12e Jaarg. Vrijdag 20 December 1889. No, 3566. Bureau: Boterstraat, E, 39. VERSCHIJNT DAGELIJKS. '5 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. PrijB van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 pjaEBS®?' 1 Prfja der AdvertentiSn Van 16 regels0 69 Elk gewone regel meerc.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Maesowah wordt van 18 dezer geseind De troepen van Sebbat en Rus Aloula trachten door bemiddeling van priesters in onderhan deling te treden met Paid, doch dit mislukte en er wordt andermaal een gevecht tegemoet gezien. Majoor Dimojo houdt met benden inboorlingen in Italiaansohe soldij Entisjah bezet en beeft daar veel invloed. Stanley blijft voorloopig te Zanzibar om alle fiuanciëele aangelegenheden der expeditie af te wikkelen. De agenten der Engelscbe Oost-Afrikaansche Maatschappij zijn hem be hulpzaam met het uitbetalen van de soldij aau de inlanders, die den tocht medemaakten en weder naar hnnne dorpen gezonden worden, kijdroovend is het uitbelalen aan de familiën van hen, die gevallen zijn, veelal is bet vast stellen der familiebetrekking onmogelijk. Stan ley denkt over drie weken met Emin-Pacba naar Egypte te reizen, doch men vreest, dat deze hem dan nog niet zal kunnen volgen. De berichten uit Bagamoyo luiden nochtans veel beter. Binnen veertien dagen hoopt Bmin- Pacha weder op de been te zijn. Vervolgens zal hij nog vier weken te Bagamoyo tot ver der herstel moeten vertoeven voor hij zijn reis kan vervolgen. Dr. Parke hoopt echter, dat zijn patient reeds vroeger uit Bagamoyo zal kunnen vertrekken. AMERIKA. Uit New-York wordt van 18 dezer geseind Het bevestigt zich, dat er cene revolutie in Guatemala is uitgebroken. Naar aanleiding van de loopende geruchten over de oprichting van een katholieke Bank te New-Yerk welke met een kapitaal van 250 millioen haar vertakkingen over de heele Wereld zou uitstrekken en het kerkelijk ver mogen in Amerika zoowel als de gelden van den H. Stoel zou beheeren, enz.enz. bevat de lrtluna te Rome een schrijven van den •gent der nienwe stichting, Curti genaamd. Deze deelt mede, dat de bekende liberale ko lonel Leyboum de opziohter der Bank is, Welke dan ook geenszins Banca Cattohca Universale heet, maar Association Bat,k and Utusty Company met succursalen te Rome, Hoi d n, St. Petersburg, Omaha, Parijs en Topeck. Volgens particuliere berichten uit de hoofd- stad dtr Pr^ziliaanecbe republiek heersobte na de omverwerping der dynastie een tijdlang em schrikbewind. Honderdvijftig matrozen Weid n gefusilleerd, cmdat zij een vivat op den Kbiztr uitbrachten. Soldaten plat derden de particniieie veitrtkktn der Keizeiin, Da republikeinen hebben Bahia tot hunne zijde gebracht, door er de vloot voor anker te leggen. De provincie San Paolo heeft geweigerd, den door de Regeering aangewezen vooiloopigen gouverneur te erkennen. De kapitein van de te New-York aange komen Horrox heeft tijdingen aangebiacht uit Rio de Janeiro, dat hij den 23sten Nov. verlaten heeft. Het gerucht fiep, dat acht zeeofficieren in de gevangenis waren geworpen wegens hun imperialisme. Zij zijn heimelijk gefusilleerd; buiten de gevangenis kon men duidelpk het pelotonsvuur van binnen hoo- ren. Men vreest, dat die officieren de eenige slachtoffdrs niet zijn geweest. Hetzelfde New-Yorker telegram verzekert, dat de Brazi- liaansche wisselkoers vervalscht en de fiuan ciëele toestand te Rio zeer bedreigd is. DUITSCHLAND. De groothertog van Saksen-Weimar, gemaal van H. K. H. prinses Sophia der Nederlauden hoopt Zaterdag aanst. den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 j ren in bet leger is ge treden. Men verwacht, dat de Keizer te dier gelegenheid een bezoek aan het hof van Weimar zal brengen en 's avonds de gala-voorstelling van Benvenuto Cellini in den Hofschouwbnrg bjjwonen zal. Verdere feestelijkheden zullen er niet plaats hebben. Terwp bet in de kolenstreken van de Saar en de Rnhr nog niet volkomen rustig is, begint zich onder de mijnwerkers in Opper- en Neder-Silezië eene ernstige be weging te vertoonen. Jl. Maandag beeft te Waldenburg eene vergadering van afgevaar digden van 14,000 Neder-Silezische mijn werkers plaats gehad, teneinde te beraad slagen over eene mogelijke werkstaking in het begin van het volgenae jaar. Dinsdag werd te Bentben eene bijeenkomst van 3000 leden der Opper-Silezische mijn werkers vereen iging gehouden, waarop besloien werd verzoek schriften te richten aan den Keizer, den mi nister van arbeid en den Rijksdag. Genoemde vereenigiDg, verlangt korter werktijd, afschaf fing van arbeidsboeken met geheime teekens, waardoor de mijnhestoren elkander inlichtingen doen toekomen over weiklieden die geplaatst weneo'nen te worden, en eene verwjjdering van de Galickche en Ponlsche arbeiders, die voor elk loon tekiijgen zijn. De voornaamste woord voerder op de vergadering was de Poolsebe katholieke afgevaardigde Szmulan. De centrum partij heelt otder de katbolnka mijnweikers in Silezië nog grcoler invloed dan in de Rijnsch-W eslf.ialscLe streken. Werd eerst de oprichting van werklieden verenigingen door de organen der groote industrieelen bestreden, thans dringen zij op de oprichting er van aan, teneinde door dezen een duurzamen vrede tusschen patroons en werklieden te verzekereD. Deze laatsten ver zoeken een wettige akte van de beloften door de patroons gedaan. Op telegrafisch bevel van den Keizer heeft de Regeering zich in de arbeiders kwestie gemengd. ENGELAND. De werkstaking oer Zoid-Londensche gas- stokers verkeert nog in denzelfden toestand. De nieuwe werklieden komen zeer vlug op de hoogte van het vakde gasproduetie ver meerdert met den dag. De stakers blijven steeds wachten al hunne hoop is gevestigd op het gebrek aan kolen en het boycotten der maatschappij door de kolendragers. Naar uit Lissabon aan de Daily News ge meld wordt, verklaart de Portngeesche regee ring, geenerlei aanspraak te maken op de landstreek midden door Afrika, welke de Portugeesohe bezittingen ter Oostkust scheidt van die ter Westkust. Portugal verlangt alleen dat de greuslijn loope tusschen uiterlijk den 29en graad Oosterlengte en den 15en graad Zuiderbreedte. In eene redevoering gisteren te Nottingham gehouden, zeide Parnell, dat de sympathie, door Engelschen aan de Ieren betoond, meer gedaan heeft om de Ieren op den constitution neeleu weg te doen blijven en hen voor mis daden te doen terugdeinzen, dan twintig jaren van dwangbewind. Hg verklaarde niet te gelooven in het slagen van het hybridische sfelscl, door Balfour toegepast. Deze laatste had vele misgrepen begaan en eene nienwe agrarische beweging in het leven geroepen, welke hem en zijne partijgenooten zou weg vegen. Utt Shangbeï wordt aan de Standard ge meld, dat er eene nieuwe crisis is uitgebro ken in Korea. Door het handels!ractaat met Japan is ChiDa bekedigd daarop zijn mislukte pogingen g> volgd om den Koning te vermoor den, bij welke Verscheiden hooggeplaatste amb tenaren beeten betrokken te zijn. De Koning zou willen aftreden ten behoeve van denver- baoien prins Minyongyk. De limes bevat in zijne tweede editie eeu telegram uit Zanzibar van den 17en dezer, meldende dat een Fransch reiziger, kapitein Trivier, te Zanzibar is aangekomen en dat hij verhaalt dat de Poitugeezen zich op de rivier Sbire uiterst oorlogszuchtig toonen. De nieuwe onderkoning van Ierland, lord Zetland, heeft Maandag jl. zijn intocht te Dublin gehouden. Er waren weinig menschen op de been en de bevolking legde weinig guestdrift aan den dag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1