Siniwnlandachq lachten. AMERIKA. President Cleveland heeft een brief gekregen van den Pans, waarin deze zijn dank betuigt voor het hem bij gelegenheid van zijn jubileum toegezonden exemplaar van de Constitutie der Yereenigde Staten. Zijne Heiligheid acht het eene groote onderscheiding, dat hij van het Hoofd van een vrij volk zulk een onver wacht geschenk heeft ontvangen en betuigt zijn hooge waardeering van de wenschen van President Cleveland voor vrede en voor spoed. Hij voegt hier nog bij dat tij bidt voor Amerika en voor de bestendigheid van zijne instellingen en zijne vrijheid. De Senaat der Unie heeft een wetsontwerp aangenomen, wijzigende de wet van 1887 tot regeling van het landbezit in de Statenen wel in dier voege, dat bet verbod op grond- bezit door vreemdelingen niet toepasselijk is op mijnwerken, door vreemdelingen geëxploi teerd of te exploiteeren in de territoriën krachtens de mijnwetgeving der Unie. ENGELAND. Het vonnis, waarbij O'Brien tot 3 maan den gevangenisstraf werd verooideeld, is be krachtigd. Hij zal behandeld worden als gevangene van de eerste klasse. De Standard heeft eon bericht ontvangen volgens welk prins Alexander van Battenberg zou verklaard hebben van de hand der Duit- sche prinses af te zien indien de meerderheid der keizerlijke familie zich tegen die verbin tenis zou verzetten. Naar de Daily Dews uit Odessa verneemt wordt door welingelich'e schrijvers van parti culiere brieven te Sofia getuigd dat de hard nekkige Russische propaganda eindelijk vrucht begint te dragen. Groot is het aantal Russisch-gezinde officieren in het Bulgaarsche leger, die eene afwachtende houding aannemen en bereid zijn eventueel bij eenen staatsgreep mee te helpen, om prins Ferdinand weg te jagen. De Hmes beschouwt de tijdingen betref fende den gezondheidstoestand van keizer Friedrich als niet geruststellend. FRANKRIJK. Boulanger heeft zich laten interviewen door een vriend, en in een der avondbladen wordt in grove trekken medegedeeld, hetgeen de ex generaal omtrent zijn plannen gezegd heeft. Hij wil grondwetsherziening en Kamer-ont- h'nling. Bij de nieuwe verkiezing rekent Boulanger er op in dertig a veertig depar tementen, tegelijk gekozen te zullen worden. Tengevolge hiervan meent hij op het Parle ment zoo een prestige te zullen uitoefenen, dat geen nieuw kabinet zal kunnen optreden zonder zijn goedkeuring. Uit drang der omstandigheden, zou hij de portefeuille van oorlog gerust aanvaarden, waarvan het gevolg wel eens zou kunnen zijn, dat Carnot zich terugtrok en hij dan onder toejuiching van het volks, diens plaats zou innemen, ROME. Uit Rome wordt bericht, dat weldra een overeenkomst tusschen Rusland en den H. Stoel zal gesloten worden. De Russirche taal zou in de katholieke kerken aan gene zijde van de Niemen en de Bug gebez:gd worden. In Polen zou de Poolscbe taal bij de gods dienstoefeningen worden toegelaten. Te Rome zijn eergisteren de Fransche pelgrims aangekomen, ruim 10,000 man sterk. Vrijdag worden zij door den Paus ontvangen. Ook zijn gisteren 4ÜOO Oostenrijkers aange komen. Schiedam, 12 April 1888. Heden middag omstreeks half twee uren had een zoontje van tcbipper P. Winkelman, liggende met zijn vaartuig in de Korte Havan voor het huis van den heer J. Kemp bet ongeluk over boord en tusschen de schuit en den wal te geraken. Gelakkig werd dit opgemerkt door zijn vader, die zioh van de schuit liet glijden en het genoegen mocht smaken zijn kind te redden en behouden aan de ontstelde moeder weder te geven. Ia de laatste dagen zijn ook hier ter stede aan de huizen der ingezetenen proefnummers van het geïllustreerd weekblad Eigen Haard bezorgd. Onze katholieke stadgenooten zul en 't best doen het blad zoo spoedig mogelijk voor bet liefdewerk „Oud Papier" te bestem men. Op deze wijze werkt Eigen Haard nog iets fea gunste van Z. H. den Pan?, Dien het ter gelegenheid onzer schoone Lro-feesten door zijn ergerlijk geschrijf zoozeer beleedigd hoeft. Wij Katholieken kunnen ons geld wel beter gebruiken dan 't te bestedenom bij onzen eigen haard in het ons meest dierbare ver guisd te worden. Met toestemming van den Minister van Oor log, mogen de rijksveldwachters aan schietoe feningen der korpsen deelnemen, teneinde zich de behandeling van karabija en revolver eigen te maken. Zeker is het, dat de Kabinetsformatie niet gemakkelijk gaat. De heer Mackay moet het allereerst hebben aangeklopt bij den heer Ha-.tsen, die, zooals men zich herinnert, door dr. Kuyper te Alkmaar is gesteund, nadat hij een langen brief had geschreven ov8r het program van actie, waarin hij dat vrijwel heeft afgebroken. Van dezon conservatief is de heer Mackay gegaan naar den koloniaal liberalen SiaatBraid Van der Hoeven, doch geen van beiden mocht hij overhalen. Ver schillende conservatief-clericale staatslieden zijn daarop door hem gepolst, sommigen met succes, zoodat men aan 't eind der vorige weck meende te mogen verzekeren, dat het Kabinet gereed was. Onder anderen zou de heer Rnys justitie bekomen de heer Wester- woudt of Godin de Beaufort, financiën ;Gericke, onze gezant te Madrid, bnitenlandsche zaken Havelaar, waterstaatkolonel Schimmelpen- ninck of generaal Van der Beek, oorlog kapitein ter zee Wirix, marine. Daarna schijnen er echter moeielijkheden te zijn gekomen. De leiders der antirevolu tionaire partij kwamen er tegen op, dat de gauche in deze combinatie geheel was weg gecijferd, en van een zijde, die te vriend most worden gehouden, werd de eisch eener reorganisatie gesteld. Daarop is do porte feuille van koloniën aangeboden aan den heer Keucbenius, die bereid is haar te aanvaarden, doch zijn voorwaarden stelt. Over die voor waarden is men thans in onderhandeling. Inmiddels heeft cle heer Westerwoudt bepaald bedankt, terwijl het twijfelachtig is, of men den heer Godin de Beaufort in de combinatie zal opnemen, daar men de Kamer zelve niet van haar beste krachten ontblooten wil. Ook wordt thans betwijfeld of de beer Rnys een portefeuille zal erlangen, en wordt voor jus titie zelfs de hoer Lobman genoemd. In elk geval, men verkeert nog in het stadium der onderhandelingen en de samenstelling is nog geheel onzeker. Vaderland) Door den Uitslag der Verkiezingen in de distrieten Breda, Druten en Steenwjjk is de verhouding der partijen in de Tweede Kamer onveranderd gebleven. Er zijn nu in de volks vertegenwoordiging 26 katholieken, 27 antire volutionairen, 1 conservatief, 45 liberalen en een toekomst-liberaal, de socialist Domei* Nienwenhnis. De stand der partijen blijft dus 54janti-liberalen tegen 46 liberalen. De rech terzijde heeft dus een meerderheid van 8 stemmen. De Tweede Kam er-verkiezingen zijn daarmede geëmdigd de Kamer van Hon derd is voltallig. Van den lslen tot en met den7den April zijn langs den Nienwen Waterweg binnenge komen 64 stoom- en 5 zeifachepeu, vertrokken 67 stoom- en 8 zeilschepen. Gedurende het eerste kwartaal 1888 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 848 stoom» en 88 zeilschepen, tegen 797 storm-en 46 zeilschepen in betzelfde tijdvak van 1887; Naar zee vertrokken818 stoom- en 103 zeilschepen, tegen 809 stocm- en 120zeilsche pen in hetzelfde tijdvak van 1887. De VJaardingsche tooneelverecniging Vanat onlangs te Utnc'rt bekroond, nam gisteren hare medaille in ontvangst. Bij bare terug komst per stoomboot Vlaardingen hadden de vereenigingen ConcordiaMannenkoor en Leonidas den leden eene aangename ontvangst bereidmet muziek ontvangen, trokken de gezamelijke corporatiën, voorzien van hunne vaandels, door de stad, en veraenigden zich in de zaal Harmonie, waar de avond aangenaam werd doorgebracht. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar den Congostaat wordt gegeven door middel vau het stoomschip Afrikaan De laatste bu lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 17 April a. s., dea morgens ten 9 ute. De wijze van verzending behoort op het adres vermeld te worden. Is er zooals wij medegedeeld hebben in het Noorden van ons land eene sterke beweging voor emigratie naar Amerika gaande, ook uit de zuidelijke provincies is de stroom van landverhuizers belangrijk. Door de meerdere verbindingen met Rotterdam zoowel per boot als per spoor, behoeven hiervoor echter geene speciale treinen te loopen. Bijna iederen Vrijdag worden er groepen landverhuizers ten getale van 100 &150 onder leiding van dan districts inspecteur der Ned. Am. stoomvaart Mij. den heer E. Bolsins, naar Rotterdam vervoerd. Aanstaande Vrijdag vertrekken op die wijze weder minstens 150 personen. Op kosten van da directie derHaagsche Tramwegmaatschappij zal, op last van den minister van binnenlandtche zaken, door des kundigen een onderzoek worden ingesteld of door den districtsveearts terecht dierenschurft is ontdekt onder de paarden dier maatschappij, hetgeen door de onderneming outkend wordt. Het is nu reeds drie jaren geleden, dat er geen gelegenheid gegeven werd om een examen af te leggen voor ambtenaar bij de Rijks- telegrafie. Naar wij uit goede-bron vernemen, zal echter vermoedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegrafist worden afgenomen, daar het gebrek aan personeel, vooral aan klerken zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoreD Amsterdam en Rotterdam, wat in den zomer nog zal toenemen. (71) Te Amsterdam heeft zich onder eere-voor zitterschap van 's Konings commissaris in Noord-Holland, jhr mr. J. W. M. Schorer, eene commissie gevormd, om de door de over stroomingen in Dnitschland geteisterden te hnlp te komen. Prof. Asser is voorzitter, da

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2