lie Jaarg- Dinsdag 10 April 1888. No. 3053. V ERSCH IJ M T DAÜEL IJ K S. üljjpwn ©wicht. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAM Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden! billijke overeenkomsten aangegaan. DENEMARKEN. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag Verleende de Koning amnestie aan politieke 'veroordeelden en gaf bevel om aan de aan- hangige politieke processen geen voortgang te geven. In den herfst van dit jaar viert koning Christiaan zijn zilveren regeeringejubileum, Men maakt in 't geheele land groote toebe reidselen ter waardige viering van dit jubilee, 't Is echter le verwachten, dat de politieke crisis, die in Denemaiken heerscht, de feest vreugde min of meer vergallen zal. De meer derheid van de Kamer der Volksvertegen woordiging is, gelijk men weet, nog immer in conflict met den minister- president Estrup, die met den steun des konings aan't bewind blijft. De koning bekrachtigt de wetten zonder dat het Polkething ze aanneemt. Dezer dagen is de zitting der Kamers gesloten zonder dat de begrooting is aangenomen. DUITSOHLAND. Keizerin Victoria wordt heden middag te Posen verwacht, om den noodlijdenden toestand der door de overstrooming getroffen personen zelve in oogenschouw Ie nemen. Iq de Vossische Zeitung schrijft een vakman over de tegenwoordige groote overstroomingen De Duitsche waterbouwkundigen zullen voor taan naar Holland moeten gaan, om ts leuren hoe men dijken bouwen moet, die hoog water en aandrang van ijs weerstaan en aldus het aangrenzende land bescherm en. Terwijl wij aan den Duitschen Midden- en Boven-Rijn in de laatste 20 jaren veel van overstroo- mingen te lij den hadden, is inHolland, waaraan Wij dan toch wel ons hoog water nog ver meerderd toezenden, nauwelijks een enkele dijk gebioken, nog een polder overstroomd geworden 1 Wel hebben onze naburen veel geld te betalen gehad, maar daarvoor dan ook hunne veiligheid verkregen. Naar de Berlijnsche korrespondent van de A. R. Ct. verneemt, bestond het voornemen, om prins Alexander von Battenberg op den dag zijner verloving de orde pour le mirite on een Pruisisch armeekorps benevens een vor- otentitel te verleenen. De rijkskanselier ont wikkelde ziine bedenkingen hiertegen in een dertig pagina's lange memorie, welke bij Woensdag voormiddag tegelijk met zjjn verzoek om eventueel ontslag aan Keizer Friedrich ter hand stelde. De Keizer had tegen de argumenten van den rijkskanselier niets in te brengen ea het Battenbergsche huwelijksplan rs voorloopig verdaagd. Betreffende de Bismarck-crisis werden nog de volgende bijzonderheden beiend: Op 31 Maart vernam Bismarck van den Keizer, dat binnen kort de verloving van prinses Victoria met prins Alexander von Battenberg zou plaats hebben, Bismarck bracht daartegen terstond staatkundige bedenkingen in waarop de Keizer hem verklaarde, dat deze verloving een hartewensch van de Keizerin was. Bismarck verzocht door de Keizerin te worden ontvangen, wat terstond geschiedde. In tegenwoordig heid des Keizeis ontwikkelde bij nu voor de Keizerin de tegen de verloving pleitende politieke argumenten. De keizerin kreeg echter niet de overtuiging van de onuitvoer baarheid. Hierop verklaarde Bismarck, dat wanneer de Keizerin er op stond dat de ver loving plaats had, hij genoodzaakt zou wezen zijn ontslag te nemen. Op 4 April vernam Bismarck, dat de komst van prins Alexander ophanden was. Hij gaf nu den Keizer kennis dat hij op den dag waarop tot de reis van den prins besloten werd, zijn ontslag moest nemen. Daarop werd uit Charlottenhurg piins Alexander uilgenoodigd zijne reis voorloopig uit te stellen. Bismarcks onderhandelingen met deKeizsrin duren voort, maar tot hiertoe schijnt aan geen van beide zijden neiging te bestaan om toe te geven. De Keizer zijnerzijds wil het geluk der prinses niet in den weg staan, maar ook tot geen prijs de politieke zienswijze van Bismarck tegenwerken. Hij laat de des betreffende onderhandelingen aan de Keizerin over. Bismarck heeft in een schrijven, aan den Keizer gericht, aangetoond, waarom naar zijne zienswijze eene nauwe verbintenis met prins Alexander von Batteubsrg een politiek gevaar zou zijn, voor hetwelk hij de verant woordelijkheid niet aanvaarden kan. De zaak verkeert nog in dit stadium. Voor het oogen- blik schijnen de onderhandelingen gestaakt te zijn, om te bepalen of eene plechtige ver- bintenis van Alexander om nooit naar Bul garije terug te keeren, voldoende zou zijn om de prikkelbaarheid en het wantrouwen van den Russischen Czaar te ontgaan en Bis marck's politieke bezwaren tegen het huwe lijk weg te ruimen. Professor Esmarck, die met eene zuster van de gemalin van kroonprins Wilhelm, prinses Augusta van Sleeswijk-Holstein, is gehuwd, heeft dezer dagen het strot tenhoofd des DuTschen keizers aan een grondig onderzoek ouderworpen en met dr. Mackenzie een uitvoerig onderhout gehad. De uitslag van het onderzoek moet betrek kelijk zeer gunstig zijn geweest. Gevaarlijke voortwoekeringen, welke men na de lucht pijpsnede vreesde, hebben zich niet voorge daan. Dr. Mackenzie vertrekt binnenkort naar Londen, om daar zijn zilveren huwelijksfeest te vieren. In zijn plaats komt voor dien tusschentijd dr. Norris Wolfenden, een Engelsch geneesheer, die dr. Mackenzie tijdens hst verblijf des keizers (toen kroonprins) in Nor wood verving. Eerstgenoemde, is reeds van Londen vertrokken. Men meldt verder, Jat het stukje kraakbeen, dat de keizer onlangs opgaf, en hetwelk door professor Waldeyer onderzocht werd, Mackenzie's meening staaft, dat geen kanker den Keizer heeft aangetast. Ook professor von Volkmann houdt de kankerdiagnose voor onjuist. Dezer dagen heeft men op huizen te Char lottenhurg en op boomstammen in het konink lijk park stukjes papier aangeplakt gevonden, waarop de woorden geschreven waren„de keizer der joden, Frederik Cohn". Deze woorden houden een zinspelen in op de orde- teekenen, welke door den vorst aan ministers van israëlietischen oorsprong zijn verleend. De Keizer heeft zich een der biljetten laten overhandigen en heeft er hartelijk om ge lachen. De National Zeitung blijft er bij, dat het vraagstuk van het Battenbergsche huwelijks plan voor het oogenblik beëindigd is. De Rijks kanselier heeft de staa'kundige gronden er tegen doen geldenoverigens heeft deze geen reden om zijn ontslag te vragen. Wat er gebeuren zou, wanneer het plan opnieuw werd opgeworpen, dat is eene vraag op zich zelve. Omstandigheden zijn denkbaar, waarbij het huwelijk niets in den weg zou staan. 3jj voorbeeld, wanneer het Bulgaarsche vraagstuk opgelost was. ENGELAND. De Times betoogt dat het prins Bismarck, is gelukt de openbare maening in geheel Duitschland te winnen voor de leer, dat het belang van den Staat, in de eerste plaats in het oog moet worden gehouden bij de huwelijken der keizerlijke familie. De .moonlighters" zette hunne nachtelijke avonturen voort. Donderdag morgen heeft men bij Ballyhoolchan (Ierland) een kudde schapen vermoord gevonden. Aan de staart van een der slachtoffers was een bord vast gehecht, waarop met bloed geschreven stond »Na de schapen zullen wij de tijgers dooden! Het standbeeld van Gordon op Trafalgar Square te Londen zal nog in dit jaar worden opgericht en onthuld. De kosten zullen ruim 300 J pd. bedragen. FRANKRIJK. Het is thans bepaald, dat de president der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1