Jlpmeen Spicht. linttenlaudaclu} iqichtjm. •wet nog in deze zitting, die morgen (Zater- 1 dag) middag gesloten wordt, zal ten einde worden gebracht of dat dit in het begin der nieuwe zitting zal plaats hebben maar met genoegzame zekerheid kan men voorspellen, dat zij door de stemmen der Rechterzijde, vereenigd met een deel der liberale stemmen, zal worden aangenomen. Moge het dan voor de Eerste Kamer eene vingerwijzing zijn, om niet deze wet te verwerpen, wier baten voor het bijzonder onderwijs door al de wij zigingen van den jongsten tijd tot een mini mum zijn beperkt geworden BELGIE. Door d.e Belgische bladen wordt een uit voerig rapport openbaar gemaakt, dat de gouverneur der provincie West Vlaanderen, baron d' Osy van Zegwaart uit naam der deputatie aan den minister van binnenland- sche zaken gezonden over de ramp die den 6 dezer de stad Antwerpen trof. Volgens dit verslag kan het aantal dooden op 72 geschat worden met inbegrip van het cijfer, dat naar de menschelijke overblijfselen is berekend. Het aantal gekwetsten in de hospi alen be loopt 115, waarvan 40 konden weggaan na eene eerste verbinding te hebben ondergaan. Voorts zet de gouverneur de administratieve handelingen uiteen, welke voor en tijdens de werking der fabriek-Corvilain zoo van de zijde der gemeente als d^r provincie zijn geschied. Donderdag 11. had in de groote kerk van Antwerpen de plechtige lijkdienst voor de omgekomen slachtoffers plaats. De pauselijke nuntius en de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen woonden de heilige handeling bij. Uok alls hooge burgerlijke, militaire en staitsau'oriteiten waren mede tegenwoordig als ministers, staatsraden, adjudanten, stafofficie ren, generaals, kolonels, senatoren, Kamerleden, provinciale en s'edelijke autoriteiten, alle pas toors der stad, de rechterlijke macht om eene dichte schare van treurende familieleden en belangstellenden. De kerk was indrukwek kend gedrapeerd. Ook te Austruweel werd gelijktijdig een Requiem opgedragen. Giste ren zijn weder drie lijken opgevischt, welke met de overige inmiddels nog gevonden men schelijke overblijfselen in stilte te Austruweel begraven zijn, tot welk einde een twintigtal doodkisten waren beschikbaar gesteld. DUITSCHLAND. Uit Minden wordt van 13 dezer gemeld; Gisteren aan het diner alhier met de burger lijke autoriteiten heeft de Keizer een toost op de provincie Westfalen uitgebracht. Het verheugde hem, weder op de roode' aarde te zijn. Hij bedankte ten hartelijkste voor de schoone ontvangst in de provincie en in zonderheid in de stad Minden. Hij eindigde met den wensch dat de provincie zich steeds in bloei moge verblijden en dat haren zonen gegeven moge zjjn, steeds roem en zege aan hunne vaan te verbinden. Van Zanzibar wordt gemeld, dat de politie- troepen van kapitein Wissmann eene verken ning gedaan hebben in de kustdistricten tus- schen Bagomoyo en Dares Salaam, waarbij de havenplaats Kondutsche, welker bewoners de opstandelingen met ammunitie en levens middelen ondersteund hadden, ingenomen en vernield werd. ENGELAND. De werkstaking te Londen schijnt thans toch werkelijk, dank zij de bemoeiingen van kardinaal Manning haar einde nabij te zijn. Kardinaal Manning heeft nl. alt naam der commissie, door den lord-mayor in 't leven geroepen, na langdurige beraadslagingen nieuwe schikkingen vastgesteld met de dok bestuurders, waarmede de werkstakers heeten genoegen te nemen. De eindbeslissing hangt af, eenerzijds van de manschappen der lich- terschepen, en anderzijds van de reeder en scheepseigenaars, wier medewerking onont beerlijk is en, volgens de bovengenoemde commissie, waarschijnlijk gisteren verkregen zou worden. Omtrent de werkstaking wordt uit Londen nader gemeld: Daar alle comités der werk stakers heden avond hunne instemming heb ben betuigd met het voorstel van kardinaal Manning, dat de verhooging van het loon tot 6 pence zal ingaan op 8 November, hebben de directeuren der dokken doen bekend maken, dat zij deze voorwaarde aannemen, mits alle ambtenaren en werklieden aan de dokken en rivierkaden Maandag het werk hervatten. Daar alleen nog de sjouwers niet bevredigd zijn, verwacht men met vertrouwen dat Maandag de werkstaking geëindigd zal zijn. Naar in de Londensche editie van den NewYork herald, gemeld wordt, neemt de politie te Kopenhagen buitengewone maatre gelen naar aanleiding van geruchten, volgens welke verscheiden nihilisten heimelijk den Czaar gevolgd zijn, naar eene gelegenheid zoekende om hem te vermoorden. Het zelfde biad behelst een bericht uit Rome, volgens hetwelk de Paus de openbaarmaking bevolen heeft van de briefwisseling van Pius IX met Napoleon lil en de Pruisische regee ring, aantoonende hoe het Vaticaan in 1872 misleid is geworden. Uit Bombay wordt van 13 dezer gemeld. Tijdens het Mohurrum(eest hebben er ernstige botsingen plaats gehad tusschen Muzelmannen en Hindoes te Rohtak, zoodat de politie zich genoodzaakt zag op de bevolking te vuren, waarbij velen gedood of gekwetst werden. Uit Delhi gezonden versterkingen hebben de rust hersteld, doch men is bevreesd voor wanordelijkheden te Delhi, in welke plaats bijna alle bazaars gesloten zijn, FRANKRIJK. Boulanger heeft tot de keizers van het 18e arrondissement van Parijs eene proclamatie gericht, waarin hij hunne stem vraagt, omdat zegt hij hij niet een persoon, dien vervolging en laster op den voorgrond ge plaatst hebben, maar het nationaal gevoel vertegenwoordigt, hetwelk het zware juk van steeds vermeerderende schuld, van onverdra- gelijke onrechtvaardigheid en van vernedering des vaderlands afgeworpen wil zien. Op het oogenblik zijn er 1537 candidaten gesteld voor de verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden van Frankrijk, die 22 dezer moeten gehouden worden en hoewel dus nog slechts enkele dagen ons scheiden van dien gewichtigen dag, is er nog niets merkbaar van eene agitatie, gelijk aan die voor de verkiezing van een lid voor het Seine-departement, in Februari, toen de ge neraal zulk een volslagen overwinning be haalde. ITALIË. Aan het journal des Dêbats wordt uit Rome als stellig gemeld, dat de regeering besloten heeft de Kamer van afgevaardigden te ontbinden en de nieuwe verkiezingen reeds tegen de volgende maand uit te schrijven. De minister-president Crispi, aldus bericht de correspondent verder, begrijpt dat zijne popu lariteit bedreigd is, en hij vreest dat de bewe ging tegen zijne staatkunde krachtiger zal worden. Onder die omstandigheden wil hij een forsch middel te baat nemen en onverwijld een beroep doen op de kiezers. In Ociober zullen in Italië verkiezingen voor de gemeenteraden en provincialen staten plaats hebben en wel op grond der nieuwe kieswet, waarbij het aantal kiesgerechtigde11 aanzienlijk is uitgebreid; te Rome met meer dan 43.000. Zoowel Katholieken als liberalen maken zich reeds voor den naderenden strijd gereed. Laatsgenoemden willen allen prijs de overwinning der katholieken in de Eeuwige Stad verhinderen. De Regen- ring zal daarbij evenmin als het vorig0 jaar werkeloos blijven, maar tracht een coaW0 tusschen alle anti-clericale groepen tot stand te brengen en aldus het katholieke element in den Raad geheel te vernietigen. Natuur lijk zal ook de noodige dwang niet achterweg0 blijven. De leiding der Katholieken berust in handen van graaf Yespigniani. Schiedam, 14 September 1889. Bargemeester en Wethouders van Schiedam» brengen, ingevolge art, 5 der Wet tot rege* ling van den kleinhandel in sterken drank e° tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is in gekomen van P. F. Etienne, huisvrouw vaU J. De Klerk, tot verkoop van sterken drank in het klein in hit pand aan den Langen Achterweg, wijk C. no. 287. Een kon. besluit van den 12den September» opgenomen in de Staatscourant, bepaalt „Da gewone zitting van de Staten-Genera»! wordt op Dinsdag 17 September 1839, de' namiddags te één uur, in eene vereenigd0 vergadering der beide Kamers geopend door eene Commissie van Onzentwege, waartofl worden benoemd Onze ministers, hoofden van ministerieele departementen." Gaarne voldoen wij aan den wensch van bet bestuur der „Hollandsche Club" te Ant werpen, het Nederlandsche publiek mede te deelen, dat het eene warme oproeping gericht heeft tot zijne „landgenooten", om van hun weldadigen zin blijk te geven ter gelegenheid van do vreeselijke ramp, die houderden gezinnen te Antwerpen heeft getroffen. „Dat groot en klein, arm en rijk", zegt het bestuur, een ieder naar zijne krachten bijdrag0 om hulpe te bieden waar die zoo dringend noodig isl „Het bestuur der „Hollandsche Clnb" t0 Antwerpen, dat tijdens de overstroomingen i0 Hollaud, en vooral bij de verschrikkelijke rau>P vau Krakatau, van de AntwerpBche bevolking zoo'n hartelijke en krachtdadige mede verkief? ondervond, stelt zich ter beschikking va° zijne landgenooten tot het in ontvang9' nemen van gelden, waarvan in de dagbladen geregeld melding zal gemaakt worden." Het verzoekt den Nederlanders hun gift00' waardoor „een blijvend gedenkteeken v®n broederschap in het Ylaamscbe land" gestie» moge worden, in te zenden aan den voorzitteG den heer S. Reijaders Bisdom, wonende Stads waag 4, te Antwerpen. Blijkens den staal der rijks-middelen he®" de schatkist gednrende de maand August0* f10,401,671 ontvangen, of 7.8 ton meer in dezelfde maand vau hot vorige jaar. de vermeerdering hebben bijna alle van middelen bijgedragen, maar hootdzake is zij te danken aan de accijnzen, die manlijk f4,597,500 hebben afgeworpen, ruim 7 ton meer dan in het vorige jaaf' Sedert den aanvang des jaars hebben rijks-middelen gezamenlijk f72,908,400 °F bracht, of f 2,600,000 meer dan in hetze tijdvak van 1888. Deze uitkomst is v0or groot gfcdeelte het gevolg van de bij '<>n mime opbrengst van den suiker-aoe{jns. Zie verder het Bijvoegt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2