3imunM»chq Juichten. omtrent zijnen wensch had uitgedrukt. Waar schijnlijk zal ook de aartsbisschop van Salz burg tot kardinaal benoemd worden. De aartsbisschop van Mechelen (Belgie) heett eveneens bericht ontvangen, dat hij tot kar dinaal zal worden verheven. De nuntius te Brussel, mgr. Ferrata, wordt secretaris der congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken en zal vervangen worden door mgr. Toschi, aartsbischop van Perugia. Volgens de Obs. fr. heeft het Vaticaan zich door het onophoudelijk schenden van het brievengeheim door de Italiaansche regee ring genoopt gezien, voor de overbrenging der diplomatieke stukken aan de verschillende nuntiaturen speciale koeriers aan te stellen. Hiervoor zijn natuurlijk vertrouwde personen noodig, daar het Romeinsche gouvernement hen in het geheim zal trachten om tekoopen. Naar in kringen, met de Curie in betrekking staande, wordt verzekerd, is die dienst zeer goed ingericht en wordt het geheim streng bewaard. SPANJE. Op het einde dezer maand, zal te Madrid een groot congres van Katholieken worden gehouden, dat ook door leeken zal worden bijgewoond. Het hoofddeel is het herstel van de wereldlijke macht van den Paus te eischen; maar ook andere kwesties zullen worden be handeld. Het congres zal worden gehouden in een der grootste kerken van Madrid, waar zitplaatsen voor 3000 personen worden gereed gemaakt. Voor het eerst sedert 1836 zullen daar openlijk de abten en priors verschijnen van de orden, die sedert de restauratie weder konden terugkeeren en naast hen de Jezuie- ten, wier scholen, seminaries en colleges tegenwoordig even bloeiend en bijna even talrijk zijn als in de vorige eeuw. De katho lieke bladen hechten veel gewicht aan het congres. De liberale bladen willen weten, dat de minister-president Sagasta, beducht voorver- toogen van de zijde der Italiaansche regee ring, den nuntius zou verzocht hebben, dat noch de aartsbisschop van Valladolid, die op verlangen van Z. H. den voorzitterstoel zal bekleedeD, noch de veertig bisschoppen, die aan het congres zullen deelnemen, noch de prelaten, lagere geestelijken en wereldlijke personen, die het zullen bijwonen, eenig debat zullen doen ontstaan, waardoor de hartelijke verstandhouding tusscben Spanje en Italië zou kunnen verstoord worden. De minister van koloniën heeft in de Kamer een officieel telegram uit Manilla voorgelezen, waarin gemeld wordt, dat aldaar een volledige rust heerscht. ZWEDEN-EN-NOORWEGEN. Uit Kopenhagen wordt geseind, dat de kroonprinses van Zweden-en-Noorwegen, die in helangwekkenden toestand verkeert, ernstig ziek is. Haar toestand is zoo ernstig, dat men een gevaarlijken afloop vreest. De prinses, een dochter van den groothertog van Baden en kleindochter van keizer Wilhelm I, heeft reeds haar testament gemaakt. Schiedam, 17 April 1889. Men meldt uit Apeldoorn aan de Zutph Ct. Dr. Vinkhuyzen arriveerde beden-middag. De gunstige wending in 's Konings toestand houdt aan. De slaap big ft natuorljjk zonder geneesmiddelen. TWEEDE KAMER. Gedeeltelijke herziening der wet tot regeling van het lager onderwijs. Bij gedeeltelijke herziening van de wet tot regeling van het lager onderwijs heeft de Reg. haar voorstel ingediend tot wegruiming, zooveel mogelijk, van de belemmeringen, die het vrije onderwijs in den weg staan. De handhaving van art. 194 der Grondwet van 1843 belette een geheel nieuwe wet of het aanbrengen van zeer ingrijpende wijzigingen. Na te hebben ge wezen op de ontwikkeling, van het vrije on derwijs door het particulier initiatief betoogt de Min. van Binnenl. zaken dat de Staat het vrije onderwjjs niet moet tegenwerken of be moeilijken tot nadeel van de nationale ont wikkeling. Waar 't onmogelijk is, de kosten van het openbaar onderwijs op de gebruikers daarvan te verhalen, moeten de openbare klassen wel een deel daarvan bekostigen maar dit is toch eane onbillijkheid tegenover hst vrije onderwijs, en op dien grond verde digde hij bet toekennen van een bijdrage uit 's Rijks ka,B aan de vrije school, mits zooda nig, dat hare onmisbare vrijheid niet wordt aangetast. Die Rijksbijdrage zou beperkt moe ten worden tot die scholen, waarvan de ouders der schoolgaande kinderen niet bjj machte zijn het grootste deel dier ko3ten zelf te be talen. Behalve tot erkenning van de Staatsrechte lijke gelijkheid van de openbare en bijzondere school, strekt het wetsontwerp verder om op het openbaar onderwjjs te bezninigeD, ten einde vooral den zwaren drnk, dien de wet van 1878 op de gemeenten legt, te verminde ren. E n betere regeling van de Rijksbijdrage en eenige beperking der eischen kan naar de overtuiging der Reg. zonder schade voor het onderwijs geschieden. Eindelijk worden wijzigingen voorgesteld in de artikeleD, betreffende de akte van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs en de voorschriften betreffende de examens. 11 ijksvergoeding in de gewone kosten van het Openbaar L. O. wordt beperkt lot de kosten van het onderwijzend personeel, door de wet gevorderd en werkelijk aan de school verbondeD, eu verleend naar den omvang van den werkkring en van door de wet ge- eisoht wordende meerdere bekwaamheid van bet hnlppersonesl. Scholen met een school geld per jaar van 1 25 of meer per leerling worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van het bou wen van onderwjjzers-woningen vervalt evenals die voor aanschaffing van school-meubelen bij eerste inrichting. De vergoeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten, waaronder ook verbouwen, van schoollokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 percent. Aan de bijzondere school wordt gelijke bjjdrage voor personeel verleend als aan de opeubare, ook met uitsluiting van de scholen met schoolgelden van f 25 of daarboven. In de bijzondere school met eene Rijksbijdrage moet een zeker minimumvan kinderen onderwijs ontvangen, in dezelfde vakken als waarin op de openbare onderwjjs wordt gegeven en het zelfde minimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de openbare school gevorderd wordt. De volledige uitvoering van het voorstel der Regeering zal hoogstens kosten 3.309.350, nl, voor de openbare school f2.447.150, voor de bjjzondere school f 862.200, of hoogstens meer f444.130, waartegenover een vermin dering staat van pl. m. f 94.180, zoodat de totale vermindering van uitgaven 1350.000 bedraagt. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam brengt bij dezer ter kennis van de ingezetenen: lo. dat de op 12 Maart jl. vastgestelde Ijjsteu der kiesbevoegden tot het kiezen van Leden van de 7 weede Kamer der Staten-Gene - raai, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge Art. 6 der Wet van den 4 Jnli 1850 Staatsblad no. 87,), zooals zjj is gewjjzigd bg bet Vilde additioneele artikel der Grondwet, op heden, krachtens het bepaalde bij Art. 31 dier Wet, zijn gesloten en op de Gameente-Seoretarie ter inzage voor een ieder nedsrgelegd en dat een Exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het Raadhuis 2). dat de ljjsten der kiezers van de 7we ede Kamer der Staten* Generaal der gemeenten Overschie, Sohiebroek, Kethel» Vlaardingen en Vlaarding ejr-A ui" baeht, alsmede die der Provinciale Staten van de gemeenten Overschie en Kethel zijnde onderkiesdistricten van het hoofd" kiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belaoghebben den op de Secretaris zullen nederliggen. De Burgemeester en Wethouders van Schie" dam, gezien art. 9 der verordening op bet reioigan en op de gevorderde breedte en diepte houden van de Wateringen en Hainslooten ia het Oad- en Nieuw West-Frankeland binnen genoemde Gemeente van den 19 Mei 1881. Brengen ter kennis van de Landerij en, H ai- zen en Erven in genoemd Frankeland, dat op Maandag demp April i88p, des voormiddags ten negen ure, eene schouw zal gedreven worden over bedoelde Wateringen en Heinslooten. Wordende bjj deze ieder, dien znlks mocht aangaan, gewaarschuwd, om te zorgea, dat aan het voorgesohrevene bij de bovenaangehaal de verordening alsdan behoorljjk voldaan zij. Blijkens de thans vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden vau da Tweede Kamer der Staten-Generaal 1227, voor de Provinciale S raten 1226 en voor den Gemeenteraad 1220. In het vorige jaar bedroeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 1182 en voor de Provincials Staten en den Gemeenteraid beide 1180. Het militie-contigent der lichting 1889 be draagt voor de provincie Zaid-Holland 2111 man. Daarvan legert 's-Gravenhage 286, Delft 60, Rotterdam 896, Sc'oieiam 63, Leiden 89 en Dordrecht 66 manschappen. Te Pernis is Maandag-avond de win kel van G. Verrips geheel uitgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Het belendende pand is door het krachtig optreden der brand weer behouden. De tekst van de Koninklijke Boodschappen ten geleide van wetsontworpen, bjj de Staten- Generaal ingediend, lnidt thans Mijne Heeren I In naam van Zijne Majesteit Willem III, bjj de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nazean, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. De Raad van State, krachtens art. 45, 2o, der Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag, Biedt u hiernevens ter overweging aaneen ontwerp van wet De toelichtende memorie (en bjjlagen), die het wetsontwerp vergezellen, bevatten de gronden waarop het rust. En hiermede, Mjjne Heeren, beveelt de Raad van State U in Godes heilige besoherming. s-Gravenhage, den De Vice-President van den Raad van State, Van Reenen. Onder den titel Aabetraehting, een woord aan myn Katholieke landgenooten, zal een brochure het licht zien van de hand van mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De schrijver ont wikkelt in deze brochure zijn denkbeelden betreffende den dienstplicht en de beweging tegen de afschaffing der plaatsvervanging. Van het oud-Soheveningen is weder een» inriohting verdwenen, welke bjj weiniar bezoe kers van dit dorp onbekend is gebleven. De zoogenaamde koepel en aanhoorig heden is met den grond geljjk gemaakt. De koepel was met het prinseljjk paviljoen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2