12e Jaarg. Zondag 8 en Maandag 9 December 1889. No, 3556. lil Ener tóórnt een Bijvoegsel. VERS C H IJ N T I) A O IC I, IJ K8 DE SCHOOLWET. Jlflpjcen (©ucpicht. Bureau: Boterstraat, E, 39. Fry» van ait Blad; Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommere0.05 Als ware 't een St. Nicolaas-cadeautje, bracht ons gisteren de telegraaf het bericht, dat de Eerste Kamer de Schoolwet had aangenomen met 31 tegen 18 stemmen. Wij gebruiken hier met opzet het ver kleinwoord bij het aanduiden van den aard dezer verrassing, welke wij slechts ttet den naam van cadeau en surprise willen bestempelen in dien zin, dat zij ons is eene welkome gave, zooals wij er m dezen tijd van hen die 't wel met ons öieenen, gaarne ontvangen. Want ja, welkom is ons dezé St. Nico- laas-gave zonder twijfel, want zij brengt ons wat wij sedert jaren zoo vurig wenscbtenrechtsgelijkheid op het gebied van onderwijs. Wel blijft de openbare school nog steeds veel op de bijzondere Voor hebben en is ons ideaalde bijzondere school regel, de openbare school uitzon dering (aanvulling), bij lange na nog niet Verwezenlijkt, maar het beginsel van rechts gelijkheid is erkend en in de Wet ge schreven. Het bijzonder onderwijs zal Voortaan gelijkelijk met het openbaar recht hebben op de ondersteuning van den Staat, klits de bijzondere scholen voldoen aan de cischen voor deugdelijk onderwijs bij de Wet gesteld, zullen ook zij, in den vorm eene tegemoetkoming in de jaarwedden her onderwijzers, door den Staat gesteund Worden; en zal hun aldus een deel dier helastingpenningen ten goede komen, welke totnogtoe uitsluitend ten behoeve der apenbare scholen werden opgebracht. Ook he bijzondere kweekscholen zullen subsidie ^langen en de onderwijzers die kweeke- ^'Dgen tot de akte-examens voorbereiden, 2u!len voortaan, bij het welslagen hunner Pupillen, op ondersteuning van Staatswege ^ogen rekenen. Gewis is een en ander onmiskenbaar voordeel dat de Wet ons krengt, en dat ons haar als eene wel- °nie feestgave doet stempelen. Wat echter de baten dezer nieuwe cbcolwet voor het bijzonder onderwijs een minimum herleidt, is de beper- kende voorwaarde die aan het subsidie- ^fclieenen is verbonden; het zijn de hoose Fry» der Advertentiön Van 16 rege's0 6l> Elk gewone regel meer/C-IO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. eischen die aan het bijzonder onderwijs voor het bekomen der Staats-subsidie worden gesteld, zoodat het op vele plaatsen zal moeten beginnen met eene uitgave te doen, die het voordeel der subsidie geheel of grootendeels illusoir zal maken. En dat aan deze beperkende voorwaarde streng de hand zal worden gehouden, kan men gerust aannemen, als men bedenkt, dat de beschikking omtrent de te verleenen subsidie gelegd is in de banden der Ge deputeerde Staten, die in de meeste pro vinciën nog overwegend liberaalgezind zijn. Daarbij komt dat de regeling der Schoolgeldbeffing ons volstrekt niet heeft voldaan. De bepaling dat de heffing van een schoolgeld van nog geen stuiver per week, voldoende zal zijn om het bij de Wet vereischte heffen van een billijk schoolgeld na te komen, terwijl alsnog de mogelijkheid van dispensatie dier bef fing (bij Kon. besluit den Raad van State gehoord) open blijft, stelt de gemeentebe sturen in staat, ook in 't vervolg het open baar onderwijs nagenoeg kosteloos te doen geven, in oneerlijke concurrentie met de bijzondere school, die zonder eene billijke schoolgeldheffing niet in stand kan blij ven. Deze omstandigheden geven ons aan leiding bij het aanduiden der verrassing die ons door deze Wet is bereid, van het verkleinwoord gebruik te maken. Worden aldus door deze omstandigheden, eenerzij ds de voordeelen aan deze wet voor het bijzonder onderwijs verbonden, herleid tot een geheel, waarbij terecht het ver kleinwoord wordt gebruiktvan den an deren kant mag het toch ook niet ontkend worden, dat de Wet ons, zij het dan ook in geringe mate, ten gunste is. Gewis zal hare werking niet overal dezelfde zijn en zal zij op de eene plaats meer dan op de andere het bijzonder onderwijs ten goede komen, maar voordeel zal zij ons in ieder geval brengen en dat zal voor namelijk daarin gelegen zijn, dat het bij zonder onderwijs beter zal worden; door de Wet-zelf tot die verbetering geprikkeld en op vele plaatsen door eene Staatssub sidie daartoe in staat gesteld, zal de bij zondere school zich steeds meer verheffen, en ook wat de materieele zijde van het onderwijs betreft, de openbare school veelal a rwijl haar veeltijds godsdien stig karakter haar natuurlijk immer boven de openbare de voorkeur doet geven. Dit onmiskenbaar voordeel, gevoegd bij het veel grootere zedelijke succes dat in de zegepraal van het beginsel van rechts gelijkheid is gelegen, doet ons de nieuwe schoolwet met dankbaarheid aannemen, als eene kleine feestgave op den dag die aan de vereering van onzen heiligen kindervriend is gewijd. Moge zij het bijzonder godsdienstig onderwijs doen vooruitgaan en bloeien, den kinderen ten goede, der zielen ten heill AFRIKA. Re terugtocht van Stanley en Emin-Pacha is evenais hun reis "door Afrika-zelf vol avonturende jongste gebeurtenissen hebben dit opnieuw bewezen. Drie jaar lang heeft Stanley getobd om Emin uit het hart van Afrika te halen en naar de kust te geleiden, Dr. Peters, die ter elfder ure een handje komt helpen, verliest er, naar bet schijnt, met zijn geheele karavaan het leven bij. Ook Stan ley's expeditie kost honderden menschen- levens. Eindelijk is Emin, die niet „gered" wilde wezen, tegen wil en dank gered; heel huids arriveerde bij Woensdag j.l te Bagamoyo, en statig zooals het een pacha betaamt, kwam hij de stad binnen, maar half blind en daarom een bril dragend, wat hem, bij zijn statigheid, het voorkomen geeft van een Duitsch professor, zegt de correspondent der Herald. Door heel de beschaafde wereld brengt de telegraafhet bericht:Emin is te Bagamoyo aangekomen; en zie op hetzelfde oogenblik is hij den dood nabij. In het land der barbaren bad hij duizend doodsgevaren getrotseerd, en thans kon hij in de beschaafde wereld in een gewoon huis den weg met vinden, ziet een venster voor een deur aan en doet een doo- delijken val op het eigen oogenblik zijner behouden aankomst 1 Bij dit ongeval kreeg Emin Pacha een schedelbreuk, die het ergste doet vreezen. Alle geneesheeren, met uitzondering van dr. Parke, Stanley's arts, hebben de hoop op Emin's behoud reeds opgegeven. Parke doet echter al het mogeljjke om j Emin nogmaals te redden. BlgkenB een te Caïro ontvangen telegram was gisteren de toestand van Emin Pacha een weinig beter. Hij lijdt echter aan vrij ernstige inwendige beleedigingen. O ver de zonderlinge tegen strijdigheden, welke deze geheele expeditie vaak gekenmerkt heb- rig aan den NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURS tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1