12e Jaarg. Zondag 22 en Maandag 23 December 1889. No, 3568. Bij flit Bomer teloor! oei Bpcpel. Bureau: Boterstraat, E, 39. VER8CH IJ N T DAGELIJ K 8. JJIflpwit (©wpitht, Itimqulandachfi Jqjcta. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PrU» van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 I1 Prijs der AdvertentiSo Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meer/C.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De N.-Amerikaansche Senaat en Kamer hebben speciale commissies benoemd, om de aanspraken van New-York, Chicago en Was hington als tentoonstellingsplaats voor 1892 te toetsen. Op het oogenblik bezit Washing ton de meeste kans. Beide takken der Volks vertegenwoordiging hebben resolntiën aange nomen tot eene tweedaagsche verlenging van het maritiem congres. Senator Morgan diende eene motie iD, Btrekkende om de Braziliaansche republiek te erkennen. Volgens de Herald zouden de Braziliaan sche republikeinen op den dag na de omwen teling vele kostbare schilderijen hebben ver nield, waaronder portretten van den Keizer en de keizerlijke familieleden. Het nieuwe bewind zou ten bate eener vennootschap, wier commissaris de gouverneur van Para is een hoog exportrecht op caoutchouc hebben inge voerd, tevens bewilligend, dat Para eene leening ten bedrage van 700,000 sluit, om de crisis af te weren, welke door het genoemd exportrecht wordt bedreigd. Blijkens een telegram uit Key west, door de World openbaargemaakt, hebben een 2000 in gezetenen van Cuba eene manifestatie aan den dag gelegd ten gunste van den Amerikaan- schen senator Call, die verklaard heeft, dat President Harrison met Spanje in onderhan deling moet treden om de onafhankelijkheid Van Cuba te verkrijgen. DUITSCHLAND. Het katholieke Münchener Fremdenblalt meldt, dat tusschen de Duitsche rijksregeering en het Vaticaan onderhandeld wordt over den terugkeer der Redemptoristen. Eene vereeniging van groote industrieelen in het Saar-gebied heeft naar aanleiding van de beweging onder de arbeiders in de steen kolenmijnen bekend gemaakt, dat zjj van het oprichten van commissiën uit de ar- eiders met welke de wetgevers voortaan zouden moeten onderhandelen over de loonen enz., mets wil weten. Door die instellingen de daaraan verbonden scheidsgerechten zou volgens de vereeniging, slechts de so- ciaal-democratie in de hand worden gewerkt, tegenover de tegemoetkomende houding, door 6 Regering jegens de arbeiders aangeno- ^sn, baart deze bekendmaking niet weinic opzien. s Maandag a- s. hoopt dr. Jörg zijn zeven ster, verjaardag te vieren, waarbij dezen onvermoeiden strijder voor de katholieke zaak van alle zijden bewjjzen van sympathie zullen toestroomen. Dr. Jorg heeft veel gedaan als lid van de Beiersche Kamer en den Duit- schen Landdag, maar vooral heeft hij, de uitstekende kenner der internationale toe standen, zich naam gemaakt als hoofdredacteur der Historisch politischen Blatterdie nu sedert 38 jaren onder zijne leiding staan. Ook het vijftigjarig priesterjubilee van dr. Moufang, het invloedrijk Centrumslid van den Rijksdag, den gezochten redenaar van de Katholiekendagen, den uitstekenden auteur op sociaal gebied, is gisteren in geheel Duitsch- land gevierd. ENGELAND. De Londensche correspondent van de Man chester Guardian meldt, dat de uitgevers Sampson Low Co te Londen van de verza melde brieven van Stanley weldra een goed- koope uitgaaf in het licht zullen geven. De Britsch-Indische vereeniging te Zanzi bar heeft Stanley in een zilveren kistje een adres aangeboden, waarin hem hulde gebracht wordt voor zjjn groote verdiensten, Midden- Afrika voor den handel te hebben geopend. In zijn antwoord, drong Stanley er o. a. op aan, dat Mombassa met het Victoria-meer door een spoorweg zou verbonden worden, om aldus goede markten voor Europeesche waren te ontsluiten. Uit Ierland wordt bericht, dat sedert eenige dagen te Tipperary vele pachten uit hunne boerderijen gezet worden, daar zij niet in staat zijn de pacht te betalen. Zoo werden Dinsdag 13 families uit eene straat op last van den grondeigenaar Smith-Barry, ut Huntingdonshire, om die reden uit hare wo ningen verjaagd. Als men op die wijze voort gaat zegt een locaal blad zal spoedig de geheele stad ontvolkt zijn. Als datum van behandeling voor het ge recht van den eisch van schadevergoeding door Parnell tegen de Times ingesteld, wordt nu genoemd II Januari. Men vraagt zich echter af, wie nu voor den dimes moet ver schijnen, nu de uitgever directeur Macdonald overleden is. Uit Shaghaï (China) wordt aan de dimes gemeld, dat de plannen betreffende de aan leg van spoorwegen voor onbepaalden tijd ver daagd zijn tengevolge van particuliere intriges en van het verzet der bevolking. EET OOSTEN. Uit Weenen wordt aan de dimes geseind, dat de Servische regeering niet genegen is, de tabaks-leening te erkenen, welke door Bakics, minister van financiën in het kabinet- Christics, gesloten is met een syndicaat te Weenen. Rakics zal deswege gerechtelijk ter verantwoording geroepen en waarschijnlijk veroordeeld worden. Volgens Grieksche bladen is de verloving ophanden van den grootvorst-troonopvolger van Rusland met prinses Marie van Grieken land. De grootvorst is 22 jaar en de hem toegedachte bruid 15. Daar zij ook den Grieksch-orthodoxen godsdienst belijdt, zon zii om de gemalin te worden van den aanstaanden keizer aller Russen haar geloof niet behoeven te veranderen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt gemeld, dat het stoffe lijk overschot van kardinaal Ganglbaner, aarts bisschop van WeeneD, die aldaar den 14n dezer overleden is, Woensdag-middag in de St. Stefanus-kathedraal was tentoongesteld. De Keizer, de aartshertogen, de hooge adel en de leden van het diplomatieke korps woon den benevens eene massa volk de plechtigheid bij. De lijkdienst werd door den pauselijken nuntius gecelebreerd. Kardinaal Ccelestinus Ganglbauer was van afkomst een boerenzoon en werd den 20 Aug. 1817 in het dorp Thauestaetten (diocees Linz) geboren. Na afdoening zijner studiën trad hij in de Benedictijner-orde, in welke hij op zestig-jarigen leeftijd tot abt gekozen werd. Den4n Aug. 1881 benoemde Paus Leo hem tot aartsbisschop van Weenen en den 10 Nov* 1884 tot kardinaal-priester. Hoewel hij slechts korten tijd den bisschoppelijken kromstaf gevoerd heeft, verliest de Kerk van Ooste nrijk veel in hem. Schiedam, 21 December 1889. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag ip December. Den beer Zilleeen werd op zijn verzoek eervol ontsla* vei Lend als commies-griffier van de Tweede Kamer onder dankbetuiging vi or de verleeLde diensten. Bjj de voortgezette behandeling der Be grooting vau W a terstua t drong de beer Tak van Poortvliet aan op eene regeling van bet algemeen «aterstaatsbestoor, besprak de heer Roell h<t plan tot onderzoek voor de verbeteriüg der kleine rivieren, dat door hem werd bestreden zoomede door de heeren A. van Dedem en Van der Borch van Verwolde. Laatstgenoemde opperde het densbeeld van benoeming eener commissie voor deze aangel-genheid, waaraan de Minis ter niet kon voldoen, die de opnemingen ver dedigde, teneinde de fiuaucieele gevolgen der verbeteringen vooraf te kennen, verbeteringen die moeten uitgaan van belanghebbenden met krachiigtn staatssteun.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1