12e Jaarg. Dinsdag 10 December 1889. No, 3557. Stapten fltowpdthi. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Bot er straat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Pry» Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 Prijs der Adverlentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer/t.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Na het zware ongeval dat aan Emin overkomen is, deed de Duitsche keizer Vrij dag jl. naar den toestand van den beroemden reiziger per telegraaf ofh inlichting vragen. Daarop werd door Wissmann naar Darmstadt, waar de Keizer ter deelneming aan het jicht- Vermaak tijdelijk vertoeft, het volgende ge telegrafeerd Emin bevindt zich iets beter hij blijft te Bagamoyo. Hij heeft mij gelast Uwe Majesteit mede te deeien, dat 's Keizers gelukwenseh hem de beste belooning voor zijn arbeid is. Hij verzoekt voor dien gelukwenseh zijn onderdanigsten dank te mogen betuigen. Blijkens een telegram door den voorzitter van het te Londen gevestigde Emin comité Zaterdag-ochtend uit Zanzibar ontvangen, was de toestand van Emin dien dag veel beter. De Reichsanzeiger maakt het volgende telegram van den Keizer van 4 dezer aan Emin-pacha openbaar Eindelijk na uwe terugkomst van een post, dien gii meer dan elf jaren met echt Duitsche trouw, plichts vervulling en heldenmoed vervuld hebt, zend rk u gaarne mjjn gelukwenseh en mijne keizer lijke erkentelijkheid. Het was mij eene bij zondere vreugde, dat de troepen van den Duitschen rijkscommissaris u den weg naar de kust juist door bet onder onze bescher ming staande gebied konden baneD. 's Keizers telegram aan Stanley, ook van 4 dezer, luidt aldusDank uwe volharding en onverzwakten moed, hebt gij thans, na herhaaldelijk het zwarte werelddeel doorkruist te hebben en opnieuw eene lange reeks van schrikkelijke gevaren en bijna niet te over tomen moeiljjkheden te boven te zijn ge- tomen, uwe taat volbracht. Dat gij ze allen te boven zijt gekomen en uw terugweg leidt door landen onder mjjne vlag, is mij een waar genoegen, en ik heet u harteljjk welkom bjj uwe terugkomst op een gebied van beschaving veiligheid. De Rarmsiadter Zeitung meldt in eene buitengewone editie, dat de Keizer Vrijdag een telegram van Sianley heeft ontvangen, waarin deze zjjne erkentelijkheid uitspreekt wegens de gastvijje ontvangst, en de eerbe- wjjzingen, hem en zjjnen reisgenooten bij Wissmann ten deel gevallenwaarna hij, Onder herinnering aan de bijzondere sym- Pathie hem in 1885 te Potsdam betoond, den Keizer innig dank zegt voor zijn welkomst groet. Uit Ifaliaaneche bron wordt uitMassowah vernemen, dat de generaals Segum en Sebbat, hoofden van het leger van Aienelik, b" wie zich hadden aangesloten twee benden inlan ders aangevoerd door kapitein Bettini, den 2den dezer Mangasha en Ras Aloula volledig hebben verslagen. Tengevolge van dit ge vecht zouden alle vjjandeljjke strijdkrachten vernietigd zijn. Men verwacht nadere bij zonderheden. BELGIE. Bjj de voortzetting der discussie in de Kamer naar aanleiding van de interpellatie van Bara, verdedigde Zaterdag jl. de heer Jacobs van de rechterzijde den minister van binnen- landsche zakon, De Volder. De minister protesteerde levendig tegen al de lasteringen die hem naar het hoofd waren geslingerd. Bara en Janson voerden opnieuw het woord geheel in denzelfden geest als den vorigen dag, waarna het debat werd gesloten. Met 76 tegen 34 stemmen en terwijl 4 leden zich onthielden, nam de Kamer eene motie aan, waarbij het gedrag van het ministerie werd goedgekeurd. Corvilain, de Antwerpsche patronenkoop- rnan, heeft beroep aangeteekend tegen het vonnis der correctioneele rechtbank van Ant werpen. De Launay, zijn ingenieur, zal niet in beroep gaan, daar hij hoopt partij te trekken van de wet op de voorwaardelijke invrijheids- stelling. DU1TSCHLAND. Het is op dit oogenblik nog onbekend of er werkelijk heden (Maandag) eene algemeene werkstaking onder de Westfaalsche kolen- werkers is uitgebroken. De berichten daar omtrent spreken elkander tegen. Zooals bekend is, loopt het geschil ditmaal niet over de loonskwestie. De arbeiders dreigen met een strikeomdat de meeste mijndirecties zich vereenigden om in de eerste plaats zekere werk lieden, die bij de jongste werkstaking meer bijzonder op den voorgrond traden, nergens meer aan 't werk te stellen, en in de tweede plaats stelselmatig voor de mijnwerkers de vrijheid te beperken om aan een andere mjjn werk te zoeken. Dit laatste zou daardoor geschieden, dat voortaan vanwege het mjjn- bestuur een geheim feeken wordt geplaatst op het bewijs van ontslag dat aan den vertrek- kenden mijnwerker wordt uitgereikt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat geen der geco- aliseerde mijndirecties de arbeiders weer in dienst nemen zoodoende zou door middel van dwang een vast personeel aan elke mijn afzonderlek verkregen worden. De mijnbe- sturen ontkennen echter met nadruk, dat er dergelijke maatregelen genomen zijn, en be weren verder, dat zij alleen zulke werklieden ontslagen hebben, die zich als onverbeterlijke onruststokers hebben gedragen. De meeste katholieke bladen, die in de mijnstreken veel invloed hebben, raden de werklieden dringend aan den vrede te be waren, en vooral wordt hun van verschillende kanten aangeraden, eene eventueele staking niet plotseling te doen uitbreken, maar die veertien dagen te voren aan te kondigen, om te voorkomen, dat de werklieden de sympa thie van den Keizer en de welwillende gezind heid der Regeering verbeuren. Daar de werk- stakerskas der Westfaalsche kolenwerkers nog ledig is, en van de ongeveer 90,000 werklie den slechts 35,000 tot den werkstakersbond behooren, zien de omstandigheden in het Saargebied er op het oogenblik veel slim mer uit. Daar moeten alle werklieden vereenigd en de werkstakerskas reeds goed gevubi zijn. Ook daar gelden de klachten hoofdzakelijk het ontslag van vroegere arbeiders. Zoolang intusschen de kolenwerkers in de Saarstreek geen antwoord hebben ontvangen op hun persoonlijk verzoekschrift aan den Keizer, dien zij om een rechtvaardig onderzoek vroegen, zoolang blijft daar zeker de rust bewaard. Met dat al zamelen ook deze werklieden levens middelen en gelden op, teneinde zich toe te rusten op een strike. In politieke kringen maakt men zich zeer beducht over de gevolgen die eene eventueele werkstaking van zoo groo- ten omvang hebben kan. Verscheidene leden van den Rijksdag van alle partijen zijn reeds naar de bedreigde districten vertrokken. ENGELAND. De Zuid-Londensche gasmaatschappij maakt foebereidselen om eene belegering te kunnen doorstaan. In hare fabriek worden bedden opgeslagen en groote voorraden levensmidde len aangevoerd ten behoeve der vrijwillige werklieden, die in plaats der werkstakers moeten komen. Daarentegen beginnen de laat- sten de spoorwegstations te bezoeken, waar de vrijwilligers kunnen aankomen. De werk staking der Londensche gasstokers en kolen- dragers is zeker wel het minst gemotiveerd. Reeds in Juni 11. heeft de maatschappij de eischen dezer werklieden ingewilligd. Zij wer ken nu acht uren in plaats van twaalf met behoud van het oude loon. Drie uren van de acht werden feitelijk aan schaften en luieren gewijd, zoodat een stoker voor een dagwerk van vijf uren drie gulden ont ving. Zelfs had de maatschappij maatregelen genomen, om den werklieden deel te geven in den winst, zoodat een man die bovenge noemd loon verdiend, jaarlijks nog een exi raa tje van f84 kreeg. Een duizendtal fitters en stokers greep natuurlijk dit buitenkansje met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1