12e Jaarg. Dinsdag 31 December 1889. No, 3573. VERSCHIJNT DA O Ij IJ K 8. Jlflpccit tëowizichl. Bureau: Boterstraat, E, 39. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Pry# tui dit Bind: Voor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera0.05 irs-rjic; Prjja der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. van R—O regel* warden in het nummer deaser courantdat in den morgen van den A i e li wj aar*' dag verschijntgeplaatst a SO cent en aangenomen tot hedeiim namiddag* R ure. AMERIKA. De New- Teork herald deelt bij2011 derheden mede omtrent de Amerikaansche vennoot schap met een kapitaal van twintig millioen ponden sterling, welke van de wetgevende macht in den staat West-Virginiö concessie zoekt te verkrijgen voor het 0[ richten van spoor- en stoomvaartlijnen naar de republiek Columbia. Haar plan is eenen spoorweg te bouwen van den mond der Magdalena-rivier langs de oostkust van Columbia naar den oor sprong der Amazonen-rivier, waar de lijn zou aansluiten aan de Peruaansche en verder aan de Argentijnsche trunk-lijnen. Het noorde lijke eindpunt zou Carthagena zijn, met stoombootlijnen op Florida en New-Orleans. Volgens de Ntrald wordt met dit plan voor namelijk beoogd den Duitschen handel met Zuid-Amerika te vernietigen. Volgens de Amerikaansche immigratie-sta tistiek landden in 1889 in de Vereenigde Staten honderdduizend landverhuizers minder dan in 1883, toen hun aantal 500,000 be droeg. Onder de in 1889 aangekomen immi granten waren die uit Groot-Brittanië het talrijkst, nl. honderdveertigduizend. Daarna komen de Duitsche met honderdduizend en die uit Scandinavië met 45,000. De statis tiek omvat thans zeventig jaren, gedurende welke vjjftien millioen Europanen in Noord- Amerika landden, waaronder zes millioen Ikogelschen, vier en een half millioen Duit- fichers, achthonderd duizend Scandinaviërs en driehonderd vijftigduizend Fransehen. Ierland alleen zond drie en een half millioen land verhuizers sedert 1820. BELGIE, Op een bal ten Hove heeft koning Leopold zich met eenige Kamerleden van beide zijden ondernouden en beslist ontkend, dat er een geheime overeenkomst met JUuitschland zou bestaan. De toestand in het kolenbekken van Char leroi was Zaterdag onveranderdtusschen tien en elf duizend werkstakers, die er in dit district zij0. De werkstakenden zijn over de verschillende mijnwerken zeer ongelijk ver deeld, terwijl er zijn, waar de arbeid zoo goed als sti slaat, ontbrak er in andep^mijnen niemand op het ap^èl; maar in verre weg het meerendeel der mijnen, kan er door ge brek aan werkkrachten slechts zeer onregel matig gewerkt worden, terwijl de productie in het algemeen zeer beneden de vraag blijft. Het gevolg hiervan is dat Vrijdag twee ijzer- pletterijen en twee smelterjjen wegens gebrek aan steenkolen de vuren hebben moeten uit- dooven. Daardoor wordt het cijfer der werk stakers met een groot aantal door de omstan digheden tot werkstaking gedwongen arbeiders versterkt. De rust blijft niettemin ongestoord, en de houding der werkstakers wordt algemeen ge roemd, wat hun veler Bympathie verzekert buiten de kringen der naaste belanghebbenden. De gendarmerie patrouilleert onafgebroken, maar er is nog geen enkele reden geweest om hare tusschenkomst in te roepen, DÜ1TSCHLAND. De General Anzciger deelt den inhoud mede van een brief van dr. Peters, gedag- teekend 8 October, aan zijn te Neurenberg woonachtigen broeder. Hij had toen reeds de overzijde der waterlooze steppe bereikt, eene versterkte nederzetting opgericht, de landstreek tot aan den Kenia onderzocht, be vond zich evenals zjjne onderhoorigen in welstand en was voldoende van levensmiddelen voorzien. De Beiersche minister-president von Lutz is sinds eenigen tijd sukkelend. Het gerucht heeft reeds geloopen, dat hij niet persoonlijk zijne begrooting van eeredienst zou kunnen verdedigen, maar dit aan zijn oudsten collega, den minister von Riedl zou overlaten, he'geen van te meer gewicht werd geacht, omdat het er dit jaar bij het budget van eeredienst bijzonder warm zal toegaan. Zooals men weet, had het centrum onlangs verklaard bij deze begrooting rekening te zullen houden met de afwijzende uitvluchten des ministers in zake de weder-toelating der Redemptoristen. Inderdaad heeft thans de commissie van rap porteurs reeds veel posten op de begrooting geschrapt en beknibbeld, enkel bij wjjze van protest tegen den minister. IntusEchen heeft juist in de laatste dagen de Regeering bij de theologische faculteit der universiteit van Munchen een officieel en ge motiveerd antwoord verzocht op de vraag naar het onderscheid tusschen de Sociëteit der Jezuïeten en de Congregatie der Redemp toristen. Werkelijk schijnt de Regeering dus thans de kwestie der wedertoelating van de Redemptoristen in ernst te willen overwegen. PORTUGAL. Koningin Amélie, die Zaterdag jl. weder nagenoeg van de iifluenza hersteld was, woonde dien dag de plechtigheid van het proclameeren des Konings bij. Zij vergezelde dezen in een koninklijk rijtuig. Er was eene ontelbare menigte op de been. De plechtig heid liep af zonder dat daarbij iets bijzonders plaats had. Ter gelegenheid zijner proclamatie legt de Koning den volgenden eed op de constitutie afIk zweer, dat ik den Roomsch-katholiekeu godsdienst en de eenheid van het koninkrijk zal handhaven, dat ik de Staatsregeling der Portugeesche natie en de andere wetten van het koninkrijk zal eerbiedigen en doen eer biedigen en dat ik zooveel in mijn vermogen is werkzaam zal wezen voor het algemeen welzijn des lands." De eed wordt afgelegd op het missaal en het kruis. Uit Oporto komt het bericht, dat de ex- keizerin van Brazilië, die aldaar tjjdelijk met haren gemaal, kei zer Pedro, vertoefde, Zaterdag namiddag is overleden. Donna Theresia Christina Maria, dochter van Frans I, koning der Beide-Siciliën, werd op 14 Maart 1822 geboren en huwde in 1813 met dom Pedro. ROME. Nadat de H. Vader op den Tweeden Kerst dag de edelwacht en de officieren der overige korpsen zijner eerewacht had ontvangen, werd Vrijdag een begin gemaakt met de nieuw jaarsreceptiën voor de bij den H. Stoel ge accrediteerde gezanten. Zaterdag werd het geheim Consistorie gehouden en heden (Maan dag) heeft het openbaar Consistorie plaats, waarin de H. Vader een toespraak zal houden. Aan de Encycliek „Over de Plichten van den Katholiek" heelt de H. Vader de laatste hand gelegd, zoodat die met Nieuwjaar zal kunnen verschijnen. Ondanks zijn hooge jaren en zijn vele inspannende bezigheden geniet Leo XIII tegenwoordig een uitstekende gezondheid en is hij even levendig van geheugen als scherp zinnig van geest. Als aanvulling van het bericht omtrent de Kerstgave van den H. Vader kan het volgende worden gemeld: De H. Vader heelt door be middeling van zijn groot-aalmoezier, mgr. Cassetta, 30.000 lire doen uitdeelen onder hulpbehoevende priesters en monniken, die uit hun bezittingen verjaagd zijn, onder huis zittende armen en de weduwen en weezeu van vroegere burgerlijke en militaire ambte naren van het Pauselijk Hof. Bovendien heeft Leo XIII, als tweede Kerstgave, 14000 lire doen toekomen aan de pastoors der 56 parochiën van Rome, om de gelden zelf of door bemiddeling van Liefdezusters uit te deelen onder de armen hunner gemeente. SPANJE. De wijziging in het ministerie zal z"o wor den aangebracht, dat een partijgenoot van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1