den mond gelegd. Daarop heeft de regeering zich later beslist tegen deurgenHe van hetherzienings-ontwerp verklaard en zei s de kabinets kwestie gesteld. Ondanks een en ander beeft de Kamer tocb met 268 tegen 237 stemmen zich voor die urgentie verklaard. Het Ministerie aldus in de nederlaag gebracht, heeft daarop eenparig de portefeuilles er beschikking van den president der republie geïlïe' gematigde republikeinen zijn het er over eens, dat generaal Boulanger de eigen lijke overwinnaar in de Kamerzitting van 30 Maart is geweest. In de circulaire, die deze tot de kiezers van het Noorder-departe- ment heeft gericht, schrijft het Journal Débats, vraagt hij de herziening der constitutie en 24 uren later verklaart de Kamer, dat de her ziening spoed vereischt. Hij valt het minis terie heftig aan en de Kamer jaagt het ministerie weg. Hij roept ach en wee over de machteloosheid en de onbekwaamheid der wetgevende vergadering en de meerderheid haast zich hem gelijk te geven, door zich honderdmaal onbekwamer en onverstandiger te toonen, dan hij gehoopt had immers, is er niet één afgevaardigde op de twintig, die de tegen Boulanger genomen maatregelen niet goedkeurt; er is tevens niet één afgevaar digde op de twee, die moed, gezond verstand en gevoel van schaamte genoeg had, om he ministerie tegen hem te verdedigen. Nadat het ministerie ontslag had genomen, heeft president Carnot zich gewend tot den heer Floquet, voorzitter der Kamer van Afge vaardigden, voor wiens optreden in de regee ring, nadat hij met Rusland is verzoend, thans geen bezwaar meer bestaat. De heer Floquet heeft de opdracht tot het samen stellen van een ministerie aanvaard en men verwacht dat nog heden bet nieuwe kabinet zal gereed zijn. Naar allen schijn zal het bestaan uit de heerenFloquet, voorzitter en binnenlandsche zaken de Freycinet, oorlog Goblet, onderwijs; Rouvier, financiënDevès, justitie; Flourens, buitenlandsche zaken en admiraal Krantz, marine. La France gelooft, dat het president Carnots bedoeling is, een minister ie te doen samenstellen, dat tot Kamerontbinding zal overgaan. HET OOSTEN. Dat de toestand in Rumenie zeer critiek is, is door de jongste berichten opnieuw beves tigd. Het ministerie-Bratiano heeft de porte feuilles ter beschikking van den Koning ge steld Er was Zondag jl. nog niemand ten paleize ontboden, maar men verwachtte, dat prins Ghika een ministerie zou trachten te vormen. Blijkens een telegram, gisteren uit Bucharest te Londen ontvangen, stond het ge bouw der Russische legatie in brand. Het de vraag of de oproerstokers hier niet da hand in hadden en zij aldus het spel van Rusland speelden, dat slechts naar eene ge legenheid schijnt te zoeken, om in da zaken van het Oosten tusschen beiden te komen. Uit Athene wordt aan Daily News ge meld, dat de toestand op Creta zeer jammer lijk is; talrijke moorden blijven ongestrait, ZOo werden o. a. drie Turken in den omtrek van Canea gedood en hunne geloofsgenooten wilden de lijken stadwaarts dragen en aldaar begraven, toen eene groote gisting onder de christelijke stadsbevolking ontstond. De gou verneur, een botsing vreezende, deed de stads poorten sluiten. De buitenlandsche consuls bezochten den gouverneur en drongen aan op maatregelen om eene herhaling misdaden te voorkomen. Naar aanleid g.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1