12e Jaarg. Dinsdag 17 December 1889. No. 3563. Bureau: Boterstraat, E, 39. VBESCH IJ E T DAGE I. IJ X 8. Slgpttn 6üüipdcht. NIEUWE SCHIEDA trij» rmn fllt Blad: Voor Schiedam per 8 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 PrijB der AdvertentiSn Van 16 regels Elk gewone regel meer/i.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFEIKA. De Engelsche consul-generaal le Zanzibar "begaf zich Vrijdag jl. op een Britschen oorlogs bodem naar Bagamoyo, om Emin-Pacha, wiens toestand vrijwel dezelfde blijft, een bezoek te brengen. Stanley ontving in den loop der vorige week een warm telegram van gelukwensching van de koningin van Engeland, ook voor de moedige Zanzibarieten, die deel hebben uitgemaakt van zijne expeditie; koningin Victoria spreekt daarin ook den wensch uit voor het herstel van Emin-Pacha. Heden (Maandag) zouden de Engelsche en Duitsche consuls-generaal den sultan van Zanzibar de grootkruizen overhaudigen der orden van St. Michael en St. George en van den Eooden Adelaar. DUITSCHLAND. Ook te Berlijn heeft nu een professor voor studenten de influenza behandeld. Prof. Leyden sprak Vrijdag jl. over de griep. Vol gens zijn zeggen is meer dan een derde ge deelte der bevolking er door aangetast. Zijns inziens moest baar ontstaan misschien worden toegeschreven aan dezelfde oorzaken, die in het Oosten de aldaar heerscbende danghkoorts teweeg brengen. In de nieuwe aflevering van het klinisch weekblad wordt gezegd, dat het bestaan der ziekte te Berlijn wel niet valt te loocheneD, maar dat de werkelijke mate harer uitbreiding nog moeielijk kan worden nage gaan. Te Onesen in de provincie Posen is het geheele garnizoen aangetast door de influenza, zoodat de diensten geschorst zijn en de kazerne gesloten gehouden wordt. De jSordd. Ailgem. Zeit. is kennelijk ver bitterd door het succes 'twelk het centrum in de Bijksdagzitting van Donderdag jl. ver kreeg, nog verhoogd door de zegepraal welke den volgenden dag werd behaald, toen op voorstel van den centrumsman Biehl tot Wederinvoering van een proefstuk voor am bachtslieden af Bef ah ig ungsiiweis werd be- alo'en. Het blad hoopt dat betreffende het voorstel-Buene (tot vrijstellen van priesters en theologanten van den actieven dienst bij het leger in vredestjjd en hunne inlijving bjj dei landweer in tijd van oorlog) evenals be treffende het voorstel-Windhorst tot opheffing der vei banningswet voor de priesters, bij derde lezing nog verandering te verkrijgen zal wezen. Verder verzekert Bismarck's orgaan, dat de heide andere voorsteller,betreffende de vrjjheid ei> gelijkstelling der godsdiensten inDuitsch- lands koloniale protectoraten in Afrika en dat betrekkelijk het wederinvoeren van het Befa- higungsbeweis feitelijk overbodig zijn, als wor dende toch nu reeds toegepast. Maar als dat zoo is, waarom verzet het blad zich dan tegen de wetteljjke bezegeling van dien feitelijken toestand? Alleen daarom, dat dit alles dis- cretionair, i. aan den willekeur der Esgee- riDg moet overgeleverd blijven. Verdere berichten uit het kolengebied van de Saarstreek luiden vreedzaam. De ópper- president, te Bonn verstond zich met eene deputatie uit de mijnwerkers aldaar hier over, dat een werktijd van negen uren en verhoogd loon gewaarborgd zullen worden. Verder worden de ontslagen arbeiders weder aan t werk gesteld, en ook de mijnwerkers, die wegens bet gebeurde bij de vroegere werkstakingen in hechtenis zijn, zullen na afloop van hun straftijd weder werk krijgen. Voorts had er tusschen gedelegeerden der mijnwerkers in Bijnland en Westfalen en de booge regeeringsbeambten te Dortmund eene conferentie plaats, waarbij bepaald is, dat de autoriteiten bij den Keizer de voorspraak zullen zijn, om eene algemeene amnestie voor alle mijnwerkers te verkrijgen, Onder deze omstandigheden werd verwachtdat de Zater dag-avond en Zondag in verschillende dis tricten te houden vergaderingen wel den algemesnen vrede zouden proclameeren. Werkelijk is dan ook reeds in eene Zaterdag avond te Gelsenkirchen gehouden vergadering van gedelegeerden der mijnwerkers uitge maakt, dat, hoewel de Sperre nog niet opge heven is, geen nieuwe werkstaking noodzakelijk is, voorts dat eene commissie zal worden ingesteld, om voor de belangen der mijn werkers te waken. De vergadering koos daarop 12 leden voor deze commissie, die te waken zal hebben, dat de Sperre werkelijk wordt opgeheven, en eventueel eene nieuwe vergadering voor het nemen van verdere besluiten zal hebben bijeen te roepen. Tus schen afgevaardigden der mijnwet kers uit de Saarstreek en de Eijnlandsch-Westfaalsche kolenbekkens hebben in de laatste dagen ver trouwelijke onderhandelingen plaats gehad over wederzijdsche ondersteuning in geval van nood. Van de zijde der Eegeering wordt medegedeeld, dat deze vast besloten is ook in de Saarstreek de beide partijen door vreedzaam overleg tot elkander te brengen. Volgens de Saarbrückener Ztg. heelt de commissaris van den minister van openbare werken aan de mijn-inspecies 1 tot 10 be kend gemaakt, dat mijnwerkers, die wegens bun weerspannig gedrag tijdens de arbeiders beweging van dit jaar van het werk in de koninklijke mijnen zijn verwijderd geworden, onder verwachting dat zij zich verder onbe rispelijk zullen gedragen, weder aangenomen zullen worden, ingeval zij zich daartoe binnen 8 dagen bij de mijn-inspecties aanmelden. ENGELAND. De ZuidmetropolitaaüEche Gasmaatschappij heeft Zaterdag doen aanplakken, dat zij geene arbeiders meer noodig heeft, daar al de werk stakers vervangen zijn. Wanordelijkheden hebben er niet plaats gehad. De bekende directeur van de Londanscbe Times, de heer Macdonald, is overleden. Aan hem verkocht Piggott indertijd de valsche brieven, welke zoo zware beschuldigingen inhielden tegen Parnell. Deze misstap moet Macdonald zich zeer aangetrokken hebben. Volgens de uit New-York te Londen ont vangen berichten heeft het Maritiem Con gres Vrijdag jl. na lange en levendige be raadslagingen verworpen het voorstel om te benoemen een permanent internationaal infor matie-bureau voor alle scheepvaart-aange legenheden. Zeven mogendheden, waaronder Noord-Amerika en Nederland, steunden het voorstel, maar twaalf mogendheden bsstreden het plan, vooral Engeland. Twee Ameri- kaansche Senaatslieden dienden een voorstel in, strekkende om de Eegeering te machtigen, alle negers geldelijk te ondersteunen, die wen- schen naar een ander land te verhuizen. Naar de Times uit Zanzibar verneemt, heerschen er ernstige beroeringen in bet hoog land van Mozambique. De Portugeesche majoor Serpa Pinto heeft, na den Engeischen consul misleid te hebben, een fort gebouwd op het grondgebied der Mokolos, en dezen den oorlog verklaard, eene groote slachting onder hen aangericht en hun twee Engelsche vaandels ontnomen. De Mokolos, zich door de Engeischen verlaten ziende, hebben het Portugeesche gezag erkend. Serpa Pinto heeft verklaard het gansche land tot aan hetNyassa- maer te willen veroveren, en heeft de Engelsche ingezetenen aangemaand zich ouder Portu geesche bescherming te stellen. Naar aanleiding van dit bericht, 'twelk bevestigd werd door eene depêche, welke het bureau der universiteiten te L nden uit Zanzibar ontving, voerden Z terdag jl. de Londensche avondbladen eene opgewonden en dreigende taal tegenover Portugal. Het blijkt dat majoor Serpa Pinto niet alleen dreigde alle shire-landerijen lusschen de kust en het Nyassa-meer te zu'len inlijven, maar ook daarmede aanving door de negerstammen, die de Britsche consul Jobnstown onder Engelands bescherming had geplaatst, met gatlings neer te maaien, en tevens de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1