1 ie Jaarg Dinsdag 17. April!iS88, 3059„ jij lil Sommer tehonrt een Bpepel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. gjJjgpew (SüÉpifht. Tot nu toe werd algemeen geloofd, dat de koningin van Engeland het huwelijk tusschen ^en Battenberger en haar kleindochter Vic toria zeer begunstigde en binnenkort naar Derlijn zou komen, om het hare er toe bij t® dragen, dat dit huwelijk tot stand kwam. NIEU DAME COURANT. Prys van dit Blad: fVoor Schiedam per 3 maanden _/1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1-6 regels/0.6© Elke gewone regel meer0.1© Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De behandeling der begrooting van binnen- Mdsche zaken in de Kamer van Afgevaard'g- ^eh heeft tot hevige debatten aanleiding Kögeven. Vooral het optreden der katholieke ïegeering in zake het onderwijs heeft de opge wondenheid der liberalen gaande gemaakt. De heeren Bara en Frère-Orban, de freide leiders der linkerzijde, verweten het Ministerie, dat het de openbare school ver- Moord had en het geld aan de geestelijken Wegsmeet. Daar men aan dergelijke uitvallen der Belgische liberalen gewoon is, wordt er in den regel niet veel notitie van genomen. De minister de Volder beantwoordde ditmaal de opgewonden taal der liberale heeren op klemmende en afdoende wijze. De heer Frèie durfde o. a. beweren, dat de regeering de financiën slecht beheert. Dit loopt waarlijk de spuigaten uit. De liberale ministeries hadden steeds tekorten en schrikbarend toenemende tekorten, o. a. in het laatste Jaar hunner regeering een van maar oventjes «L7 millioen, terwijl de katholieke tegeering op een steeds grooter wordend overschot kan wijzen. Is het dus ook onbe schaamd, het katholieke ministerie met zulke argumenten te bestrijden? DUITSCHLAND. Keizer Friedrich heeft gisteren een slechten nacht gehad en zag zich verplicht het bed te houden. Naar het schijnt tengevolge van het Mbrengen van het nieuwe ademhalingsbuisje, ls er katarrh ontstaan doch de geneesheeren hopen, dat deze niet in bronchitis zal over gaan. De afwezigheid van koorts geldt als een gunstig teeken. bladen, die de houding van denrijkskan- Mlier verdedigden, lieten niet na hierop te lijzen en gingen duchtig te keer tegen den vreemden" invloed. TJhaas wordt echter ®hicieus aan de Polit. Correspondents gemold, a" de Engelsehe vorstin juist op de hand Bismarck is en diens bedenkingen tegen et huwelijk ten volle erkent. Des te treuriger Mdiuk maakt thans de overijling, zegt de j, ^wctnïa, waarmee de patriotten" van ieslau hun adres aan den Keizer hebben opgezonden enkel en alleen met het doel gelijk door den leider dezer beweging openlijk is erkend om het Vaderland voor heillooze besluiten te bewaren, die door de Koningin van Engeland zouden kunnen worden uitgelokt. De Berlijnsche pers is boos op de Poolsche aristocratie. Zij vindt het teneenemale ongepast, dat de gravin Honorina Kwilecka ondanks zij vlug Duitsch spreekt aan het hoofd der dames-deputatie te Posen de Keizerin in het Fransch heeft toegesproken en niet van Preus- zinnen maar van Polonaises heelt gewaagd. Vooral onder die omstandigheden verdiende zulk een demonstratie de scherpste afkeuring. Voor de noodlijdenden door de overstroo mingen zijn reeds mser dan 600,000 mark bijeengebracht. Keizer Friedrich heeft 50,000 mark geschonken. ENGELAND. Uit Calcutta wordt gemeld, dat te Dacsa in Engelsch Indie een vreeselijke orkaan heeft gewoed. Hij duurde slechts drie minuten, maar de verwoestingen zijn ontzettend. Steenen gebouwen en zelfs het paleis van den Nawab konden geen weerstand bieden. Dikke ijzeren stagen werden gebroken alsof het halmen waren, boomen werden ontworteld en meege voerd. Personen, die niet op bet pad van den orkaan gingen, voelden niets, doch hoor den een onheilspellend gefluit. Tot dusver zijn 69 dooden gevonden, terwijl meer dan 100 personen gewond zijn, De schade wordt geschat op 10 laks ropijen. Aan de limes wordt uit Philadelphia be richt, dat de stand der partijen op het Congres der Unie de regeling der tariefkwestie in deze zitting van het Congres wederom onmogelijk maakt. Hetzelfde blad verneemt uit Peters burg dat de Kussische eu Perzische over heden aan de grenzen maatregelen treffen tegen het ersntig zedelijke bederf van ds Turkmeensche maraudeurs, die verwoestende invallen doen. FRANKRIJK. Gisteren heeft in het Noorder-departement de verkiezing van een lid der Kamer van Af gevaardigden plaats gehad. Zooals men weet, is generaal Boulanger aldaar kandidaat ge steld en is zijn tegenstander de heer Foucart. Wanneer Boulanger niet gekozen mocht zijn, zal het zeker niet aan de ijveraars voor zijne kandidatuur te wijten zijn, want zij hebben tot zelfs het ongeloofelijke beproefd, om den generaal bij de kiezers van alle partijen en a'lle klassen der bevolking aan te bevelen. Zoo werd aan de kiezers in de aan de zee gelegen plaatsen verteld, dat Boulanger voor dat hij generaal was, een zeevaarder was eu de vischvangst op Terre Nenve heeft uitge oefend. Aan andere onnoozele lieden wordt het sprookje verhaald, dat hij een natuurlijken zoon is van Napoleon III en weer aan anderen, dat hij een kleinzoon is van Napoleon I. Eindelijk worden bij hoopen almanakken uit gedeeld, waarin dag en datum voorspeld wor den, waarop generaal Boulanger de Duitschers zal verslaan. Die groote gebeurtenis zal plaats hebben den 7 Mei 1890 en in 't volgende jaar zal hij tot president der republiek worden uitgeroepen. Is er nog meer noodig, om de wufte Fran- sche kiezers, die slechts oppervlakkig de zaken beschouwen en dit alles voor goede munt aannemen, in massa op generaal Boulanger te doen stemmen Boulanger is nu eenmaal'de redder. Hij zal de vernedering van het vader land wreken en Frankrijk in eer en roem herstellenimmers iedereen zegt't. Of de gene raal ooit bewijzen heeft geleverd, daartoe in staat te zijn, daar naar vraagt de Fransche chauvinist niethet is genoeg dat Boulanger's vrienden verzekeren, hij dit alles doen zal. HET OOSTEN. De tijdingen omtrent het huwelijksplan van prins Alexander van Battenberg maken veel indruk op zijne aanhangers te Sofia, die zijne terugkomst hopen. De verdeeldheid onder het ministerie komt al meer en meer aan het licht. Natchtewitz en Stoloff zijn voornemens zich lerug te trekken. De openbare meening is gunstig gestemd voor Popoff. ROME. Jl. Vrijdag heeft de H. Vader de Fransche pelgrims, ten getale van 8000, ten gehoore ontvangen. De ruime zalen der LoggiaRegala en JDucaie waren geheel met pelgrims gevuld. Door den Aartsbisschop van Avignon en de burggraaf de Damas werden adressen voor gelezen. DeH. Vader antwoordde meteen toespraak, waarin bij o. a. het volgende zeideDe herhaalde blijken van verknochtheid aan den H. Stoel, door het katholieke Frankrijk ge geven, zijn een plechtig bewijs, dat het ondanks de kwalen waaraan het lijdt en de nog grootere rampen waardoor het bedreigd wordt, trouw blijft aan zijne roemrijke Iraditiën en nimmer vergeten zal, dat de Oudste Dochter der Kerk bij providentieele lotsbeschikking dosr onverbreekbare banden met den H. Stoel veneenigd is. Uit die veieeniging ontsproot Srankrijks ware grootheid en steeds mocht het zich gelukwenschen als de Kerk en het Pausschap zegepraalden, terwijl elke versto ring dezer providentieele vereeniging, Frank-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1