JiaaUtfi inlichten. Posterijen. Het stoomschip Leerdam, der N. A. S. M., 'Van Amsterdam naar Montevideo en Buenos AyreSj via Boulogne, is inde Noordzee gezon ken door aanvaring met het Engelsche stoomschip Gaw Quan Sta. De passagiers, ïuim 440 personen, en de bemanning zijn allen gered en te Caxhaven aangekomen. Het ijzeren stoomschip Leerdam (ex Ar der land) der N. A. S. M., groot 2724 ton Werd in 1881 gebouwd aan het etabissement der Ned. Stoomb.-Maatechappij te Feijen- Oord. Het stoomschip Gaw Quan Sta groot 2459 ton, is een ijzeren stoomschip gebouwd te Glasgow in 1872, en was bestemd 'au Hiogo naar H imburg. Volgens door ons nit LoDden ontvangen telegram, zijn de stoomschepen Gaw Quan Sta, van Calcutta naar Hamborg, en het stoomschip Leerdam, der N, A. S. M., van Amsterdam naar Buenos-Ayres, via Boulogne tnet elkander in aanvaring geweest, tengevolge Waarvan beide gezonken zijn. De equipages Van beide stoomschepen en de passagiers der Leerdam zijn door bet Fransche stoomschip Emma gered en ta Cnxhaven geland. (A. R. Cl.) Onze stadgenoot, de hear F. Van der Waart *sn Golik, die als eerste hofmeester aan boord V&n het stoomschip Leerdam was, tele grafeerde zijn behouden aankomst te Cux Door de politie te Delft is Dindag-avond aangehouden eene vrouw M. K., zooder be roep en vaste woonplaats, wier aanhouding i8 verzocht in bet algemeen politieblad door den burgemeester van Zeist wegens zich onder foedriegelijlce voorgevens meester maken van diverse goederen. Na hare aanhouding is tevens gebleken, dat 2ïi zi°h ook te Delft heeft schuldig gemaakt aan oplichting door goederen te halen op eens anders naam. Naar wij vernemen, heeft de heer Van der Pot, thans met verlof hier te lande, zijn Ontslag gevraagd als Minister-Resident in Japan. AU zijn opvolger wordt genoemd mr. graaf Van Bij landt, gezantschapssecretaris te Petersburg. (Pad.) Ook in Nederl.-Indië had het beroep op de fdadigheid iQ zake den brand van Antwer- Pen weerklank gevonden: Te Soerabaia had Zlch een comité gevormd tot inzameling van gelden ten behoeve der slachtoffers van Aus- rnweel. Op een telegram aan den Belgischen juister van Buitenlandsche Zaken, of alsnog nip vereischt werd, kreeg do commissie ech- 6f een ontkennend antwoord, zoodat besloten Werd, de bijeengebrachte f5000 te verdeelen °ver de drie weeshuizen te Soerabaia. Tegen een persoon, die een conducteur van ne Haagsche Tramwegmaatschappij, op het raject van den Ouden Scheveningsohen weg, 0n sigaar schonk, welke een flinke dosis rnit bleek in te honden, is proces-verbaal Pgemaakt. Sleohts door een toeval stak de n°odncfcenr den sigaar niet op, maar brak hm door om een pruimpje te nemen, ten- 80vo)ge waarvan de verraderlijke inbond Achtbaar werd. Het congres der sociaal-democratische konden"1 W°rdea ge" Br worden te Amsterdam pogingen gedaan °or het tot stand brengen \au een ,Veil,g. c s-V erzekeringsbond tegen Inbraak en andgevaar', ten dosl hebbende, gelijk reeds uit den titel valt af te leiden, een algemeen bewakingsstelsel, zoowel des zomers als des winters. Volgens het voorloopige plan zou voor elke serie van 20 perceelen oen nacht waker worden aangesteld, terwijl een inspec teur zon worden belast met de inspectie van de verschillende posten. Heeft ondanks de bewaking diefstal plaat3 dan zou den betrok kenen abonné de volle waarde worden ver goed, enz., enz. De ontwerper van dit plan is d8 heer Jb. De Vries. Het orkest van de Hollandsche Opera zal gedurende den aanstaanden zomer bijeen bljj- ven. Van 1 Mei 1880 af zal het, versterkt met ongeveer 15 mneici, als strijk- of harmo nie-orkest werkzaam zjjn. De heer v. d. Linden, orkestmeester der Holl. Opera, zalals muziek directeur de uitvoeringen leiden. Op korten afstand van het station Stavoren is eergisteravond de sneltrein, die om 7 unr aldaar aankomt, doer een gelnkkig toeval, aan een groot gevaar ontkomen. Op die plaats was door kwaadwilligheid le zaak is in handen der jnstiti een groot stuk ijzer tusschen de rails gelegd. De sneltrein, dis daar anders nog in volle vaart is, had gelnk kig zijn vaart moeten verminderen, ten ge volge van een gebrek aan de electrische ge leiding naar bet wisselhnisjo. Ware dit niet het geval geweest, er zon ongetwijfeld een ernstig ongeluk hebben plaats gehad. Voor eenige dagen werd medegedeeld, dat te Dorgeham eene poging tot doodslag heeft plaats gehad. De vermoedelijke dader IJ. J. de Vr., bakker aldaar, is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht en door den rech- ter-commissaris in strafzaken gehoord. De V. wist dat de 66 jar ge A. R. N colaï, te Drogeham, nogal wat geld had, en nu is hij in de vorige week op een avond naar bem toegegaan en beeft getracht hem in zijn huis te smoren, wat ook gelnkt zou zijn, indien de buren niet spoedig ter hnlp waren toege schoten. De rechter-commissaris heeft zijne gevan genhouding bevolen en hem naar het huis van bewaring laten overbrengen. Op de grenzen nabij Kerkrade is volgens de Lmb. Roerter een confliot ontstaan tus schen knechten van een pachter ïd Pruisen en een daar gestationeerden ambtenaar en twee militairen. De knechten hadden nl. 8 koeien ter beweiding over de grenzen gedre- ven. Deze werden door den rijksambtenaar met beha lp der beide militairen in beslag genomen, doch door de knechten met geweld en overmacht op Pruisisch grondgebied terug gedreven. Aan de justitie te Maastricht is van het voorgevallene kennis gegeven. In het natte dok aan 's rijks werf te W il- lemsoord heeft eene proefneming pUats ge- Vonden met een verbeterd duikertoesitel dat zeer goed voldoet. Met deze duikerklok is het mogelijk dat de dniker 2 nar onder water vertoeft op eene diepte van 50 meter, De proef werd genomen door particulieren (Fran- schen), die het toestel exploiteeren. ROZEN DAAL. Met het oog op de nieuwe arbeidswet, hebben de voornaamste fabrikanten alhier besloten, met 1 Januari a. s. al de bij hen in dienst zijnde personen beneden 16 jaren te ontslaan, en geene benedon dien leef tijd meer aan te nemen. Vooral aan de stijfselfabriek van den heer Heumann, waar een groot aantal jongens en meisjes werken, zal de nieuwe wet eene groote verandering teweeg brengen. (N. R. Cl.) De echtgenoote van Generaal" Booth, het hoofd van het Heilsleger, ligt naar men uit Londen berioht, op het niterste. Een bewoner van de Goudsbloemstraat te Amsterdam, vond eergisterenmiddag de deur zijner woning gesloten en zjjn echtgenoote afwezig. Ongeduldig om te waehten tot zij was teruggekeerd, begaf bij zich naar het dak om van da tr langs de goot op de droogstokken te klimmen, welke voor 't kamerraam waren opgehangen, om daarna door openschuiving van het raam zijn woning te kunnen binnen gaan. Toen de waaghals op de stokken stond, braken de armen af, en viel de man ep straat. In zeer bedenkelijken toestand werd hij naar het gasthuis overgebracht. Het bericht nit Utrecht, omtrent de »Kwart- jesvinders'', in ons nummer van gisteren, was aan het Rotterd. Awsbl. ontleend. In de gemeente Monnikendam is het in de laatBte dagen zeer onrustig geweost, waartoe een der politieagenten aanleiding guf. De man dreigde jl. Zaterdag met een geladen revol ver den bnrgemeesier neer te schieten. Er werden uit den omtrek politieagenten ontbo den, om dien rustverstoorder te bewaken. De bewaking is echter weder opg heven, althans de politieagent was eergisteren weer in uni form, en liap met zijn collega, alsof er niets gebeurd ware. Te Goor is een kindje van een halfjaar van H. J., te Z., hetwelk men, tijdens eene korte afwezigheid van de moeder, voor een open fornuis had gezet, in brand geraakt. Door het geschreeuw van andere kinderen gewaarschuwd, bluschte de moeder de klee- dincstokken Bpoedig, doch het gezicht vanhet kind was reeds met brandwonden bedekt. De gemeenteraad van Horssen heeft de vorige week een niet alledaagsch besluit ge nomen. Hij heeft namelijk bepaald, dat voor rekening der gemeente ten behoeve van elk schoolgaand kind een paar pantoffels worden aangeschaft, bestemd om gedurende den win tertijd in de school te worden gebruikt. Uit Leuven wordt bericht dat Leon Peltzer, moordenaar van den Antwerp schen advocaat Bernays, in de gevangenis wegkwijnt. Er is opnieuw sprake van zijn invrijheidstelling. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belanghebben den op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar New-York (via Am sterdam), door middel van het stoomschip P, Caland. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 21 December a. s,, des morgens ten 5.40 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Tweede Kamer behandelde heden de begrootieg van wateistaat. De Minister ver klaarde o. a., dat de herziening der postwet en een ongevalswet voor werklieden eerlang znllen komen. De pensioaneuring der werk lieden zal indirect worden bevorderd, ecüter niet door dwang op de werklieden. Ook eene wettelijke regeling der overzetveren en eene beiziening der voorwaarden van aanbesteding is ondernonden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft da rechter van instructie te Rjtterdam, eene instructie geopend ontrent de aanvaring van het stoomsohip Veendam met eene te Vlaar- dingen thois behoerende schuit, waarbij de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3