12e Jaarg. Dinsdag 12 November 1889. No, 3533. VERSO H IJ NT DA G E L IJ K Jlflpwn (Stofijgicht. Bureau: Boter straat, E, 39. Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. poBt door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 Prijs der AdrertentiSn Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerci.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit AdeD wordt aan het agentschap Stefani gemeld: Vo'gens berichten uit Ohoa hebben de Derwischen, gebruik makende van de af wezigheid van den geDeraa', die de voorhoede Van Menelik commandeert, Candar in brand gestoken en de soldaten, die er het garnizoen uitmaakten, vermoord. Van het gebeurde onderricht, heeft daarop de generaal van Menelik de Derwischen aangevallen en hen Volkomen verslagen. Hunne drie aanvoer ders werden gedood. De bekende Afrika-reiziger Clemens Den- hardt, die zich in het sultanaat Witu be vindt en daar als intieme vriend van den Sultan sedert vele jaren den grootsten in vloed bezit, telegrapheert, dat hem tot hiertoe elke geloofwaardige tijding van den dood van dr. Peters ontbreekt. Hij twijfelt daaraan, want op het einde van October heeft de geheele Duitsche Emin-expeditie nog aan de grenzen van Witu vertoefd, daar tengevolge van verschillende wederwaardigheden bijna al hare voorraden deels door vuur, deels door water waren verloren gegaan, en zij zich eerst Weder nieuwe voorraden moest aanschaffen, wilde zij verder kunnen doordringen. Het gerucht van den dood van dr. Peters en de zijnen was tot dusver nog maar alleen verspreid door kust-Arabieren, die weinig geloofwaardig zijn. Door zijne betrekkingen met de inboorlingen kan Denhardt het eerst Onder icht zijn, on hij is ook degeen, die het snelst aan de expeditie van Peters hulp zou kunnen bieden. Ock aan het departement Van huitenlandsche zaken te Berlijn ontbrak tot Zaterdag-namiddag het officieele doodsbericht. De Aew- York herald bevat het bericht, dat den correspondent van dit blad te Zan zibar gelast is, zich gereed te maken om Stanley met een expeditie tegemoet te trekken. Meschermd door vijf en zeventig gewapenden zal een karavaan worden opgesteld, die quinine, tabak en sigaren, thee en andere levensmid delen met zich zal voeren om de uitgeputte reizigers te versterken. DUITSCHLAND. De Duitsche Bijksdag zal deze week eenige dagen ïust nemen, om aan de begrotings commissie en aan de commissie voor de so cialistenwet gelegenheid tot rustig overleg te gever. De Bankwet is naar eene com missie van veertien leden verzonden. In den Beierschen Landdag is Vrijdag jl. iet debat ten einde gebracht over het eerste deel van een voorstel der centrumpartijden p< ins-regent uitte noodigendoor zijne ministers te doen verklaren, dat het koninkrijk placet in zake de grondwet zich niet tot zaken van geloofs- en zedeleer uitstrekt, en dat de oud katholieken niet meer als behoorende tot de katholieke Kerk, maar als een afgescheiden sekte zullen behandeld worden. De Kamer van afgevaardigden heeft deze beide voor stellen met 81 tegen 78 stemmen aangenomen. Daarna las de afgevaardigde Dalier namens de geheele Rechterzijde eene verklaiing voor, houdende dat zij zich met de door den minis ter von Lutz gegeven interpretatie der Grond wet in zake het placet rectum niet kan ver eenigen dat zij zich door haar eed van trouw aan de grondwet geenszins gebonden acht aan de willekeurige uitbreiding van het placet in zake van geloof- en zedeleeren dat zij tegenover die ministerieele grondwetsver draaiing hare houding zal weten aan te nemen bij de behandeling der begrooting van eere- dienst, m. a. w. dat zij de begrooting van den minister von Lutz zal afstemmen. Woensdag a. s. zal over het derde centrumsvoorstel, de terugroeping der Redemptoristen, gedebatteerd worden. Zooals men weet, is het optreden der katho lieke afgevaardigden een gevolg van de hou ding der Bisschoppen, die reeds ten vorige jare in een memorandum aan het gouverne ment op de afschaffing van het placet dat eene feitelijke overweldiging van het geeste lijk gezag door het wereldlijke in zich bevat aandrongen, waarop de Regeering een zeer on bevredigend antwoord gaf. De Paus moe digde de Bisschoppen aan en ook het katho liek congres, dat in September te Munchen werd gehouden, en waarop eveneens de op heffing van het placet in zake van geloofs-en zedeleer en andere overblijfselen van den door von Lutz met zooveel verwoedheid gevoerden Culturkampf werd geëischt. De centrums- partij in den Landdag heeft daarop met kloek heid en in volle eendracht den strijd aange bonden tot groote ergernis van den minis! er- president von Lutz en diens aanhang, die de Katholieken met kleine concession trachten zoet te houden. Bij het debat in den Land dag en in zijn antwoord aan het Episcopaat trachtte von Lutz voortdurend zich achter de grondwet te verschuilen; doch al zijne sophis- men zijn door de sprekers der katholiike partij schitterend weerlegd. De centrums- partij zal den strijd na rijp beraad be gonnen met nadruk en volharding voort zetten en niet rusten voordat aan hare eischen recht is gedaan. Men mag voorzien, dat deze veldtocht den val van het liberale miniaterie- von Lutz zal tengevolge hebben, ook al heeft hij de Eerste Kamer op zijn hand en steunt hij op het al te zwakke Hof. Aanstaanden Woensdag wordt te Heiligen- stadt een provinciale Katholiekendag ge opend. Volgens de daar verschijnende Eichs- feldia zal o. a. ook dr. Windhorst optreden. FRANKRIJK. In een onder voorzitterschap van presi dent Carnot gehouden ministerraad is be sloten, het ontslag van admiraal Krantz, als minister van marine aan te nemen. Krantz was sedert lang niet meer homogeen met het Kabinet, omdat bij de in zake Tongkin ge volgde politiek niet kon goedkeuren. Den aftredenden lord-mayor van Londen, sir James Whitehead, voorzitter der Britsche afdeeling van de Parijscbe tentoonstelling, is het com mandeurskruis van het legioen van eer ge schonken. De heer Léon Say, die eene gematigde re publikein sche politiek in het Franscheparlement wil invoeren, heeft bij het periodiek diner, dat Donderdag jl. den talrijke redacteurs en medewerkers van het gematigd liberale Jour nal des Débats werd aangeboden, een politieke rede gehouden, waarbij hij zijn program ont wikkelde. Hij verklaarde zich daaibij be slist tegen de grondwetsherziening waarop de oppositie aandringt en gaf als zijne meening te kennen, dat vóór het maken van nieuwe wetten om de regeering te maken tot eene echt nationale, ingrijpende wijzigingen in het bestuur noodig zijn. »Zou het terrein, zoo vroeg bij, niet reeds lang geeffend zijn voor groote wettelijke hervormingen, wanneer de bewindslieden waren bezield met een geest van gematigdheid en verdraagzaamheid, welke daarna ook in alle administratieve lichamen zou doordringen? Gelooft gij niet, dat wan neer b. v. een minister van binnenlandsche zaken den moed had, de Zusters in de hos pitalen te herstellen en in plaats van zich hierover te verontschuldigen in de Kamer, zich hardop beroemde over den herstellings maatregel, dat terstond een grooten omkeer in den politieken toestand van het land zou plaats hebben Ten slotte verklaarde Léon Say nog, dat talrijke hervormingen noodza kelijk zijn en dat de politiek van verdrukking en vervolging een einde moet nemen. De vraag is intueschen of het woord van den oud minister grooten weerklank zal vinden. Op Jersey is in de laatste dagen der vorige week een boulangistische krijgsraad gehou den. Ongeveer dertig corrifeeën der boulangis tische partij, waaronder een-en-twin tig af gevaardigden waren daarbij aanwezig. De vergadering op Donderdag jl. duurde vier NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1