itimeiïlmtdschq feqicMeiT. In antwoord op het adres van den Staats raad aan den Koning-Groothertog zegt deze, dat hij zich onderwerpt aan den wil van God. Hij hoopt dat de toekomst het groothertog dom nog voor langen tijd de weldaden moge brengen, die het tot dusver genoten heeften dat het tijdvak van welvaart en geluk, dat het groothertogdom zich verzekerd heeft door zijne wijsheid en zijne trouw aan het regeerend Huis nog lang moge voortgezet worden. Het lot zijner trouwe Luxembur gers is voor den Koning gedurende de bit tere beproeving die hij doorstaan heeft, eene aanhoudende zorg geweest. De krachten, die de Voorzienigheid hem nog zal willen schen- keD, zullen strekken tot bevestiging van de veiligheid en den vooruitgang, waardoor de laatste veertig jaren zich hebben onderschei den, welk tijdperk zich voorts gekenmerkt heeft door wederkeerig vertrouwen, dat nooit door een wolk tusschen den souverein en de Luxemburgers verduisterd is geworden. In een telegram, gericht aan den minister, verklaart de Koning-Groothertog zeer getrof fen te zijn door de bewijzen vin toewijding en door de gelukwenschen, die hem ter ge legenheid van zijne veertigjarige regeering geworden zijn. Schiedam, 14 Mei 1889. Het Koningsfeest. Ook gisteren had onze stad nog een recht feestelijk aanzien; overal zag men nog de vaderlandsche drieklmr met den Oranjewimpel en tailooze ingezetenen waren nog met Oranje gesierd. Het weder hield zich bijzonder goed en scheen der voorgenomen feestelijkheden gunstig gezind te zijn. Met bijzondere in genomenheid werd dan ook het beslnit van het Dagelijksch Bestnur vernomen, dat die feestelijkheden des avonds zouden doorgaan. Tegen acht uren gisteren-avond stroomde dan ook de opgewekte menigte uit alle straten en wijken der stad naar het Exercitieveld aan de Damlaan, waar een half uur later de feestelijk heden een aanvang zonden nemen. Inmiddels werd bij eenige ingezetenen eene feestelijke verlichting ontstoken, die, zooals bij de meeaten, uit vetglaasjes bestaande, of zooals bij den Burgemeester, eene fraaie gasilluminatie vertoonende, overal een goed effect maakte en bij de nagenoeg volkomen windstilte, geheel tot haar reoht kwam. Vooral de algebeele illuminatie van het huis van den majoor-kom- m&ndant der dd. Schutterij, den heer G. Visser Bzo, maakte een bijzonder effecten was zeker wel het schoonste wat op het gebied van feest verlichting te zien werd gegeven. Evenzoo slaagde de illuminatie met de 1400 vetglaasjes op het Exeroitieveld uitmuntend. Hoewel het la minute ontsteken minder goed bleek te gelukken. Voor den ingang was eene schoone gasilluminatie aangebracht, die het getal 40 vertoonde; verder slingerde zich de illumineerglaasjes langs de palen aan alle zijden van het land en vormden met de daar tus- schen aangebrachte vlaggestokken een waarlijk schoon geheel. De muziektent aan de westzijde van het veld was zeker wel het hoofdmoment dezer schoone feestverlichting. In het front het Bchitterend verlichte koninklijk naamcijfer vertoonend en verder langs al hare lijoen geïllumineerd, waartnsschen nog eene giorno- verhohting bijzonder schoon uitkwam, bood de tent een waarljjk treffenden aanblik. Daartegenover was een tribune voor gereser veerde plaatsen opgerioht, terwijl verder aan het eind van het veld in eene afgesloten ruimte de toestellen voor het vuurwerk waren opgesteld. Toen te 8yt uren het Exercitieveld voor het publiek werd opengesteld, stroomde in weinige oogenb likken als 't ware een zee van men- sohen het terrein binnen. Velen verkozen echter een meer droge stand- of zitplaats langs de Damlaan of de Noordvestgracht, zoodat de geheele omtrek met toeschouwers overvnld was, hetgeen bijzonder uitkwam als bij tus- schenpoozen die tailooze gelaatstrekken door eeneBengaalsche verlichting bestraald werden. Er heersohte onder het overtalrijk pnbliek eene opgewekte vroolijke stemming en het gejoel en gegons dier dnizenden menschen- stemmen was zoo groot, dat het bijwijlen de muziek van het korps stafmuzikanten der dd. Schutterij overstemde, die, met de volksliede ren begonnen, niettemin hun program ten einde toe vervolgden. Het was gewis een prachtige feestavond maar toch scheen het weder voor het vuur werk niet al te gunstig te zjjn; althans het dunrde vrij lang, voor wij iets van dien aard te zien kregen. Doch eindelijk daar sisten de eerste vuurpijlen in de lucht en telkens als zij in een regen van prachtig gekleurde stralen uiteenspatten, ging er een gejuich van goedkeuring en bewondering nit die tai looze kelen op. In de verschillende voor stellingen waren de nnmmers van het program moeilijk te erkennen, en wij betwijfelen ook of het in zijn geheel gevolgd werd. Maar wat te zien werd gegeven, was gewis meer dan schoon. Bijzonder fraai waren vooral de drie fonteinon en het booqnet der dnizenden vuurpijlen, dat inderdaad een overweldigend effect maakte. Jammer was 't, dat het slot stuk, waar in vlammenletters geschreven stond: Leve Willem III, geflankeerd door de jaartallen 1849 en 1889, niet geheel tot zijn reoht kwam. Ondank deze en meer kleine teleurstellingen mag het vuurwerk over 't algemeen wel ge slaagd heeten en wij houden ons er dan ook van overtuigd, dat de tailooze menigte meer dau voldaan was, toen zij na afloop in opge wekte stemming het terrein Verliet. Lang duurde het nog eer daar de laatste feesttonen waren weggestorven; want slechts langzaam stroomden de baren dier mensohenzee weg, alleen de herinnering aan den schoonen feestavond van 13 Mei 1889 overlatend. Te Botterdam werd naar men ons van daar van gisteren schrijft 'sKonings feest op een kalme, doch opgewekte wijze gevierd. Nadat 's morgens in de verschillende katho lieke kerken een plechtig 2 e Deum gezongen was, bewoog zich den geheelen dag, en niet het minste 's avonds, ondanks den gestadigen regen, een diohte menigte door de straten, welke door van alle hnizen wapperende vlag gen een feestelijk aanzien hadden. Verscheiden cafés en sooieteiten, waaronder het Grand Hêtel Coomans en het Café du Passage muntten nit, en eenige particulieren hadden geïllumineerd. De openbare muziekuitvoeringen werden door een diohte, nationale liederen zingende menigte bijgewoond. 1 Men schrijft ons nit Den Haag: De nationale feestdag ontving ook in de residentie zijne godsdienstige wijding op Zondag in alle bedehuizen, waar de geestelijken en leeraren van alle gezindten in een plechtigen dankstond voorgingen, de talrijke schare wijzende op het hoog gewieht van dan dag en haar opwekkend tot vaderlandsliefde en voort durende gehechtheid aan het gezag onder de hoede van Oranje. Op de straten heerschte onder het talrjjik publiek de meest opgewekte, ordelijke ett vaderlandslievende stemming. De feestelijke versiering van openbare en particuliere ge bouwen en pleinen was voltooid en leverde I een recht smaakvol geheel op. Velen hadden I gewedijverd in de schoonste étalages en deo0 ratiën, terwijl ook ditmaal de versiering va® Voorhout enz. van wege de gemeente hoog9 gracieus mag genoemd worden. De feestdag-zelf werd ingewijd door h0 orgel-concert, dat de heer A. N. Koopman de groote berk gat. Het rnime kerkgebouw was eivol. Het program droeg een nationaal» godsdienstig karakter. Vooral de fanta'1910 over: »Den Koning zeegne God," eene mnzika'8 overzetting, door den heer 0. H. Rinob, ïa° het Engelsche volkslied, maakte een verras* Benden indruk. Aan het slot paarden de aa"" wezigen hun zang aan de orgeltonen op b9' »Wien Neerlinds bloed" en in hoogst opg0" wekte stemming verliet men het geboaw. In het middagnnr werden niet minder da® 13000 kinderen van alle openbare en bijzo"" dere scholen voor on- en minvermo jend0" feestelijk onthaald. Natuurlijk dat in te pre'" tiger stemming de groote parade op het Al0*' anderveld werd bijgewoond. Groote levendig' heid heersohte in de namiddaguren in b0' Malieveld, dat herschapen was in een fra»1 versierde tnrnruimte,, waar tal van volksspel0" werden uitgevoerd. Zoo ging de feestdag ia ongestoorde ord0 voorbij totdat ia den avond eene bjjna alge* meene illuminatie werd ontstoken, die bij d0 nagenoeg volkomen windstilte uitnemend slaagde. Vooral het Voorhout met zijne pi"" fondverlichting was schitterend en evenzoo maakten de straten, waar de bewoners erf corps geïllumineerd hadden, een goed effect» Het groote vnnrwerk in de Maliebaan had- echter eenigszins te lijden. De rook bleef lang hangen, waar door de stukken niet i" volle kleurenpracht uitkwamen. Desniettemi" slaagde het vnnrwerk over 't algemeen goed» Ten half elf ure werd de openbare feestfl" lijkheid met een groote militaire taptoe besloten» Doch hiermede was de feestvreugde nog niet ten eindetot laat in den nacht doorkruisten eene zingende en joelende menigte de straten, die in volle licht prijkten. Uit Amsterdam wordt van gisteren gemeld Hier is de avond-ieestvrengde algemeen. Het schjjnt alsof de gansche bevolking zich op straat beweegt, zoo drnk is het in all0 deelen der stad, terwijl overal de beste stemming heerscht, gelijk op de woeligste dagen det Aprilfeesten. In alle straten van het central" der stad trekt een joelende, jubelende menigte op en neer en doet de lacht weelgalmen van de vaderlandsche liederen. De grondtoon ef van is weder bet leve Willem Illtn Oranjf boven Vele ingezetenen hebben gtïlumineerd» waardoor aan bet spontane der feestviering meer nadruk schijnt gegeven te worden. Aan Amstel en IJ slaagde het vuurwerk natuurlijk weder ten aansohouwe van tien dnizeude"- uitnemend. In een woord het is voor Amster* dam met het oog op de deelneming van all" standen en klassen een waarlijk algeme0" nationaal feest. (ff. Ct.) Ook te Apeldoorn, waar de koninklijk0 familie reeds zoolang vertoeft, is het Koning9" feest met bijzondere opgewektheid gevierd» Nooit is Apeldoorn zoo versierd geweest. 13 geen straat of laan te noemen, waar geen- twee ja soms drie eerepoorten staan. H. de Koningin woonde er Zondag met prins0® Wilhelmina de godsdienstoefening in de Herv- kerk bij en maakte daarna een rit door bet dorp. Aan het telegraafkantoor op bet Loo, anders door een telegrafist bediend, zgn nn 14 telegrafisten in de weer. Zondag j.l. wer den er ruim 900 telegrammen aangenomen- Uit alle oorden des Lands stroomen verder0 berichten over de feestviering ter gelegenheid •van 'sKonings 40-jarig regeerings-jubilee. H0t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2