Ifil THEE, bij J. H. VAN WESTENDORP Jfe, ""advertentie N. AMSTERDAM. Kerknieuws. DOROTHEA ELIZABETH VROOM, terstond bij aankomst onderzocht door den Gericlits-Ckemist Dr. BischofDirect van de Compagnie voor Expor- tatie van Hongaarsche wijnen te Baden-Wee- neudoor de beroemd ste Geneesheeren als het beste versterkingsmiddel voor zieken en kinderen aanbevolen. Door den zeer goedkoopen prijs kan deze wijn als dage- lijksch versterkingsmiddel voor zwakke personen en als dessertwijn gebruikt worden. Alleen-Verkoop tot de'origineele prijzen gerost te mogen opmerken, dat .vermel de ontdekking als een paskwil is te be schouwen. (7,) Te 's-Hertogenbosch heeft zioh eene com missie gevormd tot het inzamelen van gelden "♦oor het plaatsen van een huldeblijk op het graf van den heer P. J, Van Paeschen, in ieven organist der kathedraal Van Sint Jan ®n directeur der liedertafel .Oefening en Uitspanning." De koorts, die te Hellevoetsluis heerscht, ia blijkens de ervaring wel besmettelijk, doch ♦alt niet in de termen van de wet op de besmettelijke ziekten. Zij kon dns ook niet epidemisch verklaard worden, gelijk gisteren bjj vergissing werd gemeld. Het detachement torpedisten is dan ook niet om die reden Baar Briele teruggekeerd, maar wel omdat iet wegens den zwaren mist zijne torpedo- Werkzaamheden op het Haringvliet heeft moeten staken. Iotusscben houden de koortsen "♦oortdurend aan, meer en meer ook onderdo bnTgerÖ- (A. RCt.) ïn Westelijk Znid-Bevenland circuleert een adres onder de landbouwers, waarin aan de Tweede Kamer wordt verzooht het voorstel Van den beer Bahlmann, betreffende een in voerrecht op granen, aan te nemen. In den nacht van Dinsdag en Woensdag '7 op 18 dezer zijn de gebroeders Dbaene, landbouwers te Zuijenfcerke nabij Blankenberg m hnnoe woning vermoord. Zij werden in kunne woning gevonden, liggende met afge sneden hals, terwijl blijkbaar diefstal het doel la geweest van deze misdaad. In den namiddag van 18 dezer is onder de gemeente Knocke gezien een nogal groot persoon met zwarten baard, gekleed in jas, met bruinen hoed op en dragende een pakje onder den arm, gaande de richting naar Ne derland. Indien iemand eenige inlichtingen omtrent dien persoon geven kan, zal de officier van justitie te Middelburg die gaarne ontvangen. LEIDEN, Gisteren-avond omstreeks acht uur ontstond een felle brand in den dekenfa- kriek van de firma J. 0, Zaalberg en Zoon. Iu een oogenblik stond de stoomspinnerij in lichter laaie. De vlammen verhieven zich koog in de lucht, zoodat de torenspits der fiooglandsohe kerk, alsmede de roomsch-ka tholieke kerk op de Haarlemmerstraat nabjj 6 Hearengrachi geheel verlioht werden, het- 8eea een prachtig gezicht opleverde. De stoomspinnerij is geheel uitgebrand. Men onkt dat de dekenweverij zal behouden blij- Ven* De schade is zeer aanzienlijk, en men Vreest, dat vele werklieden die aan de fabriek Werkzaam zijn, zoEder werk zullen geraken. Aanvaring van het h.s. jleerdam, met het s.g, O atv Quan Sia, Het B.8. Leerdam, kapt. Brninsma, vertrok Ondag den 15en Dec. des namiddags met uding en ruim 440 passagiers, en eene be manning van ruim 60 koppen, van IJmniden Uaar de Plata-rivier. Het weder was zeer mistig, zoodat de vnren van den wal slecht 0 ïieu waren. Des nachts te 2 u. 80 m., Ongeveer 30 mijl benoorden het vuurschip an de Noord-Hioder, kwam plotseling een reek aan bakboord bet toplicht en het groene mht van een uit bet westen komend stoom schip in het gezicht, dat zoo snel naderde, ®t voor er iets tot afwending van het gevaar °n gebeuren eene aanvaring tussohen beide 8 °omschepen plaats vond. He Btoot was geweldig, en de boeg van stoomschip Leerdam boorde diep in de midscheeps aan bakboord van de Gaw Quan Sia, en drong door tot in de machinekamer. Kapt. Brninsma, die tijdens de aanvaring zich op de brug bevond, liet dadelijk de pom pen peilen en dewjjl het schip water begon te maken, alle in werking brengen. Zij waren echter niet in staat bet indringende water meester te worden, zoodat het al spoedig bleek dat de Leerdam moest worden verlaten. In- tnsschen zaten de stoomschepen nog steeds aan elkander vast en trachtte men vrachteloos los te komen. De Leerdam had intnsscben zware slagzijde bekomen, welke het overboord zetten der booten gemabkeljjk maakte. Onmiddellijk na de aanvaring waren al de passagiers van de Leerdam op dek gevlogen, doch eene paniek werd voorkomen door de rustige bonding van gezagvoerder, stuurlieden, dokter en betaal- meester, die de passagiers wisten te beduiden, dat er geen onmiddellijk gevaar te vreezen was. Nadat de booten rnim van proviand voorzien waren, begaven zich eerst de vronwen en kinderendie zich ten getale van 200 per sonen aan boord bevonden daarin, en daarna de mannelijke passagiers. Ten laatste begaf de bemanning zich in de booten. Deze was ten volle bedaard gebleven, en gehoorzaamde stipt al de bevelen, aan haar gegeven. De gezagvoerder was de laatste die de Leerdam verliet, juist op het oogenblik dat het voor stel dwarssohot zich begaf. De voorpiekstond vol water, en in rnim no. 1 en 2 tien tot elf voet. Hoewel de booten van de Leerdam voldoende waren om al de opvarenden op te nemen, liet kapt. Brninsma door zijne matro zen nog drie booten van bet Engelsoha stoom schip te water brengen, teneinde de vronwen en kinderen meer ruimte te kannen geven. Deze booten waren door de Engelsche achtergelaten die, vreezende dat het stoomschip zonde zin ken, hun vaartuig spoedig na de aanvaring verlaten hadden, en de overtollige booten hadden achtergelaten. Het was 8 uur des voormiddags toen de Leerdam werd verlaten, en tot dien tijd waren de pompen steeds in werking geweest. Met een langen tros werden de booten aan het stoomschip vastgemaakt. Op bevel van kapt. Brninsma begaf zich de opperstuurman weder aan boord om tapijten en andere middelen ter dekking voor de vrou wen en kinderen en nog meerderen proviand van beord te balen. Gelukkigerwijs was de zee nog zeer kalm en stond er slechts eene lichte, deining, zoodat het verblijf in de booten niet gevaarlijk was. Tegen twee nren des namiddags kwam het Fransche stoomschip Emma in het gezicht, en bjjoa op hetzelfde oogenblik geraakten de nog altp in elkander vastzittende stoomschepen los, waarna de Leerdam kort daarop zonk en met het voor einde het eerst onder de zee verdween. Een matroos die met eene bjjl gereed stond, kapte toen de tros, die aan het zinkende schip be vestigd was, af. Spoedig had het Fransche stoomschip, de Emmakapt. Basroger, van Havre naar Hamburg bestemd, de booten bereikt en verklaarde zich de gezagvoerder onmiddellijk bereid de schipbreukelingen aan boord te nemen, waar zij zich binnen het half uur in veiligheid bevonden. Zij werden door de Fransche zeelieden met groote harte, lgkheid ontvangen, en zoo goed de afmetingen van het niet zeer groote stoomschip het ge doogden, geherbergd. De kleine kajuit bood slechts ruimte aan voor een gering getal passagiers, en de meesten moesten op het dek blgven, dat vooral des nachts geen aangenaam verbljjf was. Aan proviand was intnssohen geen gebrek, dewjjl nit de booten een menigte beschuit, hammen, kaas, boter en geconser. veerde lerensmiddelen waren overgenomen, meer dan voldoende om Cnxhaven te kunnen be reiken. Er was echter gebrek aan drinkwater, doch de gezagvoerder van de Emma nam, om daarin te voorzien, de toevlucht tot de nit wijn bestaande lading. De schipb'eukelingen van de Leerdam hebben niets van hnnne kleederen gered, doch kapt.. Brninsma nam het scheepsjournaal mede van boord. De ge redden van de Gaw Quan Sia, meest Hin does, hebben bunne kleedereu gered, en wer den mede aan boord van de Emma opgenomen. Op vier na liet men al de booten drijven, en deze werden uit voorzorg medegenomen tot dicht bij den mond der Eive, waar men ze los liet. Des namiddags van den 18den De cember te 5 n. kwam de Emma met de schipbreukelingen behonden te Cnxhaven aan. Weser-Zeitungl) Jl. Woensdag-morgen heeft Z. D. H. Mgr. Wnlfiogh in de kapel in 'tZsnd te Roermond het H. Vormsel toegediend aan de studenten van hetjnvinaat der eerw. piters Redempto risten. In den namiddag bracht Z. D. Hw. een bezoek aan Z. D. Hw. Mgr. Boermans en aan het groot-seminarie te Roermoud. Naar wij vernemen werd, ter gelegenheid van het gouden jubelfeest van het St. Ber- nardus Gesticht, door heeren regenten eene nienwe communiebank voor de kapel en door een weldoenster, wier bescheidenheid verbiedt haar naam te noemen, een som van f 1000 voor eeu nieuw altaar geschookea. (7.) Heden overleed te Schiedam, Mejufirouw Weduwe van den beer P. A. R. Blom- mendal, in den ouderdom van 80 jaar, nalatende een Zoontje, Uit aller naam, D. J. BLOMMENDAL. Vlaardingen, 19 Dec. '89. c.rr:t Apotheker. UIT HET MAGAZIJN VAN ■ademarjw. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ver krijgbaar te Schiedam bijH. P. WIJSBROEK, Broersvest, F. J. SMIT, Broersveld, J. F. HEILKER, Dam, Mej, Wed. J. A. BEEK MAN STOMPH, Dwarsstraat 95 (Gone), J. DE GOEDEREN Wz., en W. NOLTE t« Overschie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3