imn^nlaiidBChe Juichten. BELASTING STRAATGELD. huurwaarde van bovea de f 70 tot beneden f 100, die te Triest een aanslag richtte op het leven van keizer Frans Jozef, is Zaterdag 11. door de democratische vereenigingen te Rome her dacht. Deze legden op het Rapitool een krans neer onder de kreten: Leve Trenteen Triest! Weg met het drievoudig verbond! De roode banier werd ontplooid. De politie is niet tusschenbeide gekomen. Voor het overige is er niets bijzonders voorgevallen. Schiedam, 23 December 1889. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebrachteen muil korf, een zakmesje, een want, een paar zwarte wollen koasen, een stalen horlogeketting, een vischnetje en een bont schort. Blijkens een telegram van den Gouverneur- Generaal vau Nederlaudaeh-Indiö van 20 December jl., wordt de gonve;nement3 koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 584,787 pikok. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 24 Dec. en die van den minister van oorlog op Donderdag 26' Deo. niet plaats hebben. Zaterdag-avond vertrok de bemanning van het verongelukte stoomschip Leerdam met het atoomschip Stoomvaart van Hamburg naar Rotterdam. De meeste kajuitspassagiers waren reeds Vrijdag jl. naar Nederland vertrokken, met het voornemen de reis per Schiedam op 15 Januari weder te aanvaarden. De landverhuizers gaan vermoedelijk verder per stoomschip Dresden, van Bremen, of per stoomschip braguay, van Hamburg. Niet minder dan 40 militairen zijn Zater dag in het militair hospitaal te Amsterdam opgenomen. Het is nu uitgemaakt, dat de in de kazerne heerschende ongesteldheid de griep is. Door het hoofdbestnur van den Oranje- bond" is een circulaire verspreid, waaruit blijkt, dat het thans bestaat uit de heerenH. M. Werker, eere-voorzitter Amsterdam, F. van Gardingen, loco-voorzitter Eindhoven, J. P. M. Eijgenraam, onder-voorzitter Amsterdam, W. J. J. de Jong, eerste Secretaris Amster dam, P. J. Maas, tweede secretaris Rotterdam, M. E. Nathans, penningmeester Rotterdam, Norb. van Reutb, Archivaris Eindhoven. Zooals men weet stelt de Bond zich ten doello. »de geleidelijke afschaffing der con scriptie door wettige middelen voor te berei den" en 2o. »de zedelijke en stoffelijke lotsverbetering van Neerland's zonen in ge- wapenden dienst." Sedeit de oprichting op 7 Maart zijn te Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven afdee- lingen gevestigd op andere plaatsen is zulk een vestiging in voorbereiding, terwjjl de Bond in vele kleinere gemeenten correspon denten heeft. »Eene algemeene beweging, uit het volk voortkomende is zegt het hoofd bestnur evenwel nog niet bereikt." Om daartoe te komen wordt het streven van den Bond: afschaffing van het militie-leger, lands verdediging enkel door vrijwilligers, nader uiteengezet en doet het hoofdbestuur een beroep op alle Nederlanders, zonder onderscheid van kunne, rang of stand, godsdienst of staatkundige partij om zich bij den Bond aan te sluiten. Bezuiden Egmond is een Engelsche stoom boot, kapitein RobertsoD, gestrand. Het schip is genaamd Earl of Durhammet steenko len van Sunderland naar Amsterdam. H«t volk is gered met de reddingsboot. Sleep- booten trachten het schip af te brengen, het geen nog niet is gelakt. Gelijk reeds nit het berioht in ons nummer van Zondag jl. blijken kou, zijn alle 41 op varenden van het stoomschip Prins Willem 1, dat op twaalf mijlen van Havre door aanva ring met een onbekend zeilschip gezonken is, gered. De gezagvoerder en 26 man der equi page en twee passagiers zijn in een boot ge sleept door een visschersvaartuig te Boulogne- snr-Mer aangekomen, en een tweede boot met 13 man is te Treport binnengekomen. Sleohts twee passagiers tweede klasse hadden te Pa ramaribo plaats genomen, beiden militairen. Te Havre kwamen drie passagiers aan boord De Prins Willem had te Havre nagenoeg hare lading (caoao en sniker) gelost. Het stoomschip, gezagvoerder N. H. Piios, bad een inhoud van 1230 ton, was gebouwd op de fabriek Van der Made, en kwam in 1883 in de vaart. Het is verzekerd voor 3 ton, waarvan f25.000 voor eigen risico, het ver dere deels in Engeland, deels te Amsterdam. De mail en de spetie ter waarde van f32.000 uit het verongelukte schip werd geborgen en verzonden naar Nederland. Onder de voor Amsteidam bestemde lading was een voor raad goederen bestemd voor een bazaar te 's-Hage ten voordeele der Hernhutters. Een groote Engelsche stoomboot, de Lew- harm, met 5300 balen katoen van Savannah naar Bremen bestemd, is Donderdag-nacht, tengevolge van den dikken mist, in de Texel- sche gronden op de Pannekoek gestrand. Het schip is spoedig ca de stranding zwaar lek gestooten, waardoor de kans op vlot brengen zeer gering is geworden bet is door de equi page verlaten, die behouden, te Nienwediep werd aangebracht. Men is reeds begonnen de lading katoen te lossen. Indien het weer eenigszins meewerkt, kan hiervau nog Veel terecht komen. Omtrent den te Luikgestel gspleegden moord wordt ons d.d. gisteren van daar ge meld Catharina Van den Berg, een 25jarig meisje, die op het pnnt stond te trouwen en bij haar oom en voogd W. Steeldraaijers inwoonde, is door dezen 11. Zondag vermoord (geworgd) geworden. Toen haar aanstaande echtgenoot haar dien dag als naar gewoonte kwam bezoeken, zeide'haar oom, dat zjj niet thuis was. Den daaropvolgenden dag weder hetzelfde, waardoor de jonkman achterdochtig werd en de politie waarschuwde. Deze nam den voogd in het verboor, waarvan het gevolg was, dat hij ten laatste een volledige bekentenis aflegde, dat hij zijn nichtje om het leven had gebracht. Het lijk van het ongelukkige meisje werd gevonden in den grond onder een hooimijt. Gisteren (Donderdag) heeft de justitie een onderzoek in ioco ingesteld. De lijkschouwing werd verricht door de doctoren Gijrath, van Valkenswaard, en Bakker, van Bergeik. Heden ochtend is de moordenaar zwaar geboeid naar 'e-Bosoh getransporteerd. Algemeen zegt men dat geldzncht de oorzaak is geweest van dezen afschuwelijken moord. De moordenaar had van de verslagene veel geld onder ziob, dat hij na haar huwelijk zou moeten teruggeven. Het sohjjnt dat hij eerst beproefd heeft 't meisje een verklaring te laten teekenen, waarin zij afstand deed van haar goederen. Toen zij weigeTde dit te doen, heeft het ODmensch haar onverwacht een strik om den hals geworpen ea baar geworgd. De verslagenheid te L. is algemeen; iedereen gevoelt diep medelijden met bet arme slachtoffer en den jongeling» wiens toekomstig geluk door deze gruweldaad in eens verwoest is geworden. (7.) Omtrent de aanvaring nabij Vliesingen wordt aan de iV, R. Ct. nog gemeld: De equipage van de Germanta heeft zich met eigen boot gered. Beide stoomschepen werden geloodst door Belgische binnenloodsen. De ontwerp-verordening belasting onder den naam van straatgeld vaa den wethouder Elze vier Dom, in de jongste zitting van den gemeenteraad alhier ingekomeD, luidt in zijn geheel als volgt Terordening op de Heffling Tan het Straatgeld In de gemeente Schiedam. Artikel 1. Te beginnen met den eersten Jnnuarij 1890 zal in deze gemeente worden geheven eene betasting, onder den naam van Straatgeld, voor bet direct of indirect genot of gebruik van die werken en icrigticgen welke aan, in of onder den beganen grond der openbare wegen of straten door de gemeente worden onderbonden. Art. 2. De belasting is verschuldigd door eenieder, die, krachtens recht van eigendom, bezit of eenig ander zakelijk regt, gebruik maakt of genot heeft zoowel van de ongebouwde-, als van de gebouwde eigendommen met de daarbij beboorende erven, direct langs de openbare wegen of straten gelegen of daarvan sleohts door erven of tuinen gescheiden, alsmede voor die, welke daarmede op indirecte wijze zijn verbonden. Als genothebbende wordt aangemerkt hp, die op den 1 Januarij van ieder jaar als zoo danig in de kadastrale leggers is aangewezen, tenzij kan worden aangetoond, dat eene mis stelling in die leggers beeft plaats gehad of dat de vóór 1 Jannarp plaats gehad hebbende veranderingen, daarin nog niet waren opge nomen. Percelen, welke nieuw gebouwd eerst na 1 Julij tot gebruik of bewoning geschikt zijn, worden voor de belastbaarheid van het dan loopend jaar niet in aanmerking genomen. Art. 3. De belasting wordt berekend naar de langs den grond gemeten breedte van den gevel der gebouwen met het daarbp behoorend erf, ge legen aan of bij den openbaren weg. Art. 4. Voor percelen waarvan meer dan een der gevels aan of bij den openbaren weg zijn ge legen, wordt de belasting berekend naar de totale breedte aan of bp den openbaren weg gelegen, gemeten langs den grond, gedeeld door het getal wegen, waarlangs het perceel gelegen is. De erven of tninen al dan niet behoorende bij belastbare gebouwen, langs den openbaren weg gelegen, worden berekend naar den in het volgend artikel vermelden verlaagden maatstaf. Van een perceel, gelegen in een tnin of op een erf, zal steeds voor het gebouwde, het volle bedrag in verband met de huurwaarde moeten worden betaald, terwijl alleen deniet bebouwde breedte aan meer dan één weg ge legen, door bet getal dier wegen zal worden gedeeld. Art. 5. De belasting bedraagt voor iederen strek- keuden meter der in de artt. 3 en 4 bedoelde breedte 1°. f 0.50 voorgebouwen totenmeteenekadas trale huurwaarde vau f 70, - 1.— gebouwen van eene kadastrale - 1.50 idem van f 100 tot beneden f200, -2.-200 -500, - 2.50 »500 -700» - 3.— m 700 en hoogar, - 0.20 de erveD of tninen behoorende bjj gebouwen beneden f 100 kad. huurwaarde,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2