lie Jaarg Zaterdag 14 April 1888. No, 3057 VERSCII IJ ET DAGELIJ K8. JJlflpteen ©wicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. DENEMARKEN. Prjjs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.1@ Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In de Scandinavische Rijken, welke na de hervorming bijna geheel voor den invloed ~van het katholicisme gesloten bleven, begint zich, onder begunstiging van de vrijheid van godsdienst, welke thans in die Staten genoten "Wordt en hij het verdwijnen der tot dusver schier onoverwinnelijke vooroordeelen, eene krachtige beweging te openbaren, die voor het katholicisme in de toekomst de schoonste vruchten belooft. Reeds werd voor eenige tijd melding gemaakt van eene hooge onder scheiding, welke de nieuwe apostolische vicaris van Noorwegen van den Koning ontvangen had. Berichten uit Kopenhagen aan hetWeener Vateriand bevestigen, dat ook in Denemarken dank zij vooral den ijver der eerw. paters Jezuieten, die in dat rijk een missie gevestigd hebben, het katholicisme grcote vorderingen maakt, en dat vele en gewichtige bekeeringen reeds hebben plaats gehad. Onder de bekeer lingen van hoogen stand worden in bedoeld blad genoemd de graaf van Moltke Huitfeldt, gevolmachtigd minister van Denemarken te Parijs, en een zeer aanzienlijke dame aan het Hof. De merkwaardigste bekeering echter, is die van den proost van het kapittel der Luthersche kathedraal te Kopenhagen. Deze proost na den Lutherschen bisschop van Kopen hagen de hoogst geplaatste protestantsche geestelijke in Denemarken heeft op Paaschdag openlijk zijne dwaling afgezworen, om in de schoot der Katholieke Kerk te worden opgenomen. Hij had de hooge positie, welke hij in de Luthersche Kerk innam, reeds vjjf-en-twintig jaar bekleed en is de schrij ver van verscheidene theologische werken. DU1TSOHLAND. De Keizer heeft gisteren een slechten nacht gehad zijn toestand veroorlooft de Keizerin echter wel, ook een bezoek aan het over stroomde gebied van de Nogat en de Elbe te brengen. Van alle kanten wordt thans erkend, dat de Bismarck-crisis, die tot dusver een scherp karakter had, als geweken kan beschouwd worden. De Rijkskanselier had eergisteren eene conferentie van een uur met den Keizer, waarop 's avonds laat nog eene briefwisseling is gevolgd. Gisteren namiddag had Bismarck opnieuw een onderhoud met Keizer Friedrich *n toen heeft de eigenlijke beslissing plaats gehad. Thans is het ook hekend geworden, dat keizerin Victoria in de laatste met Bis- 3aarck_ gehouden conferentie aan diens be zwaren betreffende het Battenbergsche huwe lijksplan heeft toegegeven. Men verhaalt, dat de Keizerin ten slotte de beide handen van den Rijkskanselier gevat en met bewogen stem uitgeroepen heeft»Ik breng het offer van het geluk mijner dochter op het altaar des vaderlands." De Groothertog van Baden zou ter oplossing der kwestie in denzelfden zin als Bismarck hebben gesproken. Den Prins van Battenberg werd uit Char- lottenburg te verstaan gegeven, zijne voorge nomen reis naar Berlijn, om het aanzoek naar de hand van de prinses voor goed te laten varen. Gisteren heeft Prinses Victoria onder deze weinig bemoedigende omstandigheden haar 22en verjaardag gevierd. Naar aanleiding van de verdachtmakingen in de pers der vrijzinnige partij omtrent Bismarck's optreden als major domus en andere uitdrukkingen, schrijft de JS/ordd. Allg. Zeit.: Zulke verdachtmakingen hebben al even weinig vat op keizer Friedrich als op diens overleden vader. Beide vorsten hebben den kanselier benoemd, teneinde hun naar zijn beste inzien en naar geweten van raad te dienen, en nooit hebben zij er aan getwijfeld, dat hij in de uitoefening van zijn ambt de be langen der dynastie niet even ernstig behar tigt als die des lands. Dit vertrouwen is ook in de thans aanhangige kwestie volkomen onaihankelijk van de vraag, ot de kanselier minister blijft of niet. Dat vertrouwen zou ontbreken, indien van den kanselier zou mogen worden ondersteld, dat hij ten einde in zijn ambt te kunnen blijven, zijne overtuiging zou loochenen en oneerlijk tegenover den Keizer zou kunnen zijn. Zulk een kanselier zou keizer Friedrich al evenmin als keizer Wilhelm kunnen gebruiken. Tot welke hoogte de politieke hartstochten in Duitschland door de Bismarck-crisis zijn opgezweept, blijkt het best uit de schandelijke aanvallen der ofEcieuse bladen tegen de Bat- tenberger, welke indirect ook tegen het kei zerlijk echtpaar zijn gericht. De Dresd. Nachr. spreken van een Friedrich dem Brit ten (in plaats van Dritteri)de Reichsbote van een Keizer zonder sabel en van »vrou- wenregeering"de Köln Zeitung meent dat Bismarck volgens de grondwet enkel een dienaar des Konings behoort te zijn en niet der Koningin „ai is het een Engelsche" de Hamburger Nachrichten durft zelfs te vragen, of Friedrich wel geschikt is om te regeeren Keizer Friedrich heeft aan de alge- meene watersnood commissie een som van 50.000 mark ten behoeve der noodlijdenden gezonden. Voorts heeft de commissie o. a. nog ontvangenvan den prins-regent van Beieren 10,000 en van den koning van Saksen 3000 mark. Voor zoover hekend is, zal in het wets voorstel, betreffende voorziening in schade door den watersnood, een bedrag van 30 millioen worden gevraagd, waarvan 20 millioen ter ondersteuning der noodlijdenden en het overige ten behoeve van reparatie-kosten aan. dijken en dammen. Jl. Woensdag vierde dr. Mackenzie zijn. zilveren huwelijksfeest. Keizerin Victoria schonk hem een kostbaren bloemenmand, di® met blauwe, gele en roode linten rersierd was. Op het blauwe lint zag men het portret der keizerin, waar hoven de uit gcud gestikte en met paarlen bezette kroon en daaronder de met goud bewerkte monagram. Op het roode prijkte op dezelfde wijze het portret des keizers. In een gezelschap van Duitsche doctoren moet dr. Mackenzie verklaard hebben: »Ik zeg wel niet dat de Keizer volkomen zal genezen worden, maar de kwaal is beduidend beter geworden, in ieder geval zult gij den Keizer thans dikwijls te Berlijn zienhij verlaDgt zeer naar Berlijn. ENGELAND. In eene groote vergadering te Carnarvon heeft lord Salisbury, de Engelsche minister president, eene lange redevoering gehouden over den Europeeschen toestand. De premier zei daarin dat FrederiklII sinds zijn optreden als Duitsch keizer volkomen aan de ver wachtingen, van hem gekoesterd, heeft beant woord. De minister voegde er bij, dat er thans hoop bestaat op een verlenging van den levensduur des Keizers, die een waarborg voor den vooruitgang der menschheid en het be houd van den vrede onder de volken is- Salisbury gaf eindelijk als zijn overtuiging te kennen, dat alle bestuurders van staten in Europa thans worstelen tegen de uitbarsting van rassenhaat of conflicten van een ander genre, die tot een catastrophe zouden leiden. Er is alle hoop te gelooven, dus besloot de Engelsche staatsman, dat zj hierin zullen slagen. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de Porte naar aanleiding der bereidverklaring van de Engelsche regeering, om de onderhandelingen over Egypte te her vatten, besloten heeft een huitengewonen gezant naar Londen te zenden. Vermoedeljk zal daarvoor de keuze vallen op Gassan- Effendi, referendaris bj het ministerie van buitenlandsche zaken. De Bulgaarsche regeering logenstraft uit-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1