linnqntandBChe leqichten. lijk in zijn paleis een groot aantal prachtige schapen en geiten er op na, die hij zelf voe dert. Deze dieren had hij voor hunne ge zondheid laten grazen op de heilige plaats voor den hemeltempel. De keizerin-weduwe was daarover ten hoogste verontwaardigd en hierdoor onstond een twist, die nog niet is bijgelegd. Dit een en ander had ten gevolge, dat men voor een paleis-revolutie of iets dergelijks bevreesd was geworden. DUITSCHLAND. Tegelijk met het toenemend vriezend weer is het aantal gevallen van influenza te Berlijn verm nderd. Daarentegen heett zij te Konings bergen en Dantzig een heviger vorm aange nomen, waarbij reeds eenige gevallen met doodelijken afloop hebben plaais gehad. Op de Berlijnscbe beurs was eergisteren eene algemeens agitatie te bemerken bij het bericht, dat Kru p tegen hoogen prijs groote hoeveelheden kolen heeft gekocht om vooreen jaar genoeg in voorraad te hebben. In de gisteren te Berlijn ingekomen officieels berichten wordt gemeld, dat het ia de Brazili- aansche kuststeden rustig is, maar dat er in de binnenlacdsche provinciën ongeregeldheden hebben plaats gehad, die echter meer van economischen dan van politiek-m oorsprong en het gevolg van zekere spanning kunnen zijn, die reeds tjjdens bet, keizerrijk usschen deze provinciën en de regeericg des lands bestond. De instructie tegen Marl in Muller, beschul digd van prins Willem van Wurtemburg te hebben willen dooden, is geëindigd. De rech ter, belast met de instructie, alsmede de dok ter, die Muller geneeskundig onderzocht heeft, zijn van oordeel, dat hij niet toerekenbaar is. Het is op zijn zachtst genomen twijfel achtig, of hij werkelijk van plan was den prins te dooden. Aan de Köinische Zeitung wordt uit Zan zibar gemeld Ehlers is heden ochtend met eene afdeeling der expeditietroepen van Wiss- mann uit Pangani naar den Kilimandscharo op marsch gegaan, om ingevolge opdracht van den Duitschen keizer aan den vorst van Moschi geschenken over te brengen. Wiss- mann blijft aan de kust. ENGELAND. In de militaire en marine-kringen te Maltha heerscht groote opschudding wegens van de admiraliteit ontvangen bevelen om vier groote oorlogsschepen in gereedheid te brengon voor het vertrek naar Lissabon, waarheen anders nooit schepen van de Middellandsche zee-vloot gezonden worden. De Standard verzekert, dat prinses Maud, de jongste dochter van den prins van Wales, eera1 daags zal verloofd worden met prins Gnniher van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg- Augustenburg, den eenigen broeder van de Duitsche keizerin. Prins Guntber is 26 jaren oud en luitenand bij de lijfgarde. Na den dood van zijn vader, hertog Frederik van Sleeswijk-Holstein, wiens twist met den koning van Denemarken over Sleeswijk en Holsfein aanleiding gaf tot den oorlog van 1864, werd prins Gunther het hoofd van het huis Augus- tenburg. Volgens den Daily News- correspondent te Odessa, vindt da tijding, dat koning George van Griekenland in het begin van het volgend jaar afstand zal doen van den troon, ten be hoeve van kroonprins Konstantijn, in welinge lichte klingen geloof. De Kooing zou in de laatste jaren veel hebben verloren van de genegenheid die hij eerst koesterde voor het land, dat hem als vreemdeling tot dentioon riep. De kroonprins daarentegen is een vol bloed Griek en is bij zijn volk zeer bemind. Na een feilen strjjd tusschen de Engelsche en Fran-che bankiers te Belgrado, zijn naar de Standard verneemt, de laatste er in geslaagd een nieuw leenings-contract, groot vijftig millioen nominaal, getcekend te krijgen. Ver moedelijk ontvangt Servië daarvan slechts acht-en-dertig millioen baargeld. ROME. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de H. Vader de gelnkwenschen van het H. College ontvangen. Op een adres, Hem aan geboden door kardinaal Monaca la Valetta, deken van het H. College, antwoordde Leo XIII met eene allocutie, waarin de oorlog, dien men de Kerk aandoet, vooral in Italië, in krachtige bewoordingen werd behandeld en gelaakt. De Kerk, haar invloed in de wereld, hare leeringon, de heilige belangen waarvan zij de hoedster is, worden overal bestreden, en yooral in Italië en Rome. Door alle middelen en met allerlei lagen en listen vervolgt men haar en wil men haar uit het sociale leven verdringen. Op alle katholieke instellingen, zoo rijk in verscheidenheid, heett men het gemunt om er zich meester van te maken en haar alle godsdienstig en christelijk karakter te ontnemen. Dat zijn overbekende zaken, en het is geen overdrijving als men er bijvoegt, dat deze oorlog rechtstreeks gericht is tegen God zelf. Daar deze duivelsche snoodheid machteloos is tegen God, zoo richt men met eene satanische woede en haat zijne aanvallen tegen de Kerk van Christus en zijne zonen. In die aanvallen ontziet men niets. Msn tracht Gods werk in de grondvesten te onder mijnen, en zoo mogelijk te vernietigen." Daarom is de vrede zoo noodzakelijk, want de tosstand van den Heiligen Stoel is neteliger dan ooit. Aan zijne vrijheid, aan zijne onafhankelijkheid worden onduldbare hinderpalen in den weg gelegd. Van den anderen kant verheugen Wij Ons zeer in de eenheid, welke alom tusschen de geloovigen en huone herders bestaat en waarvan Wij iederen dag meer bewijzen ontvangen. Om deze eenheid nog te bekrachtigen, hebben wij besloten aan de bisschoppen een encycliek te zenden, die weldra zal verschijnen, om den Katholieken nog dieper hun verplichtingen in te prenten, die bestaan in liefde jegens de Kerk, de openlijke en kloeke belijdenis van het christelijk geloof, de verdediging en bevordering der godsdienstige instellingen, de volmaakte onderlinge eensgezindheid en de gehoorzaamheid van allen aan de gewijde herders." Met een bede tot God, om een eind te maken aan de beproevingen der Kerk, besloot de H. Vader zijn toespraak, die krachtiger en klemmender was dan ooit. Schiedam, 28 December 1889. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis, dat de Hcof brng nabij de Vatkens- sluis weg ns het vernieuwen der bramvallen, op Maandag den 30a en Dinsdag den 31n Decem ber a. s. voer de passage gesloten zal zjjn. De Burgemeester van Schiedam, gezien de circola re van den heer Commissaris des Konings iu deze provincie van den 24 Decem ber jl. A. no. 2045 (le Afd.), brengt ter openbare kennis, dat ijj besluit van den Mimster van Justitie, dd. 18 December jl. (2e Afd. A.) no. 97, de v< lgende vorm >s vastgesteld voor de Kennisgeving, bedold in het eerste lid van art. 15 der W4 van 5 Mei lö£9 Staatsblad no. 48) h >udende be palingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouweu. Kennisgeving van een ter zake van den arbeid aan een persoon overkomen ongelnk. (Artikel 15 dor Wet van 5 Mei 1889, Stil no 48 A*n den Burgemeester van 1 Naam en voornaam van den persoon 2 Diens ouderdom 3 Gehawd of ongehuwd 4 Diens woonplaats 5 Diens beroep 6 Bedrijf of onderneming 7 P a .ts van bet onueluk 8 Arbeid ter zake waarvan overkomen 9 Aard van het ongelnk 10 Waardoor overkomen 11 Dasr en uur waarop 12 Woonplaats van het hoofd of den bestuurder 13 Dagteekening der kennisgeving 14 Handteekeoing. Naar wij veroemen, hebben zich hier ter stede in du laatste da -en weder verscheidene gevallen van influenza voorgedaan. Tot heden schijnt de ziekte aan haar goedaardig karakter ook hitr getrouw te blijven. De Minister van Koloniën heeft het afdee- lingsverslag der Eerste Kamer over de Indische Begrooting beantwoord. De Minister verklaaLt eerst na rijp overleg te willen overg.un tot betziening van het Regeer ngsreglement en van de comptabiliteitswet. Een gedeelte van bet rapport van dr. Fiebeig over de berri- berri is gereed en daaruit, bliikt nu reeds, dat hij als ziekmakend agens der berri-berri ook aanneemt een infeo'ieus gas, terwijl zyne behandelingsmethode hoofdzakelijk gegrond is op evacuatie. De M nister legt. aan de Kamer over de door hem met de Synodale commissie voor de Herv. Kerk gevoerde briefwisseling in zake de organisatie der Prot. Kerken in Indië. De Eerste Kamer de Staten-Generaal kwam gisteren middag te twee uren byeen. De heer mr. H. Zillesen werd beëadigd en door den Voorzitter geluk gewenscht als nieuw benoemd commies-giiffier. De Kamer ging in bare afdee- liegen onderz eken de laatstelgk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen en komt heden-oobtend weder bijeen tot afdoe ning vooreerst vau de nrgente ontwerpen en daarna van de Iodische Begrooiing voor 1890. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Dinsdag 31 December niet plaats hebben. Onlangs bood een zekere heer Sineck, land huurder in Sumarang, der Regeer ingaan haar een middel tot gene/ÏDg der berri-berri bekend te maken voor f 60,000. De Regtering heeft daarop te kennen ge geven, dat zy bereid is in bet voorste) te treden, wanneer het middel deugdelijk blijkt. Aan den heer Sineck zal nu de gelegenheid worden gegeven zijn middel in bet groot mi litair hospitaal te Batavia toe te passen. Te Buenos-Ayres heeft zich een voorloo- pige commissie van Nederlanders gevormd, met het doel hunne landgenooten, in Argen- tin die daarvoor ten volle in aanmerking kunnen komen, met raad en daad bij te staan. De commissie bestaat uit de aldaar gevestigde Nedeilandsche heeren H, Waldorp, J. De Boer, M. C. Van Battem, P. Dirks, J. T. Van Houten en L. Van Riet. De geldelijke steun van de Nederlandersin de tepnbliek woonaontig, zul ingeroepen worden» Onze Londonsche correspondent seint, dat door de te New-York aangekomen transat lantische stoombooten bericht gegeven wordt van verschrikkelijk stormweder, dat zjj op den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2