12e Jaarg. Zaterdag 21 December 1889. No, 3567. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 39. JlflPÉÉit <©0Épthi NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Fry» Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommer»0.05 Prijs der Advertenties Van 16 regels0 60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke f overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Op een diner te Zanzibar heeft Stanley een lofrede op de Zanzibarieten gehouden. Zoo Terha&lde bij dat toen op een zijner tochtsn de geheele expeditie dreigde te verhongeren, de Zanzibarieten eetbare paddestoelen verza melden, en hiervan niet wilde eten, vóór de Europeanen verzadigd waren. Het is thans bepaald, dat Stanley dezer dagen naar Monbassa vertrekt, van waar hij Woensdag a. s. met een Engelsch oorlogschip naar Csïro gaat, wellicht in gezelschap van Emin. Denkelijk zal hij 10 Januari aanst. te Cairo aankomen. De wetgevende vergadering te Cuïro (Egypte) nam eergisteren de nieuwe belasting aan, welke 150,000 zal bedragen en bestemd is voor de uitvoering van werken, welke thans in heerendienst verricht worden. Heeren diensten zouden nu gebeel zijn afgeschaft. De belastingbetalenden hopen, dat Frankrijk weldra de eonversie zal goedkeuren, omdat de som, hiermede bespaard, voor deze belas ting zou in de plaats komen, welke anders op 1 Januari zou worden uitgeschreven. Door een der booten van het Engelsohe oorlogsschip Reindeer is nabij het eiland Pemba aan de Oostkust, "ene Arabische dhow bnit gemaakt, waarop eene masBa slaven opeen gepaktjwaren. Eenige dagen later werd een an« dare Engelsohe stoomsloep, die te Lindi de post aan wal bracht, door de inboorlingen met ge weerschoten werden gedwongen weg te steve nen. Het was blijkbaar eene wraakoefening van de Arabische slavenjagers, die de ongelukkige negers nog tegen hunne bevrijders weten op te hitsen. DUITSCHLAND. De Keizer is licht verkouden en heeft het plan om bjj Hnmmelshain (Altenbnrg) op de jacht te gaan, laten varen, zoodat hg ook Waarschijnlijk wel zal afzien van zijn voor nemen om den groothertog van Saksen-Wei- mar ter gelegenheid van diens jubilee persoonlijk zijne gelukwenschen te bieden. In het steenkolengebied der Saar is de toe- Btand nagenoeg niet veranderd. Terwijl een gedeelte der werkstakers den arbeid weder opnam, hield een ander gedeelte te Saarlouis met den arbeid op. Het aantal werkstakenden is echter slechts klein. Te Saarlouis staat eene afdeeling soldaten klaar, maar tot dusver ia er geen spoor van ongeregeldheden. Te Berljjn i3 bericht ontvangen, dat Busbiri niet iu het gevecht is gevangen genomen, doch na de schermutseling, waarbij 31 negers vie- en, vluchtte bjjin een dorp der Waseguas, die em voor 1000 ropijen verkochten. FRANKRIJK. De Kamer voor strahaken beeft den afge vaardigde Andrienx tot drie maanden ge vangenisstraf benevens 1500 frs. boete en 5000 frs. schadeloosstelling veroordeeld wegens be- leediging van Petite Rep. Prang. onder redac tie van den heer Heligon. Jl. Woensdag werd de directeur, Roux, van het Seine-departement, op het bureau der prefectuur door zijn gewezen secretaris, Regat, door drie revolverschoten gedood. Na zijn arrestatie verklaarde Regat, dat hg den moord gepleegd had, wijl hg Roux als de oorzaak beschouwt van den droevigen toestand, waarin zijn familie gedompeld is. Roux moet Regat echter op alia mogelijke wijze geprotegeerd hebben, zoodat men den moord aan krenking van geestvermogens toeschrijft. Het gezantschap van Guatemala te Parijs spreekt zóó stellig mogelijk het bericht tegen dat een opstand in die republiek zou zijn uitgebroken, en dat een oorlog tusschen Guatemala en Salvador ophanden zou zijn. Frankrijk en Engeland moeten overeenge komen zijo, geaeraal Hippolyte te erkennen als president van Haiti, en alleen nog enkele inlichtingen worden verwacht om een officieele erkenning te doen plaats vinden. ITALIË. De Kamer heeft gisteren de wet, waarbij de Kerkelijke instellingen van liefdadigheid worden verwereldlijkt, goedgekeurd met 196 tegen 98 stemmen en de prorogatie van den wettelgken koers der bankbiljetten met 208 tegen 184 stemmen. De sobandelijke roof der liefdadigheids instellingen wordt zelfs niet op een schijn- rechtsgrond verdedigd, ja zelf de schijn van rechtsgelijkheid wordt niet gehandhaafd. De katholieke godsdienst, die toch nog altijd de godsdienst van den Staat is in Italië, wordt bij andere Kerkgenootschappen achtergesteld De Kamer heeft met goedkeuring van den mi nister-president in de wet op de weldadigheids instellingen een amendement gebracht, waarbg alle stiohtingen door Joden, Protestanten en sehismatieken gemaakt, onaangeroerd zullen worden gelaten, maar de katholieke instellin gen van alles beroofd zullen worden. Zoo weet de Loge te werken in een land, dat voor 99 percent katholiek is. Een nienw bewijs hoe hatelijk de Italiaan- sohe regeering te werk gaat, werd te Cremona geleverd. Daar werd het eigendomsrecht van de Echoone St. Augnstinus-kerk door de ge meente aan bet bisdom betwist. Tevergeefs bood dit laatste eene groote som geldsom de zaak in der minne te schikken. Hoewel Cremona geljjk alle ItaliaaDSche gemeenten veel scholden en weinig inkomen heeft, wilde de L >ge geen geld, maar de kerk. Het kwam dan tot een proces en gelijk algemeen ver wacht werd, de gemeente verloor het tot inde hoogste instantie toe. Maar de Loge moest en zou de kerk hebben en daarom werd Crispi in den arm genomen. Deze leende zich met genoegen tot dat schandwerk, en niet zoodra bad het hoogste gerechtshof uitspraak gedaan en de kerk aan het bisdom toegewezen, of er verscheen een koninklijk decreet, waarbg de kerk (ten algemeene nutte" onteigend werd. Nu moet de stad Cremona de hooge proces kosten betalen en veel geld besteden om de kerk tot schoolgebouw in te richten, meer dan nieuwe scholen zouden kostenmaar het doel is bereiktde Katholieken zijn weder grievend gekrenkt. Dit zijn de zegeningen van het ééne Italië. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Portu- geesche regeering heeft bevel gegeven, nog twee kanonneerbooten naar de rivier Zambesi en nog twee naar het Nyassa-meer (Afrika) te zenden. Portugal schijnt dus voornemens zijn reohten desnoods met kraoht van wapenen te handhaven. De Portugeesche bladen besohuldigen de Engelschen in de streken aan de Shiré-rivier allerlei onmensohelijke daden bedreven te heb* ben. De Novidias dreigt met volledige open baarmaking van Engelsche schandalen en geeft zelfs te verstaan, dat indertijd een Aastraliër, Hinkelmann genaamd, door de Engelschen vermoord is, en dat hetzelfde beproefd was met een Nederlander, Maas geheeten. Terwijl de toon in de Engelsche en Portu geesche pers bij voortduring vrij scherp bljjft, is de nieuwe Portugeesche gezant bij het EngeRche hof, de heer d'Antas, met bijzondere onderscheiding ontvangen. Lord Salisbury ver gezelde hem naar Windsor, waar hg der Koningin zijne geloofsbrieven ging overhan digen, en de Vorstin hield den diplomaat ten eten. Aan bet Engelsche Hof is dus alles schijnbaar nog couleur de rose. Het hoofd van Mapoenda, een landstreek aan het Nyassa-meer en de Shiré gelegen, heeft de souvereiniteit van Portugal reeds in het begin van dit jaar erkend en vóór verscheidene maanden zijn dan ook reeds missionarissen van kardinaal Lavigerie naar genoemd gewest vertrokken. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat volgens berichten aldaar aangebracht door de stoomboot Tamer, in de provincie Rïo Grande groote ontevredenheid heerscht over de nieuwe regeering der Braziliaansche repu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1