inmeitlmtflachq letjidtten. 3 zich gereed voor zijn vertrek naar Luxemburg. De hertog en de hertogin van Nassau hebben aan het spoorstation te Weenen afscheid ge nomen van den hertog van Cumberland en worden binnenkort in Luxemburg verwacht. AFRIKA. fie conferentie van Zuid-Afrikaansche staten en koloniën over spoorwegzaken en in- en uitvoerrechten, die den 20 dezer is geopend, heeft hare werkzaamheden ten einde gebracht. Bij gelegenheid van het diner, den gedele geerden aangeboden, heeft de heer Sprigg, eerste minister te Kaapstad, gezegd, dat thans de eerste steen is gelegd voor den tempel der Afrikaansche broederschap. Hij deelde mede, dat de Kaapkolonie en de Oranje- Vrijstaat een tolverbond hebben gesloten en eene schikking hebben aangegaan, krachtens welke de spoorweg nog voor het einde dezes jaars tot aan Bloemfontein zal worden voltooid, met zekerheid op voorwaardelijke uitbreiding naar alle gedeelten der Trans- vaalsche republiek. Ten slotte verklaarde hij, het te betreuren, dat Natal heeft geweigerd, tot het tolverbond toe te treden hij geloofde echter nog aan mogelijke samenwerking. DUITSCHLAND. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de ouderdomsverzekering, heeft gisteren'de minister von Bötticher het voorstel- Hitze, om deze verzekering slechts van toe passing te verklaren op de personen, genoemd in art. 1 van de wet op de verzekering tegen ongevallen, onaannemelijk verklaard, en den Rijksdag verzocht art. 1 van het ontwerp goed te keuren, zooals het door de commissie is vastgesteld. Tevens noemdehij de bewering, dat de rijkskanselier aan het totstandkomen dezer wet geen waarde hecht, niets minder dan beleedigend. Prins Bismarck, hierop zelf het woord nemende, zeide dat hij slechts door vele bezig heden verhinderd was de zittingen der com missie bij te wonen overigens dwaalt men, als men meent, dat door ouderdom zijne werkkracht verminderd is; maar in de aller eerste plaats eischt de buitenlandsche staat kunde zijne aandacht en zijn tijd, en boven dien wist hij dat de leiding van de werk zaamheden der commissie hij den minister von Bötticher in de beste handen was. Het op zijn initiatief op het getouw gezette werk, hetwelk door keizer Wilhelm zaliger met zoo groote belangstelling gevolgd was, zou hij niet in den steek laten, en hij verzocht den Rijksdag het wetsontwerp met de grootst mogelijke meerderheid aan te nemen. In de diplomatieke kringen te Berlijn heeft het tot dusver aan elke vertrouwbare be vestiging ontbroken van de opzienwekkende berichten in bladen van Londen en Weenen, omtrent eene wijdvertakte samenzwering tegen de familie van den Czaar, welke de Russische politie dezer dagen op het spoor gekomen zou zijn. Men is daar niet vreemd aan het vermoeden, dat deze berichten in verbinding gebracht moeten worden met beursmanoeuvres ter gelegenheid van de uitgitte der Russische conversieleening. FRANKRIJK. De grondwet der Fransche republiek bevat een artikel, dat de bevoegdheid geeft, den Senaat in sommige gevallen als hoogste ge rechtshof te constitueeren. Yan deze bevoegd heid is tot heden nog niet gebruik gemaakt, maar de regeering schijnt haar thans te willen aanwenden, om den senator Turquet en de hoofden der Patriotten-liga, wellicht Boulanger zelf, voor deze vierschaar te dagen. De Senaat heeft met 207 stemmen tegen 83, onder de bijvalsbetuigingen der linkerzijde, het ontwerp aangenomen betreffende de rege ling door dat hooge staatslichaam in acht te nemen als hof van justitie. In de couloirs der Kamer zouden reeds gisteren allerlei geruchten omtrent de plannen der regeering zijn verspreid. De minister president zou een voorstel aan den president der republiek gereed maken van de volgende strekkingDe zitting van Kamer en Senaat zouden voor een maand geschorst worden de groote staat van beleg zou over Parijs worden uitgevaardigd; de hoofdpunten van verkeer door de troepen bezet en daarop Boulanger gearresteerd worden. Den dag bladen zou het zwijgen worden opgelegd, terwijl de Senaat, vergaderd als hof van justitie, het vonnis over Boulanger zou vellen, die aangeklaagd wegens pogingen, om zich als dictator op te werpen, ter dood veroor deeld zou worden 1 Meer geloofwaardig dan het bovenstaand klinkt een bericht van de Paris volgens 'twelk het in de couloirs der Kamer bevestigd werd, dat de regeering heden eene aanvrage ter vervolging van Boulanger en eenige andere afgevaardigden zal indienen. Zij zouden, als beschuldigd van een aanslag tegen de vei ligheid des Staats, terecht staan voor den Senaat. Het Parket zal eveneens eene ver volging instellen tegen de leden van het zoo genaamd ^nationaal comité," wegens het smeden van een komplot tegen de veiligheid van den Staat. La France zegt, dat Boulanger Dinsdag, na het einde der Kamerzitting, met de afge vaardigden Laguerre, Farquet en Laisant ge arresteerd zal worden. HET OOSTEN. Hit Belgrado is bericht ontvangen, dat Milan zekerheid heeft verkregen, door een brief van haar-zelven, dat Nathalie vooreerst niet naar Servie zal terugkeeren. Dientengevolge gaat zijn reisplan naar Constantinopel door. ITALIË. In den Senaat heeft gisteren de minister president Crispi, in antwoord op eene vraag van den heer Rossi, verklaard, dat Frankrijks antwoord op'de door Italië gedane openingen (tot hervatting der onderhandelingen over een handelstractaat) geen hoop geeft, dat de tegenwoordige Fransche Kamer een handels tractaat zou goedkeuren. Thans behoort Frank rijk voorstellen te doen. De minister erkende verder het bestaan eener criBÏs in Italië. Hij deed een beroep op het gezond verstand van allen om haar te keer te gaan. Wat de regeering aangaat, zij zal niet in gebreke blijven te doen wat haar plicht is. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Le Temps heeft eene dépêche uit Pest ont vangen, volgens hetwelk er, naar aanleiding van art. 25 der legerwet, ongeregeldheden te Klausenburg hebben plaats gehad. De po litie werd met revolverschoten en steenworpen begroet, en ten slotte hebben 5 compagniën soldaten moeten chargeeren om de orde te herstellen. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg spreekt zijne groote voldoening uit over de beoor deelingen van Ruslands financieelen toestand door de Duitsche pers, welke in het algemeen den stempel dragen van waarheid en onpar tijdigheid. Het bericht omtrent Russische troepenbe wegingen aan de Afghaansche grenzen, waar mede beursspeculanten te vergeefs getracht hebben eene daling te bewerken, is volkomen verzonnen. Wat eindeljjk de verbanning! van Russen uit Rumenie betreft, hoopt het blad, dat de Rumeensche regeering aan Ruslands bezwa ren tegemoetkomen en den overdreven Över harer ambtenaren matigen zal. Naar de Daily News uit Petersburg vet" neemt, verkrijgen de onthullingen omtren het dynamietkomplot te Zurich verrassende afmetingen. Het onderzoek toont eene om vangrijke samenzwering aan in Rusland» nieuwe aanslagen beoogend op het leven van den Czaar en van andere hooggeplaatsten. hebben talrijke arrestatiën plaats gehad te Petersburg, Moskow, Kieff, Charkow, Odessa en elders, vooral ook in Zuid-Rusland, R0' Joodsche element schijnt sterk vertegenwooi" digd te zijn onder de aangehoudenen. D0 gedoode student Bernstein stond aan het hoofd der samenzweerders. Hij organiseerde mee het komplot tegen den Czaar, nu twee jaren geleden. De Czaar bleef zeer kalm onder deze tijdingen. Schiedam, 30 Maart 1889. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag jo Maart. Arbeidswet. De behandeling van de Arbeidswet werd voortgezet bij art. 5 en de daarop voorge* stelde amendementen. De heer De Geer o. s. lichte het voorstel toe om in plaats van de indnstrieelen aan be* paalde aanvangs- en sluitingsuren te binien, eene algemeene liuiite van tijd te bepalen, waarbij rekening wordt gehouden met de uit- eenloopende eischen der industrie en tevens voor de belangen van de werklieden wordt gewaakt, in dier voege dat de werktijd per etmaal op 11 A 13 uren worde bepaald en onder uitsluiting van nachtwerk voor perso nen beneden de 14 jaren en voor vrouwen. De heer Farncombe Sanders be* tuigde zpne ingenomenheid met dit stelsel, mits men niet kinderen van 14 tot 18 jaren aan den naohtarbeid zette. In dien geest zou hij een sub-amendement voorstellen. De heer Van derBorchvanVerwol- d e kwam op voor de belangen van de Gist- pakkerijen, die van bepaalde tijdstippen voor hun bedr jjt af hankelijk zij n. Ook het werk van de Windmolens hangt af van afwisselende tijden. Hij zou de wet in 't geheel niet toepasselijk willen maken op de windmolens. Hjj kon zich wel vereenigen met het amendement-De Geer en zou om zijn doel te bereiken wellicht zelf amendementen voorstellen. De heer Bah lmann lichtte zjjn amen dement toe om den arbaidsduar voor vrouwen en kinderen tot 's avonds 8 uren te bepalen. De heer Hint ze heeft voorgesteld om de beperking van den arbeidsduur zoowel voor hinderen als jeugdige personen en vrouwen te bepalen tot fabrieken en werkplaatsen en voor't overigede regeling van de arbeids uren vrjj te laten aan de werkgevers. Hij had vooral het oog op de loopjongens en loopmeis jes en kantoorbedienden. De heer Van Bjjlandt achtte dis pensatie in sommige gevallen noodig voor den nachtelijken arbeid van vrouwen. De heer H e 1 d t stelde voor, voor kinderen van 12 tot 14 jaren den arbeidstjjdop 9 uren te bepalen, ten einde te voorkomen, dat die kin deren van de werkplaatsen zouden gezonden worden door de aanneming van het amende ment-De Geer. De heer Van Velzen kwam in 't be lang van de Bteen- eu pannenbakkers op tegen de regeling van den leeftijd en de arbeids uren voor jeugdige personen. De heer Van Kempen achtte een vrucht bare arbeidswetgeving slechts mogelijk na her ziening van de tarieven in zoodanigen ziD, dat de nijverheid in staat worde gesteld de con currentie vol te houden zonder op hare arbeid»- krachten te besparen, zooals thans het geval i0- De heer BorgeBius achtte de amende menten behalve dat hetwelk de dispensatie aan Ged. Staten opdraagt destructief voor het Rege0* rings-artikel, dat een samenhangend geheel vormt. Donderdag voortzetting. Uit Den Haag wordt ons heden middag omtrent 's Konings toestand geseind Het Paleisbulletin luidt: Sedert het laatste bulletin is ia den toe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2