JflMmesit ©Mpichl. navolgen. Van deze nu is de moeder een voedster, de geleidster en bewaarster de Kerk, welke met Christus, haar bruidegom, als door een innige en onveranderlijke lielde zoodanig is vereenigd, dat zij zoowel in den gemeen- schappelijken strijd als in gemeenschappelijke overwinning met Hem is verbonddn. Wij zijn derhalve niet beducht noch kunnen dit zijn, voor de Kerk; maar wij zijn bevreesd voor het eeuwig heil van zeer velen, die, hoo vaardig de Kerk verachtende, door velerlei dwalingen hun ondergang tegemoet gaan. Wij zijn bezorg voor dieStaten, welke Wij moeten aanschouwen, afgekeerd van God en in dwazen veiligheidswaan insluimerende te mid den van de grootste gevaren. Aiets kan vergeleken worden met de Kerk Hoevelen hebben oe Kerk bestreden en zijn ten onder gegaan. De Kerk reikt tot de hemelen. Zó6 groot is de Kerk; zij overwint, indien zij bestreden wordtzij verijdelt de listendie haar gespannen worden zij worstelt en wordt niet ter aarde geworpen zij kampt en wordt niet overmeesterd (S. Joan. Chrys. Or. post. Eutrop captum habita n. 1) Niet alleen wordt zij niet overwonnen, maar de kracht, haar door de voortdurende inblazing van God-zelven medegedeeld, tot ver deling der natuur en tot bewerking van geluk, bewaart zij voort durend ongeschonden, zonder dat de wisse ling der tijden daarop eenigen invloed doet gelden. Zoo deze kracht eenmaal de wereld, toen deze afgeleefd door zedenbederf en door bijgeloof, den gronde was gericht, op godde lijke wijze van den ondergang gered heeft, waarom zal zij haar ook nu niet van den dwaalweg doen terugkeeren Dat eenmaal het wantrouwen en de vijandschap zwijgen, en dat eenmaal, na opheffing van alles wat haar werkzaamheid in den weg staat, de Kerk overal in het bezit gesteld worde harer rech ten, zij, welker taak het is de weldaden, door Jezus Christus ons geschonken, te beschermen en te verbreiden. Dan voorwaar zal de erva ring doen kennen, hoe ver de stralen reikten van het licht van het Evangelie, en wat de kracht van Christus, onzen Zaligmaker, vermag. Dit jaar, hetwelk ten einde spoedt, heeft, gelijk Wij in den aanvang gezegd hebben, veel teekenen van herlevend geloof te aan schouwen gegeven. Moge het gelijken op een vonk, die tot een grooten vlam aangroeit, welke, na de wortelen van de ondeugd te hebben uitgeroeid, met snelheid den weg be reidt tot vernieuwing der zielen en tot het aanvaarden van hetgeen tot heil verstrekt 1 Wij echter, die bij zóó hevigen stoim belast zijn met het bestuur van bet mystieke schip der Kerk, richten Onzen geest en Ons hart tot den goddelijken Leidsman, die, het roer besturende, onzichtbaar gezeten is op den achtersteven. Gij ziet, Heer, hoe van alle kanten de stormen zijn losgebroken, hoe de zee wordt door de met groot geweld opgezweepte golven. Beveel, bidden Wij U, Gij, die alleen daartoe macht hebt, de winden en de zee. Geef aan het menschdom terug den waren vrede, wel ken de wereld niet geven kan, de rusten de orde. Dat de menschheid, door Uwe genade en Uwe inspraken, terugkeere tot de plichtmatige ordedat, gelijk het betaamt, de vroomheid ten opzichte van God, de rechtvaardigheid en liefde ten opzichte van de naasten, de matig heid ten opzichte van zich-zelven mogen her steld worden, nadat de kwade begeerlijkheden onder het juk der rede zijn teruggebracht. Ons toekome Uw Rijk, en dat ook zjj, die in ijdel pogen de waarheid en het geluk buiten U zoeken, begrijpen, dat zij zich aan U be- hooren te onderwerpen, Ubehooren te dieren. In Uwe wetten heerschen billijkheid en vader lijke zachtmoedigheid. Gij zelf verleent ons, om die na te leven, door Uwe sterkte de vereischte bekwaamheid. Het leven van den mensch is een strijd op aarde, maar Gij-zelf slaat den strijd gadestaat den mensch bij, opdat hij overwinne, versterkt hem, wanneer hij zwak iskroont hem, als hij overwint (S. Joan. Chrys. Or. post Euterop. captum habit, n. 1). Terwij' onze geest door deze gevoelens zich tot een blij en onwankelbaar vertrouwen voelt opgewekt, verleenen Wij, Eerbiedwaar dige Broeders, als onderpand der hemelsche goederen en als bewijs van Onze genegenheid, aan u, aan de geestelijkheid en geheel het Katholieke volk van ganscher harte den apos- tolischen zegen in den Heer. Gegeven te Rome bij Sint-Pieter op den dag der geboorte van O. H. Jezus in het jaar MDCCCLXXXVIII, van ons Pausschap het elfde. LEO XIII, Paus. DUITSCHLAND. De Reichszanzeiger deelt de uitspraak mede van het ïijkBgerechtsbof in de zaak van Geffc- keu. Het hof heeft overwogen, dat er wel-is- waar, afgaande op de uitkomsten van het voorafgaand onderzoek, toereikend grond be staat om aan te nemen, dat Geffcken stukken uit het dagboek van keizer Frederik openbaar heeft gemaakt, waarvan geheimhouding, met hat oog op Duitschiands belang, tegenover andere regteringen vereischt werd; maar dat er getn voldoende reden is om aan te nemen, dat Geffcken ten deze bewust is geweest, dat de stukken mededeelingen bevatten, als hier boven bedoeld worden. Dientengevolge heeft het hof besloten hem ter zake van de beschul- diging van landsveriaad buiten vervolging te stelleD, hem op vrije voeten te stellen en de kosten van het proces te doen dragen door den staat. Da iurrijheidsatelling van Geffcken heeft alom in Daitschland groot opzien gebaard. Nog verleden week bad bet den schijn ahof het proces zou doorgezet worden, nadat alle pogingen om Geffcken krankzinnig te doen verklaren evenals de aanbieding van zjjn gansche vermogen als borgstelling, gefaald hadden. De officiecse pers had toch herhaalde lijk geïnsinueerd, dat tegen Geffcken kompro- mitteerende omstandigheden aanbetliobt waren gekomen en dat nog een aantal rijksvijanden met hem bij het proces zouden gekompromit- teerd worden. Plotseling werd nu Zaterdag bekend, dat het rijksgerechtshof te Leipzig geen termen tot vervolging had gevonden. De des betreffende paragraaf van hat strafwetboek stelt dengene strafbaar, »die met opzet mededeelingen openbaar maakt van welke b ij weet, dat het welzijn deB rijks vordert dat zjj geheim gehouden zullen worden". Het gerechtshof oordeelde nu, dat dat opzet en dio wetenschap bij Geffcken niet bestaan hebben. In de hofkringen wordt gefluisterd, dat het keizerin Frederik is geweest, die in deze zaak deu doorslag gegevea heeft. Zij zou ge dreigd hebban uit Engeland over te komen en persoontijk voor de rechtbank te verschjjnen, om de nagedachtenis van haar overleden gemaal, die bij deze zaak betrokken is, te wreken. Dit zou den Keizer hebben doen besluiten, tegen don zin van Bismarok bet proces niet te laten doorgaan. Geffcken heeft 99 dagen preventief gevangen gezeten. Zaterdag-ochtend om half twaalf trad bij uit de gevangenis eu stapte, zichtbaar ont roerd, in een gereedstaand rijtuig. Hij begaf zich naar zijne woonplaats Hamburg, waar hg een aantal gelnkwenschen ontving. Geffeken Verklaarde te Hambnrg aan zjjne vrienden, dat de aanklacht voornamelijk hierop ge grond was, dat de uittreksels uit Frederik's dagboek in staat waren de goede vers tan dhon- ding van Duitaohland met Engeland, Belgie en Luxemburg te verstoren. Dit beweerde Geffcken, dat hij zonder moeite weerlegd had. De onafhankelijke pers toont zich met Geffcken's vrijlating bijzonder ingenomen. Rich- ter's Freismnige Zeitung constateert, dat nu niets meer belet, het dagboek van keizer Fre derik zooveel mogelijk te verspreiden en zelfs de ultra-conservatieve Reich sbote spreekt, blijk baar ook in verband met het incident-Morier, de hoop uit, dat nn eindelijk eens het tijd perk der onverkwikkelijke persoonlijke ver dachtmakingen in Daitschland earn einde mogo nemen. FRANKRIJK. Tengevolge van Bonlanger'a optie voor het Noorder-departement hebben in de departe menten Sotnme en Charente-inférieure, waar bij gelijktijdig was gekozen, Zondag jl. ver kiezingen voor de Kamer van afgevaardigden plaats gehad. In beide departementen hebben de Boalangistisohe kandidaten gezegevierd met behulp der Bonapartistisehe conservatieven. Generaal Montandon verkreeg in de Somma 60,693 stemmee tegen 53,154 op den opportu nistisch- radicalen regeerings-kandidaat Cauvin en 3064 op den socialist Rehard. In de Beneden-Charente bekwam de heer Duport 51,964 stemmen tegen 41,174, die op den repnblikeinschen graaf Lemercier werden uit gebracht. Dit succes zal gewis de kans voorBonlan» ger-zelf te Parjjs vergrooten, waartoe de ont houding der conservatieven ook het hare zal bijdragen. Van een deel der conservatieven verwacht men toch, dat zij uit haat tegen de republiek op Boulanger znllen stemmen. Als tegen-kandidaat van Boulanger is thans ge proclameerd de heer Jacques, voorzitter van den algemeenen raad der Seine. Op hem znllen zich thans alle acti-Boulangisten veree nigen en de Regeering zal zich niet onbetuigd laten. Reeds is op verscheidene plaatsen te Parijs het manifest van den ex-generaal af gescheurd. Intusschen heeft zich een nieuwe groep Pai ijsohe kiezers gevormd onder den naam van La Commune." In een hoogdravend mani fest en een proclamatie heeft zij hare geboorte aangekondigd en den »citcyan" Protot, oud-lid der Commune als haren kandidaat den Parij- schen kiezers aanbevolen, ITALIË. De oud-afgevaardigde en gewezen Gari- baldist Fazzari heeft ter gelegenheid van het Nienwejaar telegrammen van gelukwensching gezonden aan den Paus en aan koning Hum bert. In zijn telegram aan den Paus heeft hg gezegd, dat „van Hem de groote meerderheid van zgn geliefd Italië een laatste woord van vrede verwaoht. De onberekenbare weldaden tocb, die daaruit zouden voortvloeien, zullen zeker niet vertraagd worden door het booze werk van enkele sectarissen". Aan koning Humbert heeft hij gewensoht, dat de verzoening tnssohenKerk en Staat voor het welzijn van Italië en tot onvergankelijkoglorie van Hum berts regeering mocht tot stand komen. >De verzoening toch die ik voorsta, wordt ge- wenacht door de meerderheid uwer onderdanen". Opdat deze twee telegrammen aan het pu bliek bekend zouden worden, heeft Fazzari ze in de Fanfulla laten publiceeren en opdat men zijne bedoelingen niet verkeerd zoude uitleggen; heeft hij er een klein briefje bij gevoegd, waarin hij den wensch uitspreekt, dat de Paus Italië in zjjne eenheid en ongesohonden-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2