12e Jaarg. Donderdag 7 November 1889. No, 3529. VERSCHIJNT DAG E L IJ K Monument van 's Pausen Jubelfeest. Bureau: Boter straat, E, 39. üBoeijgicht. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Ptüs der Advertentiön Van 16 regels"0.60 Elk gewone regel meer/C.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Bijdragen voor het stichten eener Woning *het Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlandsche Hof. Aan Z. H. Baus Loo XIII wordt, deze stichting door Bfeerland's Katholieken eerbiedigst aangeboden &ls blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in het jaar des Heils 1888. Ontvangen bij den Penningmeester te 's-Bage Door het dames-comité van de parochie Van den H. Jacobus te 's-Hage (4e bijdrage) f26.10. Door tusscbenkomst van den Penningmees ter te Groningen (3e bijdrage) f63.50. C. A., Den Haag f0.50. BELGIE. Onderde „stouwers" (laders en lossers der stoombooten)te Antwerpen heerscht een groote Ontevredenheid. Sedert primo dezer zijn de kantoren der rijksambtenaren, die vroeger om 5 uur sloten, tot 7 uren des avonds ge opend, zoodat de ladingmeesters en »natieba~ zen" of veemhouders hun cognossementen enz. tot dat uur kunnen krijgen en dus ook met de Verscheping kunnen voortgaan. Daardoor kun nen zij voordeeliger conditiën bedingen, maar •laar zij vergeten het loon der stouwers die Anders tot 5 uren werkende 3 i 5 francs daags verdienen en nu voor hetzelfde loon twee uren langer moeten werken naar ovenredigheid te ve'hoogen, staken dezen eiken avond om 5 uur het werk en houden optochten door de stad. Ook in de kolendistricten duurt de ge deeltelijke staking nog voort. Eenige afge vaardigden van Belgische mijnwerkstakers zijn bij den minister voor Landbouw en Nijver heid ten gehoore ontvangen. Zij dreigden den Minister, dat de werkstaking zich zou uit breiden, indien de Begeering niet tusschen beiden kwam en verzochten de oprichting Van een raad voor nijverheid en arbeid. De Minister antwoordde, dat hij het verzoek zou ®verwegen. DÜITSCHLAND. Be Keizer en de Keizerin worden op de dagreis uit het zuiden aan het hof van Bessen Darmstadt verwacht. Ook zou de keizer voornemens zijn nog een kort bezoek ®*an de stad Cohlenz te brengen alvorens in 6 hoofdstad weder te keeren. Be scheepstimmerlieden te Hamburg hebben en arbeid gestaakt. Zij verlangen voor eh winterdag hetzelfde loon als voor den zomerdag, en daar de patroons dezen eisch niet inwilligden, hebben ongeveer duizend timmerlieden den arbeid gestaakt. De pa troons zjjn bereid in den winter een hooger daggeld te betalen, indien de timmerlieden dan ook evenveel uren werken willen als des zomers. Van de Kanseliersconferentie te Friedriehs- ruhe is het Eerste Bedrijf afgespeeld. Kal- noky is gisteren-nacht afgereisd om over Berlijn naar Weenen terug te keeren. Het Tweede Bedrijf, tusschen Bismarck en Crispi, zal eerst in het laatst dezer maand spelen. ENGELAND. In de Eagelsche havenstad Brixham, waar voor circa 200 jaren prins Willem van Oranje landde, om ten koste van zijn schoonvader, Jacobus II die met gade en kind als bal ling naar den vreemde de wijk moest nemen, den Engelschen troon in te nemen, heeft gis teren de onthulling van een gedenkteeken voor dien Prins plaats gehad. Bij deze ont hulling waren o. a. tegenwoordig drie leden der familie Bentinck, afstammelingen van den Bentinck die Willem III naar Engeland ver gezelde. Voorts was het Nederlandsche ge zantschap te Londen vertegenwoordigd door baron Gever6. De Commissie tot het ontzetten van Emin Pacha te Londen ontving over Zanzibar be richten van Stanley. Stanley meldt dat hij Bunalya verliet en voor de vierde maal het Albert-meer bereikte, na eenen marsch van 140 dagen. Hier vernam hij dat Emin en Jephson sedert 18 Augustus 1888 in ge vangenschap verkeerden. De troepen van de Equatoriale provincie waren opgestaan en hadden gehoorzaamheid geweigerd, terwijl de Mahdisten met hunne gansche macht in het land vielen. Na het eerste gevecht gaven de posten van Emin zich over, en de inboor lingen sloten zich bij den vijind aan, die al moordend het land verwoestte Nadat de invallers eene ned-rlaag geleden hadden te Davile, zonden zjj eene stoomboot naar Khar toem om versterking. „Toen ik a»n het Albert-meer kwam", zegt Stanley, „vond ik een schrijven van Emin, waarin hij mij zijnen zorgelijken toestand meldde. Ik kwam ech er te laat. Van 14 Januari tot 8 Mei heb ik gewacht op vluchtelingen. Daarna heb ik het Albert-meer verlaten, om den teiugkeer te aanvaarden." Nader wordt uit Londen gemeld: De com missie tot het ontzetten van l-min heeft ëen tweede telegram ontvangen, afgezonden door Stanley en gedagteekend: Victoria Meer 29 Augustus, hetwelk de formeele mededeeling inhoudt dat Stanley, Emin, Jephson, Casati en andere Europeanen, met 800 inboorlingen op weg zijn naar Mpwapwa. Het is derhalve zeker dat Emin, Jephson enz. zich niet meer in de macht van de Mahdisten bevinden. HET OOSTEN. De Duitsche Keizer en Keizerin woonden Zondag te CoDstantinopel in de protestantsche kerk de godsdienstoefening bij en gebruikten daarna het tweede ontbijt bij den Duitschen gezant te Pera, vanwaar zij onder het ge juich eener dichte menigte terugkeerden naar Jildiz-Kiosk. Hier gaf de Keizer een diner aan het corps diplomatique en de Turksche groot- waardigheidsbekleeders. Na de wapenschou wing op jl. Maandag ter eere der hooge gasten gehouden, brachten de Keizer en de Keizerin een bezoek aan de schatkamer van den Sultan. Daarna had Wilhelm in den na middag een geheim onderhoud met Abdul- Hamid, 'twelk ongeveer twee uren dnurde. Wat er in dit geheim onderhoud besproken is, blijft natuurlijk het geheim der goden verslaggevers werden er niet bij toegelaten. Vermoedelijk heeft Wilhelm een laatste po ging aangewend, om vriend Abdul-Hamid tot de triple-alliantie over te halen maar de Sultan, die als een man van veel politiek doorzicht beschreven wordt, is veel te slim om zich bij een der Europeesche Mogend heden aan te sluiten hij begrijpt maar al te wel dat hunne onderlinge naijver de beste waarborg is voor de instandhouding van het Turksche rij kdoor zich neutraal en de mogendheden onderling verdeeld te houden, wint hij tijd en wordt de oplossing der Ooster- sche kwestie, de verbrokkeling van het Otto- manische rijk voor onbepaalden tijd ver- scboveo. Opdat men dan ook op het be zoek van den Duitschen keizer niet te veel luchtkasteelen zou bouwen, heeft de Turksche diplomatie er voor gezorgd, dat deze visite spoedig zal gevolgd worden door die van den Czarewitch en wellicht door een bezoek van den Czaar-zelven. Ook heeft de Sultan er voor gezorgd, dat aan het gala-diner zoo wel de gezanten van Busland en Frankrijk als die der centrale Mogendheden aanwezig waren. Na bovenbedoeld geheim onderhoud dineerde keizer Wilhelm met den Sultan, die tot be sluit den Bosphorus, Het arsenaal en de mos keeën prachtig deed verlichten, welke illumi natie daarop door het keizerlijk paar in oogen- schouw werd genomen. Wilhelm heeft te Constantinopel verschillende moskeeën en het tuighuis bezocht en bp was over alles zeer voldaan. In 't laatst dezer week wordt hij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1