JJtim^nlaiidach* lachten. In St. Mcolaas' gevolg. dat de wijsheid der regeeringen en volkeren voorkomen zal, dat de aldus voor gereed gehouden wapenen zullen moeten gebruikt worden. »De wapenen zullen wij nederleggen in Afrika waar ons succes ons een ruim gebied van nieuwe werkzaamheid geopend heeft. Lang durige toejuichingen en een herhaald: Leve de Koning OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan de XlXe Siècle gemeld, dat keizer Eranz Jozef het besluit heeft geteekend, waarbij tot gouverneur van Istrië benoemd wordt de heer Rinaldini, van geboorte een Italiaan. De heer Rinaldini is een man met zeer conciliante denkbeelden. Oostenrijk en Duit^chland zijn, naar men meldt, op het punt aan Italië een nieuwe con cessie te doen. Het lang begeerde Trente, de Oostenrjjksche provincie, waar de bevolking Italiaansch spreekt, zal aan Italië worden af gestaan. Daarmede zou de eenheid van bet koninkrijk volmaakt worden. In ruil voor het verlies van deze proviDC e zou Oostenrjjü, Bos nië en Herzegowina voorgoed annexeeren. Dit plan, dat wij onder alle reserve ter kennis brengen, zou door Bismarck met het hof van St. Petersburg zijn beraamd. Nog wordt er bijgevoegd, dat Pi ins Ferdinand aan den naijver van Rusland zou worden opgeofferd, en Italië ook een gedeelte van Tyrol zou krijgen. Het eenige, wat dit bericht waarschijn lijk maakt, is dat de Italiaansche bladen sedert eenige dagen ervan spreken zonder dat door de regeering een démenti is gegeven. Onte genzeglijk is tegen de waarschijnlijkheid van dit alles veel in te brengen. Tal van beschouwin gen voor en tegen zijn niet moeilijk. Men vraagt echter, waarom Bismarck op eens zooveel voor Italië zou doen. De Boheemsche Landdag heeft Zaterdag het veel besproken, en van de zijde der Duitschers algemeen veroordeelde, voorstel verworpen, betreffende de toewijzing van twintigduizend gulden aan het Czechische schoolverbond. Besloten werd de som onder alle (dus ook Duitsche) scholen te verdoelen, die geen Rijksbijdrage genieten. Schiedam, 26 November 1889. Door kanonnier Yerwer,liggende in garnizoen te Delft, werd aan de politie aldaar kennis ge geven, dat hij eergisteravond onder de gemeente Schipluiden door vier hem onbekendepersonen is asngevallen. Na een van ben een slag met zijn sabel te hebben toegebracht, maakten zij zich van dat wapen en zijn chaoot meester en wierpen bem in de vaart aldaar, waaruit hij zich-zelven redde. Het huis en de inboedel van J. Jonkman te Hilleslnis zijn eergister naoht eene prooi der vlammen geworden. De buitenmuren zijn blijven staan. Alleen de spuit der fabriek van de firma Klütgen was op het terrein aan wezig- en bluschte den brand. Op last van zijne Excellentie den Minister van Jnstitie, zijn de heeren notarissen in het arrondissement Maastricht door den Officier van Jnstitie aangeschreven om mededeeling der bezwaren, die zij van de wet, betreffende bet houden der openbare verkoopingen van roerend goed, ondervinden en dewjjze waarop naar hunne meening aan die bezwaren kan te gemoet gekomen worden. In bet belang van den landbouw hoopt meD, dat deze wet spoedig van het tooneel verdwjjne. De minister van financien heeft beslist, dat wegors en meters, welke uitsluitend uit eene gemeentekas, niet ook door den handel, worden bezoldigd, patentvrij zijn, terwijl diegenen van hen, welke door bijzondere personen, niet nit openbare kassen, worden betaald, weliswaar onder de patentplichtigen bebooren, doch zoo hun bedrijf slechts van weinig beteeke- nisis niet in de belasting behoeven te worden betrokken. Het bestnnr van de afdeeling 's-Hage der Vereenigmg tot bevordering van Zondagsrust beeft zich tot de sigarenhandelaars te Rotterdam gericht met een circulaire, waarin hun verschil lende vragen werden gesteld, met het doel om tot geheele of gedeeltelijks sluiting der siga renmagazijnen op den Zondag te geraken. Aan beide Kamers der Staten-Generaal is bij adres door den heer A. Yan Assen te 's Higa, het verzoek gericht om eventneele grieven tegen den Minister van Koloniën op zij te zetten, hem niet te storen in zjjn stre ven om langs den weg der Pacificatie het Atjeh-vraigstuk tot oplossing te brengen en Z.Exo. daaromtrent noch in 't openbaar noch in comité-generaal inlichtingen te vragen, daar adressant critiek over het Atjeh-beleid niet acht in het belang van den Staat. De antwoorden op vraagpunten, dienende tot leiddraad bij het door de landbouwoom- mis^ieingesteldeplaatselijk onderzoek in tal van gemeenten naar den toestand van den land bouw in Nederland, zijn nageneeg alle inge komen. Het eiland Tessel is alsnog als type in het onderzoek opgenomm. Uit al de ingekomen antwoorden zal door de landbouwoommissie een eindverslag worden saam gesteld. Ia eene Zondag 10 dezer te Utrecht gehou den vergadering van voorstanders van het openbaar onderwijs, uit alle oorden des lands, is besloten aan een in die vergadering be noemd centraal-comité op te dragen alsnog zoodanige maatregelen te nemen, als leiden kunnen tot verwerping van 't ontwerp tot wijziging der onderwijswet door de Eerste Kamer. Naar aanleiding daarvan heeft dat centraal- comité aan de Eerste Kamer een adres om verwerping toegezonden. Naar wij vernemen is de nieuw benoemde vicaris- apostoliens van Suriname de hoogeerw, pater W. Wnlfingh, op reis naar Nederland, waar bij waarschijnlijk in zijn geboortestad 's-Hertogenbosch tot bisschop zal worden geconsacreerd, in 't laatst der vorige week te Londen aangekomen. (C.) In een eergisteren te Utrecht gehouden ver gadering van geagreeërde klerken van Rijks- ontvangkantoren in Nederland is een kler- kenbond opgericht, met het doel rechten als rijksambtenaren te verkrijgen. Het reglement werd vastgesteld, terwijl tot bestuursleden werden benoemd de heeren E. Brand, H. H. van Asch, P. H. Tonnaer, L. J. Vallent- goed en N. C. A. Oekhuyzen. Ofschoon de vergadering niet druk bezocht was, had men bij voorloopige bekendmaking vele brieven van instemming ontvangen. De directie van de Holl. IJzeren spoor wegmaatschappij heeftharen stationchefs, onder chefs, commiezen, enz., reis- en verblijfkosten aangeboden, om te Amsterdam het Centraal station te gaan bezichtigen. Op de Pannekoek bjj Nieuwediep is gisteren naoht gestrand een schip, dat vermoedelijk met man en mnis is vergaan. De stoomboot Herculesdie met reddingsboot ter redding was uitgegaan, is teruggekeerd zonder iets van schip of bemanning te habbm ontdekti In de Eieriandsche grouden is dien nacht gestrand het Duitsche stoomschip Aenss van Londen met stukgoed bestemd voor Ham- buig. Door sleepbooten vlot gebracht heeft het schip onmiddellijk do reis voortgezet. Op de zniderzee tusschen Hoorn en Enkhui- «en is Zaterdag gezonken het te MeppeL tehuis behoorende vaartuig van schipper R- Koster. De bemanning en het opgoed zijn gered. Het vaartuig, dat ongeladen was, is verzekerd. Maatregelen werden genomen om het zoo mogelijk binnen te brengen. In tegenstelling met de beriohten aau de Amst. Qt. uit Heeren veen, meldt men thans, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag zal nemen als lid der Tweede Kamer. Jl. Zondag is Domela Nienwenhuis in het hervormde kerkgebouw te St. Anna Parochie (Fr.) als spreker opgetreden voor een gehoor, dat op ongeveer 1500 personen uit verschil lende kringen der maatschappij werd geschat. De Burgemeester en een ïijksveld wachter waren mede tegenwoordig. Ten vijf ure 's middags trad J^ieuweohuis het kerkgebouw binnende katheder was voor den kansel geplaatst en het bestuur der afdeeling van Algemeen kies- en stemrecht had zich op de plaats der ou derlingen en diakenen neergezet. Een der bezoekers was wat hooger opgegaan ea zat op den preekstoelbank. De voorzitter der afdeeling, de kerkvoogd T. Schat, heette de aanwezigen welkom. Domela Nieuwenhuis, daarna het woord verkrijgende, noemde het een teeken des tjjds, dat de kerkdeuren voor hem en zijne partijgenooten geopend worden. Verder sprak hij over de Fransche om wenteling en trad in eene vergelijking tnssohen 1789 en 1889. De .bourgeoisie" had het gedaan. Niet de minister van financiën hield de koorden vaD 's lands geldbeurs in handen, maar de Nederlandsohe Bank en de leden der Kamer die hare dienaars zijn. De bourgeoisie had alles te zeggen de arbeider mocht sleohts het werk staken. Al wat gedaan wordt om de ellende te verlichten, helpt niet. DeplegerB van den dynamiet-aanslag te Chicago waren slachtoffers der bourgeoisie. Nieuwenhuis besloot met eene opwekking om zioh te ver eenigen tot bestrjjding van het kapitaal en tot bereiking van het ideaalvrijheid, brood, ge luk en recht voor allen." Bij het uiteengaan werd door een deel der toehoorders het zgn. Vrtjhetdslted gezongen. Te Chaam bij Breda heeft de concurrentie tusschen de bakkers vreemde prijs verhoudingen in het leven geroepen, en dit sedert de komst van eennienwen bakker, die zgn brood veel goedkooper dan de andere noteerde. Daar is «en wedstrijd ontstaan in het verlagen der broodprjjzen, zoodat, alt het zoo voortgaat, de inwoners voor weinig meer dan niets bun brood zullen kunnen koopen. inaoqonu— DEN HAAG. De gemeenteraad zal tijdens het gebruik van de raadzaal ten behoeve van de werkzaamheden voor de volkstelling, zijne vergaderingen houden in het gebouw van de hoogere burgerschool, op het Blerjeuburg. Dezer dagen ontvingen wjj aan ons bareao een telegram van den volgenden inhoud »Zorg ten 5 ure aan het nieuwe station te zjjD> arriveer trein 5.3, St. Nicolais." Wat eene verrassing dit korte bericht ons bereidde, be hoeven wij nauweljjks te zeggen. Wjj werden dan door den grooten kindervriend persoon lijk uitgenoodigd hem aau het station te komen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2