Jiinnenlandachq Juichten. drukkelijk alle geruchten, volgens welke er troepen in Rumelie of Bu'garije bijeengetrokken worden. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbcurg spreekt de meening uit, dat, als prins Alexander van Battenberg opnieuw eene hooge positie ging innemen, daardoor bij de revolutionairen het denkbeeld zou kunnen rijzen om hem weer op den troon te brengen, hetgeen de vredelievende betrekkingen der groote mogendheden onder ling in gevaar zou brengen. Dergelijke mogelijke gevolgen zouden moeilijk te rijmen zijn met het programma van Bismarck en de vredelievende, vriendschappelijke betuigingen van keizer Frederik. Duitschland zal onge twijfeld de beteekenis van deze gevolgen nauwkeurig overwegen, en verhinderen dat de goede betrekkingen tusschen de beide landen, en de algemeene vrede, worden be dreigd. De voor het geval van oorlog in militaire dienst geëngageerde geneesheeren te Warschau ontvingen bericht, dan hun gagement heeft op gehouden, wijl men voorloopig hunne diensten niet meer behoeft. Dit wordt als een gunstig verschijnsel voor het behoud van den vrede beschouwd. SPANJE. Tegen eergisteren waren te Madrid drie te rechtstellingen aangekondigd. Dit is de eerste maal, dat onder de regeering der koningin regentes het schavot is opgericht. Niet minder dan 231 veroordeelden hebben gratie bekomen. De koningin heeft Dinsdagavond Sagasta bij zich ontboden, om van hem nog eenmaal de genade voor de veroordeelden af te smeeken. Zij zeide, dat zij des nachts niet zou kunnen slapen, wanneer zij aan het verschrikkelijke lot der veroordeelden dacht. Sagasta bleef echter de gratie weigeren, daar de misdaden te afgrijselijk waren. Voor de eerste maal moest de voltrekking van het doodvonnis niet in de gevangenis, maar op een terras geschieden, waar bet publiek de veroordeelden zou kunnen zien. Schiedam, 13 April 1888. De Symphonie-Vereenigirg alhier, onder lei ding van den heer Jnlins Egener, gaf gisteren avond haar laatste concert in dit seizoen, ditmaal in den Olficiereutnin. De groote zaal was dan ook bezet door een vrij talrjjk publiek, dat volgaarne vau de gelegenheid, om het daar geboden kunstgenot te smaken, gebruikmaakte. Het klankgehalte der lokaliteit bleek door het aanbrengen van den muziekkoepel merke lijk verbeterd te zijD, ofschoon er toch maar één „Musis" is. De uitvoering was over 't algemeen zeer goed, dank zij de gelnkkige keuze van het program desympbonie is toch een van die weinigen, waarvan de indruk zoo aangenaam bijblijft. Het Intermezzo „de Wraak van het Regi ment" van Job. C. Visser en de Entrj-Acte Gavotte van ErneBt Gillet gaven aanleiding tot een daverend applaus, terwijl het laatste moest worden gebiseerd, De Oaverture zu Kbnig Stephan van L. Van Beethoven was waardig ook bi r eens ten geboore te worden gebracht, hoewel de uitvoering op alle punten niet even gelukkig was. En last not least da heer Willy Hess. Te zeggen dat zijn spel uitstekend was, is wel ■wel maar toch lang niet genoeg. Iemand, die zoo zijn instrument meester is, zoo ingrij pend op zjjn gehoor werkt, allen zoo mede- sleept, is een kunstenaar in den volsten zin des woords. Inderdaad zijn spel was betoove- rend. Dat onze opvatting door allen werd gedeeld, bewoes het daverend applaus der geheele zaal vooral toen den heer Hess door den heer Egener een fraaien krans werd vereerd. De heer Hees bewees zijne dankbaarheid door eene extra,-nummer de schoone „'egendevanWie- niawski" ten gehoore te brengen. Tebetreuren is het, dat Nederland dezen waren knnsteuaar zoo spoedig zal moeten missen want de heer Willy Hess, thans concertmeester te Rotterdam, zal zich binnenkort in Engeland metterwoon vestigen, waar hem eene belangrijke betrekking is opgedragen. Was het spel van den heer Hess meester lijk, niet veel minder mag van het accompag nement van den heer George Rijken gezegd worden. Deze pianist handhaafde ook hier weder zijne bekende reputatie. Ten slotte voor znlk een concert, eèn waren knustavond, mag een woord van dank het volijverig bestuur der Symphome-Vereeniging niet onthouden worden. Znlk eene veraeuiging, die zich zoozeer beijvert, om in de stad onzer inwoning een rein kunstgenot te doen smaken, verdient inderdaad meer steun dan zij tot heden genoot. Mochten velen onzer stadgenooten zich ge noopt gevoelen tot dezs vereniging als buiten gewoon lid toe te treden, dan voorzeker zou de Sympbonie-Vereenigiug alleszins in groei en bloei toenemen en wellicht nog meer kunnen Reden dan zij tot heden reeds heeft gegeven. Nn de verkiezing in Steenwijk gunstig is afgeloopen (zegt de Standaard) mag men de optrediDg van een nieuw kabinet waarschijn lijk nog in deze of althans in het begin der volgende week tegemoet zien. De samenstelling van het nieuwe ministerie heeft geen ernstige moeilijkheden ondervondenmot zeldzame harmonie liep het werk van stapel. »De heor Kenchenius (zoo meldt verder de Standaard is niet eerst als pzs aller, maar terstond en alleen voor koloniën aangezocht, en de heer De Savornin Lohman heeft even onverwijld uitgesproken, dat hij zjjne vrienden liet voor opgaan, en zelf in de Kamer bleef." Den 10 dez?r overleed te Rotterdam op 72-jarigen leeftijd een kunstenaar even groot om zijn godsdienst- als om zijn kunstzin, de heer J. A. Canta, die zich als verdienstelijk schilder vooral op kerkelijk gebied heeft doen kennen en zich ook als portretschilder een uitstekenden naam beeft gemaakt. Van zijn kunstzin zijn ook in onze stad verschillende bewijzen voorhanden, o. a. kan daarvan ook de Parochie-kerk van O, L, Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven met eeno getuigen. Naar men verneemt, is de heer mr baron Michiels van Veidnynen, tengevolge van zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer te Breda, Voornemens zijn ontslag te nemen als wethouder dezer gemeente. Als lid van den gemeenteraad zou de heer Michiels niet af traden. Uit 's-Hage wordt ons gemeld dat de (vorige) directeur der socialistische drukkerij Excelsior aldaar eergisteren-avond bij de politie is ontboden, onder verdenking van verduistering te hebben gepleegd. Daar het socialistisch strafwetboek alleen bepalingen iuhondt voor de kapitalisten, heeft de directeur in kwestie, gesteld dat hjj schnldig zon zijn, vermoedelijk verduistering niet als een misdrijf beschouwd, maar als een wettig middel om te bezitten, wat hij begeerde. (7.) Domela Nienwenhnis schijnt bijzonder van achterdeurtjes te honden. Toen bij Maandag avond in Felix Favore te Haarlem in eene openbare vergadering was opgetreden, waohtten hem buiten het gebouw honderden af om henf uitgeleide naar het station te doen, doch het schijnt, dat de leider der socialisten er niet op gesteld is, gelei! te worden, want bij vertrok in alle stilte langs een achterdeur. Zekere A. V, zich noemende agent eener schnidinvorderingmaatschappij teütreobt, heeft een broodbakker te Zandvoort, onder voor spiegeling dat hg geld fe leen kon geven, er toe overgehaald zijn naam onder een paar gedrukte stukken te schrijven en eenig geld af te geven. Ia plaats echter geld te leen te ontvaogeu moest de bakker geld betalen want het bleek hem later, dat bij door het schrijven van zijn naam zicb verbonden had, lid te worden van die schnidinvorderingmaat schappij. Naar wij vernemen, zal op Maandag 23 April, 's ochtends van 10—12 nnr, in't lokaal Frascatite Amsterdam, de trekking voor de goede oplossers van het prijsraadsel van den Pius-Almanak 1888 plaats hebben. Het nieuwe Concertgebouw te Amsterdam, dat eergisteren werd ingewijd, kan gemakkelijk aan 1800 personen zitplaatsen aanbieden. Het bestnnr der naamlooze vennootschap bestaat nit de hee-en P. A. L. van Ogtrop, H. J. de Marez Oyens, J. A. Sillem, D. H. Joosten en R. van Rees. Aon een directenr-gdrant ia het dagelijksch beheer opgedragen. Zondagmiddag begaven zich eenige Groning- sche landverhuizers naar het kmtoor der Ned. Amerik. Stoombootmaatschappij te Am sterdam. Men merkte onder hen een paar vrouwen, blijkbaar zusters, op, die met kin derlijke liefde bun moeder, een mcnsch van over de tachtig jaar, op hun armen meedroegen. Ook voor de oude moeder zou een plaatskaart genomen worden. Moeder werd in den gang van het kantoor gezet, doch toen bleek het, dat zij eene andere, de groote reis, aanvaard had. Of de vermoeienissen der reis óf de gemoedsaandoening bij het verlaten van baren geboortegrond was voor het oudje te groot, want daar in den gang neerzittend, bleef zij plotseling dood. (A. v. IV.) De zeereerw. beer J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk, vertegenwoordigt het katholieke Nederland op het wetenschappelijk congreB van Katholieken, dat thans onder voorzitterschap van den Bisschop van Antnn, lid der academie, te Parijs wordt gehouden. Hij is tot een der ondervoorzitters benoemd. Van den 12 dezer af zijn de personeele retonrkaarten le en 2e klasse op den Ned. Bijnspoorweg, bij series van minstens 20stnks verkrijgbaar gesteld. De aanvrage ter beko ming eener serie moet minstens vier d&gen te voren worden gericht aan de directie te Utrecht. Het »Leger des Heils" zet zijn bijeenkomsten te Groningen voort. Van daar zal verder de veldtocht geopend worden tegen De Leek, Bedum, Appingedam, Delftzijl en andere plaateen in de provincie. Het „reddingsleger", georganiseerd door den heer Van Petegem, van Veendam, heeft te Groningen ook reeds een zaalgehnnrd en zal mede trachten veroveringen te maken. Gelijk het »Leger des Heils" in roodekleuren schit tert, versieren de soldaten van het »Reddingi- leger" zich met het blauw. Te Nienwe-Pekela viel dezer dagen het vijfjarig dochtertje van den logementhonder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2