w lie Jaarg. Zondag 15 en Maandag 16 April 1888. No, 8058 Bjj lil Keer telioort sen Bpsisel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. glöpeen (fuepicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. DENEMARKEN. NIEUWE S Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.6@ Elke gewone regel meer0.1® Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Het jongste schrijven van Emin-pacha, i. d. ^adelai, 3 Sept. 1837, verklaart eenigsz'ns het uitblijven van berichten omtrent den "Wakkeren reiziger Stanley. Emin-pacha wijst namelijk in dat schrijven op de schier onover komelijke natuurlijke hinderpalen, die de zoo genaamde »Congo-weg" oplevert. Die hin dernissen en de onvermijdelijke vertragingen, die zich steeds bij het zenden van berichten Uit Centraal-Atrika voordoen, verklaren vol doende, dat men in zoo langen tijd niets van Stanley vernam. De vrienden van Stanley zijn dan ook overt u'gd, dat men binnenkort bericht zal ontvangen van de aankomst van Stanley in Emin's kamp, De Denen voeden nog steeds de hoop, we der in het bezit te komen van een gedeelte Tan Ncord-Sleeswijk. Zulks bleek nog onlangs bij de ter gelegenheid van den verjaardag des KoniDgs te Kopenhagen plaats hebbende fees telijke bijeenkomst der Juristen-Vereeniging, "waar dr. Ploug zijn feestrede sloot met de woorden »Laat ons den wensch blijven koes teren, dat, alvorens de Koning voor altijd zijn oogen zal sluiten, üenemarkens innigste wensch moge vervuld worden. Niet dat wij verwachten, dat de vervulling van dien wensch door oorlogsgeweld zal geschieden, maar wij vestigen onze hoop op den Almachtige en spreken dan tevens den wensch uit, dat het Koning Christiaan IX moge gegeven zijn als Koning aller Denen den laat sten adem uit te blazen." DUIT8CHLAND. De Bordd. Ailg. Zeitung deelt mede, dat bij den Keizer een wisseling van het buisje in de keel noodig is gebleken, daar bet ademhalingskanaal nanwer is geworden. Een nieuwbuisjeis eergisteren door professor Berg- mann in de opening gebracht. De algemeene toestand van den patient heeft daardoor niet geleden, maar toch is de Keizer gedurende het overige van den dag in bed gebleven. De Keizer heeft gisteren een goeden nacht gehad. Hij is ten half acht ure opgestaan, beeft in den voormiddag den heer Wilmowsky on den minister Puttkamer in audiëntie ont vangen en is des namiddags met de Keizerin in een gesloten rijtuig naar Berlijn gekomen. Prinses Victoria volgde in een open rijtuig. Daaruit blijkt dus dat de toestand des Keizers na bovenbedoeld incident zeer bevredigend Was. Hoewel er niet aan te twijfelen valt, dat de kanseliers-crisis veel van hare scherpte heeft verloren, zelfs in hoofdzaak als voorbijgegaan mag beschouwd wordeD, loopen de berichten over het verloop daarvan in de laatst verloopen dagen zeer uiteen. Terwijl eenerzijds verzekerd wordt, dat er eene volmaakte overeenstemming is verkregen, ook tusschen de Keizerin en den Rijkskanselier, wordt van den anderen kant beweerd, dat de Keizer Wel is waar terstond met de staatkundige bedenkingen van prins Bismarck heeft ingestemd, maar Keizerin Victoria slechts met de omstandig heden van het oogenblik rekening gehouden, doch niet verklaard heeft, voorgoed van het huwelijksplan af te zien. Van het reeds meermalen vermelde onderhoud tusschen de Keizerin en den Rijkskanselier is een van beide zijden goedgekeurd proces ver baal opgemaakt en in het staatsarchief opge nomen. Overigens blijft vrij algemeen de meening heerschen, dat er tusschen Keizerin Victoria en prins Bismarck zulk een ernstig principieel verschil van meening bestaat om trent den staatkundigen invloed, de taak en de positie der gemalin van een Pruisischen monarch, dat ook bij latere gelegenheden ernstige botsingen te vreezen zijn. Voor het oogenblik trekt het de aandacht dat er in bladen, welke prins Bismarck bijzonder wel gezind zijn, op weinig welwillende wijze aanmerking op gemaakt wordt, dat bij het bezoek der Keizerin te Posen eene deputatie van dames der Poolsche aristocratie werd toegelaten, welke aan de Keizerin eene hulde bracht, welke niet slechts in de Fransche taal vervat was, maar bovendien ook staatkundige toespelingen inhield. Volgens de Conserv. Corrcsp. zaten Richter en Windtborst een vol uur iu het uiterste hoekje van de koffiekamer te fluisteren! Wat zij zeiden kon niemand hoorenmaar het blad gist, dat iets verschrikkelijks beraamd is. Het Deutsche lageblatt vraagt of Richter „kroonwachter" moet worden en als zoodanig »een Welfenbroek" zal dragenZeker, zegt de Germania, en wijl de broek van Windt- horst hem te klein is, overlegden de twee samenzweerders, waar de nieuwe broek moet aangemeten worden. FRANKRIJK. In verscheidene kiesvergaderingen in bet Noorder-Departement, die belegd waren om de kandidatuur van Generaal Boulanger aan te bevelen, is men genoodzaakt geweest on verrichter zake uiteen te gaan wegens het rumoer, dat de menigte, die de zalen was binnengestormd, gemaakt bad. Men verhaalde Woensdag in het Palais Bourbondat, volgens bet besluit der Bou- langisten, generaal Boulanger, na zijne verkie zing in bet Noorder-departement, in de Kamer eene groote redevoering zou uitspreke tegen het parlementarisme en strekkende tot herziening der Grondwet en ontbinding der Kamer. Daarna zou hij zijn ontslag nemen, en insgelijks zouden zijne vrienden, de heeren Laguerre, Laur, Hérissé, Laisans, Michelin, Vergoin, Chevillon, Susini, Vacher, Brugelles, Borie, Gaston en Laporte handelen. Al deze heeran zouden daarna in bun eigen departementen de kandidatuur van generaal Boulanger verdedigen. Volgen het Petit Journal zijn tusschen da opportunisten en monarchalen onderhande lingen aangeknoopt om te trachten het ministerie omver te werpen en een conser vatieve politiek te volgen, met den heer Ribot aan het hoofd van het nieuw te vormen ministerie. Volgens de Figaro zon heden te Sbeen- house eene vergadering plaats hebben van de Orleanistische leiders onder voorzitterschap van den graaf van Parijs. In die bijeenkomst zullen o. a. de volgende vragen behandeld worden Moet het verbond met de Bonapar- tisten blijven bestaan Welke houding moe-i ten de royalisten ten opzichte van generaal Boulanger aannemen. Naar Figaro meldt, heeft prins Victor, generaal du Barail benoemd tot hoofdleider der Bonapartistische partij ter vervanging van den hertog van Padua. HET OOSTEN. Uit Bucharest wor dt gemeld, dat, naar men vreest, onder de garde van den vorst verraders schuilen. Ook is men voornemens nieuwe vervolgingen tegen de onafhankelijke pers in te stellen. De hoofdredacteur van de Marodny -Pravas en zijn vader zijn gear« resteerd, geslagen en weder in vrijheid gesteld. De Temps maakt een telegram openbaar uit Pirot, volgens hetwelk er te Sofia groote onrust zou heerschen, daar men een komplot ducht; althans ernstige maatregelen zijn er ter beveiliging van het vorstelijk paleis en van het leven van prins Ferdinand genomen. ROME. De H. Vader heeft Donderdagjl, opnieuw in den St. Pieter geofficieerd. Te 9 uur deed de Paus zijn intrede in de basiliek, gedragen op de sedia en omgeven door de flabelli. Z. HJ werd begroet mat den zang 7u es Ptlrus en de geestdriftvolle toejuichingen van meer dan 20,000 pelgrims. De Fransche pelgrims waren allen aan den kant van het Epistel geplaatst en de Oostenrijksche, Italiaansche en Holland"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1