Rijpeen tihrqeitM. iiimenhmdschf} lephteit. schikt, zich T inderdaad uitstekend voor eene landbouwtentoonstelling leent. Het volijverig bestuur der betrokken afdee- ling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verdient gewis allen lof voor de vele moeiten, die hst zich voor deze tentoon stelling getroost. Het behoort in deze onder neming evenals in alies wat bet in 't belang van den lanobouw doet, krachtig te worden gesteuod. En op welke wijze zon die Bteun beter kunnen gebodn worden, dan door toe te treden tot het Lidmaatschap der Maatschappij, dat slechts f 3 per jaar kost. Daartoe wekken wij gaarne oaze s'adgenooten en de landbouwers in ons district op. Moge reeds het vooruitzicht dezer tentoonstelling velen aansporen zi<h als lid der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te doen inschrijven Men kan dit o. a. doen bij den heer P. Loopuyt te dezer stede of bij den heer W. Smith te Eralingen.Bedenke men wel, dat men door de belangen van landbouw en veetteh te be vorderen, dia takken van bedrijf steunt, welke steeds een hoofdmiddel van bestaan voor ons district hebben uitgemaakt. AMERIKA.. Uit New-York wordt geseind, dat volgens berichten van Haiti de troepen van generaal Hippolyte die van generaal Legitime te St. Marc hebben geslagen en op Port-au-Prince aanrukken. De generaal is reeds door drie protesteerende departementen tot president verkozen. ENGELAND. De Engelsche regeering moet alle pogingen in 't werk stellen om een voorgenomen sa menkomst van Gladstone met Z. H. Leo XIII te voorkomen. Reeds zou zij aan de Itali- aanscbe regeering hebben doen weten, dat zij met spijt een bezoek van Gladstone in het Vaticaan zou zien. Natuurlijk is hier de Iersche kwestie in 't spel. Uit Rome wordt intusschen gemeld, dat Gladstone reed8 een audiëntie bij den Paus heelt aangevraagd maar dat wellicht onder de tegenwoordige omstandigheden Z. H. be zwaar zou maken die te verleenen. Gisteren is lord Dufferin; vroeger onderkoning van Indië, te Rome aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan Crispi en een audiëntie bij koning Humbert aangevraagd. Wellicht staat zijne komst ook met het gevreesde bezoek van Gladstone aan het Vaticaan in verband. Intusschen vertoeft Gladstone nog te Na pels, waar bij o. a. gisteren, toen hij de woning van den burgemeester uittrad, door eene talrijke menigte levendig werd toege juicht. De Figaro verneemt nit Rome, dat er in Ierland groot belang wordt gehecht aan het schrijven van den H. Vader aan de Iersche bisschoppen ten antwoord op een adres dezer laatsten. Fitzgerald heeft uit New-York behalve de reeds gezonden 19.000 pd. st. nog 20.000 pd. st. gezonden voor Parnell's pro ceskosten. Het gerucht liep gisteren te Londen, dat de vrouwenmoordenaar van Whitechapel ge vangen genomen was. Barret, die gear resteerd was wegens den moord te Bradford werd voor Jack the Ripper aangezien. Craben, de advokaat van deze, verklaart echter zijn cliënt voor onschuldig, terwijl tevens de politie niets van zich laat hooren. FRANKRIJK. De President der Republiek heeft zich bij de ontvangst van het corps diplomatique in vredelievende bewoordingen uitgelaten. Zin spelende op de dit jaar te openen tentoon stelling, zeide hij, dat Frankrijk zich gereed maakte een werk van den arbeid en van den vrede te ondernemen. In zijn manifest aan de kiezers in het de partement der Seine zegt BoulangerDe parlementaristen, die al het mogelijke hebben gedaan om mij onverkiesbaar te maken, schrik ken thans voor het denkbeeld terug, mij verkozen te zien. Mijn degen verontrustte hen en daarom hebben zij mij dien ontnomen.In werkelijkheid koesteren zij geen vrees voor mij, maar duchten zij het algemeen stem recht, welks herhaalde uitspraken van den afkeer getuigen, diea hunne onbekwaamheid en hunne lage intriges het land inboezemen Ten einde niet zich-zelven te moeten beschul digen, beschuldigen zij mij en dichten zij mij dictatoriale plannen toe. Indien ooit het denkbeeld om den dictator te spelen bij mij ware opgekomen, dan zou het immers ge weest moeten zijn,"toen ik minister van oor log was en het geheele leger in mijne hand had. Is er dan ooit sprake geweest van eene dictatuur in mijn program, hetwelk de her ziening eischt der grondwet door eene con stituante, waarin immers elk afgevaardigde gelijkelijk zijne denkbeelden verdedigen kan Laat men één woord, ééne daad van mij noemen, waarbij ik niet zoo duidelijk mogelijk gezegd heb de republiek te willen. Frankrijk wil de republiek, maar op andere wijze inge richt dan de huidige wedloop naar ambten en eer. Frankrijk dorst naar rechtvaardig heid het land aan da geldverspillingen en da ambtenjageri) te ontwringen, dat is voor mij het land te dienen. Laten wij beletten dat Frankrijk ter prooi worden van enkelen 1 HET OOSTEN. De koning van Servië heeft, bij het sluiten der groote Skupschtinaherinnerd dat hij zijne regeering wijdt aan de vervulling der plichten, door het tractaat van Berlijn opge legd de nieuwe vrijheden, bij de grondwet erkend, in het licht gesteld, en de verklaring afgelegd, dat hij in het vervolg als constitu- t oneel vorst regeeren zou. De koning teekende daarop de constitutie en hief de zitting op. Dat de met geweld afgedwongen nieuwe grondwet Servië geen rust zal brengen, blijkt dageljjks meer en meer. Tengevolge van anti- Ooslenrijksche betoogingen moest de minister president Christies gisteren militaire patrouilles door de straten doen gaan en verschillende kruispunten door militairen doen bezetten. In den Nieuwjaarsnacht werden niet minder dan 300 personen gearresteerd. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De jongzte broeder van keizer Frans Jozef, aartshertog Ludwig Victor geboren in 1842 en ongehuwd heeft de laatste HH. Sa cramenten ontvangen. Sedert eenige dagen is hij lijdende aan cholerine. Zijn toestand boezemt groote bezorgdheid in. Op een socialisten-oongres te Hainfeld, in Oostenrijk, zjjn mat 66 stemmen tegen 8 de volgende besluiten aangenomen instel ling van het algemeen stemrecht, afschaffing van alle uitzonderingswetten, scheiding tus- schen Kerk en Staat, instelling eener arbeids wetgeving, afschaffing der staande legers. RUSLAND. De Czaar heeft zijn ongenoegen te kennen gegeven, dat de enquête betreffende het onge val van den keizerlijken trein bij Borki zoo slap werd doorgezet, vooral nu het bljjkt een aanslag op het leven geweest te zijn. Ver schillende arrestatiën hebben nu plaats gehad. havas meldt uit St. Petersburg, dat een accoord tusschen Rusland en het Vatieaan zeer dicht op handen is en dat een Russische ge zant naar Rome zal worden gezonden, maar geen nuntius naar het hof van den Czaar.' De Swet constateert de opportuniteit van het herstel der goede betrekkingen tusschen do beide mogendheden en veronderstelt, dat dezo maatregel met welgevallen door alle welden kende Polen zal worden ontvangen. Het Journal de St. Petersbourgmelding makende van het antwoord van koning Humbert en van minister Tisza op de nieuwjaarswenschen, zegt: „Alle volkeren wenschen oprecht dat 1889 deze gelukkige voorspellingen waar maken zal." Schiedam, 4 Januari 1889. De Burgemeester en Wetbouters van Schie dam brengen ingevolge art 5 der Wet van 28 Jnni 1881 {Staatsblad no 97) ter openbare kennis, dat bij hea een verzoeksenrifi is inge komen van Albertns Jaoobus Beukers alhier, tot verkoop van sterken draak in het klein, in het pand aan de Baterstraat alhier, D 74. Z. M. de Koning heeft den heer S. M. S. De Ranitz, adjudant en particulier secretaris des Konings, met al zijn wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandsohea adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. Z. M. de Koning heeft ter gelegenheid van het Nieuwejaar zijae bijzonlere tevredenheid Over de marine aan officieren, onderofficieren en minderen doen overbrengen. Bij de wisseling van jaarkring heeft Z. M. de Koning den burgemeester van Amsterdam, den heer Van Tienhoven, Hd. gelnkwenschen in 1889 voor hem ea de hoofdstad toege zonden, er de verzekering, aan toevoegende, dat da bloei, de welvaart en de vooruitgang van Amsterdam Z. M. bij voortduring ter harte gaan. Volgens aan het Vaderland verstrekte in lichtingen is de toestand des Konings sinds aenige dagen niet zoo gunstig, als hij de laatste weken is geweest. In 1889 zullen 2000 millitairen worden nitgezonden naar Oost-Indiö, 65 naar Suriname en 60 naar Curasao. Gisteren-middag vergaderde de Rotterdamsche gemeenteraad en behandelde, behalve eenige andere onderwerpen, het prae-advies op de verzoeken om gemeentelijke snbsidie voor de Hoogdnitsohe opera en het Hollandsch tooneel. H»t voorstel van het Dagelijksch Bestuur luidde in aansluiting aan het degelijk en helder gemotiveerd advies van de commis sie voor de finantiën afwijzend op de adressen te berchikken. Dien overeenkomstig werd met 31 tegen 2 stemmen besloten. Een hevige brand ontstond eergisteravond ongeveer 6 uur in het perceel aan den Hofsin gel te 's-Hage, het café chaotant bekend onder den naam van Alcazar", waar juist aanstal ten werden gemaakt voor het geven van de avondvoorstelling. Het brandende pand was gelegen in de onmiddeljjke nabijheid van de gebouwen der Staten-Generaal, het gerechtshof en slechts door een smalle plaats gescheiden van het kantongereehtsgebonw, bovendien geheel door niot al te jonge geboawen als omgeven, zoo dat er alle reden tot vrees voor uitbreiding bestonddoch door de vereende krachten van den brandweer, militairen en politie mocht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2