JSiimeitlandadltq baud wijst op Ben wolk, waarin de woorden Metz, Strassbeurg. Beneden de prent wordt een beroep gedaan op de vaderlandslievende gevoelens der kiezers, welke hun door den grooten Duinkerker patriot, Jean Bart, den bekenden Franschen kaper en vlootvoogd, zjjn nagelaten, en worden zij aangespoord te stemmen op Boulanger, »wat gelijk staat met te stemmen voor recht en rechtvaardigheid, voor de opbeuring van Frankrijk en de vader landsliefde." SPANJE. De minister van financiën verklaarde giste ren in de Kamer, op de vraag van een der leden, dat de financieels toestand des lands beter wordt. De begrooting van alle minis- teriën wijzen eene afneming van het tekort aan. Luidens officieele berichten uit de Philippij- nen hebben de Spanjaarden in den Soeloe- archipel verscheiden e overwinningen behaald. Zij namen veel grondgebied in bezit en ver nielden eenige forten. Hunne verliezen be droegen 15 dooden en 60 gekwetsten, die der inlanders waren aanzienlijker. Het handelstractaat tusschen Spanje en Nederland zal een levendig verzet uitlokken van de zijde der protectionisten. De Liberal zegt, dat de hertog de Mont- pensier waarschijnlijk eerstdaags naar den vreemde zal vertrekken en er verscheidene jaren blijven zal. Te Calamar is bij het huis van den bur gemeester een dynamietpatroon ontploft. De stoffelijke schade is groot. De daders zijn onbekend. Schiedam, 7 April 1888. Bij Bargemeester en Wethouders zijn in gekomen verzoekenle van M. Gytenbeek, om vergnnniug tot het oprichten eener slachterij in het pand aan de Noormolenstraat wijk F. no 809 en 2e van C. G. Loeff, om vergunning tot het oprichten eener huidenzonterij in het pand aan den Rotterdamschen dijk, wijk B no. 76a. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan dier verzoeken zal op Donderdag 19 April ten Raadhuize worden ge geven. Z. M. de Koning heeft alleen op dringenden Taad van zijn geneesheer afgezien van het voor nemen, in persoon de Kamers te openen. Omtrent de eedsaflegging ten paleize of in de Kamers is nog geen beslissing genomen. De gewone audiëntie van den minister van jnstitie zal a. s. Dinsdag 10 April niet plaats' hebben. Bij gonvernements-besohikkingen van 1 en 6 dezer is aan de heeren mr. E. Opzoomer, lid van het hof van jnstitie in de kolonie Caratjio en W. H. van Baars, R. K. geestelijke van aen 2en Tang op Aruba, tot herstel van gezondheid een jaar verlof naar Nederland verleend. Op den 1 Apil is in werking getreden het kon. besluit, hondende een verlaagd tarief vcor briefport naar Ned. Indie. Het porto bedraagt nu 15 cents per gewone gefrankeerde brief van 15 gram, te verzenden via Marseille met de stoomschepen van de maatschappij „Neder land" en de »Rotterdamsche Lloyö," per IVanech9 mail via Marseille of perEtgelsche via Brindiei. Het porto voor de brieven, door de stoomschepen medegenomen uit Nederland- sche havens (zeepost) is on veraiderd gebleven, al 127s cents voor elke 15 gram. Ten vervolge op het betrekkeijjk bericht, in de Staatscourant van 14 Januari 11. No. 12, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident in Spanje, het vee, dat uit den vreemde naar de havens der provinciën Alicante, Mnrciaen Valencia wordt uitgevoerd, niet mag geland worden, tenzij nit een getuig schrift, afgageven door den Secretario de Sanidad der haven en door den Director de Sanidad voor gezien gewaarmerkt, de oorspronkelijke herkomst van het vee blijke. De oorspronkelijke herkomst van het vee moet op het ladingscognossement vermeld staan. {Stct.) Volgens modedeeling van 's Konings gezant te Parijs wordt het invoerrecht op Neder- landsche kunstboter in Frankryk voortaan geheven voor een hoeveelheid van 25 pet. aardnoten-olie, welke geacht wordt als maxi mum in dat product aanwezig te zijn» zoodat de invoer wordt toegelaten tegea betaling van een vast recht van 1,50 franc per 100 kilo's brnto. Dit geldt echter niet voor kunstbeter, die bij chemisch onderzoek waartoe de douane, steeds het recht heeft meer dan 25 percent olie blijkt te bevatten. Het is wenschdijk dat geen misbrnikvan deze bepaling gemaakt worde, hetgeen aan leiding zou kannen geven tot haar iutrebking. cc.) De leden der commissie, welke de belangen der Nederlandsche inzenders bij de internati onale tentoonstelling te Parijs vertegenwoor- digen, hebben eergisteren een bezoek gebracht op het Champs de Marsteneinde het terrein opto nemen, waar de Nederlandsche afdeeling en het koloniale gedeelte zullen worden inge richt. Als aanstaand te benoemen voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal worden genoemd de heeren van Naamen Van Emnes en Jbr. Hoydecopor van Maarsseveen. Sollicitanten naar het griffiersohap der T woede Kamer zjjn mr. A, R. Arntzenius, referendaris en mr. J. W. IT. M. Van Idsinga, commies bij het departement van Binnenlandsche Zaken. Uit Maasslais is een adres, van een aan zienlijk aantal handteekeningen voorzien, op gezonden aan Gedeputeerde Staten, om te protesteeren tegen het beslait van dei ge meenteraad tot het aangaan eener geldleening, groot honderd dnizendgulden, voor het maken en in eigen beheer nemen eener drinkwater leiding. Naar men aan de Arnh. Crt. uit 's Gra- venbage mededeelt, was mr. M, Mackay Woensdag reeds tamelijk gevorderd met de samenstelling van het nieuwe ministerie. Be halve waterstaat en koloniën waren toen, naar gemeld werd alle titularissen gevonden. Ech ter was alleen aan den berichtgever der Arnh. Crt., die uit goede bron beweert geput te hebben bekend dat de heer Mackay de pcrtefeuille van binnenlandsche zaken, de heer Rays van Baerenbroek die van justitie en de heer Wes- terwoudt, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die van financiën zouden aan vaarden. Welke anti-revolutionaire bestaud- deelen in het nieuwe ministerie zouden opge nomen worden, was nog niet bekend; alleen weet men te zeggen, dat de heer Beelaerts van Bloklend bedankt had, waarschijnlijk met het oog op zijn ontworpen politieke reis naar de Transvaal. Uit Assen wordt aan de Zw. Crt. in te genstelling met een bericht der Ass. Crf,t gemeld, dat aan den heer J. P. Havelaar, hoofdingenienr van den provincialen waterstaat in Drente, de portefeuille van minister van waterstaat is aangeboden, De heer Havelaar behoort tot de anti-revolntionaire partij. De heer J. P. Rademaker, chocoladefabri kant te 's-Hage, is benoemd tot Zr. M». Hofleverancier, met recht Hoogstdeszelfs wapeO te mogen voeren. Naar men verneemt, zal met 15 April a. s.f in aansluiting met de treinen van den Westlandschen stoomtramweg, een omnibus- dienst in werking treden tusschen 's-Graven- zande en den Hoek van Holland, Er zal dan driemaal daags gelegenheid zijn den Hoek van Holland van Den Haag uit te bereikeD. Op het feest, dat de Universiteit van Bo logna in het begin van Juni zal vieren, wordt de Leidsche Hoogcsehool vertegenwoordigd door prof, C. P. Tiele. Te Haarlemmermeer is eergisterenmorgen afgebrand de woning van den smid H. D. Thielen aan den Sloterweg aldaar. De inboe del is grootendeels gered. Men vermoedt dat de brand aan kwaadwil ligheid is toe te schrijven, daar de bewoner sedert een paar dagen afwezig was. Allee was verzekerd. Uit Oude-Niedorp wordt ons van 5 April gemeld Gisteren heeft in het tot deze gemeente beboerende Zijdewind eene droevige gebeur tenis plaats g'grepen. Bij gelegenheid van verkoop van eenen inboedel zakte een man door den zolder van het hnis. Een tweede persoon, mede aldaar aanwezig, wilde hem nog te hulp komen en grjjpen, maar stortte mede naar beneden en kwam met het hoofd op de steenen neder, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Eerstbedoelde persoon viel bewusteloos neder en is tot heden nog niet tot zijn verstand teruggekeerd. (A. R. Ct.) In de laatste dagen werd er aan de Teiel- sohe kust zooveel haring gevangen, dat men schuiten er mede bevrachtte, die naar Monni kendam of andere Zuidorzeebavens gingen, om daar een hoojen prijs voor haar haring te bedingen. Van de militaire veroordeelden in de straf gevangenis te Leeuwarden hebben van den Koning afslag van hun verderen straftijd be komen drie ieder vier maanden en vier ieder drie maanden. Een gevangene, wiens straftijd in Juni zou zijn geëindigd, is nu reeds ont slagen. Donderdag werden te Assen door een „Heil soldaat" van Groningen (uitgedost in een rood tricot vest, waarop eene godsdienstige spreuk, en een rooden band om de pel) infor maties ingewonnen omtrent een geschikt lokaal, waarin door eene afdeeling van het Heilsleger predikatiën zullen gehouden worden. De in het district Sohoterland benoemde afgevaardigde Domela Nieuwenhuis heeft zijne geloofsbrieven aan de Tweede Kamer ingezon den. Men meldt aan de Standaard, dat de heer Beelaerts van Blokland niet kandidaat gesteld is in het district Druten. De centrale antire volutionaire kiesvereeniging in dat district is ontbonden. {Zie verder het Bijvoegsel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2