12e Jaarg. Vrijdag 29 November 1889. No, 3548. VERSO H IJ NT DAGELIJ SS. JJpmwt (©Munich!. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prij» ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 V Prijs der Advertentiën Van 16 regels. 0.60 Elk gewone regel meer/0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Bij de behandeling van den begrootings- post»koloniale politiek" was gisteren bijna de geheele Rijksdagszitting wederom ingenomen door aanvallen op den staatssecretaris, graaf Herbert Bismarck. Het meest aan het woord waren daarbij de vrijzinnige afgevaardigden dr. Richter en dr. Bamberger, die o. a be weerden, dat het voor de Duitsche belasting schuldigen veel goedkooper uitkomen zou, indien alle personen die in de Duitsche ko loniën aangesteld zijn, op rijkskosten werden gepensioneerd, maar dan ook den geldverslin dende koloniale politiek opgegeven werd. Telkens beantwoordde graaf Bismarck de ge maakte opmerkingen, maar het belangrijkste was zeker wat hij ten gunste van de Duitsche nederzettingen in Zuidwest-Afrika zeide >Ware ons landbezit daar volkomen waar deloos, de Kapenaars zouden niet zooveel jjver toonen om er zich te nestelen. Ik hoop dat de Kaapsche avonturiers, zoodra de Duit sche beschermingstroepen er maar eerst ver- Sterkt zullen zijn, ons er niet meer lastig zullen vallen. Voor het overige herinner ik, tegenover de geringe waardeering van dit land, welke waarde men in vroeger tijd aan het Kaapland heeft toegekend. Ongeveer 150 jaar na zijne ontdekking lag dit Dog nage noeg geheel braak, en ondanks de treurige ervaringen van jaren achtereen hebben de Hollanders daar volhard en het land, dat Vroeger eene woestenij was, is thans, hoofd zakelijk door de vlijt der Hollandsche Boeren, eene bloeiende kolonie geworden. Later zjjn die Hollandsche Boeren naar de Transvaal verdrongen, en dit gebied, dat indertijd door een Engelschen gouverneur ook volstrekt Waardeloos werd genoemd, is thans een snel rn welvaart toenemend land, waar ook vele Bnitschers een bestaan vinden. Hetzelfde zou men van vele andere landstrekeu kunnen zeggen, die vroeger als eene soort van Sahara- ^oestijn werden beschouwd, doch door vlijt «n volbarding een vruchtbare bodem gewor den zijn. De langzame ontwikkeling onzer koloniën moet er dus de heeren afgevaardigden niet toe brengen, terstond een ongunstig oordeel over onze koloniale beweging te Vellen." Te Keulen is Maandag-avond in de Gürzt- ntch-zaal eenegroote vergadering tot bestrij ding der slavernij gehouden. Zij was belegd door de Dtuische Kolonial gestllschaft en de ■Afrika- Vtrein en werd bijgewoond door den nartbbschop Krementz, den regeerings-presi- 0nt, den gouverneur, den opperburgemeester en tal van officieren. Als redenaars traden opluitenant Giese, gewezen directeur van de Duitsche vestiging te Mpwapwa, pater Amrhein van Prega, dr. F abri van Bonn en de minister van Staat Hoffmann te Berlijn. Bij resolutie werd dank gebracht voor de medewerking van Regeering en Rijksdag in het onderdrukken van den slavenhandel en den wensch uitgesproken, dat de daartoe strekkende pogingen zich nog verder zullen uitstrekken in de richting van de groote meren, terwijl ook de internationale samen werking ten zeerste werd aanbevolen. Het bericht van den Indépendanc e en van enkele Italiaansche bladen, dat Oostenrijk bereid zou zijn de provincie Trente aan Italië af te staan, wordt uit Berlijn, als geheel uit de lucht gegrepen, ten stelligste tegengespro ken. De mogendheden hebben hierover in 't geheel niet langs diplomatieken weg ge sproken. ENGELAND. Aan de Herald wordt uit Zanzibar ge meld, dat de expeditie van den HeraldBaga- moyo verliet om Stanley te gemoet te gaan, wiens haar spierwit is geworden en die slechts weinige dagreizen van daar verwijderd is. In regeeringskringen weet men mede te deelen, dat Stanley niet naar Europa zal terugkeeren, daar bij zijn aankomst aan de Kust (Duitsch gebied) namens de Regeering onmiddelljjk pogingen zullen worden aange wend, om hem als gouverneur van de Engel- sche bezittingen in Oost-Afrika naarMombassa te doen terugkeeren. Een stoomboot, den 20n van Port-au-Prince vertrokken, rapporteert, dat de toestand aldaar een onbevredigende wending neemt. Hypolite vreest voor een opstand; naar men zegt zouden 5000 gewapenden gereed zjjn om tegen hem op te trekken. HET OOSTEN. Volgens een te Constantinopel in omloop zijnd gerucht maakt Griekenland militaire toebereidselen, en de Porte, die deswege on gerust is, zou den diplomatieken weg inslaan om het gevaar te keeren. De konink ijke boodschap, gisteren in de Rumeensche Kamer voorgelezen, zegt o. a. Hst land is van twisten verzadigd en verlangt van zijne vertegenwoordigers eene verlichte werkzaamheid ter bevordering van 's lands welvaart. De Koning spreekt zijn dank uit voor het onthaal, hem en den troonopvolger op hunne reis door het land overal ttn deel gevallen; verheugt zich in zijne goede ver standhouding met alle mogendheden en zegt met blijdschap het welslagen waar te nemen vanhet eenstemmige streven der mogendheden naar het behoud des vredes. De financieel® toestand is uitstekendde begrooting wijst een batig slot aan. Onder een aantal wets ontwerpen van plaatselijk belang kondigt de boodschap ook aan hervorming der belasting en aanvulling van het leger. De formeele afkondiging der amnestie voor Creta is verdaagd, doordien dezelve plechtig moet geschieden bij keizerlijken firman, die door een buitengewoon gezant naar Creta moetovergebrachten daar afgekondigd worden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Pesth wordt van 27 dezer geseindDe algemeene beraadslagingen over de begroo- ting zijn heden in de Kamer van afgevaar digden voortgezet. Tisza beantwoordde) de aanvallen der oppositie te midden van een luid tumult, waaronder Iranyi en Ugron den minister in de hevigste bewoordingen aanvie len, zoodat de voorzitter heden tot driemaal toe de sprekers tot de orde heeft moeten roepen. Het monstorproces dat in Galici# gevoerd wordt tengevolge van het ontdekte landver huizersschandaal, toont aan, dat de beambten wereld eigenlijk nog schuldiger is dan de Hamburger scheepsagenten. Merkwaardigj is het, dat die schandalen gebeurd zijn sedert de provincie eene belangrijke autonomie ver kreeg, en er uitsluitend Poolsche Joden in het bestuur werden benoemd. Hoever de knoeierij gaat, blijkt uit het getuigenverhoor; een in specteur der douane, een politie-commissaris, een commandant der gendarmerie en anderen verschijnen er als de grootste schuldigen, die niet alleen voor de gewelddadige emigratie de oogen sloten, maar ze zelfs aanmoedigden, omdat er percenten te verdienen waren, en dat niettegenstaande de bevelen tot het ver hinderen van emigratie van dienstplichtigen in Ocstenrijk zeer scherp zijn. Zelfs de rech terlijke macht die de zaak moet vonnissen, schijnt niet pluis te zijn. De grootste schuldige onder de ambtenaars is volgens het getuigen verhoor de districts-gouverneur van Biala in Silezië. Toch staat de naam van deze niet in de akte van beschuldiging; wel is hem ontslag uit zjjne betrekking verleend voor de instructie begon. Het is voorgekomen, dat de gendarmerie eene huiszoeking deed en niets vond, terwijl 23 emigreerende dienstplichtigen, deserteurs dus, in den kelder waren opgesloten. In de boeken van bedoelde agenten zijn de sommen ungekeerd aan bedoelden districts-gouverneur en aan andere beambten, geregeld ingeschre ven, maar de namen zijn vervalscht; de direc teur der douane Srowkoweky staat b. v. ge boekt als Srokerle. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1