1le Jaarg Woensdag 11 April 1888. No. 3054, VERSCHIJNT DAGELIJKS. gMfipea ©Mpicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. SCHIEDAMSCH Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Bismarck-crisis, hoewel tijdelijk bezwo ren, heeft daarom nog niet voor goed een einde genomen, men verwacht dat zij opnieuw op den voorgrond zal (reden na de aankomst der Koningin van Engeland, die binnen eenigo dagen, wellicht reeds Tonderdag ter gelegen heid van den 22en verjaardag van prinses Victoria, te Berlijn zal komen. In de pers wordt thans meer en meer beweerd, dat het Verlovingsplan niet de eenige aanleiding tot de crisis is geweest. De lieer von Bennigsen, de leider der natioraal-liberalen is uit Han nover te Berlijn aangekomen, en heeft gisteren eene langdurige samenkomst met B smarck gehad. In sommige kringen wordt reeds gefluisterd, dat in geval vaD het ontslag van von Bismarck en zijn zoon, von Bennigsen als kanselier en generaal von Schweinitz als staatssecretaris zouden optreden. VolgarB een korrespoudent uit Darmstadt aan de Frankf. Ztg zon prins Alexander Von Battenberg op den tweeden Paaschdog naar Berlijn gereisd zijn, waar dan de cflicieele pro clamatie zijner verloving jaist op zijn ver jaardag, Woensdaj? 5 April, zon hebben plaats gehad. Reeds wuren zijn keffers gepikt, toen hij plotseling een weDk uit Berlijn kreeg om zjja komst liefst nog wat uit te stellen. Dezelfde berichtgever voegt er bij, dat de tegenwoordige Keizerin reeds vier jaar lang op de verloving harer dochter met prins Alexander heeft aan eed rongen. In April 1884, toen de oudste dochter des groothertogs van Darmstadt, prinses Victoria, met prins Ludwig van Hessen huwde, was zoowel de toenmalige Pruisische Kroonprinses (thans Keizerin) als de Vorst van Balgarije te Darmstadt op de bruiloft verschenen bij die gelegenheid reeds deed Alexander zijn aanzoek, en werd alles geregeld; de uitvoering echter werd verdaagd tot een geschikter oogenblik. Aan de Vossische Ztitung wordt uit St. Petersburg bericht, dat men in Pruisen ten onrechte den Czaar als den grooten hinder, paal voor de gewenschte verloving voorstelt. De te St. Petersburg verschijnende bladen zijn van oordeel, dat de Battenberger juist door zijn huwelijk met de Pruisische keizers dochter voorgoed onschadelijk zou worden in Bulgarije, wijl de schoonzoon des Duitschen Keizers geen vazal zou kunnen wezen van den Turkschen Sultan. En zoo redeneeren de Russen, als de Bulgaren de onmogelijkheid van Alexanders terugkeer goed inzien, dan zullen zij ook handelbaarder worden voor Rus land. De Czaar moet dan ook gezegd hebben, dat hij hoegenaamd niets tegen het huwelijk van den Battenberger heeft in te brengen, nu door Bismarcks houding allerduidelijkst gebleken is, dat er geen politieke bedoeling tegen Rusland in steekt en bet uit zuivere genegenheid gesloten wordt, De Köln. Zeitung maakt zich bijzonder ongerust over het verwachte bezoek van Koningin Victoria, die in den loop dezer week uit Florence naar Darmstadt en van daar naar Berlijn komt om haar kinderen te be zoeken en haar kleindochtev, prinses Victoria, te feliciteeren, welke op 12 April haar 22n verjaardag viert. De Engelsche pers daaren tegen verheugt zich over dit bezoek. Zjj vleit zich met de hoop, dat prins Alexander, de schoonzoon van den Duitschen keizer gewor den, nog even goed naar Sofia kan terugkeeren en onafhankelijk koning van Bulgarije worden met den steun van Duitschland tot groot genoegen van Engeland. En daarom wenscht zij grootmoeder bij gelegenheid van haar bezoek het beste succes te Berlijn, opdat zij de victorie der drie Victoria's behale. Bijzondere aandacht heeft de beteekenis- volle toespraak getrokken, met welke Keizer Erederik gisteren morgen aan dr. Morell Mac kenzie het kommandeurskruis van de Hohen- zollernsche huis-orde overhandigd heeft. »Toen gij de eerste maal bij mij kwaamt zeide de Keizer tot zijnen arts stelde ik ten volle vertrouwen in u, dewijl gij mij door mijne D u i t s ch e geneesheeren aan bevolen waart. Sedert heb ik door eigen ervaring uwe bekwaamheden leeren hoog schatten. Het strekt mij daarom bijzonder tot genoegen u deze orde te verleenen, ter dank bare erkenning uwer hooggewaardeerde dien sten en ter herinnering aan mijne troonsbestij- ging." ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren met 184 tegen 109 stemmen in laatste lezing de wet aangenomen, waarin het salaris wordt bepaald voor den onder-staatssecretaris voor Ierland. Het debat over de staatsbegrooting werd voortgezet. Gladstone behield zich voor zijn gevoelen te zeggen over de belastingwijzigingen, wanneer het wetsontwerp daartoe zal zijn overgelegd, doch zal dan waarschijnlijk ver plicht zijn zich te verzetten tegen het voor stel betreffende de belasting der erfenissen. Hij is voornemens voor te stellen het roerend en onroerend vermogen in de belasting gelijk te stellen, wordende het eerste thans zwaarder getroffen dan het laatste, Goschen antwoordde dat da regeering ter gelegener tijd bereid zal worden bevonden een voorstel in dien geest te overwegen maar Gladstone verliest uit het oog dat de waarde van het grondbezit veel verminderd is, In verschillende plaatsen van Clarke en Corks (Ierland) hebben de nationalisten be proefd meetings te houden. Zij werden door de politie en de militaire macht met de blanke sabel uiteengedreven, Er werden eenige personen gekwetst. Te Lougha heeft O'Brien voor eene menigte van ongeveer 4000 personen in het open veld eene redevoering gehouden. De magistraat eischte dat de meeting zou uiteengaan, maar O'Brien ging voort, de menigte toe te spreken. Toen over rompelde de politie de vergadering en dreef haar uiteen na een kort gevecht, waarbij dertig personen werden gekwetst. Naar aacleidiirg van een brief van den Engelschen ambassadeur te Berlijn over de overstrcomingen in Duitfchlanó, heeft de lord-mayor van Londen een inschrijvingslijst van liefdegiften geopend. De Standaard meldt nit Tanger, dat het geschil tusscben de Amerikaansche Unie en Marokko geschikt is. De Saltan heeft eene overeenkomst geteekend, waarbij de uitspraak over het geschil in handen gegeven wordt van een Marokkaanecben commissaris en den Amerilaanschen consul, terwijl als beiden het niet eens kunnen worden, door hen een Euro* peescha arbiter in de zaak geroepen zal wor den, die definitief bet geschil beslechten zal. Uit New-York wordt gemeld, dat sedert Woensdag het Huis van Afgevaardigden aan* hiudend zit, tengevolge van de tactiek van obstrnctionisten, die een wetsontwerp bes'rij den, s'rekkendo tot teruggave aan de zuide lijke staten van het bedrag der directe be lastingen, tijdens den burgeroorlog geheven. FRANKRIJK. Jl. Zondag hebben in verschillende depar tementen van Frankrijk verkiezingen voor da Kamer van Afgevaardigden plaats gehad. In de departementen Aude werden uitgebracht op Teroul, socialist 21516, op Toural, radicaal 15869 en op generaal Boulanger 7151 stem men daar moet herstemming plaats hebben. Bij de herstemming in het departement Aisne werd met 42244 stemmen gekozen de radicale kandidaat Doumer, op den heer Jacquemart, conservatief, waren 33348 stemmen uitge bracht. Boulanger verwierf er 11611. In het departement Dordogne werden uitge bracht op Boulanger 59498, op Pldjourny, republikein, 35745 en op verschillende andere kandidaten 4475 stemmen, zoodat aldaar generaal Boulanger tot lid der Kamer is ge kozen. Men verwacht ech!er, dat hij voor die verkiezing zal bedanken en zitting zal nemen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1