M. E0DENBÜR& (Aftr. LM) eh W. A. J. WITTKAMPF. iimrenlitndachq Hqichten. h 0 Y H jTh TIEN. Zware Binten, Planken, Ribben, Bat* ten, Beuren, Ramen, Rozijnen,. Brandhout enz. Vol vertrouwen wekken wij dan ook alle weldenkende kiezers op, hunne stem men op bovengenoemde candidaten uitte- brengen en vooral Dinsdag a. s. vroeg tijdig ter stembus te gaan, hetgeen zeer in het belang der goede zaak is. Alleen als alle anti-liberale kiezers getrouw hun plicht vervullen, mogen wij de verkiezing verzekerd achten van de heeren AFRIKA. Uit Zanzibar wordt van 9 dezer geseind Wissman heeft met eene strijdmacht van 200 matrozen en een groot aantal Soedan-negers, in het geheel 900 man, gisteren te Baga- mayo het kamp van Bushiri aangevallen, hetwelk door 600 man werd verdedigd. Na een levendig gevecht is het kamp geheel vernield. Van Buschiri zijn 80 man gesneu veld en 5 gevangen genomen. Aan de zijde der Duitschers zijn 40 negers gesneuveld. Een officier der korvet Schwaibe, een ma troos, eenige officieren van den staf en Wis- mann zelf zijn licht gekwetst. Buschiri is op de vlucht. Men gelooft, dat hij het kamp reeds vóór den aanval had verlaten. DUITSCHLAND. De werkstaking in de Westfaalsche kolen- districten breidt zich nog immer uit. In de Rijnprovincie en Westfalen hebben de 159 mijnwerken, te zamen 112.500 werklieden, waarvan er thans 70.000 den arbeid gestaakt hebben. Daarbij komen nu de vele duizenden werklieden bij de ijzerindustrie, wier werk zaamheden nu wegens gebrek aan kolen stil staan, zoodat het totaal getal werkloozen op 100.000 wordt geschat. Behalve de ijzerin dustrie ondervinden ook verschillende spoor wegmaatschappijen den invloed der werksta king, zoodat zij genoodzaakt zullen zijn het aantal treinen te verminderen. De verzending van kolen uit het Ruhrgebied is reeds tot op de helft verminderd. Daardoor ondervinden ook de gasfabrieken reeds groote vertraging in hunne werkzaamheden. Ter voortzetting van het werk bij de gasfabrieken en water leidingen in verschillende steden worden steen kolen uit de fiscale groeven van Saarbruggen geleverd. De openbare autoriteiten nemen over 't algemeen een zeer welwillende houding aan ten opzichte van de werkstakenden, die zich rustig gedragen. Van verscheidene zijden wordt het ten krachtigste tegengesproken, dat de arbeidstaking eigenlijk het gevolg is van eene anarchistische beweging. Tevens mag het niet onopgemerkt blijven, dat onder degenen, die het werk hebben gestaakt, alle mogelijke politieke partijen en godsdienstige gezindten vertegenwoordigd zijn. In eene vergadering van 5000 werklieden, eergisteren te Bochum gehouden, is besloten aan hunne eischen 15 pet. verhooging van loon en vermindering van den mijnarbeid tot 7 uren daags, vast te houden. Aanstaande Woensdag zullen de mijn- besturen beslissen. Het is gebleken, datdesalvo's met scherp der soldaten te Bochum, waardoor gisteren twee per sonen gedood en vijf gewond zijn, het gevolg zijn geweest van een betreurenswaardig misver stand van den bevelvoerenden jODgen en oner varen luitenant. Dien avond waren eenige oploopen van rumoerige halfwas-knapen door de soldaten de stad uit en in de richting van het station gedrongen. Op dat oogenblik kwamen juist twee volle personentreinen aan; de reizigers kwamen zonder iets kwaads te vermoeden den gewapenden troep te gemoet; de officier dacht in de duisternis dat hij eene sterke bende werkstakers tegenover zich had en kommandeerde vuur 1 Van deze verschrik kelijke dwaling werden geheel onschuldige rei zigers en spoorwegarbeiders het slachtoffer. Ongunstig zag het er uit bij de mijn Moltke te Gelsenkirchen. Hier wilde ean talrijke hoop arbeiders het groote ketelhuis vernielen, dat door de mijnbeambten met revolvers verde digd werd. De per telephoon te hulp geroe pen soldaten kwamen op het oogenblik, dat duizenden woedende arbeiders tegen het ke telhuis storm liepen. De soldaten, met steen worpen begroet, schoten met los kruit en vervolgens met scherp, waardoor drie mannen gedood en vier zwaar gewond werden. Ook eenige soldaten werden gewond. Ook bij de mijn Schleswig, onder Braekel (districtDort- mund) heeft een gevecht tusschen militairen en mijnwerkers plaats gehad, doordien de laatstgenoemden niet voldeden aan de aan maning om uiteen te gaan. Er zijn drie mijnwerkers gedood en eenigen gekwetst. Zoover thans bekend is, zijn er bij de ver schillende botsingen met de militaire macht in bet geheel twaalf personen gedood, waar onder eene vrouw, en drie-en-twintig zwaar gewond. De Regeering houdt zich ernstig met den dreigenden toestand bezig. Donderdag werd onder voorzitterschap van prins Bismarck- zelven een ministerraad gehouden, welke door verscheidene hooggeplaatste ambtenaren van het mijnwezen werd bijgewoond. De vraag werd o. a. behandeld of de werkstakende dis tricten niet in staat van beleg moesten ver klaard worden. Er is echter besloten eerst nog de meening der bezitters van mijnen en der hoogeregeeringsbeambten in Westfalen te vernemen. FRANKRIJK. Uit eene mededeeling van een lid van het hooge gerechtshof in zake van het proces- Boulanger blijkt, dat de instructie nog geene materieele bewijzen in handen heeft van eenen aanslag tegen de veiligheid van den Staat. Intusschen wordt uit goede bron ge logenstraft, dat de instructie wel zou kunnen afspringen. Men gelooft dat tot het in staat van beschuldiging stellen met algemeene stem men zal worden overgecaan. ITALIË. De minister Crispi, gisteren antwoordende op eene interpellatie, zeide dat; de regeering overtuigd is haar plicht te hebben gedaan door een bondgenootschap te bevorderen met de. mogendheden van midden-Europa, dewijl zij dit nnttig achtte voor Italie's belangen. Schiedam, 11 Mei 1889. Wij vernameD, dat wanneer door ongunstig weder de voorgenomen feestelijkheden op mor gen (Zondag) avond niet kunnen doorgaan, daarvan den ingezetenen kennis zal worden gegeven, door tusschen 5 en 6 uren des avonds een Oranjewimpel van den Stadstoren uit te steken. In de godsdienstoefeningen van alle gezind ten hier ter stede zal morgen (Zondag) de veertig-jarige regeering van Z. M. onzen geöarbiedigden Koningen Hdz gelukkig herstel op bijzondere wijze worden herdacht. In onze katholieke kerken zal na deHoogmis de schoone lofzang van dankzegging, het TeDeumLauda- mus worden gezongen.—Bij de Herv. Gemeente zal in de voormiddag-godsdienstoefeniDg tevens eene schaaloollecte aan de nityancen der kerk plaats hebben voor een 'extra-bedci- ling der diaconie-armen. In de Synagoge zal te twaalf uren eene bnitengewone godsdiensoefening plaatshebben; Alsdan zal er ean dankgebed worden uitge sproken voor het herstel van Z. M. den Ko ning. Dit gebed is vervaardigd door den opparrabijn in het ressort 's-Gravenhage, den heer S. Berenstein. Jl. Donderdag heeft Z. M. de Koning voor het eerst na zijne ziekte zich in de open lucht begeven. Geruiman tijd heeft Z. M. met de Koningin vertoefd op het kleine bordes van het park. De Staatscourant no. 109 bevat weder voor het eerst sedart de ziekte des Konings een tweatal wetten, door Z. M. persoonlijk onder teekend. Zij zijn gedateerd 4 Mei 1889 en honden nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn en een wijziging van het in voerrecht op azijn. Het hoogst belangrijke feit van 's Koninga veertig-jarige regeering, van nog hoeogre be- teekenu geworden door het gelukkig herstel van Z. M., zal bij het leger, volgens de be velen van den Minister van Oorlog en met machtiging des Konings, op luisterlijke wijze worden gevierd. Maandag 13 Mei zal in alle garnizoenen van de landmacht een groote parade wor den gehouden, waaraan alle troepen zullen deelnemen. Een geldelijke bijdrage zal evenals bij de viering van 's Konings verjaardag ter beschik king worden gesteld van de cemmandeerende officieren der onderscheidene korpsen, ten einde hun gelegenheid te geven, maatregelen te nemen om den feestdag door hun oaderhoo- rige militairen op gepaste wjjze te doen vie ren. Voirts zjjn door deD Minister bevelen gegeven om ook de beambten en de werklie den van da artillerie-inrichtingen, centrale magazijnen enz. op den 13en Mei een vrijen dag met behoud van daggeld te verleenen. In verband met het 40-jarig jnbilé der troonsbestijging van Zijne Majesteit den Ko ning, is door den minister van marine de gunstige beschikking genomen dat op den algemeenen feestdag, Maandag 13 dezer, de arbeid aau 's rps werven zal stilstaan en het personeel dier inrichtingen vrijaf zal worden gegeven, met behoud van daggeld. Van de maritieme gebouwen zal dien dag, alsmede op Zondag te voren, worden gevlagd. Zie verder het Bijvoegsel Voor de menigvnldige bewijzen van be langstelling, zoo wel binnen als buiten de stad ondervonden, bij het overlijden van onze zeer geliefde Echtgenoote, Moeder en Aan- behuwdmoeder, Mejuffrouw JOANNA MEIJER geboren Van Noout, betuigen wjj onzen har- telijken dank. Lit aller naam, J. D. MEIJER JPzn. Schiedam, 11 Mei 1889. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens, op Vrijdag, M7 Mei a. 's voor middags TO urenaan den Aoordmolen jiM" blieft te verkoopen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2