lie Jaarg, Vrijdag 13 April 1888, No, 3056 VERSCHIJNT DA GE LIJ KS. ^Ipmeen (©uepicht. Bureau: Botsrstraat, E, 3 9. 9BB^a Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 DUITSCHLAND. Is dc Bissmarcis-crisis geëindigd 1 Volgens de jongste berichten zou de kan selier-crisis voorbij zijn en ten gurste van fiismarck zijn opgelost. Het Battenbergfche huwelijksplan schijnt te zijn opgegeven of slthans tot gunstiger tijden te zijn uitgesteld. Tot beëindiging der crisis blijkt vooral de Groothertog van Baden, 's Keizers zwager, zich in de laats'e dagen veel moeite te hebben gegeven. Met dat doel was zijn vertrou welijke raadsman, de gewezen Badensche minister Roggenbach naar Berlijn gekomen. Ook de Koningin van Engeland blijft nog steeds veel belang in de aanhangige kwestie stellen doch bare meening omtrent het huwelijksplan schijnt wel wat gewijzigd te zijn. Haar zoon, de prins van "Wales, is er heslist tegen evenals de Duitsche kroonprins, die, men zegt, prins Alexander toch niet Ijjden mag. Dinsdag avond bad Keizerin Victoria over deze aangelegenheid weder een onderhoud met von Bismarck. Ook hare dochter, de begeerde bruid van den Batten- bergscben prins, zou bij deze samenkomst tegenwoordig zijn geweest. En men zegt dat ten slotte minder de Keizerin dan wel hare dochter voor Bisvnarcks drangredenen moet bezweken zijn. Prinses Victoria zou vrijwillig van het huwelijksplan afstand heb ben gedaan uil vaderlandsliefde, uit begeerte om den rijkskanselier ter wille te zijn en uit. oprechte kinderliefde, om haar zieken vader verdere moeilijkheden te besparen. Dit zou dan het besluit ziju dezer Liebesgeschichte Velen zal het onbegrijpelijk voorkomen, dat de drie Victoria's aldus zoo spoedig voor Bismarck de vlag hebben gestreken doch meer in deze zaak gewijden zien welPcht met ons in deze schijnbare vernedering ten echte poets, die de keizerlijke familie Bismarck heeft willen bakken. Van vele zijden is toch reeds de meening uitgesproken, dat het Battenberg. sche huwelijksplan Bismarck slechts een ge- Wenscht voorwendsel aan de hand heeft ge daan, om zijn ontslag in te dienen. Bismarck is ontevreden en mokt, omdat sedert het op treden van den nieuwen vorst, niet hij meer de eigenlijke regent in Duitschland en Pruisen is, maar keizer Friedrich. De dagen, dat keizer Wilhelm tot alles bereid was, wat zijn •eerste minister geliefde te decreteeren, zijn voorbij. Door dus met zijn ontslag te dreigen, wilde Bismark 's Keizers gezindheid polsen en toonen, dat hij werkelijk onmisbaar is. Maar met het opgeven of uitstellen van het bewuste huwelijksplan vervalt des kanseliers voorge- Prijs der Advertentiën: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. wende reden, om ontslag te vragen. Bismarck zal zich dus nu moeten verklaren, en blijft bij bij zijn ontslag-aanvrage, dan is't voor ieder duidelijk, dat andere redenen hem tot aftreden nopen. Wellicht zal de slimme vos niet vallen in den strik, die hem hier gespan nen wordt, maar hij zal toch op den duur niet kunnen nalaten, kleur te bekennen. En, hetzij de keizerlijke familie alzoo met dit opzet al of niet haar doel bereikt, wat belet haar dan, wellicht onder gunstiger omstandigheden, opnieuw het huwelijksplan ter sprake te brengen In verb nd met deBattenbergsche verlovings kwestie wordt thans beweerd, dat prinses Victoria indertijd zelve bewerkt heeft,, dat prins Alexander uit Bulgarije teruggekomen is, door toen persoonlijk bij bem aan te drin gen, dat hij, met het oog op de toenemende moeilijkheden van politieken aard ondanks zijn goed geslaagden terugkeer naar Sofia, liever de kroon moest nederleggen. Voorts heet het dat er een brief van den Czaar aan Keizer Wilhelm bestaat, in welken hij zegt het volvoeren van bet huwelijksplan te zullen opvatten als //een teeken van weinig vriend schappelijke gezindheid." De Post wil weten, dat het huwelijksplan van den prins van Battenberg met prinses Victoria beschouwd kan worden als opgegeven en voegt er de volgende, uit een politiek oog punt belangrijke mededeeling, bij: »Voorde beoerdeeling van het plan betreffende een huwelijk van prinses Victoria met prins Alexander von Battenberg, is de omstandig heid van gewicht, dat dit plan met grooten ijver wordt ondersteund door den Engelscben gezant te Si. Petersburg, sir Robert Morier. Het is geen geheim, dat deze minder handelt naar hem uit Londen gegeven opdrachten dan wel naar instructiün, die uit Darmstadt afkomstig zijn. Ia de officieuse Berliner Politisshe Nach- richten wordt omtrent prins Alexander van Battenberg nog aangevoerd, dat hij eerzuchtig is en later door middel van zijn huwelijk zou trachten eene hooge positie in Duitschland te verkrijgen, hetgeen te bedenkelijker zou zijn, omdat hij door trouweloosheid en ondank baarheid jegens zijnen oom, den Czaar, getoond heeft geen vertouwen te verdienen. Van liberale zijde wordt daarentegen in herinnering gebracht, welk een schandelijk spel Ruslands politiek legen prins Alexander heeft gespeeld. In eene door 1500 personen bijgewoonde volksvergadering te Breslau is besloten een verzoekschrift aan den Keizer te richten om den wensch uit te spreken dat hij, evenmin als Keizer Wilhelm dit zou hebben gedaan, nooit moge besluiten Bismarck uit zijnen dienst te ontslaan. Hel voornemen der nationaal-liberalen en conservatieven te Breslau, Leipzig, Berlijn, enz., om eene groote adres-beweging ten gnnste van Bismarck op het touw te zetten, vindt thans afkeuring in de bladen van alle partijenzij achten zoodanige demonstratie, welke tot volksvergaderingen aanleiding zou geven, niet passend en volkomen verwerpelijk. Wij DuKschers vreezen God en anders niets ter wereld f' Dat fiere woord, op 8 Februari, jl, door Bismarck in den Rijksdag gesproken en over de geheele wereld herhaald, beeft bij de Kölnische Zeitung en consorten, die bij een huwelijk van den Battenberger de gram schap des Czaren vreezen, reeds uitgediend. De Germania stelt voor van nu af in het vaandel der Mittelpartei te schrijven Wij. Duitschers vreezen God en de gramschap van den Czaar 1 De Keizer nam gisteren voormiddag een voorstel van genei aal WinterfeUe in ont vangst, deed na den middag een rijtoer met de Keizerin, ontving, toen de rijtoer geëindigd was, eenige aanzienlijke personen uit Baden ten gehoore, die ook met het keizerlijke paar dineerden, en had ten drie ure eene bijeenkomst met den rijkskanselier. In haar antwoord op het adres der Berlijn- scbe vrouwen, betuigt de Keizerin haren dank voor de trouwe deelneming, haar betoond wegens het overlijden van Keizer Wilhelm, terwijl zij tevens de hcop uitspreekt dat haar gemaal spoedig genezen moge zijn. Door het gemeenschappelijk streven is er, zegt de Keizerin, reeds veelgedaan voor het vrouwe lijke geslacht en tot verzachting der ellende op zedelijk en stoffelijk gebied, maar het meeste blijft er nog te doen, en daarvcor wensoht de keizerin alle hare krachten be schikbaar te stellen. Zij hoopt van de vrouwen te Berlijn zooals elders in Duitschland, dafc zij zullen voortgaan met mede te arbeiden aan de grootscbe taak, die den vrouwen is opgelegd, om door het verminderen van noodere ea ellenden, door de zorg voor de kinderen en onvolwassenen den grondslag te leggen voor waarlijk menschelijke deugden. Omtrent den gezondheidstoestand des Kei zers wordt gemeld, dat Z. M. eergisteren, na weder een minder gunstigen nacht te hebben gehad, zich mat gevoelde, maar dat het in den middag iets beter ging, De storing in de nachtrust was weder veroorzaakt door hoesten en opgeven, waaibij weder, hoewel slechts in onbeduidende mate, stukjes kraakbeen te voorschijn kwamen. Aan de stemband vertoonde zich weder eenigé zwelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1