fimienünflschq Juichten. de eer, hem door 's Keizers bezoek bewezen en nadat de vorsten ook van het wederzijdsche gevolg afscheid hadden genomen, begaf de Keizerin zich aan boord van de hehenzollern, terwijl de Keizer en prins Heinrich zich naar de Kaiser lieten roeien. Bij het afscheid gaf de Sultan aan graaf Herbert von Bismarck de groeten mede aan diens vader. Uit het telegram dat keizer Wilhelm bij zijn vertrek uit den Bosphorus aan Bismarck senior heeft gezonden, mag men afleiden, dat hij uit een astetisch oogpunt over zijne reis naar het oude Stamboel vertukt is; maar dat zijn tocht naar Constantinopel hem ook op politiek gebied volkomen voldoening heeft gegeven, wordt door de Duitsche oflicieuse organen hoe langer hoe meer te verstaan ge geven. Na de besprekingen met den Czaar schijnen er zeer gewichtige diplomatieke on derhandelingen aanhangig te zijn gemaakt, en het geheim onderhoud dat keizer Wilhelm met den Sultan heeft gehad, schijnt de kroon op het werk der diplomatie gezet te hebben, waar toe ook de herhaalde conferenties van graaf Bis marck met den Grootvizier het hunne zullen bij gedragen hebben. Althans het resultaat der te Constantinopel gehouden besprekingen schijnt zoo gewichtig te zijn, dat keizer Wilhelm er zich wel een kleinen omweg op de terugreis voor getroosten wil, om het den vorstelijken bondgenooten even in de ooren le fluisteren. Daartoe zal hij respectievelijk te Monza en te Insbrück eene samenkomst met koning Hum- bert en keizer Frans Jozef hebben. Een klein tipje van den sluier, die totnog toe al deze diplomatieke onderhandelingen bedekt, wordt wellicht door den Romeinschen correspondent van de Daily A'ews opgelicht. Deze seint uit Rome aan het Londensche blad, dat men in dekringen van het Vaticaan gelooft, de keizers van Rusland en Duitsch- land het plan goedkeuren,om den Paus en den koning van Denemarken te laten optreden als scheidsrechters in het Balkan-vraag stuk. De koning van Denemarken zou in verband daarmede een buitengewonen gezant naar Rome zenden. Het bericht van het Londensche blad behoeft nog te veel bevesti ging om er nu reeds beschouwingen aan te verbindenmaar zeker verdient het feit, dat als bemiddelaar voor eene bevredigende oplos sing der oostersche kwestie de Paus ge- nojemd wordt, reeds alle aandacht. Het bewijst, dat ondanks al de belemmeringen, die men het in den weg legt, het Pausschap nog steeds de spil is waarom de wereld draait, en dat de overtuiging steeds meer veld wint, dat tot bezwering der stormen die ons wereld deel beroeren, alleen hulp is te zoeken bij den grooten vredevorst, die door den bijzon deren aard zijner vorstelijke waardigheid als van zelf is aangewezen als de scheids rechter van Europa. DUITSCHLAND. Het bericht dat keizer Wilhelm op zijn terugreis zoowel den koning van Italië als den keizer van Oostenrijk zal ontmoeten, wordt in de staatkundige kringen van Berlijn be schouwd als het duidelijkste bewijs, dat sedert het bezoek van den Czaar gewichtige diploma tieke onderhandelingen aanhangig zijn. VorBt Bismarck heeft zijn voornemen te kennen gegeven, bij de tweede lezing der so cialistenwet een woord in den Rijksdag mede te spreken. Hij zou in het laatst dezer maand naar Berlijn komen om zoo noodig de nieuwe militaire wetten te steunen en voornamelijk de verhooging voor de marine aangevraagd. De oppositie begint de regee ring te verdenken, dat deze door de kolo niale politiek de aandacht van de Enropeesche aangelegenheden tracht af to wenden. Prins Bismarck zal daarom ook aan de behandeling der koloniale aangelegenheden deelnemen. De Rheinische Kurierwelke nu en dan eens berichten ontvangt uit de omgeving van den hertog van Nassau, deelt mede, dat er bij de opening der parlementaire zitting van het groothertogdom Luxemburg, geen troonrede is uitgesproken geworden, omdat de minister president Eyschen van koning Willem niet de belofte van een spoedige aftreding heeft kunnen bekomen. Er loopen geruchten, volgens welke hij den Rijksdag een voorstel zou worden ingediend betreffende den aanleg van nieuwe spoorwegen, met strategische oogmerken, voornamelijk aan de oostelijkB en westelijke grenzen des rijks. ITALIË. Koning Humbert heeft een besluit getee- kend, waarbij generaal Baldissera te Masso- wah door generaal O vero vervangen wordt. Generaal Baldissera keert naar Italië terug, wijl hij lijdt aan eene zware oogziekte en het warme klimaat een nadeeligen invloed op zijn gestel uitoefent. Volgens een Havas-ber'cht uit Rome is de tusschen het Vaticaan en Rusland ontworpen overeenkomst in beginsel vastgesteld maar nog niet geteekend. Er is slechts overeen stemming tot stand gekomen in zake de te vervullen bisschoppelijke zetels. AUe overige nog hangende kwestiën zijn opnieuw ver daagd. OOSTENRIJK—HON G ARIJ E. Keizer Frans Josef zal Dinsdag aanst. van het kasteel Gödöllö nabij Buda-Pesth, waar hij tijdelijk verblijf houdt, naar Insbrück in Tyrol vertrekken. De ontmoeting met keizer Wilhelm zal den daarop volgenden dag plaats hebben. Omtrent de samenkomst van prins Bis marck en graaf Kalnoky te Friedrichsruhe wordt aan het officieuse Fremd.enbla.tt uit Berlijn gemeld, dat die bijeenkomst tusschen de beide staatslieden van bijzonder vriend- schappelijken aard was. Daarin ligt een nieuw bewijs voor de goede betrekkingen tusschen de beide rijkskanseliers en de twee natiën, zegt het blad, en men mag er ook een nieu wen waarborg in zien voor het behoud van den vrede. Graaf Herbert von Bismarck is gisteren middag met 40 personen van het gevolg van keizer Wilhelm te Buda-Pesth aangekomen. Hij had spoedig daarop een onderhoud met den minister-president Koloman Tisza. Heden zou hij naar Weenen vertrekken, waar Kal noky reeds terug gekomen is. Schiedam, 9 November 1889. De toestand van Z. M. den Koningin blijft Voortdurend guns'ig. H. M. de Koningin en de Prinses maken meermalen rijtoeren, H. M. dikwijls zelfs twee maal per dag. Dinsdag maakten de Koningin en de Prinses weder een rijtoer, ea door bet scboone weder uitge lokt, stapten zij in het Oranjepark uit en wandelden paleiswaarts. btr. Dbl.) Uit Schiedam wordt aan de Al. R. Ct. gemeld: Heden was het bier weer varkenBinarkt. Daags te voren was ze, als van onds, plechtig door de straatjeugd ingeluid, en hoewel sedert eenige jaren de vermaarde koehoorn, waarop onze voorvaderen bij die gelegenheid aan hun varkensgemoed lucht gaven, langzamer hand is verdrongen door het blazen op bet niet. minder muzikale instrument: de gewone- of bierkrnik, toch klinken ook de daarop voortgebrachte tonen krachtig en aangrijpend genoeg, om Schiedams burgeijj ta verkondigen, dat we weer aan den vooravond staan van o alonde,beroemde markt, waarvan deeersteling00 van den vermaarden »Enkhuizer" wellicht reeds melding maken. Heden hadden we dan weer dat feest, wan een feest is het, al draagt het den bescheiden naam van »varkensmarkt". Reeds vroeg in den ochtend kwam de bloem van Ntflrlands handelsstand waaito® Rotte's koopstad zeker wel het leeuwenaandeel levert naar hier afzakken. Snoeptafeltj0® met de wereldberoemde roode en witte pep»1" muntjes, met suikerpijpjes eo gomballetj6® om van te watertanden, geheels Eiffeltorens met papieren molentjes, vogelaars met groote kooien waarin tal van kleine gevangenen nit de g0* vederde zangwereld, een kraampje met messen, pijpen en pjjpedopjes en voorts een uitgestrekt veld, bedekt met »oud roest", dat alles to samen vormde ook weer heden, als weleer, dat grootsche geheel, waaropalleen eerie Schi0" damsche varkensmarkt ban bogen. Ging het er in den beginne, als gewoonlijk» slapper toe, was de kooplust eerst niet groot, nauw had de klok het middagnnr aangekon digd, of de lieve jeugd van de schoolboel en ontslagen rukte in grooten getale naaf het feestterrein. En eer er een paar nor ver* loopen waren, kon men van de meeste snoep tafeltjes den bodem zien, waren van de Eiffel torens ten spot van hnn beroemden naam- drager nog slechts enkele fragmenten zichtbaar en was het getal der gevangeneD, die meer dood dan levend in hnnne cellen rondfladderden, gelukkig tot een minimum herleid. Met gevnlden geldbuidel verlieten weldra de kooplieden het terrein en maakten dat daardoor ook deze markt weer tot het ver leden behoort. De aanvoer van varkens was ook dit jaar niet minder schitterend dan vorige jaren. Ook thans was van dat diersoort geen enkel exemplaar aanwezig. Maar daar komt het dan ook minder op aan. We hebben immers wel branderijen waarin niet gestookt wordt, en scheepswerven waarop geen schepen wor den gebouwd, waarom zonden wij ons dan ook niet de weelde veroorloven, er eene var kensmarkt op na te honden, waarop al sedert jaren geen varkens meer worden aangevoerd 1 Wij lezen in Dt Maasbode Wij bebben onlangs melding gemaakt va plannen tot vestiging hier ter stede (Rotter dam) van een katholieke werk lieden-vereeni- ging, ten einde onze werklieden te behoeden tegen de socialistische en andere verkeerd0 strevingen, welke onze tegenwoordige maat schappij bewegen. Die plannen hebban een uitstekend succes gehad. Er is hier nl. g0" vestigd een afdeeling van den Nederlandschtd Roomsch-Katholieken Volksbond, welke te Amsterdam tot hoogen bloei is gekomen en reeds meer dan 1800 leden telt na een besta»11 van nauwelijks twee jaar. De Vereen iging albier is reeds geheel georganiseerd en heefl een b3stuur en reeds meer dan een vijfiigt® leden. Zondag a. s. vergadert zij in he" Ier kooplokaal, aan de Lange Warande. De nieuwe Vereeniging mag zich verh00 gen in de hooge goedkeuring van Z. D. den Bisschop van Haarlem, die haar o. a. ee11 groot bewijs zijner welwillendheid beoft 8e geven door tot haar adviseur te benoemen d0® zeereerw. beer P. M. Bots, rector der Sacramentskapel, die van liefde voor den tholieken werkman gloeit en ongetwijfeld dieo^ belangen, waar het mogelijk »sl zijn, met meeste kracht verdedigen zal. Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2