12e Jaarg. Donderdag 19 December 1889. No. 3565. mm Bureau: Boterstraat, E, 39. V ER80H JJ N T D A G E L IJ K8. JHflpwrt (©üÉ^ithl Pry» ran dit Blad; Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 AFRIKA. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat het Ara bische operhoofd Bushiri, de grootste tegen stander van het Duitsch protectoraat, die door dr. Schmidt nabij Pangani was gevangen genomen, naar standrecht met den dood is gestraft. Nadat er eergisteren door Wiss- mann een krijgsraad was gehouden, werd Bushiri opgehangen. Op eene bijeenkomst van blanken, eergis teren in Zwasiland (Zuid-Afrika) gehouden, had het Hollandsche element verreweg de meerderheid. Er werd eene commissie ge kozen, bestaande uit twee Hollanders en twee Engelschen, om de zienswijze der blanken uiteen te zetten voor het gezamenlijke comité. Een besluit, ondersteund door twintig En- gelsche kolonisten, werd aangenomen, waarin verklaard wordt, dat wjjziging van den re- geeringsvorm volstrekt noodzakeljjk is. Aan de nieuwe regeering wordt aanbevolen, alle gedane concessies te houden, en de noodzake lijkheid wordt betoogd, dat eene buitenland- sche mogendheid de blanken bescherme. De Transvaal moest de eenige staat zijn, die het recht heeft tusschenbeide te komen en de regeering uit te oefenen over de blanken. DeEngelsch en Hollandschsprekende kolonisten moesten gelijkelijk erkend worden door de rechtbanken en de regeeringsbureaux. Emin-Pacha is veel beter en zeer opge wekt, maar zijne genezing wordt nog door een lastigen hoest vertraagd, terwijl hij door den gezwollen toestand zijner keel niet in staat is voedsel in vasten vorm tot zich tenemen. Ook gevoelt hij nog veel pijn in de leden, zoodat hij zich moeilijk kan bewegen. Naar de Times uit Zanzibar verneemt, loopt aldaar het gerucht dat Mapoenda., het hoofd van het landschap waar de Chire het Nyassameer verlaat, het oppergezag van Por tugal heeft erkend, en dat Mwanga Uganda heroverd heeft. AMERIKA. Uit New-York ontving de limes nadere berichten omtrent de Braziliaansche revolutie, waaruit blijkt, dat de ministers reeds hadden uitgemaakt, dat Pedro II den 2n December afstand zou doen van den troon, doch de onverwachts uitgebroken omwenteling heeft hen verrast. De Keizer heeft nog tevergeefs getracht een nieuw ministerie samen te stellen. Een nieuw bewijs, dat de Braziliaansche ^evolutie wel degelijk het gevolg eener ge heime samenzwering en niet van eene onver- wac ten opstand des legers is geweest, geeft et getuigenis van den burggraaf OuroPreto, Prijs der AdvertentiSn Van 16 regels0.(50 Elk gewone regel meerf o.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. gewezen minister-president der keizerlijke re geering. Het ministerie had vermoedens van betgeen er omging en had ook zijne maat regelen genomen, Maarin het kabinet zelf zat een verraderde majonnieke minister van oorlog. Deze heeft den premier onder een voorwendsel meegelokt en hem in eene hinderlaag doen vallen, waar een peloton gereed stond, om hem te fusilleeren. Alleen aan de tusscbenkomst van eenige vrienden had de heer Ouro Preto het te danken, dat zijn leven gespaard bleef. De Herald verneemt, dat de betrekkingen tusschen de republieken San Salvador en Guatemala zeer gespannen zijn, dewijl deze laatste over San Salvador den baas tracht te spelen. Beide wapenen zich voor den oorlog. Honduras kiest de zijde van Guatemala en Mexico zal waarschijnlijk ook tusschenbeide komen, zoodat een algemeene oorlog in Cen traal-Amerika ophanden zou kunnen zijn. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft den onvermoeiden Afrika-reiziger dr. Schnitzler (Emin-Pacha), die zich voor de beschaving en de wetenschap in Afrika's binnenlanden zoo verdienstelijk heeft gemaakt, de Koninklijke Kroon-Orde II Klasse met de Ster verleend. In de kolendistricten dreigt weder kwaad bloed gezet te worden door de volgende ge rechtelijke aankondigingen lo dat openlijke uitpoodiging tot werkstaking, zonderin acht neming van den wettelijken opzeggingstermijn, gelijkstaat met strafbare verleiding tot con tractbreuk, en 2e dat bedreiging met werk staking tot opheffing der Sperre strafrech telijk vervolgbaar is als afpersing. In het Saargebied duurt de gedeeltelijke werkstaking voort. De mijnwerkers aldaar hebben besloten diegenen onder de her bergiers en winkeliers, die zich jegens de arbeiders vijandig toonen ter wille der politie, te boycotten en dit stelsel begint reeds voor ben die er door getroffen worden zeer schadelijk te werken in verband met de Kerstmis-nering. Overigens bekennen de mjjn werkers-zei veD, dat de loonen, welke tegenwoordig betaald worden, over 't algemeen voldoende zijn zij dringen dan ook thans meer aan op eene regeling van den arbeid, waarbij het stelsel van acht uren arbeid in een mijngroeve moet worden opgenomen. De National Zeiiung zegt, dat de onder handelingen tusschen de Witumaatschappij en de Duitsche Oost-Afrikaansohe hebben geleid tot het besluit om beide tot eene maatschappij te organiseeren. Als termijn der maatschap pelijke rekening is aangenomen 1 Januari 1890. FRANKRIJK. De Kamer heeft gisteren de verkiezing van Laur nietig verklaard. Een voorstel van Gran- cet, strekkende om kwijtschelding van straf te verleenen aan veroordeelden wegens ver grijpen bij de jongste werkstaking, werd door den minister bestreden en vervolgens met 338 tegen 61 stemmen verworpen. Boulanger heeft een manifest gericht tot zijne kiezers in Clignancourt, waarin hij pro testeert tegen het besluit der Kamer, die den candidaat welke slechts de minderheid ver tegenwoordigt, met handtastelijke schending van de republikeinsche beginselen, als den gekozene heeft toegelaten. Boulanger voegt er bij, dat men op den dag, dat men een einde zal willen maken aan het parlementarisme en aan het volk zijne souvereine rechten wil teruggeven, op hem kan rekenen. Bij den Boulangistisehen schrijver Mandion was Zondag door de politie een huiszoeking gedaan. Aanstonds strooiden nu de Boulan- gisten uit, dat de politie in den waan had verkeerd, Boulanger bij dezen schrijver te zullen vinden. Dit was echter niet het geval de politie zocht en vond zekeren Levy, die wegens bedrog vervolgd wordt. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Ook in Oostenrijk wordt thans eene Katho lieke Centrumspari ij opgericht. In de eerste dagen dezer maand hebben daartoe voorbe reidende besprekingen plaats gehad in eene bijeenkomst van verschillende leden van den Rijksdag, den geestelijken stand en de katho lieke pers. Eene oproeping is uitgevaardigd, waarin het program wordt uiteengezet van de te vestigen partij, welker strekking in den naam»DuitBch-conservatieve-volkspartij"reeds beknopt ligt uitgedrukt. In antwoord op eene interpellatie verklaarde gisteren de minister-president Taaffe in de Oostenrijkscbe Kamer van afgevaardigden, dat er geen enkele reden bestaat tot wijziging van de Grondwet, waardoor veeleer de fun damenten van den Staat bedreigd zouden worden. De Boheemsche Landdag had overi gens verklaard, dat zij den wettelijken weg zou volgen. De instellingen moeten op kalme wijze zich ontwikkelen. Noch bij wijziging der Grondwet noch bij kroning van den sou- verein als koning van Bohemen heeft het gouvernement eenig belang. Spr. toonde aaD, dat de Regeering zoowel de aspiraties der Duitschers als die der Czechen zoekt te be vredigen voor zoover dit strookt met de be langen van den Staat. Voor het overige zullen de kiezers van Bohemen weldra uit spraak kunnen doen. NIEUWE SCHIEDAIUSCHE COURANT.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1