$5miietïlaudach(} geqichttn. zitter der Kamer en andere dignitarissen. In de toespraak tot den Voorzitter van den Raad van State maakte de hertog eene toe speling op de trenrige omstandigheden, die een Regentschap noodig gemaakt hebben. Hij verklaarde, dat het Land verheugd waB bet Regentschap in handen te zien van den vorst, die tevens erfgenaam is van de Luxemburg- sche kroon en die voortgaan zou met aan het Land eene regeering van geluk en vrijheid te verzekeren, die het door het Huis van Oranje-Nassau was ten deel gevallen. De menigte voor het paleis liet luide het »Leve de hertog 1" hooren. De vorst kwam aan het venster om het volk dank te betuigen. RDSLAND. De afstand der grensvesting Kelatnadir, in Khorassan, versehaft Rusland eene geheel bijzondere positie in Perziö en geheel Azië. Deze vesting, ten nocrd-oosten van Mesjed in den uitersten hoek gelegen waar Perzie tusschen Russisch Turkestan en Afghanistan indringt, is als de sleutel van Herat, dat op zijne beurt de poort van Afghanistan mag genoemd worden. De vereeniging voor ontwikkeling van handel en nijverheid in Rusland heeft een plan aangekondigd om de Amu-Daria naar de Kaspische zee af te voeren, waardoor voor de omliggende landerijen eene geschikte be sproeiing kan verkregen worden. De kosten worden op 28 millioen begroot. Schiedam, 11 April 1889. De heeren aandeelhouders van de S c h i e- damsche Boek- en Courantdruk kerij worden herinnerd aan de vergade ring, welke ten acht ure in een der zalen van de Sociëteit Harmonie wordt gehouden. Wij ontvingen de volgende bijdrage voor het stichten eener Woning met Huiskapel voor de Pauselijke Internunciatnur bij het Neder- landsche Hof Van BB. Een paar steentjes voor het Monument van 's Pausen Jubelfeest f 7.50. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag io April. Bjj het voortgezet debat over de Arbeids- et werd een voorstel van den heer S o h a e p- an om het getal inspecteurs op een maxi- i. urn van 3 te bepalen, aangenomen met 53 tegen 29 stemmen. De inspecteurs zullen geen geldelijk belang mogen hebben bij de fabrieken, die zij inspec- teeren. Omtrent de verplichte kennisgeving oan den Burgemeester van ongelukken ("binnen 24 uren) heett de Minister den termijn van aangifte tct het dubbele van den eerstbepaalden tijd Verlengd en de verplichting van aangifte doen vervallen, wanneer de arbeider binnen 2 maal 24 uren het werk heeft hervat. De Minister nam voorts eene wijziging over om de bedoeling duidelijker uit te drukken omtrent de onge lukken, die in fabrieken of werkplaatsen voor komen. Het artikel werd aangenomen met 42 tegen 16 stemmen. Den heer Bablmann werd door den Minister te kennen gegeven, dat het jaarlijks door dein- speotenrs nit te brengen verslag geheel of gen deeltelijk aan de Staten-Generaal zal worde- medegedeeld. Een daartoe strekkend amende ment werd aangenomen met 59 tegen 9 stem men. Vervolgens werden de strafbepalingen be handeld. De beraadslaging daarover wordt heden voortgezet en de behandeling der Ar beidswet zal dan waarschijnlijk ten einde worden gebracht. Een nieuw amendement is op de Arbeidswet voorgesteld; de heer W. Cremers stelt een nieuw art. 23a voor, om te bepalen dat alle stnkkenen beschikkingen, tengevolge van deze wet op gemaakt, vrij zullen zijn van het recht van zegel en van registratie. De heeren Van DeldenDijckmeester en Van Alphen hebben daarop een sub-amende ment voorgesteld, om nl. bedoelde stnkken kosteloos verkrijgbaar te stellen, en door het rjjk ook aan de gemeenten kosteloos te doen nitreiken de in art. 10 bedoelde kaarten. Daartoe door den Raad van State, krach tens artikel 45 2o derjGrondwet waarnemen de het koninklijk gezag, gemachtigd, heeft de minister van Buitenland scha Zaken den 8n April 1889 in ontvangst genomen de terog- roepingsbrieven van den heer Joaquin Valera en de geloofsbrieven van den heer Wenoeslao Ramirez de Villanrrutia, de eerste afgetreden, de laatste nieuwbenoemd minister-resident van Hare Majesteit de koningin-regentes van Spanje bij het Nederlandscbe Hof. De tijdelgke bnrean-ambtenaren van den Rijks-Waterstaat, die reeds meermalen be proefd hebben van den minister lotverbeteriog te verkrijgen, hebben zich andermaal tot hem gewend. Een door 75 ambtenaren onderteekend adres is den minister aangeboden, waarbij adres santen verzoeken eene vaste aanstelling, met regeling van hnn korps in klassen of rangen. Naar de N. R. CV. verneemt, is bij de Nienwe Afrikaansehe Handelsvennootschap te Rotterdam bet bericht] ontvangen, fdat de invoer van wapenen en kruit naar de West kust van Afrika voorshands niet zal worden verboden. Men schrijft nit 's-Gravenhage aan de Haarl. Ct. Sedert en naarmate bjj den Raad van State, waarnemende het koninklijk gezag van het Kabinet des Konings de sedert Fe bruari 11, onafgedane regeeringsznken inkomen, is dat college dagelijks, uitgenomen de Zondag, veelal van elf tot vijf uur, zoowel in de af- deelingen als in den vollen Raad, met de afdoening dier zaken bezig. Dat daarbij de uoodige voortvarendheid wordt in acht ge nomen, getuigt reeds aanvankelijk de Staats- Courant der laatste dagen gezwegen van de vele zakeo, die nit haren aard niet, of eerst later, daarin worden afgekondigd. Diegene, welke eerlang tot het Regentschap zal worden geroepen, zal door de vooraf gaande opruiming van dien aanzienlijken achterstand van zaken belangrijk worden te gemoet gekomen in het vervullen eener taak, welke anders wellicht te zwaar zon blijken te zijn. De eerste grasboter is eergisteren door den heer P. J. Smeele, Heerengtacht te 's-Hage, aangeboden aan de Koninkljjke familie. Dr. Mess te Soheveningen heeft bij den Haagschen gemeenteraad aangedrongen om spoedig de beslissing te nemen, dat gednrende het badseizoen met het verversehingskanaal niet gespuid zal worden, opdat dit weldra ook in 't buitenland officieel bekend zjj. Het IS/bl. v. Ned. heeft weer brieven ont vangen van zijn reiziger naar Argentinië, verzonden nit Montevideo den 6n Maart. De reizigers hebben, naar daaruit blijkt, veel hinder van de warmte gehad, de thermometer wees bjj wijlen 125 gr. Fahrenheit aan. Er hebben nog vijf bevallingen aan boord plaats gehad. Ten slotte schijnt de reis den passagiers lang te zijn gevallen; »ook de brieven van onzen reiziger," zegt het Nbl»dragen da sporen van verlangen naar het einde, waarbij komt, dat een toenemend aantal zieken allen mazelen lijders en vier sterfgevallen, ook bijdroegen om de stemming minder opg0, wekt te doen zijn." Een echtpaar, wonende Engelsohesteeg 21> bij den Nieuwendijk, te Amsterdam verkeert in de grootste ongerustheid. Een 41/ï jarig dochtertje is Vrijdagavond spoorloos verdwenen en ondanks alle nasporingen ook van de po litie, die in de nabijheid den geheelen Zon dag gedregd heeft, nog niet teruggevonden. Men vermoedt dat het kind gestolen is. Zij is gekleed met wollen kapje en gerniten jurkje en was met eenige andere kleinen nog gezien even voor een schoorsteenbrand in genoemde steeg. Die eenige inlichtingen kan geven aan de ouders, deel een goed werk, want zij ver* keeren in do idelijken angst. (C.) In een der laatste bijeenkomsten in 't laatst der vorige week van het Leger des Heils te Utrecht was een genie-soldaat, die als spreker optrad en een korte rede hield, waarin hg zich zeer ongunstig uitliet over het leven der militairen in de kazernehij zeide name lijk, dat de militairen daar als »beesten" leefden Dit gezegde werd door twee korporaals, die de vergadering bijwoonden, aan hun chef me degedeeld, waarop de soldaat met acht dagen politiekamer werd gestraft. De heer W. A. Soholten, van Groningen, heeft een bezoek gebracht aan zijne fabriek te Sappemeer. Bij monde van den opzichter Jong* man is aan eenige der werkstakers te kennen gegeven, dat zij in geen geval weder worden aangenomen, terwijl de overigen, die op de oude voorwaarden wensohen te werken, zioh kunnen aanmelden, waar o a hun zal worden bericht, of zij al of niet weder zullen worden toegelaten. In de Drentsche Veenstreken, de Eksloër- en "Valtermonden, zijn dezer dagen tal van veenarbeiders nit Friesland en zuidwesteljjk Drente aangekomen. Ongeveer 130 140 werklieden lieten zich van Assen over Gas- selte naar Stadskanaal per rijtuig vervoeren. Sommigen op rijtuigen met veeren of riemen, anderen op vrachtwagens waarop zitbanken waren geplaatst. De meesten hunner verkeer den in zeer opgewonden toestand. In den omtrek van Budel (Noord-Brabant) zijn door de Rijksambtenaren niet minder dan 13 vrachten zont, te zatnen 563 kilo, aange haald. Daar de smokkelaars op de vlakke heide de ambtenaren reeds van ver bemerkt hadden, konden zij tijdig de vlucht nemen. De oorspronkelijke aanvragers om oon- cessievoor eeulocaalspoor weg GoudaSchoon hoven bebben zich, nu het comité voor dien weg ontbonden kan geacht worden, weder tot de regeering gewend, met het verzoek de oon- oessie-voorwaarden voor die ver bin diog, waar van de plannen reeds werden onderzocht, te mogen vernemen. Naar men meldt, zullen er eerstdaags opnieuw ernstige stappen worden gedaan, om dien spoorweg tot stand te brengen- ^LECTUUR. Een goedkoop en nuttig Tijdschrift. Ia oDzen tijd nu er zooveel geleien wordt dat het hart bederft, is het nnttig de aan dacht de vestigen op een tijdschrift, dat om zijn doel ten zeerste de belangstelling van een ieder verdient, nl. de Geïllustreerde Annalen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2